Türkçe!

Bu konuyu okuyanlar

mr_rain

Müdavim
Reaksiyon puanı
441
Alfabe konusunda iki kelime de ben edeyim...
Sonuçta Bu Konuda Konuşma Hakkına Sahip İnsanlardan Biriyim...
Bu konu üzerinde eğitim aldım...
Üniversite derslerim arasında bolca bu konular işlendi...

Harflerin doğuşundan bu güne kadar nasıl geldiklerini
ne evreler geçirdiklerini çok iyi biliyorum....

Bu yüzden TÜRKÇE yi korumak demek LATİN ALFABESİNİ korumak demek değildir...

XQW meselesine gelince....
Bazı arkadaşlar XQW yu öyle bir düşman gibi görmüşler ki anlamak mümkün değil!!!

Arkadaşlar XQW gavurlar tarafında icat edildi de diğer Latin harflerini biz mi bulduk?
Türkçe de Latin alfabesine geçilirken ilk başlarda bu harflere gerek görülmemiş alınmamış... Olay bu kadar basit...

Bu gün TDK kurumu der ki bazı kelimelerin yazımında bu harflerin eksikliğini hissediyoruz bu harflerin de Türkçe alfabesine girmesine karar verdik der... O harfler de artık bizim harflerimiz olur...

Bu yüzden diyorum WQX düşmanlığı saçma sapan bir düşmanlıktır...

Latin Alfabesinin 29 tanesini alınca Türkçe sapasağlam ayakta
3 tanesini daha alınca Türkçe elden gidecek... yok böyle bir şey...

Not: WQX harflerine karşı çıkanların İDEOLOJİK olarak aslında neye karşı çıktıklarını gayet iyi biliyorum!

Eline, ağzına, yüreğine sağlık.

2 kapak getirene 1 litre kola bedava :D :D

trinitrotoluen

Asistan
Reaksiyon puanı
2
açık sözlü olacağım,
bence bir kaç konu açmışsın biraz da destek görünce şımarmışsın!
Türkçe'yi elbette düzgün kullanmak önemli ama be kardeşim,
bilimde kullandığın simgeler dahi, yabancı kültürlere ait, halihazırda kullandığın alfabe,
biyolojiyi türkçeleştirebilir miyiz?
Bilim kendi evrensel dilini latince seçmiş, ne yapacaksın her latince kelimeye karşılık türkçe kelime geliştirip onu mu kullanacaksın?
"Üzerinde güneş batmayan imparatorluk" ingiliz imparatorluğunun eski namı...
Birşekilde ingilizce ortak dilimiz oldu işte, kabullen, bilişim sektörü de zaten ABDnin elinde, dolayısıyle ingilizcenin. Adamlar durup durup bişeyler geliştiriyor, onların da orjinal adlarını kullanıyoruz işte...
Lütfen bana USB'yi nasıl telaffuz ettiğini söyle? u se be mi diyorsun yada e s v(evrensel seri veriyolu)?
sen bir teknoloi geliştir de ondan sonra bilişimde türkçeyi kullan...
Heryerde herşeyin orjinali makbul ve bence nispeten haklısın ama çok ambartıyorsun.

y_ates

Müdavim
Reaksiyon puanı
65
açık sözlü olacağım,
bence bir kaç konu açmışsın biraz da destek görünce şımarmışsın!
Türkçe'yi elbette düzgün kullanmak önemli ama be kardeşim,
bilimde kullandığın simgeler dahi, yabancı kültürlere ait, halihazırda kullandığın alfabe,
biyolojiyi türkçeleştirebilir miyiz?
Bilim kendi evrensel dilini latince seçmiş, ne yapacaksın her latince kelimeye karşılık türkçe kelime geliştirip onu mu kullanacaksın?
"Üzerinde güneş batmayan imparatorluk" ingiliz imparatorluğunun eski namı...
Birşekilde ingilizce ortak dilimiz oldu işte, kabullen, bilişim sektörü de zaten ABDnin elinde, dolayısıyle ingilizcenin. Adamlar durup durup bişeyler geliştiriyor, onların da orjinal adlarını kullanıyoruz işte...
Lütfen bana USB'yi nasıl telaffuz ettiğini söyle? u se be mi diyorsun yada e s v(evrensel seri veriyolu)?
sen bir teknoloi geliştir de ondan sonra bilişimde türkçeyi kullan...
Heryerde herşeyin orjinali makbul ve bence nispeten haklısın ama çok ambartıyorsun.
Bu kafayla biz daha çok Kurtuluş savaşı yaparız.

7.43

Müdavim
Reaksiyon puanı
332
Biz de QWX harflerini savunanların (doğru ya da yanlış demiyorum) ideolojik olarak nerede bulunduklarını iyi biliyoruz. :)

AMaTöR_Pc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
BİZE İNGİLİZCE ÖĞRETİRKEN İLK ŞUNU ÖĞRENDİK
"BİR DİL BİR İNSAN"
"PEKİYA BİR DİLİN YOK OLMASI EŞİTTİR BİR ÜLKENİN YOK OLMASI DEMEK DEĞİLMİDİR..

''Diline sahip çıkamayan milletler tarih içerisinde kaybolup yiterler''

topalsolucan

Müdavim
Reaksiyon puanı
555

sen ne kadar meraklıymışsın savaşa dövüşe efendi, höd desek savaş çıkıyor, adam orda ne diyor sen ne diyorsun, bahsettiğin kafa da ne problem gördüğünüde yaz bari. yoksa savaş çıkar hee

---------- saat 15:29 eklendi ---------- önceki mesaj saat 15:22 eklenmişti ----------

BİZE İNGİLİZCE ÖĞRETİRKEN İLK ŞUNU ÖĞRENDİK
"BİR DİL BİR İNSAN"
"PEKİYA BİR DİLİN YOK OLMASI EŞİTTİR BİR ÜLKENİN YOK OLMASI DEMEK DEĞİLMİDİR..

''Diline sahip çıkamayan milletler tarih içerisinde kaybolup yiterler''

dil yok olmasıyla ülke yok oluyorsa biz yok olduk bile, farkındamısın bilmiyorum ama latin harflerini kullanıyorsun. bir ülke harfleri şekil değiştirince kaybolmuyormuş demekki. sana bir ülke nasıl yok olur söyliiymmi, dini elinden gidince yok olur ve bunuda geçmişde neredeyse başarıyorduk( başarıyordular). ancak o dönemler geçti allaha şükür.

RealCeday

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Dil ve alfabeyi karııştırmış bazıları. Eskiden arapça harfleri kullanıyorken arapça mı konuşuyorduk. Lütfen mantıklı düşünün. Dilimiz yine aynı idi sadece dilimizi yazıyla ifade diş şeklimiz değişti. Dilimizde çok fazla bir değişiklik olmadı zaten. Ben arapçayı savumuyorum sadece dilimizin değişmediğini sadece yazış şeklimizin değiştiğini söylüyorum. Ayrıca konuya sonuna kadar destek veriyorum.

7.43

Müdavim
Reaksiyon puanı
332
dil yok olmasıyla ülke yok oluyorsa biz yok olduk bile, farkındamısın bilmiyorum ama latin harflerini kullanıyorsun. bir ülke harfleri şekil değiştirince kaybolmuyormuş demekki. sana bir ülke nasıl yok olur söyliiymmi, dini elinden gidince yok olur ve bunuda geçmişde neredeyse başarıyorduk( başarıyordular). ancak o dönemler geçti allaha şükür.

Dil ile alfabe aynı şey değil arkadaşım. Bir araştır, öğren gel.

Sovyetler neden ülke sınırları içinde bulunan ırklara kendi dilini kullanma zorunluluğunu ve baskısını yapmıştı acaba?

Din konusunda da en karanlık dönem bu dönemdir. Çünkü at izi it izine karışmıştır.

AMaTöR_Pc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6

Sizin söyleminize göre, madem öyle resmi dilimizi ingilizce yapalım... Bi çok konuda sizin fikirlerinize katılıyorum ama ne yazıkki bu konuda katılamıyorum.. Din bir milletin eli ayağı kalbi beyni olduğu gibi, dilde bir milletin omurgasıdır..

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Harf = Ses

Elbruz ya da ألبروز

Bunlar farklı kelimeler değiller...

Elbruz yazınca Türkçe
ألبروز yazınca Arapça olmuyor!!!

Her iki şekilde de bunu okuyanların ağızında duyacağınız SES ELBRUZ dur...
Arap harfleriyle yazınca El-Veledül Kahire diye Okunmuyor...
Yine ağızdan çıkan ses ELBRUZ oluyor...

Türkçe Latin ALfabesine geçmekle ortaya çıkmış bir dil değil...
Tarih boyunca çeşit çeşit alfabeler kullanmışız...

işte tam da bu yüzden son diyeceğim önemli...

Türkçe Türkler için KUTSALDIR KORUNMALIDIR...
Alfabe ise bir araçtır... Türkçe yi yazıya dökerken kullandığımız bir araç...
Bu yüzden Alfabe KUTSAL değildir...

Türkçeyi terk edemezsiniz...
Türkçe yi değiştirip yerine başka dil getiremezsiniz...

Ama Alfabe yi daha önce de değiştirdik...
Belki gelecekte yeni nesiller tekrar değiştirecek...

Arkadaşlar ANAYASA nın değiştirilemez değiştirilmesi teklif dahi edilemez maddeleri var...

3. Madde ne diyor?

3) Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçe'dir.
Bayrağı şekli kanunda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır.
Milli marşı "İstiklal Marşı" dır.
Başkenti Ankara'dır.

Arkadaşlar Bakın Bayrak değişitirilememesi için Anayasa da nasıl tarif edilmiş...
Milli Marş ve Başken değişmemesi için AÇIKÇA yazılmış...

Ama DİLİ TÜRKÇE dir ifadesinden sonra ALFABESİ LATİN ALFABESİ dir diye bir ayrıntı verilmiş mi?

------------------

Latin alfabesi ile bir sorunum yok...
Değişsin ya da değişmesin demiyorum...

Sadece karşı çıktığım nokta ALFABE ile TÜRKÇE nin özdeşleştirilmesi hatta bir birine karıştırılması...

Bu ülkede kafalar çok karışık...

Kavramlar iç içe geçmiş...

Sağı sol
solu sağ olmuş...

Bizim artık bazı şeyleri netleştirme vaktimiz geldi...
Kavramların doğru dürüst anlamlarını öğrenmemizin vakti geldi...

Neyi Kutsayıp neyi kutsamayacağımızı öğrenmemizin vakti geldi...

herkesebndencay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
topalsolucan tutturmuşsun din elden gidiyodu yok oluyoduk eskiden artık çok iyiyiz vsvs.. Türkiye topraklarının yüzde kaçı satıldı biliyomusun sen? limanların senin mi? madenlerin senin mi ? Ulaştırman haberleşmen senin mi ? Bankaların senin mi ? Seninse yüzde kaçı senin ? Toprakların senin mi ? Bağımsız hareket edebiliyor musun ? Nereye artık çok iyiyiz artık eskisine göre çok daha kötüyüz çok daha bağımlıyız çok daha satılmışız. Dil insanları bir arada tutar. Ülkeyi bir arada tutar. Sevgi doğurur. Bağlılık doğurur. hıristiyanı da müslümanı da komşuysa ve birbirlerine sevgi duyuyorsa bu ortak bir dil ile olur.

antimatter

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
Harf = Ses

Elbruz ya da ألبروز

Bunlar farklı kelimeler değiller...

Elbruz yazınca Türkçe
ألبروز yazınca Arapça olmuyor!!!

Her iki şekilde de bunu okuyanların ağızında duyacağınız SES ELBRUZ dur...
Arap harfleriyle yazınca El-Veledül Kahire diye Okunmuyor...
Yine ağızdan çıkan ses ELBRUZ oluyor...

Türkçe Latin ALfabesine geçmekle ortaya çıkmış bir dil değil...
Tarih boyunca çeşit çeşit alfabeler kullanmışız...

işte tam da bu yüzden son diyeceğim önemli...

Türkçe Türkler için KUTSALDIR KORUNMALIDIR...
Alfabe ise bir araçtır... Türkçe yi yazıya dökerken kullandığımız bir araç...
Bu yüzden Alfabe KUTSAL değildir...

Türkçeyi terk edemezsiniz...
Türkçe yi değiştirip yerine başka dil getiremezsiniz...

Ama Alfabe yi daha önce de değiştirdik...
Belki gelecekte yeni nesiller tekrar değiştirecek...

Arkadaşlar ANAYASA nın değiştirilemez değiştirilmesi teklif dahi edilemez maddeleri var...

3. Madde ne diyor?

3) Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçe'dir.
Bayrağı şekli kanunda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır.
Milli marşı "İstiklal Marşı" dır.
Başkenti Ankara'dır.

Arkadaşlar Bakın Bayrak değişitirilememesi için Anayasa da nasıl tarif edilmiş...
Milli Marş ve Başken değişmemesi için AÇIKÇA yazılmış...

Ama DİLİ TÜRKÇE dir ifadesinden sonra ALFABESİ LATİN ALFABESİ dir diye bir ayrıntı verilmiş mi?

------------------

Latin alfabesi ile bir sorunum yok...
Değişsin ya da değişmesin demiyorum...

Sadece karşı çıktığım nokta ALFABE ile TÜRKÇE nin özdeşleştirilmesi hatta bir birine karıştırılması...

Bu ülkede kafalar çok karışık...

Kavramlar iç içe geçmiş...

Sağı sol
solu sağ olmuş...

Bizim artık bazı şeyleri netleştirme vaktimiz geldi...
Kavramların doğru dürüst anlamlarını öğrenmemizin vakti geldi...

Neyi Kutsayıp neyi kutsamayacağımızı öğrenmemizin vakti geldi...

"Sağı sol, solu sağ olmuş"
doğru :yes:

topalsolucan

Müdavim
Reaksiyon puanı
555
topalsolucan tutturmuşsun din elden gidiyodu yok oluyoduk eskiden artık çok iyiyiz vsvs.. Türkiye topraklarının yüzde kaçı satıldı biliyomusun sen? limanların senin mi? madenlerin senin mi ? Ulaştırman haberleşmen senin mi ? Bankaların senin mi ? Seninse yüzde kaçı senin ? Toprakların senin mi ? Bağımsız hareket edebiliyor musun ? Nereye artık çok iyiyiz artık eskisine göre çok daha kötüyüz çok daha bağımlıyız çok daha satılmışız. Dil insanları bir arada tutar. Ülkeyi bir arada tutar. Sevgi doğurur. Bağlılık doğurur. hıristiyanı da müslümanı da komşuysa ve birbirlerine sevgi duyuyorsa bu ortak bir dil ile olur.

kim tutturdu din elden gidiyordu diye kafana oruçmu vurdu:scared:
ayrıca söylediklerinde 1 tanemi doğru olmaz hayret ama yok bulamadım.

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Hiçbirine cevap yazmıyorum. Konuyu Arap alfabesine, Latin alfabesine getirmenin anlamını da çözemedim.

Ben bir şeye isyan ediyorum şurada ya: TÜRKÇESİ VARKEN NEDEN İNGİLİZCESİ?!

Ayrıca biri şımardığımı söylemiş. Ne yapmışım da şımarmışım? Bir şeyi ortaya atarken kanıt da sunun ki havada asılı kalmasın sözleriniz.

Bir de burada kimseyi damgalamaya hakkınız yok, özellikle @Elbruz46. Biz neyi savunduğumuzu iyi biliyoruz.

X!
Q!
W!

Bunlar bizim alfabemizde yok, bizim kelimelerimizde yok.

Desk, wallpaper, skin...

Bunlar da bizim sözlüğümüzde yok ve çok da güzel Türkçeleri var.

Daha neyi tartışıyorsunuz ya? Ne kadar duyarsız bazı üyeler... Kalkın gidin bi' ya, size laf anlatan da hata. Siz zaten bu ülkeyi satmışsınız, bu dili niye umursayasınız ki? Size göre Arapça konuşulsa eyvallah ya da İngilizce, Fransızca, Almanca... Biz istemiyoruz. Bak bir şey demiştim:

NOKTA!

herkesebndencay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Jea nokta koyma yetkisini kim veriyor sana da " bak bir şey demişim NOKTA! " diye yazmışın ? Herkes istediği yerde noktayı koyar.

topalsolucan

Müdavim
Reaksiyon puanı
555
Daha neyi tartışıyorsunuz ya? Ne kadar duyarsız bazı üyeler... Kalkın gidin bi' ya, size laf anlatan da hata. Siz zaten bu ülkeyi satmışsınız, bu dili niye umursayasınız ki? Size göre Arapça konuşulsa eyvallah ya da İngilizce, Fransızca, Almanca
işkembeden konuşma, o kadar çok türkçe aşığıysan türkçe olimpiyatlarında sahnede görmek isterim seni.

topalsolucan

Müdavim
Reaksiyon puanı
555
haklısın türkçeyi savunmak forumda nokta virgül kovalamak ve milletin huzurunu bozmak.

y_ates

Müdavim
Reaksiyon puanı
65
haklısın türkçeyi savunmak forumda nokta virgül kovalamak ve milletin huzurunu bozmak.
Asıl sen huzuru bozuyorsun burada. Utanmasan resmi dilimiz İngilizce olsun diyeceksin. Herkes doğru ya da yanlış fikrini söylüyor, sense şu kişi böyle yapmış o bunu söylemiş vs. Çocuk musun anlamadım ki? Burada bir konu tartışılıyor, biriyle meselen varsa gider özelden halledersin. Bizim de kafamız ütülenmemiş olur.

trinitrotoluen

Asistan
Reaksiyon puanı
2

doğrudur, kurtluş savaşının nedeni türkçeyi yanlış kullanmaktır:confused1:
günlük hayata ingilizce kelimelerin girmesidir. sizde haklısınız:wink:
bu arada türkçe lehçelerinden olan azeri lehçesinde "x" harfi ve rus abece'sinden bi kaç harf vardır, jea ve diğerleri, kullandığımız abece bize özgü değil zaten...(qwx olayı)

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
doğrudur, kurtluş savaşının nedeni türkçeyi yanlış kullanmaktır:confused1:
günlük hayata ingilizce kelimelerin girmesidir. sizde haklısınız:wink:
bu arada türkçe lehçelerinden olan azeri lehçesinde "x" harfi ve rus abece'sinden bi kaç harf vardır, jea ve diğerleri, kullandığımız abece bize özgü değil zaten...(qwx olayı)

Ya meselenin alfabe olmadığını ne zaman anlayacaksınız?

Ayrıca Kurtuluş Savaşı'nın çıkmasının sebebi bağımsızlığımızın elimizden alınmaya çalışılmasıydı.

Dil = Bağımsızlık

Kur bağlantıyı.

euphoriazoca

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Teknoloji sitesi diye sadece teknoloji üzerine konuşulacak diye bir şey yok. Eğer öyle bir ortam olsaydı forum'da ki konular ve konu başlıkarı onun üzerinden olurdu,her türlü konu hakkında başlıklar var ister dili,ister dini ister teknolojiyi konuşursun. Orası kişiye kalmış.

Ayrıca bu konu hakkında,konuyu açan arkadaşımı destekliyorum. Sırf açtığın bu konu yüzünden bile birçok kişi buraya cevap yazarken Türkçe kurallarına daha çok dikkat ettiği belli oluyor. Konu Türkçe dir, konuyu başka yerlere saptırmanın hiçbir manası yok.

okey than:4:

penguin

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
I. Kurtuluş Savaşı Çanakkale'de yapıldı, II. Kurtuluş Savaşı ise dilde yapılıyor. Gençler, ilk hedefiniz dildeki yabancı sözcükleri denize dökmektir. İleri!

euphoriazoca

Asistan
Reaksiyon puanı
3
"Than" değil de "then" olacak o. Bari kullanıyorsan da doğru kullan. :)

cok komık bişeysin sen ya:) oyle yazılır o abdde ben de ole kullanırım sen türkçeyle ilgilenmeye dvam et bence ingilizceye el surme bari:yes:
bu arada ciddi anlamda her fırsatta polemık cıkarmaya yer arıosun işin gücün yok bu aralar galiba:cool:

NETWORK

Müdavim
Reaksiyon puanı
115
İnadına '' ıstedıqım qıbı yazarım sanane yha '' haha

herkes kafasına gore yazabılır ulkeyı sen kurtarcaksın herhalde Allah'ım ya
senın durum cıddı bence sen dr'lara bır gorun :D

Boş işlerle ugrasmayı bırak jea olmuyor boyle ...

topalsolucan

Müdavim
Reaksiyon puanı
555
I. Kurtuluş Savaşı Çanakkale'de yapıldı, II. Kurtuluş Savaşı ise dilde yapılıyor. Gençler, ilk hedefiniz dildeki yabancı sözcükleri denize dökmektir. İleri!

kendini M.Kemal sanıyorsun ama öyle kılavyeden ileriiii demekle sadece 64kb. lik bir kıpırdanmayı sağlarsın.:yes: