Türkçe!

Bu konuyu okuyanlar

FIRTINA_SEM

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Merhaba bu konuyu açıldığı günden beri takip ediyorum, öncelikle şunu belirtmeliyim ki yazacaklarım kimseye karşı tavır almak değildir. Ya da birisine gıcıklığım falanda yok. Forumda kimse beni tanımıyor, bende hiç kimseyi tanımıyorum. Sadece gözlemlerimle bir kaç yorum yapmak istedim hepsi bu.

Jeaquares belki söyleyeceklerim yanlış gelebilir veya hak verebilirsin bana bilmiyorum. Konunu savunmakta sonuna kadar haklısın. Herkesin değer verdiği çok önemsediği şeyler vardır. Kim kimin neye ne kadar önem verdiğini bilemez. Mesela bende senin Türkçe'ye bu kadar önem verdiğini bilemem sen söylemedikçe. Ama açtığın konulardan konuşmalarından bu tavrını ortaya koyuyorsun ve değer verdiğin şeyi açık bir yüreklilikle söylüyorsun.

Bu foruma takılan binlerce belki yüzbinlerce insan var sayısını bilmiyorum. Ama görüyorsun ki senin değer verdiğin şeye, bir başkası senin kadar değer vermiyor. Senin gibi düşünenlerde var tabi yok demiyorum. Ama senin gibi düşünenlerin de sayısı görünüyor ki oldukça az. Sen ne kadar uğraşsanda bu kurallara uymayan milyonlarca insan var. Çoğu kişi maksat yorum olsun diye yazıyor. Aman düzgün yazayım noktaya virgüle dikkat edeyim diye düşünmüyor.

Sen diyorsun ki bunları insanlar düşünmeli, Türkçe'yi doğru düzgün konuşmalı yazmalı. Kim takıyor ki. Umursayanların sayısı çok az. Bu neye benziyor biliyor musun? Bende istiyorum ki dünyada savaş olmasın insanların bebekler öldürülmesin diye meydanlarda bas bas bağıranları duymazdan gelen kişilere benziyor aynı. Sen ne kadar bağırsan yırtınsanda bir takım kişiler kendi çıkarları doğrultusunda masum insanları hatta bebekleri bile öldürebilecek seviyede insanlar var.

Bu foruma Türkiye'den, dünyanın bir çok yerinden binlerce kişi giriyor. Bugün senin değer verdiğin şeyi bilen insanlar senin huzurunu bozmamak için elinden geleni yapabilir belki ama yarın bir başkası öbür gün başkası üye olacak ve senin huyunu bilmeyenler yine düzgün yazmayacak özen göstermeyecek sen yine sinir olacaksın. Bu böyle kısır bir döngü şeklinde devam edecek bence. Nasıl ki insanlar meydanlarda savaş olmasın diye bağırırken hergün birilerinin çıkıpta birilerini öldürdüğü gibi.

Sen moderatör olsan Türkçe'yi doğru kullanmayanlara ceza vermek istersin belkide ama senin rütbendekiler buna müsade etmeyebilirler. Eğer öyle birşey olsaydı bu kuralları daha önceden koyarlardı.

Sana davandan vazgeç aman uğraşma boşver yapma falan demiyorum. Söylediklerinde istediklerinde sonuna kadar haklısın ama bunun da böyle gideceğine emin olabilirsin. Sen Türkçe'yi düzgün kullanmayan birisine yaptığın her uyarıda karşındaki kişide sana sinir olacaktır sanane istemiyorsan konuya bakma, özgürlükten, senin kullanıcı adından falan bahsedecektir sen milyonlarca kere yazsan bile.

Eğer bu çabaların sayesinde bu kadar insanı değiştirebilersen ayakta alkışlanması veya heykeli dikilmesi gereken birisi olursun bence.

Diğer insanları da anlıyorum buraya sadece eğlence amaçlı gelenler var rahat rahat istedikleri gibi yazdıkları zaman karşılarına sen çıkınca her iki tarafın huzuru bozuluyor.

Kimseyi kırmak ya da kızdırmak gibi niyetim yok sadece düşüncelerimi yazdım. Herkes benim gibi düşünmeyebilir.

topalsolucan

Müdavim
Reaksiyon puanı
555
Sanırım bir rahatsızlık belirtilecek olan konu bu şekilde yazılmalı, yani bu konu en başından bu şekilde yazılmalıydı. o zaman daha iyi olmazmıydı?

yaseta

Müdavim
Reaksiyon puanı
63
XQW meselesine gelince....
Bazı arkadaşlar XQW yu öyle bir düşman gibi görmüşler ki anlamak mümkün değil!!!

Arkadaşlar XQW gavurlar tarafında icat edildi de diğer Latin harflerini biz mi bulduk?
Türkçe de Latin alfabesine geçilirken ilk başlarda bu harflere gerek görülmemiş alınmamış... Olay bu kadar basit...
Bu gün TDK kurumu der ki bazı kelimelerin yazımında bu harflerin eksikliğini hissediyoruz bu harflerin de Türkçe alfabesine girmesine karar verdik der... O harfler de artık bizim harflerimiz olur...

Korkmayın her V yazan yerde W yazmayacak...
İkisi farklı harfler...

V demek için VAN demeniz yeterli. V sesini çıkarırken Üst dişleriniz alt dudağınıza deyecek...
W demek için V(W)ALLAHİ demeniz yeterli... Bu sefer Üst dişer dudaklara değmiyor. Dudaklar hafif öne doğru uzayıp yuvarlak bir hal alıyor...

Görüldüğü gibi iki harfin ses olarak çıkışı farklı... Her bir harf de TEK BİR SESİ temsil ettiği için V ile W farklı harfler bir biri yerine kullanılamaz.. EVET yazarken EWET yazılmaz...

Yine bir örnek vermek gerekirse...
K harfi...

Kedi yazarken K harfi kullanılır...
Q harfi dile girerse
Kadın yazarken Q harfi kullanılır

Çünkü K farklı sesti Q farklı sestir...
Ama biz her ikisi için de tek harf kullanıyoruz...

bu durumdan bizim şikayetimiz olmayabilir...
Ama DİL HAKKINDA söz sahibi olanlar bu konuları tartışıyorlar...

Bu yüzden diyorum WQX düşmanlığı saçma sapan bir düşmanlıktır...

Latin Alfabesinin 29 tanesini alınca Türkçe sapasağlam ayakta
3 tanesini daha alınca Türkçe elden gidecek... yok böyle bir şey...

-------------

Not: WQX harflerine karşı çıkanların İDEOLOJİK olarak aslında neye karşı çıktıklarını gayet iyi biliyorum!

senı de arabıstana kovmaya kalkısmasınlar :D:D

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Merhaba bu konuyu açıldığı günden beri takip ediyorum, öncelikle şunu belirtmeliyim ki yazacaklarım kimseye karşı tavır almak değildir. Ya da birisine gıcıklığım falanda yok. Forumda kimse beni tanımıyor, bende hiç kimseyi tanımıyorum. Sadece gözlemlerimle bir kaç yorum yapmak istedim hepsi bu.

Jeaquares belki söyleyeceklerim yanlış gelebilir veya hak verebilirsin bana bilmiyorum. Konunu savunmakta sonuna kadar haklısın. Herkesin değer verdiği çok önemsediği şeyler vardır. Kim kimin neye ne kadar önem verdiğini bilemez. Mesela bende senin Türkçe'ye bu kadar önem verdiğini bilemem sen söylemedikçe. Ama açtığın konulardan konuşmalarından bu tavrını ortaya koyuyorsun ve değer verdiğin şeyi açık bir yüreklilikle söylüyorsun.

Bu foruma takılan binlerce belki yüzbinlerce insan var sayısını bilmiyorum. Ama görüyorsun ki senin değer verdiğin şeye, bir başkası senin kadar değer vermiyor. Senin gibi düşünenlerde var tabi yok demiyorum. Ama senin gibi düşünenlerin de sayısı görünüyor ki oldukça az. Sen ne kadar uğraşsanda bu kurallara uymayan milyonlarca insan var. Çoğu kişi maksat yorum olsun diye yazıyor. Aman düzgün yazayım noktaya virgüle dikkat edeyim diye düşünmüyor.

Sen diyorsun ki bunları insanlar düşünmeli, Türkçe'yi doğru düzgün konuşmalı yazmalı. Kim takıyor ki. Umursayanların sayısı çok az. Bu neye benziyor biliyor musun? Bende istiyorum ki dünyada savaş olmasın insanların bebekler öldürülmesin diye meydanlarda bas bas bağıranları duymazdan gelen kişilere benziyor aynı. Sen ne kadar bağırsan yırtınsanda bir takım kişiler kendi çıkarları doğrultusunda masum insanları hatta bebekleri bile öldürebilecek seviyede insanlar var.

Bu foruma Türkiye'den, dünyanın bir çok yerinden binlerce kişi giriyor. Bugün senin değer verdiğin şeyi bilen insanlar senin huzurunu bozmamak için elinden geleni yapabilir belki ama yarın bir başkası öbür gün başkası üye olacak ve senin huyunu bilmeyenler yine düzgün yazmayacak özen göstermeyecek sen yine sinir olacaksın. Bu böyle kısır bir döngü şeklinde devam edecek bence. Nasıl ki insanlar meydanlarda savaş olmasın diye bağırırken hergün birilerinin çıkıpta birilerini öldürdüğü gibi.

Sen moderatör olsan Türkçe'yi doğru kullanmayanlara ceza vermek istersin belkide ama senin rütbendekiler buna müsade etmeyebilirler. Eğer öyle birşey olsaydı bu kuralları daha önceden koyarlardı.

Sana davandan vazgeç aman uğraşma boşver yapma falan demiyorum. Söylediklerinde istediklerinde sonuna kadar haklısın ama bunun da böyle gideceğine emin olabilirsin. Sen Türkçe'yi düzgün kullanmayan birisine yaptığın her uyarıda karşındaki kişide sana sinir olacaktır sanane istemiyorsan konuya bakma, özgürlükten, senin kullanıcı adından falan bahsedecektir sen milyonlarca kere yazsan bile.

Eğer bu çabaların sayesinde bu kadar insanı değiştirebilersen ayakta alkışlanması veya heykeli dikilmesi gereken birisi olursun bence.

Diğer insanları da anlıyorum buraya sadece eğlence amaçlı gelenler var rahat rahat istedikleri gibi yazdıkları zaman karşılarına sen çıkınca her iki tarafın huzuru bozuluyor.

Kimseyi kırmak ya da kızdırmak gibi niyetim yok sadece düşüncelerimi yazdım. Herkes benim gibi düşünmeyebilir.

Kimseyi değiştiremem değil ama 1-2 kişiyi değiştirsem o da yeter bana. :) Mozaik gibi düşün bunu, ben 2 kişiyi değiştirirsem onlar da toplamda 4 kişiyi değiştirebilirler. Herkesi değiştirmeme gerek yok yani, 2 kişiyi değiştirsem yetiyor. :)

topalsolucan

Müdavim
Reaksiyon puanı
555
Kimseyi değiştiremem değil ama 1-2 kişiyi değiştirsem o da yeter bana. :) Mozaik gibi düşün bunu, ben 2 kişiyi değiştirirsem onlar da toplamda 4 kişiyi değiştirebilirler. Herkesi değiştirmeme gerek yok yani, 2 kişiyi değiştirsem yetiyor. :)

bu replik bir filmde geçiyordu ama hatırlayamadım şimdi:glare:

evowinds

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
174

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Uyarması benden, Türkçemizi koruyalım ve geliştirelim, konuyu farklı yönlere saptırıp amacından uzaklaştırmayalım.

Anlamsız alakasız ileti mi?

Asıl senin şu gönderdiğin ileti anlamsız. Burada birilerini değiştirmekten bahseden bir üyeye "2 kişi değiştirsem de yeter." diye bir cevap yazıyorum. Bunu alıntılayan başka bir üye bu sözlerimin bir filmde geçtiğinden bahsediyor, ben de bu sözlerimin direkt bir filmin konusu olduğunu söylüyorum.

Ne anlamsızı ya?

yaseta

Müdavim
Reaksiyon puanı
63

topalsolucan

Müdavim
Reaksiyon puanı
555
sana bir konuda katılacağım aklıma gelmezdi ama haklısın, heralde @evowinds son iki yorumu okudu ve konu sinemaya döndü sandı.

evowinds

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
174
Anlamsız alakasız ileti mi?

Asıl senin şu gönderdiğin ileti anlamsız. Burada birilerini değiştirmekten bahseden bir üyeye "2 kişi değiştirsem de yeter." diye bir cevap yazıyorum. Bunu alıntılayan başka bir üye bu sözlerimin bir filmde geçtiğinden bahsediyor, ben de bu sözlerimin direkt bir filmin konusu olduğunu söylüyorum.

Ne anlamsızı ya?

Kendinle çelişiyorsun yine yine yeniden Jea.
"Direkt" değil, "Doğrudan" olacak.

Tencere dibin kara, seninki benden kara.

Yılan kendi eğrisini bilmez, deve boynun eğri der.

Bunlarda naçizane atasözlerimizden edebi nükteler... Anlayana....

trinitrotoluen

Asistan
Reaksiyon puanı
2

Evowinds son noktayı koymuş beyler, dağılalım.:laugh:

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280

İşte, konuda bahsettiğim 2-3 kişiden biri de burada. :)

TRK DL KURUMU - Byk Trke Szlk

O kadar ama o kadar emindim ki bu kelimeye takılacağına... :)

Şimdi buradan yeni bir kavga çıkacak, sen de benim sözüme cevap veremediğin için ve yaptığının saçma olduğunun farkında olduğun için bu konuyu başka bir yöne saptıracaksın. Yine moderatör olduğun için hiçbir şey olmayacak falan filan. Kusura bakma ama seninle uğraşacak halim yok. :) Konu Türkçedir, sen her ne kadar sırf bana fitil oluyorsun diye konuyu saptırmaya ve gözdağı vermeye çalışsan da konu böyle kalacak.

Ekleme: Sitemizin sevgili moderatörü bile konuyu okumamış. Ben dilimize yerleşmiş yabancı kökenli sözcükleri kaldırıp atmaktan bahsetmiyorum.

Dur bunu daha büyük yazayım da hala gelip millet direkt, otobüs, profesör gibi örnekleri vermesinler.

BEN DİLİMİZE YERLEŞMİŞ YABANCI KÖKENLİ SÖZCÜKLERİ KALDIRIP ATMAKTAN BAHSETMİYORUM!

7/24

Müdavim
Reaksiyon puanı
51
Ne oluyor burada konuya baktım çok uzun birisi özetlesin bizde yorum yazalım :D

Mta

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
Hiçbirine cevap yazmıyorum. Konuyu Arap alfabesine, Latin alfabesine getirmenin anlamını da çözemedim.

Ben bir şeye isyan ediyorum şurada ya: TÜRKÇESİ VARKEN NEDEN İNGİLİZCESİ?!

Ayrıca biri şımardığımı söylemiş. Ne yapmışım da şımarmışım? Bir şeyi ortaya atarken kanıt da sunun ki havada asılı kalmasın sözleriniz.

Bir de burada kimseyi damgalamaya hakkınız yok, özellikle @Elbruz46. Biz neyi savunduğumuzu iyi biliyoruz.

X!
Q!
W!

Bunlar bizim alfabemizde yok, bizim kelimelerimizde yok.

Desk, wallpaper, skin...

Bunlar da bizim sözlüğümüzde yok ve çok da güzel Türkçeleri var.

Daha neyi tartışıyorsunuz ya? Ne kadar duyarsız bazı üyeler... Kalkın gidin bi' ya, size laf anlatan da hata. Siz zaten bu ülkeyi satmışsınız, bu dili niye umursayasınız ki? Size göre Arapça konuşulsa eyvallah ya da İngilizce, Fransızca, Almanca... Biz istemiyoruz. Bak bir şey demiştim:

NOKTA!

Bir şeye sahip çıkılmasını istiyorsun. Onu kendine ait gibi görüp sahip çıkıyorsun. Ne güzel şeyler değerlerimize kendimiz gibi sahip çıkmak. Ülkenin sahibi bildiğim kadarıyla üzerinde yaşayan vatandaşlarıdır. O vatandaşlardan biri olarak ben ülkeyi satmadım.Sen sevdiğin bişeye sahip çıkıyorsun , birileride sahip çıkmıyor diye kızıyorsun. Herkes sevmek zorunda mı senin sevdiğini ? Değil , sevmek zorunda değil !!! Ama sen diyorsan bu güzel bir şey neden sevmiyorlar ... O zaman sevdir , güzelliğini göster. Gül kelimesini hangi dilde söylersen söyle anlamı aynıdır; Güzel bir çiçek. Güzelliğiyle öyle bir nam yapmış ki her adını duyan güzel demiş. Sende eğer sevdirmek istiyorsan Türkçe'nin namını duyur.İnsanlara bağırmak yerine kelimelerinin gücünü kullan.
Eğer aynı şekilde insanları suçlayarak bişeyler yapmaya devam edeceksen Türkçe'yi yalnış ve özensiz kullananlardan bir farkın kalmayacaktır...

CAMBAZ

Asistan
Reaksiyon puanı
7
desteklemiyorum...
istemeden de olsa saygi duyarim,cunku hrks dusuncelerini istedgni gbi yazmakta ozgurdur,herkes kurallar cercevesinde istedigi gbi yazabilr.
ama bunun gbi bi konu sanrsam daha onceden de acildi,takip etmedim ama egr konu kapanmadysa o konu devamina veya en iyisi "soyle rahatla" konusuna yazilsa daha iyi olurdu:) bosuna konu acilmasina grk yoktu..

mr_rain

Müdavim
Reaksiyon puanı
441
Şimdi buradan yeni bir kavga çıkacak, sen de benim sözüme cevap veremediğin için ve yaptığının saçma olduğunun farkında olduğun için bu konuyu başka bir yöne sapıtacaksın. Yine moderatör olduğun için hiçbir şey olmayacak falan filan.

Senin açtığın konular yüzünden bi çok kişi cezalırken, banlanırken, ne hikmetse sana bir türlü süresiz ban gelmedi. Mod da değilsin ama.. Neyyysse :D :D

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Açtığım konuda hakaret ya da siyasi bir içerik yok. 2-3 kişi olmasa geriye kalan kimse olumsuz bir şey söylemedi. Demek ki sorun bende değil.

topalsolucan

Müdavim
Reaksiyon puanı
555
Senin açtığın konular yüzünden bi çok kişi cezalırken, banlanırken, ne hikmetse sana bir türlü süresiz ban gelmedi. Mod da değilsin ama.. Neyyysse :D :D
jeaquaresin sınırsız banlanmasını isteyenler diye bir anket açsam banlanırmıyım acaba, böylece herkez sonucu görmüş olurdu.:closedeyes:

FIRTINA_SEM

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Yaa öyle insalar içerisinde yaşıyoruz ki, ilkokul olsun lise olsun etrafımdaki arkadaşlarımdan hatırlıyorum derslerde bile noktalama işaretlerine geldiğinde derlerdi ki " ne işimize yarayacak virgülmüş ünlemmiş aman banane sınavda geçeyim yeter." diye düşünen çok arkadaşım vardı. Diyebilirsiniz ki arkadaşım ilkokul liseden bahsediyorsun orada kafası ne kadar çalışabilir ki haklısınız ama düşünün şimdi o adamlar aramızda yaşıyor.

Birazda okuldaki eğitimle alakalı birşey öğretmenin kendisi sevmiyor verdiği dersi öğrenciye nasıl sevdirsin. İnsanlarımıza dikkat edin böyle herşeyden bezmiş bıkmış durumdalar neredeyse. Kalkıpta Türkçe'yi düzgün kullanın lan!!" diye adamın boğazına da yapışsan zor başarırsın bence :) :)

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Ya birilerine bile sevdirsek iyidir, neden karamsar olalım ki?

Noktalama işaretlerine dikkat edemeyen biri en basitinden iş hayatında iyi bir yerlere gelemez. 1. sınıf çocukları gibi yazan adamı kim niye işe alsın, değil mi?

evowinds

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
174
İşte, konuda bahsettiğim 2-3 kişiden biri de burada. :)

TRK DL KURUMU - Byk Trke Szlk

O kadar ama o kadar emindim ki bu kelimeye takılacağına... :)

Şimdi buradan yeni bir kavga çıkacak, sen de benim sözüme cevap veremediğin için ve yaptığının saçma olduğunun farkında olduğun için bu konuyu başka bir yöne sapıtacaksın. Yine moderatör olduğun için hiçbir şey olmayacak falan filan. Kusura bakma ama seninle uğraşacak halim yok. :) Konu Türkçedir, sen her ne kadar sırf bana fitil oluyorsun diye konuyu saptırmaya ve gözdağı vermeye çalışsan da konu böyle kalacak.

Ekleme: Sitemizin sevgili moderatörü bile konuyu okumamış. Ben dilimize yerleşmiş yabancı kökenli sözcükleri kaldırıp atmaktan bahsetmiyorum.

Dur bunu daha büyük yazayım da hala gelip millet direkt, otobüs, profesör gibi örnekleri vermesinler.

BEN DİLİMİZE YERLEŞMİŞ YABANCI KÖKENLİ SÖZCÜKLERİ KALDIRIP ATMAKTAN BAHSETMİYORUM!

"Sapıtacaksın" yerinde olmayan uygunsuz bir kelime. Onun yerine "Saptıracaksın" uygun ve anlamlı bir kelime seçimi olurdu. Ama neyse konuyu Türkçemizden kelime bilgisi ve kelimelerin yerinde kullanımı olayına dönüştürmeyelim, orada da zeytinyağı gibi davranacağından eminim.

Yazdıkların tamamen senin kendi hayal ürünündür ve esasen sen kişileri yönlendirmeye ve olayı kişiselleştirip farklı noktalara çekme peşinde ve gayretindesin.

Moderatör olmadan da böyleydim, moderatör olduktan sonra da böyleyim. Bunu hatırlaman gerekirdi.

Sana fitil olmuyorum, zira fitil olursam birileri fitili ateşler. Konuyu okuyup okumama durumuna gelince, bunu yazdığım iki üç satırdan anladıysan ya falcısın ya da kahin.

Tavsiyem, cin olmadan adam çarpmaya kalkışma.

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Q ise P dir lakin Q'nun değili P yi gerektirmez.

Amacın ne senin? Sana bir şey mi söyledim de mesajımı alıntılıyorsun? Yalan mı yani söylediğim, adam neden öyle yazan birini işe alsın ki?

Şahsen ben işveren olsam seni işe almazdım.

---------- saat 15:08 eklendi ---------- önceki mesaj saat 15:04 eklenmişti ----------

"Sapıtacaksın" yerinde olmayan uygunsuz bir kelime. Onun yerine "Saptıracaksın" uygun ve anlamlı bir kelime seçimi olurdu. Ama neyse konuyu Türkçemizden kelime bilgisi ve kelimelerin yerinde kullanımı olayına dönüştürmeyelim, orada da zeytinyağı gibi davranacağından eminim.

Yazdıkların tamamen senin kendi hayal ürünündür ve esasen sen kişileri yönlendirmeye ve olayı kişiselleştirip farklı noktalara çekme peşinde ve gayretindesin.

Moderatör olmadan da böyleydim, moderatör olduktan sonra da böyleyim. Bunu hatırlaman gerekirdi.

Sana fitil olmuyorum, zira fitil olursam birileri fitili ateşler. Konuyu okuyup okumama durumuna gelince, bunu yazdığım iki üç satırdan anladıysan ya falcısın ya da kahin.

Tavsiyem, cin olmadan adam çarpmaya kalkışma.

Ben bir kelimeyi yanlış kullanmış olabilirim. Uzun uzun yazılar yazarken arada birbirine benzeyen 2 kelimeyi karıştırmış olabilirim. Her yazdığım mesajı 2 kere okurum normalde ama bu sefer okumamış ve hatamı görmemiş olabilirim. Yazılarımı okursan görürsün zaten, anlatım bozukluğuna da çok dikkat ederim. Ve bir kelimeyi yanlış kullandım diye ağır bir şekilde eleştirilebilirim, bu çok normal.

Yani bunu yüzüme vurdun diye kızmıyorum çoğunun aksine, tam tersine teşekkür ediyorum. :) Ben sizin gibi değilim çünkü. Sırf seni sevmiyorum diye şu mesajına ters ters cevap verebilirdim ama konu Türkçe olduğu sürece düşmanımın bile hatalarımı bulmasına sevinirim.

Keşke aynı özveriyi başkaları da gösterse de Türkçenin düzgün kullanımı daha fazla yaygınlaşsa...

trinitrotoluen

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Sırf seni sevmiyorum diye şu mesajına ters ters cevap verebilirdim ama konu Türkçe olduğu sürece düşmanımın bile hatalarımı bulmasına sevinirim.

Keşke aynı özveriyi başkaları da gösterse de Türkçenin düzgün kullanımı daha fazla yaygınlaşsa...

bu kelimelere dikkat:)
1 - çok abartıyorsun
2 - vay be ne özveri ama:laugh:

topalsolucan

Müdavim
Reaksiyon puanı
555
Amacın ne senin? Sana bir şey mi söyledim de mesajımı alıntılıyorsun? Yalan mı yani söylediğim, adam neden öyle yazan birini işe alsın ki?

Şahsen ben işveren olsam seni işe almazdım.

mesajını bana birşey söyledin diye alıntılamadım yanlış bilgilendirme yaptığın için alıntıladım. yalanmı söyledim demişsin, Q nun değili P yi gerektirmez demek mantıksal kesin sonuçtur yani söylediğin yanlış demektir, sen ona yalan diyorsan onu bilmem
diğer konuya gelecek olursak, sen ve iş veren olmak :drool:

aXXo

Doçent
Reaksiyon puanı
39
.....

Ya çok mu zor bir şey istiyorum ya? Desk diyorlar masaüstü yerine, YA BUNUN TÜRKÇESİ VAR! Aynı anlamı veren, zaten kullanılan Türkçesi varken nedir bu İngilizce özentiliği ya? Biz de biliyoruz İngilizce, kaç yerde Türkçe varken İngilizceyi tercih ettiğimizi gördünüz? O çok uluslu yalama ülkelerden Amerika bile diline sahip çıkıyor. İngilizce forumlarda geziyorsanız görürsünüz, adamlar noktalama işaretlerine kadar doğru yazıyorlar. O kadar çok imreniyorum ki... Keşke bizler de öyle olabilsek. Hadi noktalama işaretlerini geçtim, bari Türkçe konuşun!
......

+1 :thumbup1: noktasına virgülüne kadar katılıyorum.

Sokakta yürürken işyeri tabelalarına baktığınızda bile dilimizin ne kadar erozyona uğradığını rahatlıkla görebilirsiniz.

Günlük konuşma dilinde ise "Hoşçakal" yerine artık "bye", "Tamam" yerine ise "okay" ya da kısaltılmışı "ok." kullanılır oldu. Bu hatayı ben dahil hepimiz de yapıyoruz. jea bu konuda çok haklı. Bir millet diline sahip çıktığı ölçüde varlığını devam ettirebilir.

Ziya Gökalp' in "Lisan" şiirinde yazdığı gibi :

"Türklüğün vicdânı bir,
Dîni bir, vatanı bir;
Fakat hepsi ayrılır
Olmazsa lisânı bir."

Teşekkürler @jeaquares...

Türkçe konusunda hata yaparsam beni uyar.. kesinlikle kızmam bilakis memnun olurum.

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
+1 :thumbup1: noktasına virgülüne kadar katılıyorum.

Sokakta yürürken işyeri tabelalarına baktığınızda bile dilimizin ne kadar erozyona uğradığını rahatlıkla görebilirsiniz.

Günlük konuşma dilinde ise "Hoşçakal" yerine artık "bye", "Tamam" yerine ise "okay" ya da kısaltılmışı "ok." kullanılır oldu. Bu hatayı ben dahil hepimiz de yapıyoruz. jea bu konuda çok haklı. Bir millet diline sahip çıktığı ölçüde varlığını devam ettirebilir.

Ziya Gökaalp' in "Lisan" şiirinde yazdığı gibi :

"Türklüğün vicdânı bir,
Dîni bir, vatanı bir;
Fakat hepsi ayrılır
Olmazsa lisânı bir."
Teşekkürler @jeaquares...

Türkçe konusunda hata yaparsam beni uyar.. kesinlikle kızmam bilakis memnun olurum.

Çok teşekkür ederim sana.

Ama biri gelir de kullanıcı adına laf eder şimdi. :)

Ve Ziya Gökalp'ten örnek vermen çok yerinde olmuş.