Turkcell kullanan iPhone 4 sahipleri bu açığa dikkat etsinler

Bu konuyu okuyanlar

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Arkadaslar az once bir şey yaparken kesfettim aman dikkat edin.

Şimdi elimde bir iPad 2 ve bir iPhone 4 var. iPad'im 16 GB wifi modeli. İnternetimi iPhone 4'ten paylasarak kullanıyorum.

Az once iPad'e Turkcell Yedekleme uygulamasını kurdum. Maksadım iPhone'daki kisileri iPad'e aktarmak. Uygulamayı kurduktan sonra şifre mifre sormadan hemen Turkcell'deki isim listemi yedeklemeye basladi.

Bu, bana kalırsa cok onemli bir açık. Kisiler kendi bağlantılarını etraftaki kisilere dagitabilirler. iPhone 4'un on surum işletim sisteminde bu seçenek geldi ve telefon, tıpkı bir modem gibi kullanılabiliyor. Etrafınıza internet dağıttığınızda, bu interneti kullanan kisiler eğer kötü niyetliyse, o zaman Turkcell'in doğrulama duvarını kolsyca aşabiliyorlar ve sizin icin cok onemli bilgileri kopyalayabiliyorlar.

Çünkü Turkcell denetimi şöyle yapıyor; bakıyor bağlantıya, adam Edge veya 3G'den bağlanmışsa diyor ki denetlemeye gerek yok adam zaten telefonundan işlem yapıyor. Ama WiFi kullanıyorsa o zaman telefon No ve şifre istiyor.

Şimdi ben iPhone'daki interneti başka cihazlarla wifi üstünden paylaştığımda bu bağlantıyı wifi degil de 3G gibi algılıyor. Böylece internetimi paylaştığım adam benim icin cok gizli kabul ettigim bilgilere ulaşabiliyor.

Konuyu Turkcell'e de yazacağım. Ama oncesinde sizleri de uyarmak istedim.

Aman dikkat. Ben sizin yerinizde olsam bu acik giderilene kadar iPhone üzerinden internetimi paylasmazdim.

PlainLogic

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Bir ara forumda artık apple ürünleri kullanmıyacağım haberlerini de yapmayacağım tarzı bir konu açılmıştı sanırım sen açmışdın troy vaz mı geçtin ? Tekrar mı kullanmaya başladın?

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Samsung Galaxy S 2 bekliyorum. Digerleri yavas geldi. Bu arada konuyu dagitmayalim :) Turkcell magdurlari olmasin.

KAZUYA

Doçent
Reaksiyon puanı
20
Ozaman iphone ile tanimadigin insanlara sifre verme hem insan sifresini verdigi adama ne kadar uzaklikta olabilirki?Seninkisi sinekten yag cikarma

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Kazuya kardesim, bence ac üçüncü sayfa haberlerine bak :) kime güven kime güvenme artık oradan karar ver. Biz uyaralım da gerisi size kalmış. Bunlar ozel bilgi. Gerekiyorsa eşin bile bu bilgilere izinsiz giremez. Kanun boyle diyor.

KAZUYA

Doçent
Reaksiyon puanı
20
anladim guzel kardesim sen ustune duseni yapiyorsun.Ama is yerindeki sabit modem olsa dediginde haklisin.Bu cebindeki telefon.bunu ortaya koyup herkes intenete diye cagri yapmiyorsunya? telefonu acarsin laptop u baglar gen kendin kullanirsin. bukadar yuklenmeyin su turkcell e :)) Turkcell candir :)

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Maksadımız yüklenmek değil, tedbir almaları için uyarıda bulunmak ;) gerekli mesaj, gerekli kişilere gitmiştir.