Türkiye'nin ilk uçak gemisi geliyor

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

Qushman 18

Üyecik
Bir şeyi almadan, kendimizin yapabilmesi güzel bişey fakat bunun hangi amaçla yapıldığı belirsiz...

kosasker

Profesör
Caydırıcılık açısından belki işimize yarayacaktır fakat, o kadar da etkili bir silah olup olmayacağı tartışılır. Üstelik deniz üstü şartlarda uzun süre hizmet verecek, gemiden iniş kalkış yapacak hava araçlarımız da yok ki ?

Böyle devasa bir geminin harcayacağı enerji ve içerisinde bulunacak personelin giderleri düşündürücü geldi bana. İşletmek çok zor olacaktır.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Önce savunmayı güçlendirmek lazım bence...

Daha kısa orta uzun menzilli top ve füze, hava ve kara savunma kalkanları , yerli hava gücü vs vs ...gibi önceliklerimiz varken hepsinin birleşimi sayılabilecek bir ucak gemisi amlamsız gibi...

Tabi şu bir gerçek : Böyle büyük projelerin düşünülmesi planlanması güzel...

DJ.ON9

Üyecik
Bulunsun elbet işe yarar mantığıyla 1.5milyar dolarlık gemi mi alınır :D Mevcut bir hücüm botun bile 1 senelik maliyeti 10larca milyon dolar, böyle bir geminin yıllık maliyetini düşünemiyorum bile.

alMIYOZ Kİ YAPICAZ. bir de baktın satmaya başlarız... ille de savaşmaya çok uzaklara gitmek için mi yapılır her sey ... Teknolojık anlamda ilerlemişliğin ve gelişmişliğin gövde gösterisidir bence. Sadece 7 donanmada oldugu düşünülürse tüm dünyada

Korpe

Rektör
Askerliğimi donanmada yaptığım ve TSK nın en gözde tershane, denizaltı ve hücümbotlarını gezip, görmüş, bilgi almış biri olarak fikrimi belirttim sadece..

Emperyalist devletler gibi okyanus ötesinde savaşıp, başkalarının işine burnumuzu sokup, sömüreceksek vs. yapalım uçak gemisini :) Aksi taktirde çok daha acil ve öncelikli ihtiyaçlarımız varken bu gemi ülke kaynaklarımızın israfi olacaktır.
Doğru diyorsun oncelık var ama hesap kitap işlerine gelecek olursak daha çok şey var onu ima ettim..

pcwolf

Dekan
Gemi neyle çalışacakmış peki?
Benzin mi? Eurodizel mi? Yoksa LPG mi :D

Nüklüer şart. Onun içinde önce nüklüer santral kuracaksın. Atomlar ile oynayacaksın, bilim adamların birbirlerine proton fırlatacak şakalaşacak.

Ancak yok yere çöp atıp üstüne tüküren, ahahahha nasıl vurdum gördünmü diye gülen zibidi
Nüklüer sakat çevreye çok tehlikeli çernobili görmedin mi çay içemedik ya!! ölürüm de diktirmek o santrali!

.
Yakıtı dizel olur, zaten dizel gemiler için çok daha ucuz olur. Ayrıca vergilerle yürür o gemi.

tambjk

Profesör
Bulunsun elbet işe yarar mantığıyla 1.5milyar dolarlık gemi mi alınır :D Mevcut bir hücüm botun bile 1 senelik maliyeti 10larca milyon dolar, böyle bir geminin yıllık maliyetini düşünemiyorum bile.

alMIYOZ Kİ YAPICAZ. bir de baktın satmaya başlarız... ille de savaşmaya çok uzaklara gitmek için mi yapılır her sey ... Teknolojık anlamda ilerlemişliğin ve gelişmişliğin gövde gösterisidir bence. Sadece 7 donanmada oldugu düşünülürse tüm dünyada
:) Birilerini illa haklı çıkartmak için bu kadar da zorlama tezler de üretilmez ki. Daha rasyonel hedefler koymak gerekir.

Gelişmişliğin gövde gösterisi savaş gemileriyle mi yapılır?:) iran, çin, k.kore gibi rejimleri dışında silah ile gövde gösterisi yapan kaldımı? :)
İlla gelişmişliğimizi göstericeksek, sanayi, bilim, uzay teknolojileri bakımından gelişip öyle gösteri yapalım. Daha uydumuzu bile uzaya fırlatamıyoruz.

thekillingroad

Profesör
Söylediklerin tam da uzaklarda savaşmak için olduğunu kanıtlar cinsten.

-Hewal-

Dekan
O parayı eğitim kurumlarına aktarıldığını düşündum bir an Dünyada Ilk on a girecek universitelerimiz hayal ettim sonra o üniversiteleri nano teknolojide kendilerini aşıp nano hücreli kursunlar üretip düşmanı vurduğu anda organizma sina yayılan nano hücrelerin o şahıs i hareketsiz birakacani düşündum , sonra deniz suyu ile kendi enerjimizi üretecek teknolojiye erisebilecegimizi düşündum en son telefonunumdaki habere bakınca bunların gerceklesemeyeçek hayaller olduğunu gördüm çok mu ironik oldu yaw.

yer6

Profesör
yorumlara bakıyorumda ufkumuzun darlığından fikirlerimiz bile enteresan.uçak gemisi yapıcaz diyorlar."savaş gemisi neyimize" diye yorumluyoruz.
zamanında araba üretecekken "yol yokki araba yapalım" demek gibi bişey sanki :)

bu arada bir uçak gemisinde kullanılan teknoloji hakkında biraz bilgi vermek lazım.o boyutlardaki geminin uçak iniş kalkışlarında hiçbirşekilde üst yüzeyinin sallanmaması gerekir.yakıtı nükleer olmalıdır.

birsürü israf yapıp elimizde birşey olmayacağına bu gemiyi hemen yapmaya başlayalım.birde hava savunma sistemimiz olsa süper olur.

black-hawk

Asistan
Çok güzel bir haber türkiye üç tarafı deniz ve kendisini güçlendirmesi lazımdı bu hamleyle daha iyi bir konuma geldi ...

YellowRed

Rektör
Bir ülkenin etrafının denizlerlerle çevrili olması, savaş gemisi sahibi olmasını gerektirmez. Haberde de belirtilmiş; dünyada sayılı devletlerin savaşa gemisi vardır. Bunlar da genelde emperyal devletlerdir.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Uçak_gemisi

Günümüzde Amerika Birleşik Devletleri ile birlikte 9 ülke bugün çeşitli boyutlarda uçak gemilerine sahiptir. İngiltere, Fransa, Hindistan, Rusya, İspanya, Brezilya, İtalya ve Tayland bugün uçak gemisine sahip olan ülkelerdir. Ancak Japonya ve Çin orduları da uçak gemisi yapımıyla ilgilenmektedir.
Bizim tehdit unsuru olarak gördüğümüz devletler ile coğrafya olarak yakınımızdaki ülkeler... Bu yüzden bizim uçak gemisine ihtiyacımız yok.

Diğer taraftan, devletler askeri harcamalarını planlarken orta ve uzun vadeli olasılıkları düşünerek hareket eder. "Elimizde bulunsun" veya "Bir ihtimal lazım olur" mantığı ile harcama yapmazlar.

Peki biz emperyal bir devlet olmadığımıza göre; bizi tehdit eden uzak mesafeli devlet de olmadığına göre; neden uçak gemisi üretmeye karar verdik?..

Cevap net; yine birilerinin kuyruğuna takılıp uzak ülkelerde savaşmaya gitme ihtimalimiz var. Hem de baya kuvvetli bir ihtimal ki; devlet milyar dolarlık bir yatırımı yapma gereği hisstemiş.

"Küresel müttefiklerimizin peşine düşüp, savaşmaya gideceğimiz uzak ülkeler hangileri olabilir?" diye düşününce de aklıma gelen ilk ülke Çin... Malum, Çin kapitalist düzenin tahtını sarsmaya başladı. Batılı devletler krizle boğuşuyor. Üstelik kriz kısa ve orta vadede bitecek gibi de görünmüyor. Bu sorunu kökten çözmenin tek yolu uzak doğunun asi çocuğunun başını ezmek...

Tabi bu öyle kolay olmaz. Batılı devletlerin Çin ile savaşması demek Rusya, İran gibi ülkelerin de devreye girmesi demek. Bu da yeni bir dünya savaşı demek...

Umarım yanılıyorumdur. Allah sonumuzu hayretsin...

by_matrix

Doçent
o kadar maliyet ile hantal bir gemi bana mantıksız geliyor.o paraya yatırım yapılarak daha ileri bir teknoloji yapılması uygun olurdu bence

thekillingroad

Profesör
yorumlara bakıyorumda ufkumuzun darlığından fikirlerimiz bile enteresan.uçak gemisi yapıcaz diyorlar."savaş gemisi neyimize" diye yorumluyoruz.
zamanında araba üretecekken "yol yokki araba yapalım" demek gibi bişey sanki :)
O zaman okuduğunu anlama konusunda biraz iyileştirme yapmanız lazım.
Savaş gemisi değil bu, uçak gemisi. Bu geminin tek bir amacı var, Hint okyanusunda ya da Atlantik okyanusunda savaş uçağı kullanmak. Bu TSK'nın hangi amacına hizmet edecek bunu söylerseniz, biz de kendimizi Türk malı otomobil üretimine karşı çıkanlar arasında sayalım.

Elma armut kel mahmut. Her şeyi gelişim zannediyorsunuz. Buna aktaracakları kaynaklarla çok daha gelişmiş deniz savunma sistemlerine sahip olabiliriz ama artık malesef Türkiye popülizm hastası bir ülke olduğundan o da olsun bu da olsun diyip duruyoruz.

TSK, kurulduğu günden bugüne Anadolu topraklarını korumak için var olmuştur. Savunma ordusudur, saldırıp genişleme ordusu değill. Dünyaya hükmetmek gibi bir fantaziniz varsa önden buyrun tabii, ona diyecek bir şeyim yok.

Gerçi biz daha ABD'nin uşaklığından asıl ihtiyacımız olan savaş uçağı yerine neidüğü belirsiz gerizekalı F35 JSF'ye milyon dolarlar harcamaktan kendimizi alamamışız. Kaldı deniz savunmamızı adam akıllı kurgulamak.

stat counter