Türkiye’de 1 kişi günde ortalama 1,8 ton su tüketiyor

Bu konuyu okuyanlar

by efsane

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Ülkemizde bir kişinin günlük ortalama su tüketimi 1800 litre. Su tüketiminin yüksek olduğu ülkeler arasında yer alan Türkiye’de, gerekli tasarruf önlemlerinin alınmaması durumunda, yüzey sularının 2030 yılına kadar %20 azalacağı tahmin ediliyor.

Ülkelerin su tüketim verilerini inceleyen, derlediği bilgilere göre, Türkiye’de günde kişi başına 1,8 ton su tüketiliyor. Dünyanın en çok su harcanan ülkelerinden olan Yeni Zelanda’da bir kişi günde 5,9 ton su tüketirken, Amerika’da 4,3, Yunanistan’da 2,4 ve İspanya’da 1,9 ton su harcanıyor. Avrupa ülkeleri arasında su kaynakları tehdit altında olan ülkelerin başında gelen Türkiye’de, artan nüfusun yanı sıra küresel iklim değişikliğine bağlı sıcaklıkların yükselişi de tehdidi artırıyor. Tasarruf önlemleri alınmazsa, ülkemizde 2030 yılında yüzey sularının %20 oranında azalacağı öngörülüyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri arasında temiz su kaynaklarının iyileştirilmesi önemli bir yere sahip. Konuyla ilgili yapılan araştırmalara göre dünyada 2,4 milyar insan temiz su kaynaklarına erişemiyor. Her gün yaklaşık 1000 çocuk temiz su kaynağına ulaşamadığı için susuzluk ve buna bağlı birçok hastalık nedeniyle ölüyor. Dünyada kısıtlı olan temiz su kaynağının %90’ı tarımsal sulama ve endüstride kullanılıyor. Türkiye’de ise toplam su arzının %73’ünü tarımsal sulama, %15,5’ini endüstri ve %11,3’ünü evsel ihtiyaçlar karşılıyor. Dünya genelinde kullanılan suyun %80’inin arıtılmadan doğaya bırakılması temiz su kaynaklarının güvenliğini de tehdit ediyor. 2050 yılına kadar kuraklık ve çölleşmenin artarak devam edeceği dünyada, 4 kişiden 1’inin su kaynaklarına ulaşmada sıkıntı yaşayacağı tahmin ediliyor. 2030 yılına kadar suyla bağlantılı ekosistemlerin korunması ve arıtma teknolojilerinin geliştirilmesi, su kaynaklarının korunması için büyük önem taşıyor.

Kullanılabilir su kaynaklarında 41. sıradayız.

%70’i suyla kaplı olan dünyada toplam su kaynaklarının yalnızca %1'i, ulaşılabilir tatlı su kaynakları olarak sınıflandırılıyor. Toplam kullanılabilir su kaynakları yılda 211 milyar metreküp olan Türkiye, dünyada 171 ülke arasında 41. sırada yer alıyor. Listenin ilk sırasında yıllık 8 trilyon metreküp ile Brezilya yer alırken, ikinci 4,5 trilyon metreküple Rusya, üçüncü 3 trilyon metreküple Amerika, dördüncü 2,9 trilyon metreküple Kanada ve beşinci ise 2,8 trilyon metreküple Çin. Kullanılabilir su kaynağı en kısıtlı ülkeler, 20 milyon metreküple Kuveyt ve Bahamalar olurken, son sıralarda yer alan diğer ülkeler ise Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Katar ve Malta oldu.

Eren5751

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
4
Bizde insanlarda ne var bitince değerlenir ne yaparsanız yapın takmazlar millet her şeyini temiz suyla yapıyor deniz sunu kullanılsa daha iyi olacak ama kime anlatıyorsun ki ama bir gün o deniz suyuna muhtaç kalacağız

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
içer değil harcar gittiğin yerde elini yıkarsın harcarsın, duş alırsın harcarsın, üstünü silersin harcarsın , anlayacağımız bol bol su israf ediyoruz geleceği düşünmeden

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Galiba ben 10 litre su harcıyorumdur en fazla.
Sabah kalktın yüzünü yıkadın gitti litrelerce su sonra kahvaltı yapacaksın sebzeleri yıkadın yine gitti litrelerce çıktın evden gün içinde 1 kere tuvalete gittin diyelim yine gitti litrelerce sonra defalarca elini yıkadın, duş vs derken 1 tonu bulur.

Eren5751

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
4
benim su derdim yok :D bilgisayardan ayrılığım yok günde sabah öğle bide akşam giriyorum oda ihtiyaçlar için yoksa

xPhoenix06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,187
Sabah kalktın yüzünü yıkadın gitti litrelerce su sonra kahvaltı yapacaksın sebzeleri yıkadın yine gitti litrelerce çıktın evden gün içinde 1 kere tuvalete gittin diyelim yine gitti litrelerce sonra defalarca elini yıkadın, duş vs derken 1 tonu bulur.
Yüzümü yıkamak için 2 litre su, sebzeler için hadi 3 litre diyelim, tuvalete gitsem 6 litre diyelim hadi, elimi yıkadım yine 2 litre su, duş almıyorum alsam da yine o kadar olmuyor.

Eren5751

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
4
2 litre su 6 litre su ne yapıyorsunuz beyler az bir şey değil o kadar su

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Yüzümü yıkamak için 2 litre su, sebzeler için hadi 3 litre diyelim, tuvalete gitsem 6 litre diyelim hadi, elimi yıkadım yine 2 litre su, duş almıyorum alsam da yine o kadar olmuyor.
Zaten ortalama diyor. Sen 100 litre kullanıyorsan bir başkası 4 ton kullanıyor olabilir.

Eren5751

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
4
4 ton su kullanmak havuz mu dolduruyor acaba :D

Rebelle

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Kaynağı öğrenebilir miyiz? 1.8 ton su harcamak için sabah suyu açıp akşam kapatmamız lazım, anca o zaman harcayabiliriz. Diğer türlü el yıkamayla, yüz yıkamayla harcanacak su değil bu.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Konunun ana kaynağı (muhtemelen) şu.
Aşağıdaki haberler de bu kaynağı baz alan haberlerden bazıları. Link1, Link2

Ancak şu da var ki
... Türkiye’de toplam su tüketiminin %73’ünü tarımsal sulama, %15,5’ini endüstri ve %11,3’ünü evsel ihtiyaçlar karşılıyor.
...
konuyu değerlendirirken göz ardı edilmesin.

Son düzenleme:

Eren5751

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
4
Şimdi o kadar bilimsel konuştum bizi bilgilendir din bu neyimize yaradı biliyor musun okumak için 2 dakikamı çaldı ister bu konu hakkında kitap yaz veya film çek bu insanlar yine kullanacak yine boşa israf edecek her zaman ayni olacağız değişmeyiz.

Reaksiyon puanı
142
Yok canım, 1800 litre olayı kime göre? Yalan, inanmayın. Ülke fakir dolu, 1800 litre bahanesiyle tasarruf bilinci oluşturmak çok saçma. Atvden ne farkınız kaldı? Bu yazdıklarıni 15-20 yıl öncede söylüyorlardı. İş yerlerinde ve fabrikalarda iş amaçlı kullanılan su oranını millete yüklemek yanlış. Kişi başı ile alakası yok. 1800 litre ne ya? 1 litre1 kg ise, 1800 litre 1800 kg.

Son düzenleme:

lotusadana

Doçent
Reaksiyon puanı
220
Bireysel harcama değil o.
Tüketilen toplam suyun kişi başına düşen miktarı.
Örnek 1 ekmek için ekimden imalata kadar 40lt su harcanır. 1kg et için 85lt su harcanır. Vs vs.
Günlük tüketilen ürünler için harcanan su artı bireysel kullanım ki bu en az tutan kısmıdır. (Yoksa metrobüsler böyle kokmazdı.)

Reaksiyon puanı
142
Ya tamam kişi başına düsen miktar ise, en çok su faturası gelen yerlere uygulama yapsınlar. Günde 10 litre bile harcamayan kişiyi saymak yanlış.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
9- Forumda küfür, argo ifadeler kullanmak yasak arkadaşlar. Lütfen dikkat!..
@Eren5751

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
@Eren5751
Ben iyi niyetle bir hatırlatmada bulundum.
İlk defa mı duyuyorsun? İstersen bu ifadeyi aynı şekilde başka forumlarda da kullan, bakalım ne olacak? ;)