Türkiye, Bilgisayar Denince CASPER Diyor

Bu konuyu okuyanlar

Ecevit BIKTIM

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
Bağımsız araştırma şirketi Nielsen tarafından gerçekleştirilen "Markalar 2009" araştırmasına göre, bilgisayar denildiğinde ilk akla gelen marka, 8'inci kez Casper oldu.

16 yıldır Türkiye'de pek çok kategoride tüketicilerin akıllarına gelen ilk markayı araştıran Nielsen Markalar Araşıtırması'nın 2009 sonuçları açıklandı. 120 kategorinin yer aldığı araştırmada bilgisayar kategorisinin lideri 8. Kez Casper çıktı (Casper'ın Bilgisayarları Çalınmayacak).
casper1273070766.jpg
Casper, araştırma sonuçlarına göre geçen yıl yüzde 29,2 olan bilinirlik oranını bu yıl yüzde 34,6'ya çıkardı.

Bilgisayar denince ilk akla gelen markalar arasında "Casper" diyenlerin oranı 2009 yılında yüzde 34,6'ya yükseldi. Casper, geçen yıl AB hedef kitlede yüzde 20 olan bilinirlik oranını yüzde 26,5'e çıkararak bu hedef kitle arasında da büyük bir çıkış yakaladı.
Casper,bilgisayar kategorisinde geçen yıl yüzde 29,2 bilinirlik oranı ile açık ara lider olduğu araştırmanın 2009 raporunda da önemli bir artış göstererek diğer markalarla arasındaki farkı daha da arttırdı. Bilinirlik oranı ile Casper'a en yakın olan markanın oranı ise yüzde 7,9 olarak belirlendi (Casper'dan Yeni MiniBook'lar).
:: Bilgisayar denildiğinde sizin aklınıza hangi marka geliyor? 
Yazan: Ecevit Bıktım
SDN - http://shiftdelete.net

mr_rain

Müdavim
Reaksiyon puanı
441
Casper gelmiyor onu biliyorum :)

Hp geliyor..

mert__

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Benim pc casper , bnede olsam casper der idim.

7.43

Müdavim
Reaksiyon puanı
332
Exper iyi atak yaptı ama. Son zamanlarda çok duyurmaya başladı markayı.

Bence Asus ve Toshiba geliyor.

MaviAteş

Doçent
Reaksiyon puanı
24
Bilgisayar öğretmeni olduğum için çevremde yeni bilgisayar alacak olanlar bana mutlaka danışıyorlar. Ben şimdiye kadar hiç kimseden casper düşünüyoruz cümlesini duymadım.

Zaten okulumuzda neredeyse her öğretmende bir dizüstü bilgisayar var ve sadece bir kişi de casper var. Hatta hem dizüstüye, hem netbook'a sahip olanlar var. :)

Bu arada benim bir tespitim daha var. Halkımızın gözünde,

• Dizüstü bilgisayar
  • Laptop (leptap veya lap top)
  • Notebook (notbuk)
  • ve Bilgisayar
sözcükleri farklı şeyleri anlatıyor.

Bunların her birinden ayrı ayrı ne anlıyorlar bilmiyorum ama aynı şeyi anlamadıklarını çok iyi biliyorum. Bu iki sebep dolayısıyla bu anketin sonucunun geçersiz olduğunu düşünüyorum.

xerox3435

Müdavim
Reaksiyon puanı
47
Casper zamanında çok iyi reklam yaptı , Hakkaten benimde casper gelyor

gezegen

Müdavim
Reaksiyon puanı
37
bence dogru tek reklam yapan firma casper

axilik

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
benim makina casper ama toshiba ve hp de gözüm var :mrgreen:

pcwolf

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
Evet zırt pırt reklam yapıp iyi duyurdular markayı. Bana sorsalar casperı söylemezdim bile.. Exper için de @7.42 iyi atak yaptı demiş, bi reklamında bill gates olamayacam diye cümle geçmişti de bana çok anlamsız geldiği için bi an yazayım dedim öyle...:)

sdmh

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
casperin Türkiye dışında fazla bilindiğini sanmıyorum

msbysl

Asistan
Reaksiyon puanı
5
yahudi dermişki,sermayenin %90'ını reklama yatıracaksın(milletin yalancısıyım:))bu haber,bu sözün doğruluğunu gösteriyor.bilinir marka olmanın avantajını kullanarak,vasat bir ürünü çok iyi bir fiyata satabililirsin nede olsa.

tarumoloji

Müdavim
Reaksiyon puanı
44
Reklam kokan bir haber, araştırma. :D

Asla ve asla tavsiye etmeyeceğim bir markadır kendileri.

Bilgisayar denince (dizüstü): Sony, Dell, Hp, Toshiba, Acer, ... falan geliyor aklıma ama Casper gelmiyor.

Araştırma yapılırken yerli malı diyerekten herkes Casper demiştir bence...

ByEGT

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
Reklamlardan dolayı sonuç böyle çıktı. Casper'a para verip almam.

peneskertli

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
hewlett packard haricinde bütün markalar aklıma geliyor.

---------- saat 19:15 eklendi ---------- önceki mesaj saat 19:13 eklenmişti ----------

benim makina casper ama toshiba ve hp de gözüm var :mrgreen:
gardaş hp de gözün olmasın da. aldınmı teknik servisten çıkamıyon

---------- saat 19:17 eklendi ---------- önceki mesaj saat 19:15 eklenmişti ----------

yahudi dermişki,sermayenin %90'ını reklama yatıracaksın(milletin yalancısıyım:))bu haber,bu sözün doğruluğunu gösteriyor.bilinir marka olmanın avantajını kullanarak,vasat bir ürünü çok iyi bir fiyata satabililirsin nede olsa.
bir insan hewlett packard denen dolandırıcı firmayı ancak bu kadar güzel anlatabilir. tebrik ederim.

SKYNET

Doçent
Reaksiyon puanı
13
hewlett packard haricinde bütün markalar aklıma geliyor.

---------- saat 19:15 eklendi ---------- önceki mesaj saat 19:13 eklenmişti ----------

gardaş hp de gözün olmasın da. aldınmı teknik servisten çıkamıyon

---------- saat 19:17 eklendi ---------- önceki mesaj saat 19:15 eklenmişti ----------

bir insan hewlett packard denen dolandırıcı firmayı ancak bu kadar güzel anlatabilir. tebrik ederim.

İşte bu cümleler bilen bilirin karşılığı , herşey makinenin sağlamlığı ile bitmiyor serviside önemli ki hp makineler çok sorunlu . HP alıpda arızasında garantili dahi olsa beklemeye ve salak cevaplara dayanamayıp yeni notebok alan çok biliyorum. Şikayetvar.com da en çok şikayet hp de artık cevap vermiyorlar. :hammer:

Servis olarak en iyi 1 Toshiba 2 Dell .:thumbup:
Konu olarak casper de SON modellerinde gerçekten iyi modelleri var artık tasarımlarında malzeme kalitesinde bazı standartları aştı . intel chipset kullanıp , dış görünüşünde önemine vardı. Casperi es geçmemek lazim ilk akla gelmeyebilir fakat kötü değil

GridLuck

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Benim laptopumda Casper.. 2 gün önce HDMI kablosu aldım PC'yi TV'ye bağlamak için HDMI ve E-Sata slotları boş çıktı. Bu mudur kalite anlayışı ?

yasin04

Doçent
Reaksiyon puanı
3
casper pehh cafeye bilgisayarları aldık birisinin hard disk kablosu kırık gönderilmiş birisinin ekran kartı doğru düzgün çalışmıyor birisinin biosunda sorun varr töbe valla klavyeleride üzerine mouselerde kendi kendine titriyor :D ne iş anlamadım ben olsam firmanın ismini EŞŞEKCASPER yapardım avrupadada tanınıyoo ama hayalet casper :D :D

erdcan

Doçent
Reaksiyon puanı
14
ne casper ı yaw hayalet midir nedir:)

gameovermee

Asistan
Reaksiyon puanı
2
masaüstü bilgisayarım dell ve kendisinden de gayet memnunum fakat dizüstü bilgisayar olarak casper thin and light modelini kullanıyorum ikisinden de gayet memnunum

SlayerNS

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
bu sonuçlardan anlaşılıyor ki halk hala bilgisiz... aslında benim de aklıma casper geliyor ama dandikliğinden..

REDFOKS

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
benim aklıma önce dell sonra sony geliyor..!

eonder87

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
arkadaş sizin aklınıza pc deyince sadece laptop (notebook) mu geliyor allah aşkına ya bir allahın kulu da bilgisayarımı kendim topladım markaya para vermem demiyor
ama sonuç laptop ise tercihim Toshiba ve Sony ve Asus tan yana olacaktır...

utku-k

Doçent
Reaksiyon puanı
13
Kesinlikle BEKO diyorum. Neredeyse üç yıl oldu, hala ilk günkü gibi, bok gibi.

Krazky

Müdavim
Reaksiyon puanı
45
Casper Nirvana kullanıyorum ve çok memnunum. Bir dizüstünü benim kadar hor kullanan biri olmamıştır herhalde. Sayısız format atıldı, günlerce açık kaldı, çay, kola ve su döküldü (genelde ben bardağı dizüstü bilgisayarımın üstüne koyarım), 2 defa elimden kayıp yere düştü, sayısız CD/DVD kopyaladım ama banamısın demedi. Bütün bunlara rağmen tek bir cizik ve performansta düşme yok. Canavar gibi çalışıyor. Dizayn konusunda da estetik.

Ama benim gözüm her zaman Sony Vaio ve Acer'de...

mmnder16

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bilgisayardan biraz anlayan Casper demez...
bir kere laptopsa benim almayacağım iki tane marka varsa bunlar hp ve casper dir. Kastınız masaüstüyse zaten toplama harici masaüstü bilgisayar alan bilgisayardan hiç anlamayanlardır ve onların da casper'ı tercih etmesi gayet doğaldır. Bilgisayardan anlayan bir kişi zaten masaüstü marka bir bilgisayarın anakartının geliştirilmeye açık olmadığını, ekran kartının ne kadar büyük olursa olsun anakartında onboard ekran kartı olduğundan performanısınn düşük olduğunu bilmeyecektir. bilgisayar üreticileri sadece tek bilgisayarda dış görünüme önem veriyo başka bir şeye değil.. bir de işlemcisi ve rami yüksek olsun gerisi önemli değil. buna da bir örnek vercek olrusak ramler eğer işlemciden geride ise o işlemci de performans beklemeyin, kasanın zaten hava döngüsü iyi olmadığından Türk milleti olarak işlemci soğutucusuna parayı boşa verdiğimizi düşündüğümüzden işlemcinin içi buhar kazanı gibi kaynayacak... daha çok yazılır ama neyse anket geçersiz olmalırıdır..