Ubuntu 11.10'a İlk Bakış

Bu konuyu okuyanlar

blauzahn

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Sırf arayüzden dolayı hala 10.10 kullanıyorum... Gnome 3'de hiç hoş değil sistem kaynaklarını gereksiz kullanıyor. En kullanışlı olanı hala gnome 2 bana göre.

keyloger

Müdavim
Reaksiyon puanı
233
Sırf arayüzden dolayı hala 10.10 kullanıyorum... Gnome 3'de hiç hoş değil sistem kaynaklarını gereksiz kullanıyor. En kullanışlı olanı hala gnome 2 bana göre.

Son kullanıcıyı memnun etmek her zaman çok zor, alışmanız için zaman gerekli... :)

Yıllarca GNOME'u ilk çıktığı gibi duruyor diye eleştirdik, şimdi de yenilendi diye eleştiriyoruz. :)

blauzahn

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Son kullanıcıyı memnun etmek her zaman çok zor, alışmanız için zaman gerekli... :)

Yıllarca GNOME'u ilk çıktığı gibi duruyor diye eleştirdik, şimdi de yenilendi diye eleştiriyoruz. :)

Gnome 3 kullanılabilir desek bile işlemciyi gereksiz yere kullanması beni sinir ediyor. Amd Phenom II 3,1 lik işlemciyi boş dururken bile %3-5 arası kullanıyor. Aynı yeni KDE gibi... Bildiğiniz bir çözümü var mı? :D

keyloger

Müdavim
Reaksiyon puanı
233
Gnome 3 kullanılabilir desek bile işlemciyi gereksiz yere kullanması beni sinir ediyor. Amd Phenom II 3,1 lik işlemciyi boş dururken bile %3-5 arası kullanıyor. Aynı yeni KDE gibi... Bildiğiniz bir çözümü var mı? :D
İşlemcinin turşusunu mu kuracaksın? 3'ün 5'in lafını ediyorsun. :D

y_ates

Müdavim
Reaksiyon puanı
65
Keyloger, daha detaylı incelemeler bekliyoruz. Reklam saymayın ama, PCLabs'ın 11.04 incelemesi gibi bir inceleme göremedim ben SDN'de :)

blauzahn

Asistan
Reaksiyon puanı
1
İşlemcinin turşusunu mu kuracaksın? 3'ün 5'in lafını ediyorsun. :D

Bu sefer de herhangi bir pencere açık iken işlemci kullanımı %35-40 lara varıyor. Tabi ben bunu Fedora 15' de denemiştim 1 hafta kadar önce.. Ubuntu 10.04 ve 10.10' un stabilitesini ne bir üst versiyonda buldum ne de başka türevlerde :/ Bakalım bu iki sürüm beni 2-3 sene idare eder :D Sonrasında stabilite yakalanır gnome 3' de :D:D:D

keyloger

Müdavim
Reaksiyon puanı
233
Keyloger, daha detaylı incelemeler bekliyoruz. Reklam saymayın ama, PCLabs'ın 11.04 incelemesi gibi bir inceleme göremedim ben SDN'de :)

Kıyaslamaya girmek istemem ancak, merakımdan girip ne yazmışlar diye baktım. Samimi güzel bir yazıları olmuş arkadaşların ancak çoğunluğunu kurulum anlatımı kaplamış. Bizde de var kurulum anlatımı, ancak eski sürümlere ait. Neden güncellemediniz dersen, çok bir değişiklik olmadığı için güncellemedik. :) Diyecektim ama şimdi haberi buldumda epey olmuş, bir ara güncelleme yazsam fena olmayacak. :) Haber burada eski olmasına rağmen, en önemli yerleri değişmediği için kullanılabilir. Ayrıca bu yazıda arkadaşlara faydalı olacaktır.

Neyse mazeretime gelelim. :) Diğer editör arkadaşların arasında bildiğim kadarıyla benim gibi linuxla haşır neşir, bu kadar çok linux haberi yazmayı seven birisi yok. Kış döneminde bende vizelerdi, finallerdi diye boğuşurken pek haber, inceleme yazmaya fırsat bulamıyorum. :( Siz linux haberleri okumayı sevdiğiniz kadar, bende yazmayı seviyorum. :) Bir aksilik olmazsa yazın linux haberlerine doyururum sizleri... :)

y_ates

Müdavim
Reaksiyon puanı
65
İnşallah diyelim o zaman :)

Kurulumu her yerde buluruz, kastettiğim o değildi. Unity'nin detaylı incelemesi, yeni varsayılan müzikçaların incelenmesi vs. Yani yapılan değişikliklerle ilgili sadece yazı değil de editörlerin fikirlerini okumak daha güzel olur.

keyloger

Müdavim
Reaksiyon puanı
233
İnşallah diyelim o zaman :)

Kurulumu her yerde buluruz, kastettiğim o değildi. Unity'nin detaylı incelemesi, yeni varsayılan müzikçaların incelenmesi vs. Yani yapılan değişikliklerle ilgili sadece yazı değil de editörlerin fikirlerini okumak daha güzel olur.

Anladım demek istediğini, yorumları içeren haberler yerine, bilgiyi aktaran haberler yapıyoruz genelde. En azından benim tarzım öyle. :) Bazen anasayfada editör'ün yorumu kısmına yorum yazıyorum ama genelde yorumları forum üzerinden böyle sohbet ederken paylaşmayı daha çok seviyorum, sohbet havasında geçmiş oluyor diye düşünüyorum. :)

Eğer ki bunun haberi yapılmadı deseydin, örnekler elimde hazırdı. :) (bkz:http://shiftdelete.net/ubuntunun-muzik-calari-degisiyor-24727.html) Tabi 11.04 üzerine çok daha fazla haber yapılabilirdi, 10.10'a gösterdiğim özeni gösterme fırsatım olmadı. Ama sebeplerini yukarda yazdığım için tekrarlamak istemiyorum. :) Eleştirilerin için teşekkür ederim. :)

seckyn

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Ubuntu tablet pc'lere kurulabiliyor mu ? Bir bilgisi olan varmı ? Kuruluyorsa gnome 3 ve unity büyük bir nimet o zaman :D

keyloger

Müdavim
Reaksiyon puanı
233
Ubuntu tablet pc'lere kurulabiliyor mu ? Bir bilgisi olan varmı ? Kuruluyorsa gnome 3 ve unity büyük bir nimet o zaman :D

Tablet'in işlemcisine göre değişir. Ama örnek olsun diye;

[video=youtube;xEhetGMWVdI]http://www.youtube.com/watch?v=xEhetGMWVdI[/video]

fatih2012

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bir windows kullanıcısı olarak az önce usb bellekten live olarak çalıştırdım. Görüntü olarak gayet güzel bence. Diğer özellikleri hakkında bir yorum yapmam doğru olmaz sanırım. Arada bir ubuntu çalıştırırım bilgisayarımda sanırım alışmaya başlıyorum. İşime yarayacak birçok programın kurulu gelmesi beni çok şaşırtıyor fakat anlamadığım bir şey var mp3 çalıştırmak istediğimde sanırım bir codec yüklemem gerekiyor. Mp3 codeclerini neden gömmüyorlar acaba? Ekmeğimi windows platformlarından kazanmıyor/kazanmayacak olsaydım sanırım temelli Linux'a geçerdim....

Siyahi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Açıkçası şuan için ubuntu dan tek beklentim ekran sürücüsünün optimus destekli şekilde yapılandırılması. Nvidia GT 540M ekran kartım var fakat sırf optimus u desteklemediği için sisteme tanıtamıyorum.

shakal

Müdavim
Reaksiyon puanı
29
Bir windows kullanıcısı olarak az önce usb bellekten live olarak çalıştırdım. Görüntü olarak gayet güzel bence. Diğer özellikleri hakkında bir yorum yapmam doğru olmaz sanırım. Arada bir ubuntu çalıştırırım bilgisayarımda sanırım alışmaya başlıyorum. İşime yarayacak birçok programın kurulu gelmesi beni çok şaşırtıyor fakat anlamadığım bir şey var mp3 çalıştırmak istediğimde sanırım bir codec yüklemem gerekiyor. Mp3 codeclerini neden gömmüyorlar acaba? Ekmeğimi windows platformlarından kazanmıyor/kazanmayacak olsaydım sanırım temelli Linux'a geçerdim....

bildigim kadari ile lisans dan ötürü yani icinde gömülü degil ama kendisi calsitirmak istenildiginde depodan kurabilirsiniz yani sizi saten yönlendiriyor

N3CAT1

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
144
Ubuntu 11.04 ve Mint 11 benim için tam bir faciaydı. Umarım Ubuntu 11.10 'da da durum böyle olmaz.

neskalii

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Sistem zaten geliştiriliyomuş daha stabil değilmiş ama arayüz benim hoşuma gitti

HapS

Müdavim
Reaksiyon puanı
63
şu an kullanılacak masaüstü yok desek yeri gnome 3 yetersiz ve kısır durumda unity berbat ötesi ve yine kısır durumda hatta kabız olmuş bir masaüstü ölü doğan bir proje gibi geriye KDE kalıyor onuda zaten sevmiyoruz kısaca 2 yıl adam gibi bir masaüstü görmek hayal birde önümüzde xorg dan wayland a geçiş gibi bir süreç var en çok tiksineceğimiz dönem o dönem

lBa1xkrV1fe7

Asistan
Reaksiyon puanı
8

aynen öyle. 11.04 gerek arayüz gerekte abuk subuk hatalarıyla benim için kötü bir tecrübeydi.

seckyn

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
İnsan ilk başta zorlanıyor ama sonradan alışıyor bu unity e ya :D

Son mesajlar