Türkiyenin dini hristiyanlık olsaydı ?

Bu konuyu okuyanlar

F1kan

Profesör
Reaksiyon puanı
1,882
Müslüman ve dinime bağlı biri olarak bunu söylüyorum. Biraz farklı düşünelim hayal edelim, beyin fırtınası oluşturalım.
Acaba hristiyan olsaydık ne olurdu ?
Daha ileri bir ülke mi olurduk daha mı geri ?
Dünyadaki konumumuz ne olurdu ? Bir Amerika kadar güçlü mü yoksa çok geri kalmış bir ülke mi ?
Ve aklımıza gelen birden fazla olasılık... Sizce ne olurduk ?
Not: Lütfen seviyeli bir şekilde tartışalım. Birbirimizin kalbini kırmadan sadece yaratıcı düşüncemizle konu dahil olalım.Çünkü konu din olunca çoğu insanlar kibar olacağı yerde daha çok çirkinleşebiliyor.

Yeşil Okçu

Profesör
Reaksiyon puanı
1,811
Bence yine aynı olurduk . Ama Allah'a çok şukur elhamdülillah muslumanız . Bu şeref iyi ki bize nasip olmuş . Ülkenin durumunda bişey değişmezdi ama.

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
türkiye diye birşey olmazdı. türkler çin tarafından istila edilmesin diye abbasiler destek vermiştir. bu destek türk boylarının çoğu yok olurdu.
bunun yanında moğol istilasından kaçan türklere yurt bulmak için anadoluya gönderen de müslüman selçuklu devletidir.
türkler müslüman olmasa bu destek verilmezdi ve türkler moğollar ve selçuklu arasında kaybolurdu.

şu ana bir şekilde gelmiş olsaydık bile hiçbirşey değişmezdi. 2. dünya savaşında tarafların çoğu aynı dine mensuptu.
bu savaşmalarına engel olmadı. aksine savaşın şiddeti ve caniliği görülmemiş boyuttadır.

özetle devletlerin politikaları dinle belirlenmez. fakat halka şirin gözükmek için din kullanılır. tüm dünyada bu böyledir.

F1kan

Profesör
Reaksiyon puanı
1,882
Hocam bence herşey çok farklı olurdu. Mesela Türkler islam ülkeleri arasında en ileri pozisyonda olan ve birleştirici bir ülke olarak görüyorum ben. Zamanında da küçük beylikleri birleştirip devlet kurduk. Tarihimizde hep bir yapıcılık var. Bence eğer hristiyan olsaydık bu sefer diğer hristıyan ülkelerin daha üzerine çıkmak onlara kendi gücünü kanıtlamak ve liderliğini göstermek için onlara öncülük eder ve belki de şuanda bambaşka bir dünya düzeni yaratabilirdi. Mesela Osmanlı yerine farklı bir devlet gibi düşüneşim ve bu devlet hristiyan birde bu gücün 21.yy olduğunu düşünsek bence dünyada ki en büyük güçlerden biri olurduk sanırım. Sizce hocam ?
Bence yine aynı olurduk . Ama Allah'a çok şukur elhamdülillah muslumanız . Bu şeref iyi ki bize nasip olmuş . Ülkenin durumunda bişey değişmezdi ama.
--- Gönderi Güncellendi ---
türkiye diye birşey olmazdı. türkler çin tarafından istila edilmesin diye abbasiler destek vermiştir. bu destek türk boylarının çoğu yok olurdu.
bunun yanında moğol istilasından kaçan türklere yurt bulmak için anadoluya gönderen de müslüman selçuklu devletidir.
türkler müslüman olmasa bu destek verilmezdi ve türkler moğollar ve selçuklu arasında kaybolurdu.

şu ana bir şekilde gelmiş olsaydık bile hiçbirşey değişmezdi. 2. dünya savaşında tarafların çoğu aynı dine mensuptu.
bu savaşmalarına engel olmadı. aksine savaşın şiddeti ve caniliği görülmemiş boyuttadır.

özetle devletlerin politikaları dinle belirlenmez. fakat halka şirin gözükmek için din kullanılır. tüm dünyada bu böyledir.
Haklısınız hocam zamanında güneyimizde özellikle moğollar baya etkindi. Hatta bazı bölgeleri dahi katletti. Fakat bazı durumlarda hristiyanlar haçlı birliğini kurulduğunda bu birlik içindeki Türk gucu o zaman bile dünyada büyük bir güç elde edilir. Hatırlarız ki binlerce haçlıları kovalayan yiğitlerimiz var tarihte. Birde Kudüsü almak isteyen haçlıların karşısında Selahaattin Eyyubi. Eğer Türkle haçlılara dahil olsaydı bu belkide Kudus Türklerin olucaktı

SONG JOONG KI

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,025
Yunanistan gibi olurduk. Veya birleşik te olabilirdik. Mezhebe bağlı. Katolik olsaydık İtalya gibi. Ortodoks olsaydık Yunanistan ile birleşik olurduk muhtemelen.

Kadima

Rektör
Reaksiyon puanı
841
Dil veya din bir ülkeyi değiştirmez. Önemli olan insanlara verilen eğitim ve öğretim.

de_la_vega_66

Asistan
Reaksiyon puanı
34
sadece Türkiye'yi düşüneceksek hiçbir şey olmazdı. belki sosyal imkanlarda bi nebze daha iyi olabilirdik. sosyal imkandan kastım, hristiyan ağırlıklı ülkelere giriş çıkışta yada onlarla ilişkilerimizde daha iyi olabilirdik. ama geçmişimizde Osmanlı olduğu için bize içten içe kin beslerlerdi.

Sadece Türkiye'yi değil de geçmişimizinde hristiyan olduğunu varsayarsak, Osmanlı kudretinde bir hristiyan devleti olsaydık muhtemelen avrupada osmanlıdan başka bir ülke olmazdı. yada en büyük güç osmanlı olurdu.

ama burda da bir paradoks var :) Osmanlının bu kadar güçlenmesinin en büyük sebebi İslamiyettir. islamiyet olmasaydı Osmanlı bu kadar kuvvetli olamazdı :)

Sensei.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Bugünlere kadar gelebilmiş olmamız, atalarımızın İslamiyet'e tutunmuş olmasındandır.. Bugün yahudiler, hıristiyanlar varlığını sürdürüyorsa, bu da yine bizim hatamızdandır, yani İslamiyet'ten elimizi gevşetmiş olmamızdandır. Kibire, rehavete kapılmış olmamızdandır. Dini, amaç olmaktan çıkarıp araç olarak kullandığımızdandır. İslam'ı, hayat felsefemiz olarak görmeyip, işimize geldiği gibi yorumlayarak keyfimizce yaşamamızdandır. Bugün hâlâ helak olmuyorsak, bu yine şehitlerimiz, Hakk yolundan şaşmayan, samimi Allah dostları ve İslamiyet çizgisinde yetiştirdiğimiz, Allah katında melek kadar temiz olan evlatlarımız vesilesiyledir. Şüphesiz Allah, nurunu tamamlayacaktır.
Bu mesajım, kimilerine komik ve basit gelecektir. Onlara bir sözüm yoktur. Bilselerdi yapmazlardı. Ölüm kendilerine hak olduğunda, inkar ettikleri Yaratan'ın emrine itaat etmekten başka seçenekleri kalmadığında onlar da anlayacaklardır. Lakin, inşaAllah daha erken anlarlar da, kurtuluşa erenlerden olurlar. Allah, cümlemize hidayet versin, bizleri Hakk yolundan ayırmasın.

Tubicaliskan

Asistan
Reaksiyon puanı
127
Geçen pazar seni kilisede göremedim Muharrem..

Şu an Türkiye' nin çoğunluğu Müslüman diyebiliriz fakat İslamiyet' i ne kadar iyi uyguluyoruz? Tam anlamıyla uygulasa idik Türkiye eğitim ve refahta dünya devi olurdu.

Ha hristiyan olsaydık sanırım ayrımcılığına uğramazdık. Malum Çoğu din iyi geçiniyorken İslam' a karşı nefret var dünyada.

Entürkteynment

Doçent
Reaksiyon puanı
186
Daha az düşman olurlardı. Ama müslümanız diye düşman oluyorlarsa mutluluk duyarız.

cx105lumutcan

Doçent
Reaksiyon puanı
83
ana sayfada bu başlığı bördüm kesin f1kan yazmıştırdım dedim içimden nereden bildim

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
Diğer ülkelerin bakışı açısından farklı olurdu. Bizimle bu kadar uğraşmazlardı- kuyumuzu kazmazlardı.
Ama gel gelelim asıl nedene. Ecdadımızın Çanakkale' de, Gelibolu' da ve aklımıza gelen bunun gibi daha bir çok savaşın çok çetin geçtiği yerde, düşmanın bizden sayıca üstün olmalarına rağmen zaferle çıkmamız göğsümüzde imanın etkisiyle olmuştur. Başka bir dine mensub olsaydık başarabilirmiydik bilmiyorum.
Bugün de Elhamdülillah hala Müslüman ülkeyiz. İnşallah kıyamete kadar bu canım vatanımız tek din, tek devlet, tek bayrak, tek vatan altında devam edecektir.

Ahbârî

Dekan
Reaksiyon puanı
345
Müslüman ve dinime bağlı biri olarak bunu söylüyorum. Biraz farklı düşünelim hayal edelim, beyin fırtınası oluşturalım.
Acaba hristiyan olsaydık ne olurdu ?
Daha ileri bir ülke mi olurduk daha mı geri ?
Dünyadaki konumumuz ne olurdu ? Bir Amerika kadar güçlü mü yoksa çok geri kalmış bir ülke mi ?
Ve aklımıza gelen birden fazla olasılık... Sizce ne olurduk ?
Not: Lütfen seviyeli bir şekilde tartışalım. Birbirimizin kalbini kırmadan sadece yaratıcı düşüncemizle konu dahil olalım.Çünkü konu din olunca çoğu insanlar kibar olacağı yerde daha çok çirkinleşebiliyor.

-Müslüman ve dinine bağlı biri nasıl oluyor?
-İslam ya da hristiyanlık ile ileri ya da gerinin ne alakası var?

Zamanında hristiyan ülkelerde dünya yuvarlak diyeni top gibi çeviriyorlardı.

thMJ46RNFV.jpg

Ha, bu demek midir hristiyanlık bilime terstir, bilimi yasaklar.

1000'li yıllara gelmeden başlayan İslamın Altın Çağının son bulması da din yüzünden değildir. Mesele o dönemin insanında bitiyor.

Umberto Eco'nun Gülün Adı kitabında ve filminde de güzel anlatılıyor. Mesele o dönem elinde biraz daha kudret ve söz sahibi olan insanlar. Ya da tabiri caizse kuvveti olan çobanlar. Ne zaman birileri ilim aşkından ziyade diğer şeylere meyletse o zaman bozulma başlıyor. Günde onlarca sayfa , ömrü boyunca ciltlerce eser yazan kişiler herhangi bir karşılık beklemiyordu. Devlet, senin bu kitabını alalım da bundan sonra ana kitap yapalım dediklerinde de yok diyebiliyorlardı, bu uğurda hapsedilip canlarını verebiliyordu. Daha sonraları da iş bir ekmek kapısına dönüp, beceremediği şeye kötü deyince orda kopmaya başladı.

Velhasılı bana göre dinle alakası o kadar olmayan bir konu.

DarKeN

Profesör
Reaksiyon puanı
88
Daha gelişmiş , insan hak ve özgürlüklerine daha fazla önem veren bir ülke olurduk bence. Dinin devlet işlerine etkisi yok gibi bişey olurdu ve din oy toplama aracı olarak görülmezdi.

Reaksiyon puanı
46
Dini kullanarak siyaset yapılan bir ülkedeyiz. Belki siyasete alet olmazdı din. Hıristiyan olsaydık diğer ülkelerle olan ilişkiler yüzde yüz daha iyi olacaktı. Zaten tarihi araştıran ve bilen insanlar islamiyetle ile gerilediğimizi bilirler. Pek fazla bir şey söylemek istemiyorum...

administrator

Asistan
Reaksiyon puanı
47
Zina var, içki var, kumar var, tecavüz var, dolandırıcılık, hırsızlık var, hırsıza destek var. Nasıl müslüman ülkeysek artık...

Sensei.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Dini kullanarak siyaset yapılan bir ülkedeyiz. Belki siyasete alet olmazdı din. Hıristiyan olsaydık diğer ülkelerle olan ilişkiler yüzde yüz daha iyi olacaktı. Zaten tarihi araştıran ve bilen insanlar islamiyetle ile gerilediğimizi bilirler. Pek fazla bir şey söylemek istemiyorum...
İnsan, ilerlemek isterse, İslamiyet ile gayet de ilerleyebilir. Gerilemek insanın fıtratında varsa onu da hiçbir şey ileri götüremez. İslamiyet ile ilerlemek isteyenlerin önünü kesmelerinin sorumlusu İslamiyet değildir.

F1kan

Profesör
Reaksiyon puanı
1,882
-Müslüman ve dinine bağlı biri nasıl oluyor?
-İslam ya da hristiyanlık ile ileri ya da gerinin ne alakası var?

Zamanında hristiyan ülkelerde dünya yuvarlak diyeni top gibi çeviriyorlardı.

thMJ46RNFV.jpg

Ha, bu demek midir hristiyanlık bilime terstir, bilimi yasaklar.

1000'li yıllara gelmeden başlayan İslamın Altın Çağının son bulması da din yüzünden değildir. Mesele o dönemin insanında bitiyor.

Umberto Eco'nun Gülün Adı kitabında ve filminde de güzel anlatılıyor. Mesele o dönem elinde biraz daha kudret ve söz sahibi olan insanlar. Ya da tabiri caizse kuvveti olan çobanlar. Ne zaman birileri ilim aşkından ziyade diğer şeylere meyletse o zaman bozulma başlıyor. Günde onlarca sayfa , ömrü boyunca ciltlerce eser yazan kişiler herhangi bir karşılık beklemiyordu. Devlet, senin bu kitabını alalım da bundan sonra ana kitap yapalım dediklerinde de yok diyebiliyorlardı, bu uğurda hapsedilip canlarını verebiliyordu. Daha sonraları da iş bir ekmek kapısına dönüp, beceremediği şeye kötü deyince orda kopmaya başladı.

Velhasılı bana göre dinle alakası o kadar olmayan bir konu.
Müslüman olupta lafta olan çok fazla. Dinle bir şeyin alakası yok diyorsun hocam fakat Osmanlının dönüm noktasında yeniçeriler gavur icaatı deyip çok askeri aleti kullanmayı reddetti. Bunun gibi bir çok şey. Biz burda tarafsız olarak tartışıyoruz. İleri görüşlülük veya tamamiyle hayal ürünü fikirler...

Ahbârî

Dekan
Reaksiyon puanı
345
Müslüman olupta lafta olan çok fazla. Dinle bir şeyin alakası yok diyorsun hocam fakat Osmanlının dönüm noktasında yeniçeriler gavur icaatı deyip çok askeri aleti kullanmayı reddetti. Bunun gibi bir çok şey. Biz burda tarafsız olarak tartışıyoruz. İleri görüşlülük veya tamamiyle hayal ürünü fikirler...
Dinsiz de olsan batılıya gavur derlerdi. İlla hristiyan mı olacak? Tabi, teke sebebi de oydu, yoksa yeniçerilerin bozulmasının başka hiç nedeni yok zaten. çok havadan konuşuyorsun, dediklerinin dayanağı yok, saçma da bir konu zaten. neyse, diğer yazacak arkadaşlara kolay gelsin.

piluvv

Öğrenci
Reaksiyon puanı
68
Geçmişte meclis görüşmelerinde teklif edilmiş bir mevzu. Anayasadaki din başlığı HRİSTİYANLIK olarak değiştirilsin denmiş.

F1kan

Profesör
Reaksiyon puanı
1,882
Dinsiz de olsan batılıya gavur derlerdi. İlla hristiyan mı olacak? Tabi, teke sebebi de oydu, yoksa yeniçerilerin bozulmasının başka hiç nedeni yok zaten. çok havadan konuşuyorsun, dediklerinin dayanağı yok, saçma da bir konu zaten. neyse, diğer yazacak arkadaşlara kolay gelsin.
Valla kimsenin kafasına silah dayayıp gel düşünceni yaz diye bişey demedim.
--- Gönderi Güncellendi ---
Geçmişte meclis görüşmelerinde teklif edilmiş bir mevzu. Anayasadaki din başlığı HRİSTİYANLIK olarak değiştirilsin denmiş.
Bu konu hakkında hiçbir bilgim yok valla. Ama tarih başından beri hristiyan olsaydı diye ne olurdu diye hayal ediyordum hocam ben

teamscriptim

Asistan
Reaksiyon puanı
72
Din ile alakası yok. Neden dine bağladın onu da anlamadım. Japonya mesela orada Şintoizm ve Budizm hakimdir ama bak onlar da gelişmiş. Demek ki Hıristiyan olmaya gerek yokmuş. Bize lazım olan zihniyet inkılabı.

F1kan

Profesör
Reaksiyon puanı
1,882
Din ile alakası yok. Neden dine bağladın onu da anlamadım. Japonya mesela orada Şintoizm ve Budizm hakimdir ama bak onlar da gelişmiş. Demek ki Hıristiyan olmaya gerek yokmuş. Bize lazım olan zihniyet inkılabı.
Dostum konuyu Yahudi olarak veya baska bir din olarakta yazabilirdim. Ona bakılırsa Yahudiler nufus olarak çok az fakat şuan ki pozisyonları çok ileride. Bu konuyu açmamdaki fırsat farklı düşünceler ortaya çıkmasını istedim sadece

Neutral

Profesör
Reaksiyon puanı
179
Zamanın da ya özgür insanlar oluruz yada ölürüz denilerek Dünyanın en güçlü devletleriyle zamanın en güçlü silahlarıyla aynı an da savaşıldı ve kazanıldı. Din plana çıkartılmamıştı, özgürlük ve bir millet olmak için dereniyorlardı, zaten bunun neticesinde herkese eşitli yaklaşan ve uygulayan bir sisteme geçildi ülke kurulurken yani savaş kazanıldıktan sonra.