Ubuntu 9.10(Karmic Koala)'ya Geçmemek İçin 8 Sebep

Bu konuyu okuyanlar

komoL

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Vazgeçme, eğer Karmic Koala'da cidden sorunlar yaşıyorsan Jaunty Jackalope'u kullan. :) Sorununu yazdığın zaman yardımcı olmaya çalışırız yine. Pes etmek yoktur bende. :)

Jaunty Jackalope kullanmak istiyorum ama elimde CD mevcut değil,nereden temin edebilirim?:blushing:

9.10'da çok sorunlar yaşamaya başladım.

zelenga

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Karmic Koala'da sorun yaşayanlardan bir de benim sanırım. Ancak işletim sisteminden mi benim istek hızıma yetişememesinden midir bilemiyorum Sabit Diskim gümledi...Yani bad sector falan değil.Bir iki denedim LiveCd ile açtım hatta bir kereliğine gördü sabit diski..sonra çeşitli başarısız format denemeleri sonrasında külliyen mefta..
Kendi tamir programıyla denedim devamlı hata verdi en başında tarayamadı bile.En sonunda baştan sona bir silme yaptırabildim.Tamire yine de cevap vermedi.

Yaptığım şuydu..Fotoğraflarımın tarihlere göre klasörlendiği Fotoğraf klasöründeki tüm resimleri aynı anda görmek istedim arama yaptırarak...Arama sırasında her resime küçük resim oluşturmaya kalktı tabi Ubuntucum..Bu konuda windows 'a göre çok yavaş..sizde de öyle mi?
Sonra donup kalınca reset attık tabi..durum budur..
Bu sabit disk de daha 4-5 ayını doldurmamış cillop gibi birşeydi.:) Garantisi var en azından ama gidenler gitti malesef.

Sabitdisklere etkileriyle ilgili bilgisi olan var mıdır Ubuntunun veya Linux türevlerinin..Böyle bir noksanlığını, vukuatını yaşayıp, duydunuz mu?

Ben böyle bir sorunu hiç yaşamadım ve duymadım. Tam işlem yaparken bir anda kapattıysan, sabit diskin zarar görmüş olma ihtimali var. Bu Windows sistemler altında da olur zaten. Fakat Ubuntu'nun neden yavaş davrandığını anlayabilmiş değilim.

windows da da böyle takılmalarda sayısız kere reset atmışlığım var. Tamam dosyalar bozulabilir veya bad sector de oluşabilir ama sabitdiskin tamamen kullanılamaz hale gelmesi nasıl oluyor.
Muhtemelen sabit diskin bir zayıf noktası var ve İşletim sistemi de buraya parmağını bastı heralde..Başka bir fikri olan var mı? (benimkinden daha profesyonelce :mellow:)

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
şu anda ubuntu kullanıyorum. 10 seneden uzun süredir bilg. kullanıyorum. linux bence windowsun üreme yumurtası bile olamaz. ekranı bu kadar verimsiz kullanan. ekran kartı yüzünden çökebilen, kararsızlık gösterrne ihtimali yüksek olan ve 21 yüzyılda driverlerinin hala komutla kuruludğu başka bir işletim sistemi varmı merak ediyorum.
her yigidin bir yogur yigisi var secenek bol örnegin ben pardusda hic kodla ugrasmiyorum artik bu arada ubuntu da saten driveri ekstra yükledigin hemen hemen bir driver yok ,bu ara windows 7 de dahi yasanan sorunu sen linuxsa mi mal ediyorsun :) Yani su cökme sorununu diyorum ,windowsda aliskindir gözümüz , normal acarsin ve söyle bir sey cikar windows sizi bir cökmeden kurtardi diye ,ula amale sen saten cökmüssün daha neyi kurtaracan :)

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
yazmıştım zaten bunu, ubuntu ile felsefesinin ters olduğunu
ubuntu gibi sadelik basitlik üzerine giden bir sistem değil
o zaman da dedim, teyzem dayım için Ubuntu, Pardus yüklerim
ama kendim için Opensuse
Daha ağır, profesyonel bir sistemdir Opensuse ancak buna rağmen Ubuntu'dan daha az özelliğe sahip falan diyorlar, kimsenin birşey denediği-bildiği-yaptığı yok biri diyor ağızdan ağıza yayılıyor sonra kimse denemiyor.

o benim verdiğim link opensuse kominite linki
basit birşey, bilmen gereken ilk şey
bu tür komite linkleri mandriva'da da mevcut

Ancak acemi kullanıcılar için de gayet öneririm. Sonuçta orada varsayılan olarak bütün ayarlar yapılmış. Hiçbirine dokunmazsan hiçbirşey olmaz, Direkt next next diyip yükler kullanırsın.
Yast'da yükleme ile ilgili kısımlar hariç hiçbir ayara dokunma eğer bilmiyorsan. Sonuçta oradaki ayarlar Ubuntu'da zibilyon kodla anca yapılabilen adminsel profesyonel ayarlar

Yine kendinle çelişmişsin.

Mesajın başında OpenSuSE'un karışık olduğunu anlatarak giriş yapmışsın. Amcana teyzene Ubuntu, Pardus yüklediğini söylemişsin. Kendin için OpenSuSE kullandığını anlatmışsın. En sonda da direk "next-next" diyip kurulabileceğinden bahsedip acemi kullanıcılara önermişsin. :)

Teyzen ve amcana Pardus ve Ubuntu kullandırıyorsun, ifadelerine göre onların profesyonel kullanıcılar olmadıklarını düşünüyorum. Acemiler yani, öyle ki profesyoneller için yapıldığını iddia ettiğin bir sistemi onlara kullandırmıyorsun. E madem acemiler, niye acemilere OpenSuSE önerdiğin halde teyzen ve amcana önermiyorsun? :)

Haydi cevap ver bakalım, nasıl çıkacaksın içinden? :)

şu anda ubuntu kullanıyorum. 10 seneden uzun süredir bilg. kullanıyorum. linux bence windowsun üreme yumurtası bile olamaz. ekranı bu kadar verimsiz kullanan. ekran kartı yüzünden çökebilen, kararsızlık gösterrne ihtimali yüksek olan ve 21 yüzyılda driverlerinin hala komutla kuruludğu başka bir işletim sistemi varmı merak ediyorum.

10 yıldır bilgisayar kullanıp da Windows'taki hataları görmemenin tek bir sebebi var, Windows kapalı kaynak kodlu olduğundan saklıyor hatalarını. :)

Herhalde Vista'ya kadar devam eden "Bellek read olamadı." hatasından bahsetmeme gerek yok, öyle değil mi?

Sen boşuna kullanmışsın Linux'u
Hatta boşuna kullanmışsın bilgisayarı
Linux'un sana ihtiyacı yok zaten dön Windows'a

---------- saat 14:47 eklendi ---------- önceki mesaj saat 14:43 eklenmişti ----------

ekleme: aga ben de sizi anlamıyorum
Opensuse'ye zor diyorsunuz adamlar öbür tarafta konu açmış Arch yüklemeye çalışıyorsunuz.
Siz de bir garipsiniz yahu:D

Ben de seni anlamıyorum. :)

Ubuntu'ya komutlarla yapılan ayarlamalardan şikayetçisin, OpenSuSE profesyoneller için diyorsun, buna bağlı olarak da acemilere Ubuntu yerine kesinlikle OpenSuSE öneriyorsun. Bu nasıl bir tezattır ya? :) Akşam akşam iyi güldüm cidden. :)

Jaunty Jackalope kullanmak istiyorum ama elimde CD mevcut değil,nereden temin edebilirim?:blushing:

9.10'da çok sorunlar yaşamaya başladım.

İndirebiliyorsan eğer, http://releases.ubuntu.com/9.04/.

windows da da böyle takılmalarda sayısız kere reset atmışlığım var. Tamam dosyalar bozulabilir veya bad sector de oluşabilir ama sabitdiskin tamamen kullanılamaz hale gelmesi nasıl oluyor.
Muhtemelen sabit diskin bir zayıf noktası var ve İşletim sistemi de buraya parmağını bastı heralde..Başka bir fikri olan var mı? (benimkinden daha profesyonelce :mellow:)

Hiçbir işletim sistemi kasıtlı olarak zarar vermez sabit diske. Veya bir açığını bulup da kullanmaya çalışmaz.

Başka fikrim yok, sabit diskin ne kadar bozulacağına karar veremezsin. O an bilgisayarın ne kadar işlem yaptığını, güç harcadığını bilmiyordun çünkü.

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
9.04'ün çıktığı günden 9.10'un çıktığı güne kadar kullandım çok iyiydi.

Kolay gelsin Komol.

keyloger

Rektör
Reaksiyon puanı
235
Bi 10dakika sonra artık 10.04 kullanıyor olacağım. :)

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
akilliya kirk gün deli deyince deli olurmus ya bu ubuntuyu bende kurdum ,gerci sürekli oluyordu ;) ama ben yine pardus diyorum,artik open suse, evolotsions suse olana kadar benim kullandiigm pc ye girmez,iki islem yapmak icin bin yere giriyorsun,vallahi ubuntuda kod yazarim okadar pencere ac ayar yap ,sonra tekrar ayar yap ,ooo gözünü seviyim komutun ,ben aslinda seviyorum komutlari ,hele bildigim komutklar olursa hemen konsole devreye girer bende ,saten genelde %70 konsoldayimdir ,ve diyorum open suseyi bir baskasina önerceginiz, kisi ya linux manyagidir herseyi biliyordur,yada o kisiyi linuxdan sogutacak kadar acemidir
kurduktan sonra, enkran görüntüsünü koyabilirmisin?:wink:

birde kullanımı hakkında bir kaç bilgi verirsen güzel olur:huh:

gnomede pek arayüz degisikligi olmaz yani öyle göze batacak cinsten ,kde olursa olur ,

keyloger

Rektör
Reaksiyon puanı
235
Evet görünümde bir farklılık yok daha ancak gnome yeni sürümünü seneye yayınlayacak o zaman farklı bir görüntü gelebilir, şu an sadece yazılımlarını güncel olması durum. Ama buram buram alpha1 kokuyor :D

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
yani alpha1 ligin hakkini veriyor diyorsun,Alllah sana sabir versin ozaman

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
Jea niye hala uğraşıyorsun benimle yaa :D
Bak ben sana birşey diyor muyum:p
Tamam Ubuntu Opensuse'den daha iyi, gnome kde'den daha iyi, hatta senin teman da süper:D
Ben böyle biri değildim, hep sen yaptın, neler diyorum ben yaa:D

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Jea niye hala uğraşıyorsun benimle yaa :D
Bak ben sana birşey diyor muyum:p
Tamam Ubuntu Opensuse'den daha iyi, gnome kde'den daha iyi, hatta senin teman da süper:D
Ben böyle biri değildim, hep sen yaptın, neler diyorum ben yaa:D

Uğraşmıyorum, tatlı tatlı tartışıyorum. :)

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
sen öyle dediğime bakma
kafana göre takıl :)
ez ezebildiğin kadar:D