Türkiye'nin ilk uçak gemisi geliyor

Bu konuyu okuyanlar

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Türkiye'nin ilk uçak gemisi geliyor

274635_gemi.jpg

TSK'nın uçak gemisi projesi yarın toplanacak Yüksek Askeri Şura'da gündeme gelecek.

Sabah Gazetesi'nin haberine göre, Deniz Kuvvetleri'nin 140 metre uzunluğunda, 24 bin tonluk uçak gemisine sahip olmasıplanlanıyor. Geminin maliyeti yaklaşık 1.5 milyar dolar (2 milyar 700 milyon TL) olarak öngörülüyor. Geminin 5 yılda inşa edilebileceği ve testlerin ardından 6-7 yıl içinde hizmete alınabileceği belirtiliyor.

Dünyada sayılı ülkelerin sahip olduğu uçak gemisi, bir nevi yüzen ordu olacak. Kriz ortamlarında kullanılacak geminin TSK 'nın deniz üssü olması planlanıyor. İlk etapta 8 helikopter, 100 araç ve yaklaşık 1000 personel taşıma kapasitesindeki gemi, uçakların da iniş kalkış yapabileceği şekilde düzenlenebilecek. Uçak gemisiyle daha çok ulaşım ve taşıma kapasitesinin artırılması hedefleniyor. Ege, Akdeniz ve Karadeniz'de asgari bir tabur büyüklüğünde bir kuvvet ana üst desteği gerektirmeksizin, kendi lojistik desteği ile kriz bölgesine intikal edecek. Benzer gemiler dünyada yalnızca 7 ülkenin donanmasında yer alıyor.

Kaynak

ewrecca

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Böyle bir haberi bekliyordum çok şaşırmadım :)

mr_rain

Müdavim
Reaksiyon puanı
441
Hayali bile güzel. Bir gün inşallah gerçekleşir.

grkn-g

Doçent
Reaksiyon puanı
3
büyük devletlerin kendi aralarında tarihte olduğu gibi paldır küldür savaşmayacağını ön gördüğüm için bu tarz devasa savaş makinelerine pek ihtiyacımız olduğunu düşünmüyorum böyle büyük ve hantal şeylerin yerine daha pratik şeylere ihtiyacımız var ama yinede gemi gemidir dursun bir kenarda neme lazım

cengaver51

Müdavim
Reaksiyon puanı
169
çok geç kalınmış bence bu kadar stratejik bi bi bölgedeyiz ki

iptal

Doçent
Reaksiyon puanı
0
3 tarafı denizlerle çevrili bir ülkeye lazımdı zaten :) Hayırlısı olur inşallah.

thekillingroad

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Uçak gemisi, kendi topraklarından çok uzaklarda savaşacak ordular için gereklidir. TSK'nın Türkiye'den yakıt ikmali olmadan gidilemeyecek kadar uzaklarda savaşacak uçakları olması ne işine yarayacak?

Karargaht

Müdavim
Reaksiyon puanı
112
Güzel haber, bulunsun elbet işe yarar (;

pcwolf

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
büyük devletlerin kendi aralarında tarihte olduğu gibi paldır küldür savaşmayacağını ön gördüğüm için bu tarz devasa savaş makinelerine pek ihtiyacımız olduğunu düşünmüyorum böyle büyük ve hantal şeylerin yerine daha pratik şeylere ihtiyacımız var ama yinede gemi gemidir dursun bir kenarda neme lazım
Üç tarafı denizlerle kaplı bir coğrafyada elbet lazım olur.
Sonunda haberini aldık geminin.

tambjk

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
Güzel haber, bulunsun elbet işe yarar (;

Bulunsun elbet işe yarar mantığıyla 1.5milyar dolarlık gemi mi alınır :D Mevcut bir hücüm botun bile 1 senelik maliyeti 10larca milyon dolar, böyle bir geminin yıllık maliyetini düşünemiyorum bile.

Türkiye'nin konumu akdeniz ve karadeniz sularında hiçbir uçak gemisine ihtiyaç duymadan savaşabilecek kadar güzeldir. Uçak gemileri çok uzak yerlerde savaşmak üzere düşünülmüştür. Gidip okyanus sularında mı savaşacağız :)

Doğru düzgün helikopterimiz bile yokken uça gemisi çok yanlış bir tercih.

Karargaht

Müdavim
Reaksiyon puanı
112
Gemi almayacaklar ki gemiyi biz yapacağız :) yerli oto, savaş gemisi, tankı, uçağı, helikopteri, füzesi v.s.. .

Türkiye aslında ilerde çok büyük bi taarruza hazırlanıyor gibi, du bakalım. :)

deatmania

Müdavim
Reaksiyon puanı
62
Bulunsun elbet işe yarar mantığıyla 1.5milyar dolarlık gemi mi alınır :D Mevcut bir hücüm botun bile 1 senelik maliyeti 10larca milyon dolar, böyle bir geminin yıllık maliyetini düşünemiyorum bile.

Türkiye'nin konumu akdeniz ve karadeniz sularında hiçbir uçak gemisine ihtiyaç duymadan savaşabilecek kadar güzeldir. Uçak gemileri çok uzak yerlerde savaşmak üzere düşünülmüştür. Gidip okyanus sularında mı savaşacağız :)

Doğru düzgün helikopterimiz bile yokken uça gemisi çok yanlış bir tercih.

Bu yoruma katılıyorum.Türkiye'nin böyle bir gemiye ihtiyacı yok.

En azından şimdilik.

ReDo

Müdavim
Reaksiyon puanı
92
7 yıl hem.

Kim öle kim kala :p

pcwolf

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
Şimdilik yok diye ihtiyaç duyulduğunda en az 7 sene gerekecekken, ihtiyaç duyulduğunda ne olacak başka ülkeden kargoyla mı gelecek?

Demek ki şimdi ihtiyaç duyulmuş.

Korpe

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
bazı arkadaslar hesap kitap işi yapmış ..

kısaca söyleleyeyim g.doğuda tatbikat için harcanan mühimmat yada boşa atılan mühimmat ne kadar dir acaba , hatta operasyona çıkıcak birlık ıcın verilen kumanya ve kullanmayip dokup çöpe atılan yada komutan tarafından acip boşaltılan kumanya ne kadardir acaba ?

whitedragon

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Türkiye geç bile kaldı kurtuluş savaşı sonrası ülkeyi savaş bedeli olarak pasifize etdiler biraz birşeyler yapmaya kalkanı ya astılar yada zehirlediler başbakanın kelle koltukda buradayız demesi bu yüzden Akdeniz çok önemli bir çoğrafya Afrika,Ortadoğu hala değerli bu bölgede caydırıcı bir güce sahip olmak önemlidir..

tambjk

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
bazı arkadaslar hesap kitap işi yapmış ..

kısaca söyleleyeyim g.doğuda tatbikat için harcanan mühimmat yada boşa atılan mühimmat ne kadar dir acaba , hatta operasyona çıkıcak birlık ıcın verilen kumanya ve kullanmayip dokup çöpe atılan yada komutan tarafından acip boşaltılan kumanya ne kadardir acaba ?

Askerliğimi donanmada yaptığım ve TSK nın en gözde tershane, denizaltı ve hücümbotlarını gezip, görmüş, bilgi almış biri olarak fikrimi belirttim sadece..

Emperyalist devletler gibi okyanus ötesinde savaşıp, başkalarının işine burnumuzu sokup, sömüreceksek vs. yapalım uçak gemisini :) Aksi taktirde çok daha acil ve öncelikli ihtiyaçlarımız varken bu gemi ülke kaynaklarımızın israfi olacaktır.

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Gemi neyle çalışacakmış peki?
Benzin mi? Eurodizel mi? Yoksa LPG mi :D

Nüklüer şart. Onun içinde önce nüklüer santral kuracaksın. Atomlar ile oynayacaksın, bilim adamların birbirlerine proton fırlatacak şakalaşacak.

Ancak yok yere çöp atıp üstüne tüküren, ahahahha nasıl vurdum gördünmü diye gülen zibidi
Nüklüer sakat çevreye çok tehlikeli çernobili görmedin mi çay içemedik ya!! ölürüm de diktirmek o santrali!

Qushman 18

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bir şeyi almadan, kendimizin yapabilmesi güzel bişey fakat bunun hangi amaçla yapıldığı belirsiz...

kosasker

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
Caydırıcılık açısından belki işimize yarayacaktır fakat, o kadar da etkili bir silah olup olmayacağı tartışılır. Üstelik deniz üstü şartlarda uzun süre hizmet verecek, gemiden iniş kalkış yapacak hava araçlarımız da yok ki ?

Böyle devasa bir geminin harcayacağı enerji ve içerisinde bulunacak personelin giderleri düşündürücü geldi bana. İşletmek çok zor olacaktır.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Önce savunmayı güçlendirmek lazım bence...

Daha kısa orta uzun menzilli top ve füze, hava ve kara savunma kalkanları , yerli hava gücü vs vs ...gibi önceliklerimiz varken hepsinin birleşimi sayılabilecek bir ucak gemisi amlamsız gibi...

Tabi şu bir gerçek : Böyle büyük projelerin düşünülmesi planlanması güzel...

DJ.ON9

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1

alMIYOZ Kİ YAPICAZ. bir de baktın satmaya başlarız... ille de savaşmaya çok uzaklara gitmek için mi yapılır her sey ... Teknolojık anlamda ilerlemişliğin ve gelişmişliğin gövde gösterisidir bence. Sadece 7 donanmada oldugu düşünülürse tüm dünyada

Korpe

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
Askerliğimi donanmada yaptığım ve TSK nın en gözde tershane, denizaltı ve hücümbotlarını gezip, görmüş, bilgi almış biri olarak fikrimi belirttim sadece..

Emperyalist devletler gibi okyanus ötesinde savaşıp, başkalarının işine burnumuzu sokup, sömüreceksek vs. yapalım uçak gemisini :) Aksi taktirde çok daha acil ve öncelikli ihtiyaçlarımız varken bu gemi ülke kaynaklarımızın israfi olacaktır.

Doğru diyorsun oncelık var ama hesap kitap işlerine gelecek olursak daha çok şey var onu ima ettim..

pcwolf

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
Gemi neyle çalışacakmış peki?
Benzin mi? Eurodizel mi? Yoksa LPG mi :D

Nüklüer şart. Onun içinde önce nüklüer santral kuracaksın. Atomlar ile oynayacaksın, bilim adamların birbirlerine proton fırlatacak şakalaşacak.

Ancak yok yere çöp atıp üstüne tüküren, ahahahha nasıl vurdum gördünmü diye gülen zibidi
Nüklüer sakat çevreye çok tehlikeli çernobili görmedin mi çay içemedik ya!! ölürüm de diktirmek o santrali!

.
Yakıtı dizel olur, zaten dizel gemiler için çok daha ucuz olur. Ayrıca vergilerle yürür o gemi.

tambjk

Müdavim
Reaksiyon puanı
16

alMIYOZ Kİ YAPICAZ. bir de baktın satmaya başlarız... ille de savaşmaya çok uzaklara gitmek için mi yapılır her sey ... Teknolojık anlamda ilerlemişliğin ve gelişmişliğin gövde gösterisidir bence. Sadece 7 donanmada oldugu düşünülürse tüm dünyada

:) Birilerini illa haklı çıkartmak için bu kadar da zorlama tezler de üretilmez ki. Daha rasyonel hedefler koymak gerekir.

Gelişmişliğin gövde gösterisi savaş gemileriyle mi yapılır?:) iran, çin, k.kore gibi rejimleri dışında silah ile gövde gösterisi yapan kaldımı? :)
İlla gelişmişliğimizi göstericeksek, sanayi, bilim, uzay teknolojileri bakımından gelişip öyle gösteri yapalım. Daha uydumuzu bile uzaya fırlatamıyoruz.

thekillingroad

Müdavim
Reaksiyon puanı
1

Söylediklerin tam da uzaklarda savaşmak için olduğunu kanıtlar cinsten.

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Yakıtı dizel olur, zaten dizel gemiler için çok daha ucuz olur. Ayrıca vergilerle yürür o gemi.
2012 yılında yapılacak uçak gemisi benzinle, elektrikle, su ile yağ ile çalışmaz.
Nüklüer jeneratör olmak zorundadır.

Son mesajlar