Türkiye'den gidip yurt dışında nasıl geçinilir?

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
142
Böyle bir niyetim yok değil de, hep olumsuz düşünceler ağır basıyor. Kanada'ya turist ayağıyla gittim diyelim. Artık orada iş, ev bulup kalmak, oranın vatandaşı olmak istiyorum. İş, ev nasıl bulacağım, hiç tanıdık biri de yok. Yabancı dil de yok. Nasıl olacak? Bazı yerlerde konuşmalara şahit oluyorum. "2 yıl sonra alıp başımı gidiyorum." gibi ifade kullanıyorlar. Yani bu kadar kolay mı bir yere gitmek ve hayat kurmak? Bu konuda aydınlatıcı tecrübelerinizi merak ediyorum.

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,727
Kolay değil ama yapılmayacak şey de değil. Turist olarak gittiğin zaman kimse senden oturma izni istemez mi? Bunun için orada bir yerde çalışman lazım ki kim seni neden işe alsın? Dil yok, meslek yok. Bir şekilde orada ya kaçak yaşarsın yada oturma izni alırsın. Dil bilmen gerekmez. Bir süre sonra seve seve zaten öğreneceksin. İş içinde çok fazlaca örnekleri var bunun bizde. Kafana görece gidersen önce temizlik, pompacı, fabrika işçisi, inşaatçı gibi tamamen ayak işçisi olursun devamında tamamen şansın ve senin atikliğine kalmış bir şey. Yapılmaz mı? Neden olmasın? Ama zor bir sürece kafa atmak var işin ucunda.

xPhoenix06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,186
İngilizce veya Fransızca öğrenmen lazım Kanada için çünkü belli yerleri İngilizce belli yerleri Fransızca konuşuyor. Ben olsam Greencard çekilişine başvurur Amerika'ya gitmeye çalışırdım ve en erken bir şekilde İngilizce öğrenmeye çalışırdım.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,699
Kanada, ABD, Avusturalya göç alan ülkeler. O ülkelerin elçiliklerinden veya konsolosluklarından doğrudan veya web sayfalarından bilgi edinebilirsin. Mesela Amerika için yeşilkart şart. 1 ila 4 senelik kart ile istediğin yerde yaşayabilir ve çalışabilirsin. Sonra karar verirsen vatandaşlığa geçebilirsin. Gittiğin zamna bir kaç ay mecburi bir dil kursuna katılıyorsun. Bir mesleğin olması şart ama üniversite okumak için de kabul ediliyor.

Reaksiyon puanı
142
Kanada hoşuma gidiyor. İngilizcem ortaya yakın seviyede. 10 yıl var emekli olmaya.

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Kendi adıma konuşayım. Erasmus çok iyi bir fırsat. En azından üniversitede 1 yıl gidip görüp dile hakim olduktan sonra oraya alışmak daha kolay olacaktır kanaatindeyim.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,699
Kanada'ya tatile gitmiş bir yabancı anlatmıştı. Kanadalılar 4 derece güneşli hava gördülermi, mayolarını giyip, göl kenarında güneşlenirlermiş.

tEmptation

Öğrenci
Reaksiyon puanı
25
Eline klavye alan ülkeden gitmeye çalışıyor. Gidemezsin kardeşim.

Reaksiyon puanı
142
@tEmptation doğru gidemem. İmkanımız el vermiyor. Eline klavye alan ifaden çok yanlış. Sen klavyeyi başka yerine mi alıyorsun?

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Gelecek, hayallerinin peşini bırakmayanlarındır.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,699
Konu yurtdışı seyehati

tEmptation

Öğrenci
Reaksiyon puanı
25
@tEmptation doğru gidemem. İmkanımız el vermiyor. Eline klavye alan ifaden çok yanlış. Sen klavyeyi başka yerine mi alıyorsun?
Gitmeyi herkes ister, özellikle yeni nesil. Ama her allahın günü burda ve technopatta ülkeden s...ir olup gitmek isteyen ekşiciler gibi konu açıp durmak hiçbir şeyi değiştirmeyecek.

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,144
Kolay değil ama yapılmayacak şey de değil. Turist olarak gittiğin zaman kimse senden oturma izni istemez mi? Bunun için orada bir yerde çalışman lazım ki kim seni neden işe alsın? Dil yok, meslek yok. Bir şekilde orada ya kaçak yaşarsın yada oturma izni alırsın. Dil bilmen gerekmez. Bir süre sonra seve seve zaten öğreneceksin. İş içinde çok fazlaca örnekleri var bunun bizde. Kafana görece gidersen önce temizlik, pompacı, fabrika işçisi, inşaatçı gibi tamamen ayak işçisi olursun devamında tamamen şansın ve senin atikliğine kalmış bir şey. Yapılmaz mı? Neden olmasın? Ama zor bir sürece kafa atmak var işin ucunda.
Sinek küçük olmuş

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,699
Zengin olmadan da gezmek için gidilebileck ülkeler : KKTC, Gürcistan. Pasaporta bile gerek yok. (Gürcistan soğuk yer, kışın gidilmez)

Çalışmak için yurt dışına gidenler, burada kral dıysa, orada çöpçü oluyorlar. Her Kral kendi ülkesinde Kral. Burada Müdür olan, orada çaycı oluyor. Meşhur bir sanatçımız vardı, adını hatırlamadığım. Amerikaya gitmiş ve figuran dahi olamamış. Tır şoförlüğü yaparmış. Benim arkadaşlar da çöp arıtma tesisinde çalışıyorlardı son görüştüğümüzde.

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Zengin olmadan da gezmek için gidilebileck ülkeler : KKTC, Gürcistan. Pasaporta bile gerek yok. (Gürcistan soğuk yer, kışın gidilmez)

Çalışmak için yurt dışına gidenler, burada kral dıysa, orada çöpçü oluyorlar. Her Kral kendi ülkesinde Kral. Burada Müdür olan, orada çaycı oluyor. Meşhur bir sanatçımız vardı, adını hatırlamadığım. Amerikaya gitmiş ve figuran dahi olamamış. Tır şoförlüğü yaparmış. Benim arkadaşlar da çöp arıtma tesisinde çalışıyorlardı son görüştüğümüzde.
İlla ki bir emekleme dönemi olacaktır diye düşünüyorum. Haksız mıyım?
Ayrıca o tır şoförü sanatçımız haftalık 12 bin dolar kazanıyormuş diye okumuştum...

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Ayrıca o tır şoförü sanatçımız haftalık 12 bin dolar kazanıyormuş diye okumuştum...

Sevgili Usain, haftada 12 bin dolar Trump bile kazanamazken artistten bozma bir tır şoförüne o parayı verir mi Amerikalılar? :)

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,699
Tır kendininse kazanır. Şoför olarak çalışıyorsa 1200 $ olabilir. Biz de de bir Tır şoförü en az 3000 TL kazanıyor. Uzun yolda daha fazlasını kazanır.

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Ben gittim,İyi ki de gitmişim ,yalnız ben evlenerek geldim yani tek başıma değil ,İyi bir ailenin yanında ithal damat olarak ((= devam ediyorum yaşamaya imkanınızı zorlayıp bence yurtdışında en azından 5 sene yaşamanızı tavsiye ederim ,Hem dil hem de sosyo kültürel farkındalıkları öğrenmek açısından bence şart.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,699
Evlenirken de Türk seçin. Yabancılarla evlilikler hep bir yerde bitiyor. Bir yerde uyum sonlanıyor ve kültür çakışması başlıyor. Olan çocuklara oluyor. İyi sonuçlanan bir evliliğe şahit olmadım şimdiye kadar.

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Tır seninse, Türkiye'de de güzel kazanırsın.
Tr'de para kazanan tırcı ancak şöyle oluyor bulgar passı var ve Türkiye'de bir firmada da yurtdışı çalışıyorsa sefer başı 2500 € kadar para alabilir ama Türk passın varsa sana en fazla 500-700 € arası para verirler ki o da ucu ucuna yeter yani kurtarmaz.Yolda çektiğin dert de cabası,
Kendim bir uluslararası nakliyat firmasında çalışıyorum oradan biliyorum. (=

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,699
Biz de her mesleğin yan geliri var. Kimine uyar, kimine uymaz. (Bana uymadığı için gelirim başkalarına kıyasla daha düşük.)

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Tır seninse, Türkiye'de de güzel kazanırsın.

Kendi ülkesine şaşı bakanların hazin akibetidir, gâvur diyarında sultan olacağını zanneden gafillerin bir gün kendi ülkesinde çoban olmayı özler hale gelmesi...

Tır kendisinin falan değil, sadece maaşlı çalışan. Adam bir de utancından 8 bin dolar maaş aldığı yalanını yumurtlamış. O kadar maaşı Amerikada sadece diş doktorları kazanabiliyor. Bir tır şoförünün alabileceği azami ücret 2500 dolar seviyesinde olabilir.

nagaracuga

Doçent
Reaksiyon puanı
494
Kanada en kolay göçmen alan ülkelerden birisi. Puan sistemi getirmişler,, üniversite lisans/yüksek lisans/doktora derecesine göre puan, yabancı dile göre puan, iş tecrübesine göre puan şeklinde farklı alanlardan bir puanlama yapılıyor. Yabancı dil olarak hem İngilizce hem Fransızca biliyorsanız seçilme ihtimaliniz artabiliyor. Kanada'nın hangi meslek gruplarından göçmen aldığına dair liste de bulunuyor. O listedeki mesleklerden biriyle ilgili Türkiye'de eğitim alıp tecrübe edinerek kabul edilme ihtimalinizi artırabilirsiniz. Kanada'da belirli bir süre çalıştıktan sonra vatandaşlık da alınabiliyor. Böyle bir hayaliniz varsa bunun için çalışabilirsiniz. Burada gidersen şöyle olur, böyle olur diyenlere de aldırmayın.