Turkcell iPhone 3G satın aldım!

Bu konuyu okuyanlar

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Tarifelerimi kontrol ettiğim zaman neredeyse bedava olarak gelen bu telefona bugün sahip oldum.

Kardeşimi ziyaret için geldiğim İzmir'den aldım.

İlk negatif izlenimler;

• Türkçe dil desteğinin olmaması bazen sıkıntı oluyor.
  • İzmir'deki Turkcell Extra'lardan biri olan Ringtel Konak'ta iğrenç dakikalar geçirdim iPhone satın alırken. Bilgisiz çalışanlar, ilgilenmeyen satıcılar falan. Bu konuyu ayrıca yazacağım daha sonra :)
  • Taşıma konuusnda sıkıntı yaşayabiliyorsunuz. Daha önceden cebe kolayca sığan (kot pantolonun arka cebinden bahsediyorum) telefonlara alıştığım için biraz güçlük çekiyorum.
  • Pil performansı diğer telefonlara göre biraz düşük.
  • Yazılımı eski.
  • Turkcell paketinin gelecek fatura döneminde geçerli olacak olması.
  • Fotoğraf çekimi çok iyi değil. 2 megapiksel az gibi geldi. En azından fotoğraflarda durum bu şekilde.
Bunların dışında pozitif izlenimler;

• Ekran netliği, boyutları ve parlaklığı çok iyi.
  • Dokunmatik mekanizma çok iyi işliyor.
  • Uygulama desteği çok fazla.
  • Google Apps için özel arabirimler mevcut.
Gelişmeleri yazmaya devam edeceğim.

Ofisimize dönseydim önce :D

Sıkıldım İzmir'den.

Stone

Profesör
Reaksiyon puanı
10
Yaa zaten Bu IPhone'Un bi MultiTouch özelliğini seviyorum bide Uygulama desteğini :D Gerisi yalan zaten :D

calvaria

Profesör
Reaksiyon puanı
9
Ya Bende bu gün türkcell bayiindeydim ama bayideki şef napcan iphone u hiç güzel değil biz sana samsung i900 satalım diyince bi kötü oldum :D

Nemesis

Dekan
Reaksiyon puanı
13
Hayırlı olsun abi :) Artık bol bol inceleme yaparsın :D

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Bayiiler gerçekten korkunç.

Apple'ın da yatırım yapması ve bir an önce Türkçeleştirmesi lazım.

Şu anda iPhone yazılımı güncelleniyor.

Ahmethz

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
398
hayırlı olsun Troy, hangi paketle aldın acaba? Taze yorumlarını bekliyoruz, Samsung i900 karşılaştırması falan süper olurdu.

X_Codesia

Profesör
Reaksiyon puanı
9
ne var bu telde anlamadım tamamen keberiz parası
:D
pusuya yatmıslar kekolar için

byneco

Asistan
Reaksiyon puanı
1
samsungunkınden farkı endır acaba

titanyum

Profesör
Reaksiyon puanı
7
artık alırsam PDA alcam telefon kesmiyor beni laptop ta her yere taşınmıyor be ağır oluyor

eeemmmrrreeeee

Profesör
Reaksiyon puanı
0
bende turkcell extra da calısan bırıym tavsıyem trıp gıbı neredeyse bedawaya gelıyosa suankı faturalarınızla dusunmeyın alın ama sadece ıphone ıcın o para verılmez tavsıye etmıyorum ..ozellıkle dısarı ses werme olarak sınıfta kalmıs ..tıtresım olmasa duymuyosunuz calarken..bende ıkıncı ele dusmesını beklıyorum =)

erol_1982

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Samsung daha karizmatik duruyor :D daha çekici geliyor bana özelliklerinden dolayı :)

erol_1982

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Apple iPhone 3G - Samsung i900 Omnia Karşılaştırması

Dün (9 Haziran 2008) büyük ilgi uyandıran iki telefon tanıttık; Apple iPhone 3G ve Samsung i900 Omnia. İki telefonunda merakla beklenmesi ve hangisini alsak acaba sorularının şimdiden insanların kafasında yer etmesi, TeknoKampus.Com olarak bize bu karşılaştırmayı yapalım dedirtti. Şimdi gelin bu iki telefonun arasındaki benzerliklere ve farklılıklara bakalım sonra da kararı siz verin.

İki yiğit çıktı meydane ikiside birbirinden merdane...

öncelikle kaderin bir cilvesi midir nedir bilinmez Samsung i900 Omnia ve Apple iPhone 3G aynı gün duyuruldu, bununla da yetinilmeyip aynı tarihlerde piyasaya çıkarılması kararlaştırıldı. Bu ilginç ayrıntıdan sonra ilk bakışta iki telefonda dikkati çeken şey iki telefonun ikiz kardeşmişcesine birbirine benzemesi. Tabii bu tasarım daha önceden iPhone un tasarımı olduğundan Samsung a kopyacı (!) havası katmış. Her iki telefonda da bilindiği üzere geniş dokunmatik ekranlar bulunmakta. 2G Bağlantı (GSM 850 / 900 / 1800 / 1900) ve 3G Bağlantı (HSDPA 850 / 1900 / 2100) her iki telefonda da aynı özelliklere sahip. GPRS, EDGE, Wi-Fi, Bluetooth, USB ve 3G özellikleri iki telefon da da bulunmakta. Dahili hafıza seçenekleride aynı olmuş bu telefonların 8GB ve 16GB (aslında yeni iPhone çıkmadan önce 32GB lık gelecek diye söylentiler vardı ama olmadı maalesef). İki telefonda da ses ve video formatları desteklenmiş ama iPhone da bu desteği üzerindeki iPod sağlıyor. Boyut ve ağırlıkları bakımından da pek fazla bir fark yok. iPhone 3G nin boyutları 115.5 x 62.1 x 12.3 mm, ağırlığı ise 133 gr; Samsung i900 Omnia nın boyutları 112 X 56.9 X 12.5 mm, ağırlığı ise 127 gr.

Benzer özelliklerini sıraladık birde farklılıklarına bakalım o zaman...

iPhone 3G ve i900 Omnia nın dokunmatik ekrana sahip olmasına rağmen, iPhone ekran konusunda i900 den daha üstün gözüküyor. iPhone da 320 x 480 pixel, 3.5 inch 16M renkli dokunmatik ekran bulunurken; Samsung i900 Omnia da 240 X 400 pixel, 3.2 inch TFT 65K renkli dokunmatik ekran bulunmakta. Yani, iPhone hem ekran büyüklüğü olarak hemde görüntü kalitesi olarak i900 ü geride bırakıyor. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bağlantı seçenekleri aynı olmasına rağmen Apple CEO su Steve Jobs, iPhone un sayfa yükleme süresi diğerlerine göre daha hızlıdır diyor (onun yalancısıyız :)). Bir diğer farklılık ise işletim sistemiyle alakalı. Samsung i900 Omnia işletim sistemi olarak Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional kullanırken, Apple iPhone 3G, Mac OS X v10.4.10 işletim sistemini kullanmakta. Her iki telefonda dahili hafıza seçenekleri aynı olmasının yanı sıra, Samsung i900 microSD hafıza kartını desteklerken, iPhone 3G de hafıza kartı girişi bulunmamakta. Kamera olarak değerlendirdiğimizde iPhone bu konuda çok çok geride kalıyor. Samsung i900 Omnia da 5 Megapixel, 2592х1944 pixel, autofocus, resim stabilizasyonu, video, flash; ikincil videolu görüşme kamerası gibi kamera özellikleri bulunurken; iPhone hayalkırıklığına yol açmış. iPhone 3G de 2 Megapixel, 1600x1200 pixel gibi sade kamera özellikleri bulunmuş. Ayrıca iPhone da görüntülü konuşma için ön kamera da bulunmuyor.

TeknoKampus.Com olarak gözümüze çarpan bu benzerlikleri ve farklılıkları sizinle paylaşmak istedik. Eğer ben bu iki telefondan birini seçmek istesem, gözüm kapalı olarak Samsung i900 Omnia yı seçerdim.

Kaynak

bodrumlu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
http://www.letsgomobile.org/tr/karsilastirmalar/1552/samsungomniai900/

ciddi karşılaştırmayı burda görebilirsiniz (yani yukardaki linkte :) )

ikisinide kullanan biri olarak samsung omnia nın dezavantajlarını açıklayayım...

En büyük dezavantajı Wİndows Mobile gibi hantal bir işletim sistemi kullanması, çok sık kilitleniyor ve restart atmak zorundasınız XP deki gibi :),
Çözünürlük 240x400 piksel iken iphone da 320x480 piksel,
Ekran 65.536 renk iphone da 16.000.000 renk (ciddi bir fark var),
Dokunmatik ekran; parmakla kullanmak çok zor kalem mutlaka tercih edilmeli iphone da buna ihtiyaç yok sizi fazlasıyla tatmin ediyor,

Bunlar göze çarpan ciddi farklar bunlar benim için önemli değil diyorsanız Samsungun ciddi artıları var tabii ama İphone kullanmış birine Samsung kullandırmak çok zor :):icon_:

gokhankayaci

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Troy sormak istediğim tek bi soru var anlık msjlaşma programı veya mesaj yazarken dokunmatik ekranda rahat yazabiliyormusun mesaj'ı ? Bazı yorumlarda zorlanıldığını duydum.. Dokunmatik olan ekranın mı hantallığı yoksa kendileri yazamadıkları içinmi demişler ? O konuda aydınlatabilirsen beni sevinirim..

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
gökhan merhaba,

yazı yazarken ilk zamanlarda zorluk çekiyorsun ama daha sonra çift el çalışınca kolay yazıyorsun. bir de yazım denetimi konusunda sıkıntılar çıkıyor ama zamanla öğrendiğinden dolayı bu yazım denetimi işini daha da kolaylaştırabiliyor.

zelenga

Profesör
Reaksiyon puanı
18
ya ne biçim yasalarımız var..türkçe desteği olmayan bir telefon nasıl satışa çıkarılabiliyor. bu ayrı konu...

ayrıca sırf ekranının kaletesizliğinden dolayı i900 alınmaz diyorum. yoksa diğer özellikleri çok güzel..
diğer bir konu da neden o kadar para verdiğim birşeyde üreticiye bağımlı olayım..bkz

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Yurtsan Atakan'ın 26 Eylül 2008 tarihli yazısını okumakta fayda var.

Cep telefonlarında Türkçe desteğine fiyasko erteleme

Telekomünikasyon Kurumu davul zurna ile duyurduğu Türkçe desteği getirme kararını sessiz sedasız erteledi.

Telekomünikasyon Kurumu (TK) bir sene önce, Ağustos 2007’de aldığı kararla cep telefonu üreticilerine 1 Temmuz 2008’e kadar süre vermiş ve bu tarihten itibaren Türkçe karakterleri desteklemeyen telefonların Türkiye’yi ithaline izin verilmeyeceğini açıklamıştı.

TK bu cesur kararını, düzenlediği basın toplantıları ve gönderdiği bültenlerle medyaya duyurmuş ve bu müjdeli haber medyada kendine epey yer bulmuştu.

Biz de TK’nın bu yerinde kararını alkışlamış ve kamuoyuna duyurulmasına seve seve aracılık etmiştik. Ancak demeçleri ve bültenleri olduğu gibi alıp aktarmakla yetinenlerden olmadığımız için kararın uygulanmaya başlayacağı 1 Temmuz 2008 tarihini de bir kenara not etmiş ve beklemeye başlamıştık.

1 Temmuz 2008 tarihinden itibaren çeşitli cep telefonu markalarının piyasaya sürdükleri yeni modelleri gözaltına aldık. Ve gördük ki Türkçe karakter desteği Türkiye’ye yeni giren modellerde hálá yok.

Bunun üzerine arkadaşımız Fırat İşbecer, TK ile irtibat kurup, işi derinden kurcalamaya başladı. Aldığı cevaplar TK’nın ne denli gayriciddi çalışan bir kurum olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyordu.

TK’dan aldığımız açıklamalara göre, TK Türkçe karakterleri destekleme zorunluluğu kararını yılbaşına kadar ertelemiş. Gerekçe evlere şenlik. İthal edecekleri cihazlara Türkçe karakter desteği koyma konusunda taa bir yıl öncesinden uyarılan cep telefonu üreticileri hazır olmadıklarını belirtmişler ve TK’dan ek süre istemişler.

TK’da sanki telefonlara Türkçe karakter desteği eklemek atla deve bir işlemmiş gibi üreticilerin bu gayriciddi talebini aynı gayriciddiyetle kabul etmiş ve zorunlu standart uygulamasını yılbaşına ertelemiş.

İyi ama TK’nın bu keyfe keder uygulamalarını bir kenara bırakıp, Türkçe karakter desteği zorunluluğu kararını yılbaşı geldiğinde bir kez daha ertelemeyeceği ne malum.

Çince, Japonca, Hintçe, Arapça desteğini yıllardır veren ama Türkçe desteğini bir yıl süreye rağmen veremeyen anlı şanlı cep telefonu markalarının, bunu yılbaşına kadar yapacaklarını mı bekliyor TK.

Eğer öyleyse bu laçka ve tavizkar tutumu sayesinde daha çok bekler.

Göreceksiniz yılbaşı gelirken cep telefonu markaları bir kez daha ağlayıp sızlanmaya başlayacaklar ve TK da bunların taleplerine bir kez daha boyun eğecektir. Zorunluluk kararını ertelemese bile yılbaşından itibaren satılan telefonlarda Türkçe desteği yalap şap verilecektir. TK standarları sağlam tutmayacağı için bu telefonlarda Türkçe karakterleri kullanmak ancak çeşitli cambazlıklarla mümkün olacak, yazılımlar Türkçe’yi desteklese bile tuş takımları desteklemeyecek, dokunmatik ekranlar Türkçe karakterleri tanıyamaz olacaktır. Farklı markalar farklı Türkçe karakter setlerini desteleyecek ve bir marka telefondan bir diğerine gönderilen mesajlar yine karman çorman olacaktır.

Yılbaşında görüşürüz... Umarım haksız çıkarım da, cep telefonu üreticilerinin Türklere layık gördüğü Türkçe işkencesi 2009’da sona erer.

xetanor

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
blackberry bold abicim gerisi hikaye :) hem i-phone herkeste var. artık troy'da bile var. :D
kullanıyorum ve şiddetle tavsiye ederim..

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
BlackBerry Bold ile iPhone 3G'yi kıyaslarsak benim oyum iPhone'dan yana olur arkadaşlar.

xetanor

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
BlackBerry Bold ile iPhone 3G'yi kıyaslarsak benim oyum iPhone'dan yana olur arkadaşlar.

daha bir klas duruşu var blackberry'nin,özellik açısından i-phone nin yanından bile geçemez doğru diyosun ama bi türlü ısınamadım i-phone'ye. hem dediğin gibi , cebe sığmıyor ve çok ağır.

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
BlackBerry Bold'un klavyesini iki elle kullanmaya kalkarsanız kireçleme olur en kısa zamanda bilekleriniz :D O nedenle alışmaksa sorun, dert değil. iPhone'a çabuk alışırsınız. Ama iPhone'da olmayan bazı özellikler var ki, saç baş yoldurtan cinsten.

SeRCaN

Asistan
Reaksiyon puanı
0
burda yazan telefonları kullanmayan biri olarak :D
ne warsa 3310da war abicim iphone bozar bizi :)
mono 4 satırlı ekran neyimize yetmiyo

KAZUYA

Doçent
Reaksiyon puanı
20
Bende Iphone 3G sahibiyim.yaklasik2 ay kadar once satin aldim.Japonya'da Softbank isimli operator getirdi.Turkiye'de Iphone yokken insanlar Samsung ile veya baska telefonlarla kiyasliyorlardi.Simdi Turkiye'ye geldi,telefonu satin alanlar veya inceleyenler,Iphone un telefon dunyasinda ap ayri bir cihaz oldugunu gormus olmalari lazim.Japonyadaki fiyatlari acikliyorum.
Iphone 3G 8Gb modeli: 1029 yen cihaz+2880 yen hizmet bedeli= Toplam 3909 yen aylik odemesi 12X3909 yen=46.908 yen 12 taksitle bu fiyata geliyor.paketin icinde sinirsiz internet,Softbank tan Softbank a konusmak bedava diger operatorleri aramanin dakikasi 21 yen

Iphone 3G 16Gb Modeli:1029 yen cihaz+2880 yen hizmet bedeli= Toplam 3909 yen aylik odemesi 24X3909 yen=93.816 yen 24 taksitle bu fiyata geliyor.paketin icinde sinirsiz internet,Softbank tan Softbank a konusmak bedava diger operatorleri aramanin dakikasi 21 yen

bu paketlerden haric farkli paketler mevcut.Yalniz Japonyada satilan Iphone 3G lerin icindeki SIM kartlarin sekilleri degisik.Bildigimiz SIM kartlara hic benzemiyor.Yani Kirmakta cozum olmuyor Saygilar

Ahmethz

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
398
Japonya'daki bu fiyatlarla karşılaştırınca 500küsür ytlye 8gb, 1100küsür ytlye 16gb modeli tekabül ediyor birazcık pahalıya alıyoruz yine teknolojiyi!

regedit

Profesör
Reaksiyon puanı
1
iphone'un en büyük dezavantajı şarjı, insanı deli ediyor, kamerasıda rezil. bir arkadaşta var 1ay önce yurtdışından getirdi, tek beyendiğim yanı ekranı, ekrana lafım yok. bir iki video koyarsa troy çok ii olur.

neden-nasıl bu kadar tutuldu bu tel anlam veremedim:excl: taze ota çok sinek konar, herhalde ondan :mrgreen:

Son mesajlar