Türkiye özgürlük tablosu

Bu konuyu okuyanlar

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,737
Peki, Avrupa'da insanlar ne kadar hür? Hiç Avrupa yada Amerika'ya gittiniz mi? Yoksa bize hikâye mi anlatıyorsunuz?
Katılıyorum.

Bunu ben hala anlamış değilim açıkçası ve bu rapor asla net olamayacak. Özgür müdür değil midir ancak halk açıklar.

astegon

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,361
Bayılıyorum sizlerin "kendi gözlüğünüz" ile bakıp ahkam kesmenize.

Zamanında başörtüsü sebebiyle zulüm görmüş bir yakını olan, ve bu konuda zulüm yapanları eleştiren biri olarak ben bugün özgürlüğümü kısıtlayan, fikirlerimi dilediğimce söyleyemeyen bir ortamda bulunuyorum. Sosyal medyadaki cadı avlarından mı bahsedeyim, bir fikri beğenmeyip siyasileri eleştirdiğimiz zaman gelen mahkeme celplerinden mi bahsedeyim. Nereden bahsedeyim.

Yaşınız tutar mı bilmem ama bu ülkede Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı yapmış olan merhum Turgut Özal mesela. O kadar ağır eleştirilere maruz kalmıştır ki. Dönemin meşhur mizah dergisi GIRGIR'ın 1989 baskısına bakın. Sol üste bakın lütfen.

1576068900496.png

O dönem Turgut Özal Başbakan.

Bunu şimdi yapabilir misiniz? Efendim?

Turgut Özal bu tür esprileri hoşgörü ile karşılardı.

Daha yakın dönemde siyasileri hicveden plastip show vardı. Onu geçelim Levent Kırca mesela. TV'lerin en çok izlenen komedi programı olan Olacak O Kadar'da neler neler hicvederdi.

Bugün böyle bir ortam var mı sizce?

Barış Bildirisi sebebiyle fikirlerini beyan eden akademisyenleri "Terörist sevici bunlar" diye hapislere atılan bir dönemdir bugün yaşadığımız. Ama katılırsınız ama katılmaz karşı argüman savunursunuz.

Bak burada arkadaşımız yukarıda ne demiş. (SS aldım)

1576069083212.png

Evet benim de düşüncem var. Ama daha önceleri rahatça konuşabildiğim ortamlarda şimdilerde sessizce ve gülümseyerek dinliyorum.

Bakın arkadaşlar, bu ülke hepimizin. Sadece sizin değil. Dün ANAP'lılar da sizin gibilerdi. Aşağılarlardı herkesi. Bugün neredeler?

Mahallenizi savunma pahasına insanları kıra kıra ilerliyorsunuz. Devam edin böyle. Yarın öbürgün bambaşka bir konjonktür olduğunda

"ama biz aynı gemideyiz" dediğiniz insanlar sizin suratınıza bakmayabilirler.

Avrupa ne kadar hür demişsiniz. Avrupa bizden bile hürdür. Mizah dergilerinde siyasi hicivleri boldur. Hakaret etmezler tabi. Çünkü insan olmaya saygı vardır.

Koskoca Time Dergisi kapağına bakalım.

1576069257412.png

1576069285366.png

Bugün böyle bir kapağı yapabilecek bana 1 tane dergi, mecmua, gazete gösterin.

1 tane.

Gösteremezsiniz.

Diyorum ya, mahallenizi korumaya, safları sıkıştırmaya devam edin siz.

Daha önce de söyledim, bu ülke sadece sizin değil.

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
Turgut Özal zamanında da aynı eleştiriler yapılırdı. Zamlardan ve her şeye vergi erilmesinden şikâyet edilirdi. O günkü eleştiriler ile bu günkü eleştiriler arasında hiç bir fark yok. Turgut Özal'da bir çok kişiye, makamına veya şahsına hakaret edildiği için dava açmıştı. Onun da çocukları va ailesi çalmakla ve devleti yağmalamakla suçlanmıştı. Olmadı, öldürdüler.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hakaret, tehdit, iftira, yalan, bunlar cehape ve cehapelilerin dili ve yöntemi. bugün rahat hakaret edememekten şikâyetçiysen, evet o özgürülüğün kısıtlanmış.

En güncel örnek, Muharem İnce'ye atılan iftira.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,737

Zamanında başörtüsü sebebiyle zulüm görmüş bir yakını olan, ve bu konuda zulüm yapanları eleştiren biri olarak ben bugün özgürlüğümü kısıtlayan, fikirlerimi dilediğimce söyleyemeyen bir ortamda bulunuyorum. Sosyal medyadaki cadı avlarından mı bahsedeyim, bir fikri beğenmeyip siyasileri eleştirdiğimiz zaman gelen mahkeme celplerinden mi bahsedeyim. Nereden bahsedeyim.

Yaşınız tutar mı bilmem ama bu ülkede Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı yapmış olan merhum Turgut Özal mesela. O kadar ağır eleştirilere maruz kalmıştır ki. Dönemin meşhur mizah dergisi GIRGIR'ın 1989 baskısına bakın. Sol üste bakın lütfen.

Ekli dosyayı görüntüle 83022

Daha yakın dönemde siyasileri hicveden plastip show vardı. Onu geçelim Levent Kırca mesela. TV'lerin en çok izlenen komedi programı olan Olacak O Kadar'da neler neler hicvederdi.

Barış Bildirisi sebebiyle fikirlerini beyan eden akademisyenleri "Terörist sevici bunlar" diye hapislere atılan bir dönemdir bugün yaşadığımız. Ama katılırsınız ama katılmaz karşı argüman savunursunuz.

Bak burada arkadaşımız yukarıda ne demiş. (SS aldım)

Ekli dosyayı görüntüle 83023

Evet benim de düşüncem var. Ama daha önceleri rahatça konuşabildiğim ortamlarda şimdilerde sessizce ve gülümseyerek dinliyorum.

Bakın arkadaşlar, bu ülke hepimizin. Sadece sizin değil. Dün ANAP'lılar da sizin gibilerdi. Aşağılarlardı herkesi. Bugün neredeler?

Mahallenizi savunma pahasına insanları kıra kıra ilerliyorsunuz. Devam edin böyle. Yarın öbürgün bambaşka bir konjonktür olduğunda

"ama biz aynı gemideyiz" dediğiniz insanlar sizin suratınıza bakmayabilirler.

Avrupa ne kadar hür demişsiniz. Avrupa bizden bile hürdür. Mizah dergilerinde siyasi hicivleri boldur. Hakaret etmezler tabi. Çünkü insan olmaya saygı vardır.

Ekli dosyayı görüntüle 83024

Ekli dosyayı görüntüle 83025

1 tane.

Gösteremezsiniz.

Bak [B]@astegon[/B]'cuğum, çok doğru söylemişsin şimdi. Okudum şimdi. Avrupa dünya siyasasi olarak kesinlikle etkiliyor, katılıyorum ama muhakkak herkesin yanlışı olur onu unutma. Onun dışında kesinlikle sübliminal mesajlar çok var dergilerde. Anladım seni kesinlikle. Özellikle bazı yerlerde çok sübliminal mesajlar var. Seni anlamadığım için özür dilerim. [B]@astegon[/B] da işte sübliminal mesajları anlatıyor bize ve dinlemediğim için pişman oldum. :oops:

Onun dışında 24TV'de buna benzer bir konunun konuşulduğunu da çok iyi hatırlıyorum:

Avrupa'dan devam edecek olursam bir piyon gibi herkesi etkileyebiliyor maalesef. ABD'li YouTube bile:

Son düzenleme:

astegon

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,361
Turgut Özal zamanında da aynı eleştiriler yapılırdı. Zamlardan ve her şeye vergi erilmesinden şikâyet edilirdi. O günkü eleştiriler ile bu günkü eleştiriler arasında hiç bir fark yok. Turgut Özal'da bir çok kişiye, makamına veya şahsına hakaret edildiği için dava açmıştı. Onun da çocukları va ailesi çalmakla ve devleti yağmalamakla suçlanmıştı. Olmadı, öldürdüler.

Hakaret, tehdit, iftira, yalan, bunlar cehape ve cehapelilerin dili ve yöntemi. bugün rahat hakaret edememekten şikâyetçiysen, evet o özgürülüğün kısıtlanmış.

En güncel örnek, Muharem İnce'ye atılan iftira.

Algı yaratma. Ben hakaret etmek için özgür değilim demiyorum. Hakikaten çok enteresan bir topluluk oldunuz.

@kmurat hocam EMPATİ denen bir şey vardır bilir misin? Daha dün sizler bir çok konuda sol tandanslı iktidarı her cuma namazı çıkışı eleştirirken bu astegon sizlerin yaşadıklarından dolayı, haksızlıklardan dolayı sizlerin yanındaydı. Ancak daha sonra "Yürü git" dediniz bana. Çünkü gücü ele geçirdikten sonra çok güzel bir şekilde adam sattınız. Vefa'nın semt olduğunu bana çok güzel anlattınız. Zamanında beni BÇG denilen oluşuma bile şikayet etmişlerdi. "İrticacı bu" diye. Soruşturmalardan geçtim. Hesap sormak istediler. Dimdik durdum. Zulmü ben gördüm.

Neyse... Amacım sizi ikna etmek asla değil. Sizdeki vicdan kaymasını bu yaşıma gelene kadar yıllar içerisinde çok net gördüm.

Turgur Özel ile ilgili bilmediğin çok şey var. Burada söylesem zaten okumayacaksın. Maalesef bildiklerin doğru değil. Turgut Özal kendi özel hayatına hakaret edildiği zaman o davaları açardı. Ama hiç bir zaman Gırgır'ın o sol üstteki fiyat ibaresine laf etmedi. Hatta güldü geçti. Bir çok sohbet programında hoşgörüsünü gösteren iyi bir liderdi. Hataları da oldu. O da insan. Hem, hangi insan eleştirilemez ki.

Ama siz eleştiri=hakaret olarak gördüğünüz için anında reaksiyon veriyorsunuz. 1 gün yahu 1 gün "Aga bu ne diyor dur bir dinleyeyim" demiyorsunuz.

Empatiniz de gitti, vicdanınız da yokoldu.

Söylediklerimin arkasındayım. Yakın bir zamanda "Hata etmişiz" diye gitmeyin kimseye.

Bak [B]@astegon[/B]'cuğum, çok doğru söylemişsin şimdi. Okudum şimdi. Avrupa dünya siyasasi olarak kesinlikle etkiliyor, katılıyorum ama muhakkak herkesin yanlışı olur onu unutma. Onun dışında kesinlikle sübliminal mesajlar çok var dergilerde. Anladım seni kesinlikle. Özellikle bazı yerlerde çok sübliminal mesajlar var. Seni anlamadığım için özür dilerim. [B]@astegon[/B] da işte sübliminal mesajları anlatıyor bize ve dinlemediğim için pişman oldum. :oops:

Onun dışında 24TV'de buna benzer bir konunun konuşulduğunu da çok iyi hatırlıyorum:

Avrupa'dan devam edecek olursam bir piyon gibi herkesi etkileyebiliyor maalesef. ABD'li YouTube bile:

Anlamanı hiç beklemiyorum. Çünkü sizden farklı düşünenlere ciddi anlamda düşman olmuşsunuz. Devam edin böyle.

24TV denilen tuhaf kanalı da paylaşma. Havuz medyası diye adlandırılan topluluğun yegane üyelerindendir kendileri...

Otpor, Illimunati diye devam eder giderler...

Önce sizden farklı düşünse bile katkı sağlayan, milliyetçi insanları kucaklamayı öğrenin diyeceğim de o tren kaçalı çok oldu çok.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,737
Algı yaratma. Ben hakaret etmek için özgür değilim demiyorum. Hakikaten çok enteresan bir topluluk oldunuz.

@kmurat hocam EMPATİ denen bir şey vardır bilir misin? Daha dün sizler bir çok konuda sol tandanslı iktidarı her cuma namazı çıkışı eleştirirken bu astegon sizlerin yaşadıklarından dolayı, haksızlıklardan dolayı sizlerin yanındaydı. Ancak daha sonra "Yürü git" dediniz bana. Çünkü gücü ele geçirdikten sonra çok güzel bir şekilde adam sattınız. Vefa'nın semt olduğunu bana çok güzel anlattınız. Zamanında beni BÇG denilen oluşuma bile şikayet etmişlerdi. "İrticacı bu" diye. Soruşturmalardan geçtim. Hesap sormak istediler. Dimdik durdum. Zulmü ben gördüm.

Neyse... Amacım sizi ikna etmek asla değil. Sizdeki vicdan kaymasını bu yaşıma gelene kadar yıllar içerisinde çok net gördüm.

Turgur Özel ile ilgili bilmediğin çok şey var. Burada söylesem zaten okumayacaksın. Maalesef bildiklerin doğru değil. Turgut Özal kendi özel hayatına hakaret edildiği zaman o davaları açardı. Ama hiç bir zaman Gırgır'ın o sol üstteki fiyat ibaresine laf etmedi. Hatta güldü geçti. Bir çok sohbet programında hoşgörüsünü gösteren iyi bir liderdi. Hataları da oldu. O da insan. Hem, hangi insan eleştirilemez ki.

Ama siz eleştiri=hakaret olarak gördüğünüz için anında reaksiyon veriyorsunuz. 1 gün yahu 1 gün "Aga bu ne diyor dur bir dinleyeyim" demiyorsunuz.

Empatiniz de gitti, vicdanınız da yokoldu.

Söylediklerimin arkasındayım. Yakın bir zamanda "Hata etmişiz" diye gitmeyin kimseye.

Anlamanı hiç beklemiyorum. Çünkü sizden farklı düşünenlere ciddi anlamda düşman olmuşsunuz. Devam edin böyle.

24TV denilen tuhaf kanalı da paylaşma. Havuz medyası diye adlandırılan topluluğun yegane üyelerindendir kendileri...

Otpor, Illimunati diye devam eder giderler...

Önce sizden farklı düşünse bile katkı sağlayan, milliyetçi insanları kucaklamayı öğrenin diyeceğim de o tren kaçalı çok oldu çok.
Siz takılın o zaman, ben istemiyorum siyasete girmek. Bana asla siyaset gerek yok lazım olmadığı durum olmadığı zaman.

astegon

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,361
Siz takılın o zaman, ben istemiyorum siyasete girmek. Bana asla siyaset gerek yok lazım olmadığı durum olmadığı zaman.

Hakaret etmeden, seviyeyi düşürmeden tartışmak güzel bir erdemdir. Çekinmenize gerek yok :)

Siyaset hayatın her yerinde. Hele Türkiye gibi bir ülkede DNA'ya kadar işlemiştir. Başta vicdanlı insanlar olalım sonra da efendice tartışalım, doğruya gidelim.

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147

1-Bu konuda taraf olacağım, DEVLET'ten taraf. Hocam biz kendi gözlüğümüzden bakıyoruz da siz nereden bakıyorsunuz ?
2-Zulüm yapanları eleştirince otomatikman taraf oluyorsun, sağcı oluyorsun ama seni ben daha taraf olarak göremiyorum. Yazdıkların da hiç samimi gelmedi, açıkçası. Gelmeli mi ? Tabii ki zorunluluk yok.

Ekli dosyayı görüntüle 83022

Turgut ÖZAL'ı örnek başkan mı seçtik ? Veya mükemmel doğru insan mı dedik ? 5 parmağın 5'i bir değil. Eleştiriye açık olabilirsin ama billur geçenleri kabullenmek zorunda mısın ? O sorun etmiyor diye bir başkası da mı sorun etmemeli ?

Ya ne yapmalı ? Eğitim, öğretimin siyasetten ayrılması gerekiyorken, eğitimden uzaklaşan eğitimci lakaplı kişiler zaten doğru bir kaynak mı ki bıraksınlar yerinde ? Öğretmenin yeri tarih öğretmektir. Yılladır bu milleti kanatan, bir grup kitlenin tam da devletin dibine devlet kurmalarına barış mı diyelim..

Fitne fesatın internet ile çığır açtığı bir dönemdeyiz. Herkes rant ve çıkar gereği bir anda taraf değiştirebiliyor. Dün devleti satanlar bugün yine var. Dinini değiştirmeye çalışanlar ? Evet onlarda var. Ama; Dün devleti savunanlar da öyle.

Evet kesinlikle haklısın.

Ekli dosyayı görüntüle 83024

Ekli dosyayı görüntüle 83025

1 tane.

Gösteremezsiniz.
Burda da haklısın. Sivri dil, kalp karalığı çok önemli. İllaki bir gündem olmalı hep böyle şatafatlı, adamı rezil eden, yerden yere vuran gazetelerimiz eksik. Bu tarz çağdaş hareketler, düşünce özgürlükleri devletlerin geleceğini geliştirmek için çok önemli.
[Trump zaten sert bir adam, bu(karikatürler) yangına körük atmaktan başka ne olur ki ?]

[Diğer bir yazın]Önce sizden farklı düşünse bile katkı sağlayan, milliyetçi insanları kucaklamayı öğrenin diyeceğim de o tren kaçalı çok oldu çok.
Safları sıklaştırıp omuz omuza milli hareket yanlış birşey evet. Senin biliyor olduğun milliyetçi tanımından farklı sanırım en azından "benimki".
Sebep ile en azından gemi batmasın diye senin fikrin bir köşede otursun, benimki başka bir köşede(ağırlık merkezi kasıt). Bu şekilde hem kavga olmaz, hem gemi batmaz.

Son düzenleme:

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,737
Hakaret etmeden, seviyeyi düşürmeden tartışmak güzel bir erdemdir. Çekinmenize gerek yok :)

Siyaset hayatın her yerinde. Hele Türkiye gibi bir ülkede DNA'ya kadar işlemiştir. Başta vicdanlı insanlar olalım sonra da efendice tartışalım, doğruya gidelim.
Aslında siyaset falan çok iyi olduğum konu değil, herkes anlamayabilir o konuyu. Birbirimizi kırmak istemiyorum. @mapavrili, fazla da kırıcı olma #46. Evet, bazı özgürlük hakları yok ama yok diye de üzgün olmak da istemiyorum. Mesela Vikipedi gibi bazı yararlı siteler yasaklı. Vikipedi yasaklanmasının sebebi işte Fetö vs. yüzünden olduğunu söylüyorlar fakat belli değil. Pastebin de yararlı mesela, bazı önemli bilgiler sızdırıldığı için yasak yediği söyleniyor ama o da belli değil.

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
Wikipedi'de Türkiye terörü veya Terör örgütlerini destekleyen ülke olrak tanıtılıyormuş.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
1576179049299.png

Sözde Ermeni soykırımı yazınca vikipedide çıkan. Osmanlı Hükümetinin Ermenilere karşı yaptığı etnik temizlikmiş katliammış. Bu konular böyle uzar gider. Türkiye'nin tanımadı çoğu konuda ters ifadeleri vardır.
İsrail Filistin konusunda Kıbrıs Azarbaycan Karabağ konusunda vb birçok konuda yanlış ve siyasi bilgiler vardır Vikipedide. Ayrıca bu kadar ulaşmak istersen ulaşması imkansız bir site değil 10 yaşında çocukta ulaşabilir iki ayar ile.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,737
Ekli dosyayı görüntüle 83089
Sözde Ermeni soykırımı yazınca vikipedide çıkan. Osmanlı Hükümetinin Ermenilere karşı yaptığı etnik temizlikmiş katliammış. Bu konular böyle uzar gider. Türkiye'nin tanımadı çoğu konuda ters ifadeleri vardır.
İsrail Filistin konusunda Kıbrıs Azarbaycan Karabağ konusunda vb birçok konuda yanlış ve siyasi bilgiler vardır Vikipedide. Ayrıca bu kadar ulaşmak istersen ulaşması imkansız bir site değil 10 yaşında çocukta ulaşabilir iki ayar ile.
Kafaya takılacak bir şey bunlar ama yasaklanması yerine ilk fırsatta bildirilse Vikipedi'ye çok daha iyi olurdu. Silmezse o zaman yasaklansa o zaman ben kabul ederim.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Kafaya takılacak bir şey bunlar ama yasaklanması yerine bildirilse Vikipedi'ye çok daha iyi olurdu. Silmezse o zaman yasaklansa o zaman ben kabul ederim.
Belki 5-10 sene oldu Vİkipedi hiç mi düşünmüyor acaba bu Türkiye beni neden yasakladı. Bir ara bulalım Yada bizden hiç kimsenin bu bilgiler yanlış düzeltin diye başvurmadığını. Adamlar Siyasi bir söylem olarak yapıyorlar bu bilgileri paylaşımları zaten.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,737
Belki 10-15 sene oldu Vİkipedi hiç mi düşünmüyor acaba bu Türkiye beni neden yasakladı. Bir ara bulalım Yada bizden hiç kimsenin bu bilgiler yanlış düzeltin diye başvurmadığını. Adamlar Siyasi bir söylem olarak yapıyorlar bu bilgileri paylaşımları zaten.
Mantıklı. Vikipedi azmıştı. Pastebin işe yarar siteydi ama önemli devlet sırları sızdırıldığı için yasaklanmıştı.

astegon

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,361
Wikipedia'nın külliyen yasaklanması çok kötü bir durum. Devekuşu misali kafamızı kuma sokmuşuz.

İşin arka tarafında tuhaf durumlar oldu arkadaşlar. Maalesef wikipedia Türk editörlerin farklı argüman, yorum ve referans göstermelerine rağmen bazı bilgileri güncellemedi.

Ben olsam toptan değil, ilgili sayfa ya da sayfalara erişim engeli getirirdim.

Zaten giren giriyor, kimi VPN ile kimi browser eklentisi ile.

Ha bunu da FETÖ'ye bağalıyorsanız lütfen kendinze gelin. Bunun FETÖ ile bir alakasının olduğunu sanmıyorum çünkü yılların sorunu bu.

Wikipedia yasaklı, Google Maps zoom-in yapınca net değil.

AMa google earth'e bakıyorsunuz cam gibi.

Yandex Maps cam gibi.

Çok komik geliyor bana.

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
Önceden tasarlanmış bir propaganda mekanizması var. Tabii ki buna devlet eli kolu bağlı seyirci kalmayacak. Wikipedia yanlış bilgilerin üyeler tarafından düzeltilmesini engellemek için Türkiye karşıtı konuları düzeltilmeye karşı kilitlemiş.

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
Wikipedia'nın külliyen yasaklanması çok kötü bir durum. Devekuşu misali kafamızı kuma sokmuşuz.

İşin arka tarafında tuhaf durumlar oldu arkadaşlar. Maalesef wikipedia Türk editörlerin farklı argüman, yorum ve referans göstermelerine rağmen bazı bilgileri güncellemedi.

Ben olsam toptan değil, ilgili sayfa ya da sayfalara erişim engeli getirirdim.

Zaten giren giriyor, kimi VPN ile kimi browser eklentisi ile.

Ha bunu da FETÖ'ye bağalıyorsanız lütfen kendinze gelin. Bunun FETÖ ile bir alakasının olduğunu sanmıyorum çünkü yılların sorunu bu.

Wikipedia yasaklı, Google Maps zoom-in yapınca net değil.

AMa google earth'e bakıyorsunuz cam gibi.

Yandex Maps cam gibi.

Çok komik geliyor bana.

Wikipedia'nın yasaklanması kötü durum değildir, kötü olan durum wikipedia benzeri devletin kendi arşivleriyle kanıtlara dayandırdığı bir site kurmamış olmamasıdır. Bundan daha kötü bir durum ise siz gibi kendini milliyetçi gören kişilerin bu fikri benimsemeleri yerine kaynağı neyi düğü belirsiz sitelerin özellike bizim devlete sallayan bu sitelerin kapatılmasını eleştirmek.

Girmek isteyen, anlık bilgi ile işini görecek kişi vpn mpn neyle giriyorsa girsin. Devletin izin verdiği yoldan gitmek seçenektir, aksi ise suç.

Adamlar Atilla TAŞ'ı bile bu siteye Atillas Thaosis diye yutturdu. Sitenin kaynakça sistemi neye göre çalıştığı belli değil. Her gelen istediği bilgiyi yazıyor. Dünya tarafından bilinen bu site, sana salladığında " yasaklanması çok kötü, deve kuşusunuzzz, herşeyi fötöyö böğlöyörsönöz " dersen bu dakikadan sonra bu topic altında yazdığın yazıların okunmayacak kadar değersiz düşünceler olduğunu düşünmeye başlayacağım.

Sence google maps üzerinden ip'ni tespit edebilen sistem, Earth üzerinden girdiğinde tespit edemez mi ? Senin internet diye aldığın kablo bu adamların elinde hacı, kendine gel.

Teknoloji formunda teknolojiden uzak olmak esas deve kuşluğu budur.