Ubuntu 9.10 Çıktı! İndirin!

Bu konuyu okuyanlar

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Windows 7 rüzgarlarının estiği şu günlerde, Ubuntu 9.10 sürümüyle kullanıcıların karşısına çıktı. Yenilikler, Microsoft'un ufkunu açacak gibi görünüyor.

En iyi kullanıcı dostu Linux dağıtımı olarak piyasaya sürülen Ubuntu 9.10, daha hızlı başlama, 3G desteği gibi geliştirilmiş seçeneklerle Windows 7'ye meydan okuyor.

Kullanıcıların işletim sistemlerinde, ihtiyaç duyduğu yazılımları ekleyebilmesi veya çıkartabilmesi için yeniden yapılandırılan Ubuntu Software Center, yüzlerce ücretsiz uygulamayı tek tıklama ile bilgisayarınıza kurabiliyor.

İnternetteki İşletim Sistemi

Ubuntu One servisini de işletim sistemine dahil eden Linux dağıtımı, diğer işletim sistemlerinde olmayan bir seçeneği sunuyor.

Kullandığını bilgisayardaki önemli belgeler, ayarlar, kişi listesi, vb. dosyaları ücretsiz olarak size verilen 2 GB'lık alana yükleyerek dilediğiniz her yerden entegre edebiliyorsunuz. Dileyenler, ayda 10 dolar vererek bu alanı 50 GB'a da yükseltebiliyorlar.

Netbook Özel Sürüm

Önemli bir diğer özellik de Ubuntu 9.10 Netbook Remix. Netbook'lar için optimize edilen bu sürüm, optik sürücüsü olmayan Netbook'lar için USB bellekten de kurulabiliyor.

İşletim sistemi içerisinde Firefox ve OpenOffice gibi yazılımların güncel sürümleri bulunuyor.
:: Ubuntu 9.10 mu yoksa Windows 7 mi?

Yazan: Hakkı Alkan
SDN - http://shiftdelete.net

Reaksiyon puanı
2,146
hemen güncellemeleri yapayım o zaman diğer aya geçmeden fatura :D

UgurABA

Dekan
Reaksiyon puanı
15
Ubuntu kullanmak istiyorum ancak malesef Visual Basic 6.0'ın çalışmadığını öğrendim :( Çalışsa bile verimli çalışmıyormuş dolayısıyla kullanamıyorum :( Ama cd siparişi verdim yollamışlar gelicek :D

yer__6

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ubuntu kullanmak istiyorum ancak malesef Visual Basic 6.0'ın çalışmadığını öğrendim :( Çalışsa bile verimli çalışmıyormuş dolayısıyla kullanamıyorum :( Ama cd siparişi verdim yollamışlar gelicek :D
umarım gelen cd i kurarsın
bende sana şöyle bi yardımda bulunuyum

visula basic in linux karşılıkları : Real Basic , Gambas

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
@justsetmefree

vbbasic e alternatif bak alternatif diyorum dikkat et :) realbasic var ücretli bir platform ama hem windows a hem linux a yazılım geliştirebilirsin onun haricinde ücretsiz gambas var

UgurABA

Dekan
Reaksiyon puanı
15
umarım gelen cd i kurarsın
bende sana şöyle bi yardımda bulunuyum

visula basic in linux karşılıkları : Real Basic , Gambas

@justsetmefree

vbbasic e alternatif bak alternatif diyorum dikkat et :) realbasic var ücretli bir platform ama hem windows a hem linux a yazılım geliştirebilirsin onun haricinde ücretsiz gambas var

İlginiz için teşekkür ederim ancak ünide vb üzerinden ders gördüğüm için alternatif programlar ile kafamı karıştırmak istemiyorum keşke vb'yi kurabilseydim :(

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
alternatif dediğimiz visual studio gibi bir geliştirme ortamı yok onun haricinde söz dizimi aynı windows da çalışan bir program yazabiliyorsan bunu linuxda da yapabilirsin

DorukC

Asistan
Reaksiyon puanı
1
suan ubuntu 9.10 64bit ten yaziyorum.
sifirdan kurulum yaptim. 9.04 e gore hiz farki cok belirgin. Uyumsuzluk sorunu yasamadim hic bir konuda, simdilik hersey yolunda :)

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Nerede benim CD'm? :(

Daha geçemedim Karmic Koala'ma. :flowers:

evowinds

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
174
3650149196_0aeb8f9662.jpg

Herkes geçmiş bende mi geçsem acaba? Pardus'umu aldatmak istemiyorum ama :D

Bu arada kurulum yapan arkadaşlar ekran görüntülerinden bir kaçtane koyabilir mi acaba?
Yeni Gnome'u merak ediyorum doğrusu...

sarsıntı

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Dün çıktı, sitede "ubuntu 9.10 is here" yazısını görünce yüzüm güldü :) sonra TTnet aklıma gelince yüzümdeki o gülümseme yerini üzüntüye bıraktı :( Ama 3-4 hafta içinde CD'si gelecek umutla onu bekliyorum :)

gvn

Profesör
Reaksiyon puanı
19
yüklemem şimdilik ama indirelim arşivde dursun :D

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Yorum yapanlar sormuş ama cevap veren olmamış. Herhalde kendileri imâl ediyorlar.

All cool but 1.. the one with the linux and vistcha logo. It’s a DISGRACE to Linux to be mixed with vistcha.
icon_wink.gif

other than that they’re all cool
icon_smile.gif

Bir Linux fanatiği ve Vista'ya "Vistcha" demesi. :)

Acaba araştırsak bulabilir miyiz? Ben bir araştırayım.

sarsıntı

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Bir Linux fanatiği ve Vista'ya "Vistcha" demesi. :)

Acaba araştırsak bulabilir miyiz? Ben bir araştırayım.
Bence onlar sitedeki editörün özel koleksiyonu kendi yapmıştır/yaptırtmıştır büyük ihtimalle. Sipariş edebileceğimizi sanmıyorum.

MeLankoLia

Profesör
Reaksiyon puanı
1
bende sipariş ettim ama 1 aya kadar ancak gelir hatta ben 7 (en fazla) bulabileceğini düşünüyorum çünkü dün sipariş edecektim site hata verdi herhalde çok yoğundu ancak bugün sipariş ettim.bi kere daha istemiştim shipit'den ama gelmedi umarım bu gelir.

sarsıntı

Doçent
Reaksiyon puanı
3
bende sipariş ettim ama 1 aya kadar ancak gelir hatta ben 7 (en fazla) bulabileceğini düşünüyorum çünkü dün sipariş edecektim site hata verdi herhalde çok yoğundu ancak bugün sipariş ettim.bi kere daha istemiştim shipit'den ama gelmedi umarım bu gelir.
Bir kaç hafta önce Ubuntu 9.10'a ön sipariş alıyorlardı ben siparişi o zaman verdim. Sipariş verenler bir daha veremiyor CD'leri asgarî düzeyde basıp masrafa girmemek için.

Bu etiketleri zaten cd ile birlikte yolluyorlar eğer bu etiketlerden bahsediyorsak :)

Bende bekliyorum gelsin artık :)
Onlardan değil http://www.realgeek.com/geek-laptop-stickers/ adresindeki tüm stickerlardan bahsediyoruz.

UgurABA

Dekan
Reaksiyon puanı
15
2 CDs requested on 2009-10-18. 2 CDs were approved and sent to the shipping company on 2009-10-20. Please note requests usually take from 4 to 6 weeks to deliver, depending on the country of shipping.

10 gün önce yollamışlar kaldı 3-5 hafta :D

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
ben rc indirmiştim zaten fazlada bir değişim olmamış rc sürümden itibaren dün birkaç update çıktı okadar