Twitter hesabınız sizden habersiz birilerini mi takip ediyor?

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 1)


Karargaht

Dekan
Katılım
14 Kas 2007
Mesajlar
9,284
Puanları
48

Twitter hesabınız sizden habersiz birilerini mi takip etmeye başladı? Bu haberi mutlaka okuyun


Twitter hesabınız kontrolden mi çıktı? Takip ettiğiniz kişiler arasına, sizin bilginiz haricinde yeni profiller mi ekleniyor? Profil sayfanızda, sizin tarafından gönderilmiş 'reklam kokan' tweetlere mi rastlıyorsunuz? Durun hemen panik yapmayın.
Bu haberimizde, özellikle Twitter'ın Türkçeleşmesinin ardından yaygınlaşan bu tür şikâyetlerin sebebi ve kurtuluş yolunu anlatacağız.

Öncelikle takip ettiğiniz kişilerden gene, 'Twit puanını merak ediyor musun?', 'Tıkla profilinin değerini öğren', 'seni kimler unfollow etti öğren', 'Sosyal değerini öğren' gibi linklere tıklarken dikkatli olun.

Bu tür bağlantılara tıkladığınızda yönlendirildiğiniz Twitter uygulamalar (API), 'giriş yap' butonunu tıkladığınızda neler yapıp neler yapamayacağını listeler.

Twitter tarafından listelenmesi zorunlu olan bu fonksiyonlar, bu API'lerin sizin hesabınıza ne kadar müdahale edebileceğini gösterir.

Örneğin aşağıdaki örnek API'yi tıklarsanız, kontrolü tam anlamı ile kaybettiğiniz anlamına gelir.

1- Bu uygulama, sizin bilginiz dışında yeni kişiler takip etmeye başlayabilir.
2- Profilinizi GÜNCELLEYEBİLİR, bu biyografinize ve profil resminize kadar her şeye müdahale edebilir anlamını taşıyor
3- Sizin adınıza tweet atabilir. Reklam

Buna benzer uygulamalara izin verdiğinizde, '1.000 takipçi 100 lira' ilanlarındaki mağdur ve masum takipçilerden biri siz olabilir ve Reklam tweetleri atan bir şirketin gönüllü reklam panosu olabilirsiniz.

NASIL KURTULACAĞIZ?

Yanlışlıkla bir uygulamaya izin verdik baştan beri anlattığımız sorunlarla boğuşup duruyoruz. Bundan nasıl kurtulacağız.

Aslında bu son derece basit. Hemen ayarlar menüsüne girip 'UYGULAMALAR' sekmesini tıkayacağız. Burada, bu güne kadar profilinizde kullanmak için izin verdiğiniz tüm API'ler listeleniyor.

Size tavsiyemiz, burada listelenen ve işe yaramadığını düşündüğünüz tüm API'leri 'Erişimi kaldır' butonuna basarak devre dışı bırakmanız.

HANGi API'LER KALMALI?

Profilinize aynı zamanda ipad, iphone ve android gibi mobil cihazlardan bağlanıyorsanız bu bağlantıları sağlayan API'ler

Fotoğraf yüklemenize yardımcı olan twitpic gibi API'ler, vb.

Kaynak:
Kerim Gün / Zaman Online
http://zaman.com.tr/haber.do?haberno=1309139&title=twitter-hesabiniz-sizden-habersiz-birilerini-mi-takip-etmeye-basladi-bu-haberi-mutlaka-okuyun
 
Üst
stat counter