Ubuntu 19.10 Deneysel ZFS Dosya Sistemi Seçeneği Sunacak

ZFS kurma seçeneği avantaj sağlayacağınız bir şey midir?

• Hayır, ZFS kurma seçeneği avantaj sağlayacağımız bir şey değildir.

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    4

Bu konuyu okuyanlar

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Ubuntu’nun ZFS dosya sistemi planları hakkında daha fazla bilgi edinmek için can atıyor musunuz? Peki, tırmalamayı bırakmaya hazır olun çünkü Canonical hepsini açıkladı.

Şimdi dünya güreşi hakkında yaptığım kadarıyla dosya sistemleri hakkında çok şey biliyorum: Bir amatörseniz acı veren bir şey demedi. Yine de Canonical’in ZFS’ye gösterdiği çabalardan dolayı ufak bir heyecan duyuyorum.

Stres etmem gereken yeni ilan edilen plan hâlâ güneye gidebilir ancak muhtemelen yapmayacak ama yapmamalı - Ubuntu 19.10’da bu Ekim'den sonraki kısa vadeli sürümde bir ZFS kurma seçeneği bulunacak.

Ubuntu 19.10’daki ZFS dosya sistemi desteği, bu blog'u düzenli olarak okuyanlara (teşekkür ederim) büyük bir sürpriz olmamalıdır. Deneysel bir ZFS kurulum seçeneği gerçekten Eoan Ermine olarak korkunç şekilde belirlenmiş sürümdeki Continually Updated Overview™'imizde listelenmiştir.

Ama neden hâlâ deneysel bir seçenek olana kolay erişim sayesinde heyecanlanmalısınız?

Ubuntu + ZFS Dosya Sistemi = Kazan?

ZFS; daha iyi bilinen Btrfs dosya sistemini birkaç yıl önceden hazırlar ve bazılarına göre daha güvenilir ve performans gösterir.

“Olumsuz”, ZFS'yi GNU/Linux dağıtımlarında kullanmak biraz zor. Format, her türlü lisanslama sorunuyla karıştırılmıştır.

Ancak bu konular Canonical'i ortadan kaldırmadı.

[Biz] Linux çekirdeğine ve ZFS'ye uygulanan lisanslamaya bakmak için zaman harcadık [ve] verilen haklar dâhilinde ve her iki lisansın şartlarına uygun davrandığımızı belirlediler.” diyorlar.

ZFS'yi tam olarak kullanma hakkı dâhilinde hissettiğini belirten şirket; birkaç yıl boyunca bulut, sunucu ve konteynerler arasında Ubuntu için ZFS dosya sistemi desteğini ortaya koymaya başladı.

Canonical “Kök dosya sistemi olarak ZFS desteğini eklemeye çalışarak ZFS'nin faydalarını Ubuntu kullanıcılarına kullanımı kolay bir arayüz ve otomatikleştirilmiş işlemlerle getirerek karmaşıklığın bir kısmını soyutlarken yine de usta kullanıcılar için esneklik sağlayacağız.” diyor.

ZFS'nin gelişmiş özelliklerinden bazılarını GRUB önyükleme menüsüne entegre etmek de dâhil olmak üzere Eoan'da sunulan bazı güzel çalışmalar var, örneğin; dosya sistemi anlık görüntülerini görüntülemeyi ve önyüklemeyi kolaylaştırıyor.

Bir masaüstü Ubuntu dosya sistemi olarak GNU/Linux'taki ZFS heyecan verici bir beklentidir ancak şu an için gelişmiş dosya sistemlerinin sıkça atabileceği suplex ve body slam'larını idare edebilecek kişiler tarafından deneysel kaldığını, varsayılan olmadığını ve en iyi şekilde kullanıldığını unutmamak gerekir...

ZFS kurma seçeneği avantaj sağlayacağınız bir şey midir?

Bunun Ubuntu'yu ZFS'yi sunan ilk masaüstü GNU/Linux dağıtımı yaptığını düşünüyorum.

Kaynak:
Ubuntu 19.10 Will Offer Experimental ZFS File System Option - OMG! Ubuntu!

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Dörde katlar beşe böler. NTFS abi çeker, fat32'nin ruhu diz çöker tövbe diler. Ancak açık konuşmak gerekirse, zfsye verilen destek çok geç kaldı.

Bilmiyorum, belki haklı tarafları vardır. Sanırım lisanslama ile ilgili bazı sorunlar varmış.

Google Translate ?

Herhangi bir bilgi hatası varsa bildiriniz. Benim için önemli olan genellikle bilginin doğruluğudur.

@Ben Kenobi

Eğer "Ubuntu + ZFS File System = Win?" ile ilgili bir çeviri önerin varsa bildirmen daha iyi olabilir.

Bence hatalar elbette olacaktır ancak önemli olan hataları düzeltebilmektir.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Benim şahsi görüşüm haberdeki tüm metni çevirmek zor geliyorsa, önemli birkaç cümleyi çevirip biraz da kendi fikirlerinizi katıp, kaynağa orjinal linki ekleyip, biraz da resimlerle vs süsleyip konuyu açmak ki ben böyle yapıyorum. :)
Çünkü tamamı Google Translate ile çevrilince sanki otomatik açılmış bot websitesi gibi durur dışarıdan ilk kez giren biri için.

Buradaki benchmarkları incelediğimde kişisel kullanıcılar ve genel kullanım için hala en iyi seçeneğin ext4 olduğu sonucunu çıkardım.
Çünkü diğer dosya sistemleri sanki belli bir alana yoğunlaşmış misal bir sıralamada bariz en iyisi çıkarken diğerinde bariz en kötüsü çıkabiliyor.
ext4 ise varsayılan ayarlarıyla her zaman ilk 3'te yer buluyor hatta noatime gibi birtakım flaglerle birlikte ilk 2'de yer buluyor.
Tabi bu durum ileride değişebilir ama şu an böyle gibi.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,370
GRUB açılış menüsü:

giphy.gif

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907
Evet dediğiniz gerçek oldu. Çatlayanlar patlasın!

monder33

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Baba ZFS harika bir dosya sistemi ya, resmen ateş ediyor.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,370
@Türkçesever'in yorumunu da alabiliriz, eğer test etme fırsatı bulduysa. :)