Türklere Hz Muhammed (S.A.V)'den Önce Gönderilen Peygamber

Bu konuyu okuyanlar

Nelalexius

Öğrenci
Reaksiyon puanı
33
Biri Peygamberlerin bir kısmı Türktür der, biri Türkler arap zoruyla Müslümanlaştırıldı der, biri İslam bizi cahilleştirdi der, biri İslam dinini arap kültürü sanar, araplaştık der. Komedisiniz gerçekten. Araplaşmanın dinle hiçbir alakası yok. Türk Milleti hiçbir zaman milli benliğinden taviz vermemiş sadece İslam'ın şartlarını kabul etmiştir. Zorla Müslüman falan da olmadık bize uygun olduğu için biz İslamı seçtik. Zaten okuduğunuzda da görürsünüz, İslamiyet dışındaki dinlere giren Türk Devletleri zamanla milli benliklerini kaybetmişlerdir. Sağdan soldan duyduklarınızla hareket edip kendinizi rezil etmeyin.

_FAUST_

Dekan
Reaksiyon puanı
1,612
hangi Türkçe? 1500 sene öncenin Türkçesinden bi iki cümle yaz da okuyalım hele :D
Alp er tunga öldü mi
Issız acun kaldu mi
Felek öcin aldu mi
İmdi yürek yırtilur.;)
Şu meretin bir tek başlığın ezberleyemedim.Alp ile başlayan.:D

Reaksiyon puanı
2
İranlılara bile kutsal metinler inmiş. Avesta metinleri Eski Farsça.Türklere en önce baskı yapılsaydı.Zerdüştlük için İranlılar yapardı. Sonra Mani dinini Uygurlar kabul etmişler. Fakat şimdiki Uygurların hali içler acısı. Ben haberde ABD'ye gitmeye çalışan Uygur gördüm. Üstelik onca SSCB baskısına rağmen Müslüman kalmayı başarmış bir Orta Asya Türklüğü var.Üstelik Türkler, Tacikler ve Soğdlar (ya da Soğdaklar,Sogdlar) vasıtasıyla İrani topluluklarla birlikte yaşamışlar. Biz de Anadolu'da Med kökenli İrani topluluklarla yaşıyoruz. Kürtler, Zazalar, Osetler,Lazlar gibi. Fakat ne Orta Asya'daki Türkler Maniheizm'i ve Zerdüştlüğü kabul etmiş, ne de biz. Üstelik İran ve İrani toplulukların coğrafyası bize Arap devletlerinin coğrafyasından daha yakın.Tabii olarak şimdiki Türkiye'nin Arap komşularını saymazsak.
--- Gönderi Güncellendi ---
Alp er tunga öldü mi
Issız acun kaldu mi
Felek öcin aldu mi
İmdi yürek yırtilur.;)
Şu meretin bir tek başlığın ezberleyemedim.Alp ile başlayan.:D

Dediğiniz metin Divan ü Lügati't-Türkte geçiyor . Yani 1500 değil , 800 ile 1000 yıl öncesine ait.

Aşağıda Orhun kitabelerinden alınmış 1500 yıllık metin örneği şöyle;

Tengri teg Tengri yaratmış Türk Bilge Kağan sabim: Karigım Türk Bilge [Kağan … ]ti Sir Tokuz Oğuz İki Ediz kerekülüg begleri budunı [ … Tü]rk teng[ri … üze kağan olurtum. Olurtukuma ölteçiçe sakınığma Türk begler budun ögirip sebinip torigtamış közi yügerü körti. Bödke özüm olurup bunca ağır törüg tört bulungdakı [ … ]dim. Üze kök Tengri as[ra yağız yir kılındukda ikin ara kişi oğlı kılınmış].Kişi oğlında üze eçüm apam Bumın Kağan İstemi Kağan olurmış. Olurupan Türk budunurig ilin törüsin tuta birmiş, iti birmiş. Tört bulurig kop yağı ermiş. Sü sülepen tört bulungdakı budunuğ [kop almış, kop baz kılmış]. Başlığığ [yü]kündürmüş, tizlig[ig sökürmiş. İlgerü Kadırkan yışka tegi kirü] Temir Kapığka tegi kondurmış. İkin ara idi oksuz Kök Türk iti anca olurur ermiş. Bilge kağan ermiş, alp kağan ermiş. Buyrukı bilge ermiş erinç, alp ermiş erinç. Begleri yime budunı [yime tüz ermiş. Anı] üçün ilig anca tutmış erinç. İlig tutup törü[gitmiş. Ozi anca kergek bolmış].Yoğçı sığıtçı örigre kün toğsıkdakı Bökli çöl[l]üg il Tabğaç Tüpüt Apar Purum Kırkız Üç Kurıkan Otuz Tatar Kıtariy Tatabı bunca budun kelipen sığtamış, yoğlamış. Antağ külüg kağan er[miş. Anda kisre inişi kağan bolmış eri]nç. Oğlıtı kağan bolmış erinç. Anda [kisre inişi eçisin teg]

Anlayabilene helal olsun.

cengover05

Profesör
Reaksiyon puanı
447
Hayatimda ilk defa Allahin varligina inanmayan birine soru sordum. Kurani Kerim hakkinda ne dusundugunu sordum. Cok sevdigim Biyoloji hocam bana Hz.Muhammed'in iyi bir gozlemci oldugunu ulkeyi kurtarmak icin Kurani Kerimi yazdigini soyledi. Ben kalbime ve vicdanima inanirim, gormedigim birseye inanmam, bir isi kalbim ve vicdanim onaylarsa yaparim dedi. Hocam peki ilk insani yani Ademi Allah yaratti. Bu konu hakkinda ne dusunuyorsunuz dedim. Bana Darwin'in Evrim Teorisini anlatti. Ilk basit canlıların milyonlarca yıl süren değişimlerinden ortaya çıkmasi sonucu insanin olustugunu soyledi. Son olarak cennet ve cehennem hakkinda ne dusundugunu sordum. Insanlar kotu isler yerine iyi isler yapmasini saglamak icin uydurulan bir hikaye dedi. Bu cevaplardan sonra tabi ki hayatimda birsey degismedi. Allaha sukur ben Allahin varligina inaniyorum. Ama inanmayanlara da saygi duyuyorum. Sizede bir sorum var. Rus bilim adamlarinin arastirmalar sonucu yeraltindan gelen ilginc bir ses buldular. Resmen binlerce insanlarin cigliklari gibi. Bu konu hakkinda ne dusunuyorsunuz?
Yerin altinda binler insanin cigligini mi duymuslar yapmayin. Troll haber. Yahu manto altina inen arastirma gemileri var ve adamlar orada herhangi bir yasayan canli var mi o sıcakta diye bakıyorlar. Insan sesi falan tamamen uydurmadır. Eger ki dunyanin altinda cehennem varsa ben Nikola Tesla Charles Darwin Albert Einstein Sigmund Freud Alan Turing ile yanmaya razıyım.
Inanan var inanmayan var herkes herkese saygı duysun. Ne inananlar inanmayanlara yanacaksıniz diyebilir ne de inanmayanlar inananlar neden inaniyorsun diyebilir? Konuyu tartisirken bunlara dikkat edelim.

_FAUST_

Dekan
Reaksiyon puanı
1,612
Yerin altinda binler insanin cigligini mi duymuslar yapmayin. Troll haber. Yahu manto altina inen arastirma gemileri var ve adamlar orada herhangi bir yasayan canli var mi o sıcakta diye bakıyorlar. Insan sesi falan tamamen uydurmadır. Eger ki dunyanin altinda cehennem varsa ben Nikola Tesla Charles Darwin Albert Einstein Sigmund Freud Alan Turing ile yanmaya razıyım.
Inanan var inanmayan var herkes herkese saygı duysun. Ne inananlar inanmayanlara yanacaksıniz diyebilir ne de inanmayanlar inananlar neden inaniyorsun diyebilir? Konuyu tartisirken bunlara dikkat edelim.
Ben genelde bakıyorum da örneğin inançsız bir insan çok baskı altında kalıyor özellikle Islam devletlerinde ve bu durum beni çok üzüyor.:(

cengover05

Profesör
Reaksiyon puanı
447
Ben genelde bakıyorum da örneğin inançsız bir insan çok baskı altında kalıyor özellikle Islam devletlerinde ve bu durum beni çok üzüyor.:(
cok haklisin biraz anlayis konusunda sıkıntılari var halkımızın. Sen keyfine bak bosver

[Fi]Lounge

Asistan
Reaksiyon puanı
114
Bende sonradan yalan bir haber oldugunu anladim.

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Önceki inançların İslam'la benzer olması illaki Peygamber gönderilmiş olmasını gerektirmez, zaten ilk insandan itibaren din İslam olduğundan benzerlik olması çok normaldir. İslam'la ilk tanışan Türk kavmi lise ve ortaokul kitaplarında da yanlış anlatılıyor, şu an düzeltilmiş olabilir ama benim okuduğum zamanda yanlıştı, tarihi belgeler öyle demiyor. İlginç bir konu ama bir sonuca varılabileceğini sanmıyorum, en azından şimdi elimizde olanlarla..

Konudaki mesajlara hızlıca göz gezdirdim, gene konu alakasız yerlere gitmiş, acayip acayip yorumlar yapılmış. Nedense bir konuya yoğunlaşma olayını bizim milletimiz beceremiyor, masabaşı muhabbette de aynı durum mevcut, konudan konuya atlıyorlar elde var sıfır. Ne konuşulduğu bile belli değil.

Yalnız önemli bir noktaya dikkat çekelim, Türkler İslam'ı Arapların zoruyla kabul etmemiştir, zaten zorla bir dini kabul eden milleti ben tarihte görmedim. Bir milletin dinini değiştirmesi kişinin değiştirmesinden çok farklıdır, öyle silah zoruyla falan olmaz. Türklerin güya gök tanrı inancına benzediği için İslam'ı kabul ettiği de hikaye, böyle saçma şey mi olur, o zaman Yahudiler niye kabul etmediler dini dünyada bize en çok benzeyen millet o. Uyduruk uyduruk şeyler işte..