Türkçe!

Bu konuyu okuyanlar

oslun

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
Varan kaç bilmiyorum artık. Her konunun altında senin imzanı görmekten foruma girme isteği kalmadı. Allah ıslah etsin.

yaseta

Müdavim
Reaksiyon puanı
63
herşeryde olduğu gıbı bu konuda da sıze belletilenlere ınanmıs gıdıyorsunuz. dıl konusundakı gerceklerı mı ıstıyorsunuz buyrun

X, W, Q harflerini alfabeye almaya hazır mısınız?

Bir cümle yazdım... "Harf/dil inkılabı ve Osmanlıcanın tehciri, kültür ve zihniyet açısından ucube kuşaklar yaratmıştır" dedim... Kemalistlerin kimyası bozuldu.
"Kemalist" gerçekten ilginç bir insan tipi:
Genç kuşakların, örneğin, Kurtuluş Savaşı'nı öğrenmesini yürekten isteyip, bilmeyeni ayıplıyor da... Aynı gençlerin, 1928 öncesine ait metinleri okuyamamasını bir sorun olarak görmüyor ki bu metinlere Atatürk'ün 1927'deki Nutuk'u da dahil!
Bizim Kemalistlerin hayatı kavrayış biçimleri insanı şaşırtan, "bu kadar da olamaz" dedirten tuhaflıkta.

Örneğin, 1928'deki Harf inkılabının, "Dünyayla bütünleşmek" için yapıldığını sanıyor bazısı.
Yani biz eski alfabeyi terk edip, Latin harflerini alınca, dünyayla bütünleşmişiz. Emin misiniz?
Takvim, saat, ağırlık ve uzunluk ölçüleri gibi alanlarda "Batı standartlarını" benimsemeyi, "dünya ile koordinasyon oluşturma" çabası olarak görebiliriz.
Peki, alfabe için aynı şey söylenebilir mi? Latin alfabesiyle yazınca, nasıl oluyor da dünya ile bütünleşiyorsun kardeş?
Bu iddia bir hayaldir. Bir illüzyondur. Kendini kandırmadır. Uydurmacadır.

Örneklere geçelim:
* Japon alfabesini Batılılar bilmez. Ama Japonya, 1905'ten beri önemli bir dünya aktörüdür.
* Çin'in alfabe yüzünden geri kalmadığı ortaya çıktı: En büyük ekonomi oluyorlar.
* Onları yine Batılıların bilmediği alfabeleriyle Hindistan takip ediyor.
* Yunanistan, Grek alfabesiyle, Avrupa Birliği'ne girdi. Son kriz öncesinde kişi başı ortalama gelir 30 bin dolardan fazlaydı. Türkiye ise 10 bin dolara ancak ulaştı.
* Rusya'da Kiril alfabesi kullanılıyor. Batılılar, yani Avrupalılar ve ABD'liler bu alfabeyi bilmez. Sovyetler Birliği olarak, Soğuk Savaş döneminde dünyanın ikinci büyük gücüydü. Sonra yıkıldı. Şimdi toparlanıyor.

Japonya, Çin, Hindistan, Rusya, Yunanistan... Bu ülkelerin hepsi küresel ekonominin küçüklü büyüklü üyeleri... Yani dünyayla bütünleşme konusunda temel bir sorunları yok...
Ancak çarpıcı bir ortak noktaları var:
Hiçbirinin alfabesi ötekine benzemediği gibi, Latin alfabesi de değil!
Buradan çıkan sonuç şudur:
Ekonomik gelişme ve kültürel zenginliğin, alfabeyle bir alakası bulunmuyor.
Latin alfabesine geçmek, Türkiye'de kayda değer bir gelişmeye yol açmamıştır.
Arap alfabesinde yapılacak bazı sadeleştirmelerle, okuma yazmayı halka kolayca öğretebilirdik.

Peki, bu tartışmayı niye yapıyorum? Arap alfabesine dönülmesini mi istiyorum?
Elbette hayır.
Olan oldu bir kere.
Yıl 1928 olsa, bu kafamla alfabe değişikliğine karşı çıkardım (ve "mürteci" ilan edilirdim.)
Şimdi birileri "Alfabeyi değiştiriyoruz" dese, bugün de onlara karşı çıkarım.
Bu tartışmanın pratik yanı Kürtçe ile ilgili. Dil ve alfabe konularına girmeden, Kürt sorunu tartışılamaz ve çözüm bulunamaz.
Eğer "bölünmek" istemiyorsak, birçok ülke gibi, biz de iki, üç dilli/alfabeli olacağız.
Resmi dil Türkçe kalacak ama örneğin yol tabelaları iki dille birden yazılacak: Türkçe, Kürtçe... Bazı bölgelerde buna Arapça, Lazca, Çerkezce vs. eklenecek.
Ayrıca Kürt alfabesinde X, Wve Q harfleri var. Yani Latin alfabesiyle kaynaşmada Türkçeden ilerdeler!
Madem Kemalistler, Latin alfabesi üzerinden "Dünyayla bütünleşmek" istiyor.
İşte fırsat: X, W ve Q'nun alfabeye eklenmesini savunsunlar da görelim.

penguin

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
Bir, iki kişi yerinde kullanmıyor diye Türkçe yerlere batacak değil !

Bir iki kişi mi?

ereglim_nere.JPG

genelkurmay-baskanligi-q-w-x-e-hayir-dedi-1215170951.jpg

images

images

images

images

y_ates

Müdavim
Reaksiyon puanı
65
Türkçe'yi savunuyor diye arkadaşı bir linç etmediğiniz kaldı. Niye gocunuyorsunuz onu da anlamadım, Türkçe'nin savunulması size niye batıyor!!! Ayrıca konu Kemalistlere de bağlandı ya e yuh artık yani. Burası Türkiye değil galiba biz yanlış ülkeye düşmüşüz.

surmelim37

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
televizyonda izlediğimiz diziler,programlar,talk showlar bile hepsi yabancı ülkelerden (ç) alıntı gelelim Türkçe'mize .. Hiçbişey demiyorum.. gençlerin özentiliği demelimiyiz bilemiyorum.

SwateR

Müdavim
Reaksiyon puanı
662
Sonuna kadar destekliyorum.

Artık şu saçma - sapan, başkasından özenti kelimeleri kullanmayalım.

Birkaç harf fazla basmaktan bileğin mi acıyacak sanki.

Bu bizim dilimiz. Korumak da görevimiz.

Özellikle burdan TÜRK malı dizisine selam ederim.

Adamlar kalkmış birde savunuyorlar. "Atasözlerin de ki kelimelerin yerleri değiştirildiğinde Türkçe' nin ne kadar zengin bir dil olduğunu anlatmaya çalışıyorlarmış mış." Değiştirme kardeşim. Bu hali batıyor mu :mad:

braveheart.fb

Müdavim
Reaksiyon puanı
92
Türkçe'yi savunuyor diye arkadaşı bir linç etmediğiniz kaldı. Niye gocunuyorsunuz onu da anlamadım, Türkçe'nin savunulması size niye batıyor!!! Ayrıca konu Kemalistlere de bağlandı ya e yuh artık yani. Burası Türkiye değil galiba biz yanlış ülkeye düşmüşüz.

Dil’e sahip olma konusunda Kemalistlerin ideolojik saplantılarını bizler iyi biliriz.

Kritik sorumuzu şöyle soralım; Sizce bir ülkede nasıl bir olay vuku bulmalı ki(savaş vb.) o ülkenin dili değiştirilsin?

Bence bir ülkenin geri kalmışlığı, dünyayla entegre olma gibi nedenler bir ülkenin dilini değiştirmek için yeterli değildir. Dahasını söyleyeyim; Hiç bir neden bir ülkenin dilini değiştiremez.

Ama bu ülkede dil devrimi oldu. Hem de bu gün “dilimiz sahip çıkalım” diyenler tarafından. Önce dili değiştirdiler, sonra “dil hiç değişmemeli” dediler.

Dile sahip çıkılması konusunda hemfikiriz. Bizce de sahip çıkılmalı; doğru ve yerinde kullanılmalı. Ama gel gör ki bu “dilimize sahip çıkalım; dil hiç değişmemeli” diyenlere “değişmemesi gerekiyordu da neden dil devrimi oldu?” diye sorasımız geliyor. Dahası buradan bakınca bu söz biraz yapmacık duruyor ağzınızda.

M.Şamil CAN

Müdavim
Reaksiyon puanı
105
Yuh artık ya. Yazıklar olsun size. Türkçe'yi savunmayada karşı çıktınız ya. Ben ne diyeceğimi bilmiyorum. Sizin gibiler yüzünden işte bu yolda gidiyor Türkiye.

Yok neymiş efendim kürtçe Türkçe'den ilerdeymiş. İleri olmak x,q,w harflerimi. Ne kadar saçma bir düşünce.

Yazıklar olsun Türk diye geçinip gidiyorsunuz birde...

y_ates

Müdavim
Reaksiyon puanı
65
Dil’e sahip olma konusunda Kemalistlerin ideolojik saplantılarını bizler iyi biliriz.

Kritik sorumuzu şöyle soralım; Sizce bir ülkede nasıl bir olay vuku bulmalı ki(savaş vb.) o ülkenin dili değiştirilsin?

Bence bir ülkenin geri kalmışlığı, dünyayla entegre olma gibi nedenler bir ülkenin dilini değiştirmek için yeterli değildir. Dahasını söyleyeyim; Hiç bir neden bir ülkenin dilini değiştiremez.

Ama bu ülkede dil devrimi oldu. Hem de bu gün “dilimiz sahip çıkalım” diyenler tarafından. Önce dili değiştirdiler, sonra “dil hiç değişmemeli” dediler.

Dile sahip çıkılması konusunda hemfikiriz. Bizce de sahip çıkılmalı; doğru ve yerinde kullanılmalı. Ama gel gör ki bu “dilimize sahip çıkalım; dil hiç değişmemeli” diyenlere “değişmemesi gerekiyordu da neden dil devrimi oldu?” diye sorasımız geliyor. Dahası buradan bakınca bu söz biraz yapmacık duruyor ağzınızda.
Ben Kemalist değilim ama niye bunu açıklamak zorunda kaldım onu da bilmiyorum. Diline sahip çıkanları da Kemalist olarak yaftalamayazsanız, ki Kemalist insanları kendime çok yakın bulurum; ama ufak tefek konularda görüş ayrılıklarım var. Dil devrimi niye olmuştur, bunun için bir konu açarsınız orada tartışırız ama Türkçe'ye sahip çıkmaya çalışan insanları sen şu görüştensin diye sınıflandıramazsın. Benim siyasi görüşlerim kimseyi bağlamaz, kimseye de hesap vermek zorunda değilim.

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Konuyu Kemalistliğe, Türk harf devrimine filan bağlayan arkadaşlara cevap yazmıyorum çünkü yazarsam konu amacından sapacak. O arkadaşlara da LÜTFEN diyorum, bu konu altında ideolojilerinizi konuşturmayın. Ve ben Kemalist değilim. Herhangi bir partiye ya da düşünceye de mensup değilim. Bu konuyu bağımsız bir Türk vatandaşı olarak açtım ve tek anlatmak istediğim herkesin Türkçeye sahip çıkmasını istediğimdi. Olumsuz görüşlere karşı çok olumlu görüşler de var, bana destek veren herkese teşekkür ederim.

tetrapanazomi

Asistan
Reaksiyon puanı
26
Alfabe ile dilin doğru kullanımı farklı konular. Bir misal vereyim;
İki gün kadar önce orjinal adı 'Light-Bot' olan bir oyunun linki verildi forumda. Oyun oldukça hoş. 11. seviyeye kadar geldim fakat çözümü bulamıyorum. Google arama motoruna "lightbot 11. seviye" yazarak çözümünü aramak istedim. Ancak bulamadım. Çünkü bu oyundan ve çözümlerden bahseden kişiler '11. seviye' yerine '11. level' yazmışlar.
Dilin doğru kullanımı ile ilgili hassasiyet gelişmemişse ister Arap Harflerini kullan ister Kril Alfabesini o adam kalkıp yine 'level' yazacaktır.

Peki belirli kurallara uygun olarak aktarılmayan bilgi çöpe dönüşmüyor mu? Kesinlikle evet! Konuşmak, bilgi üretmek ve paylaşmak yerine dev bir kültür çöplüğü oluşturma konusunda inat edenlere Allah'tan akıl niyaz ediyorum.

Not: Başka dillerden geçerek Türkçe'de yer edinmiş kelimelere Türkçeleşmiş Kelimeler denir ve dilin zenginleşmesine katkıda bulunurlar. Bunlardan rahatsız olmaya gerek yok. Ancak dilde karşılığı olduğu halde zorlamayla Türkçe'ye sokulmaya çalışılan yabancı kelimelere gösterilecek tepkide sınır tanınmamasını destekliyorum.

craftingMaterial

Müdavim
Reaksiyon puanı
188
Burada kimse karşıt bir görüş savunmaz eminim ama diğer tartışmalarda da yazdığım üzere yapıcı bir biçimde insanların hatalarını düzeltirseniz insanların hoşlarına gider ve düzeltmeye çaba sarf ederler.

Fakat siz kalkıp da azarlarmışcasına insanın yazdığına karşı tepki gösterirseniz o insan yazdığını düzeltmekten çok inadına kendi bildiğini savunmaya kalkar.

İnsanlar konuşa konuşa anlaşır ama nedense kişiler arası bu iletişim kopukluğu bizi bu durumlara kadar sürükler oldu. Tartışmalar çıkması, böyle konuların açılması tamamen karşılıklı anlaşamamaktan dolayı oluyor.

Buradaki hiç kimsenin, hiç kimseyi, hiç bir konuda azarlamaya hakkı yoktur. Konu her ne olursa olsun. İlk önce bunun farkına vardıktan sonra, eleştirilerinize de şekil vermeniz gerekiyor...

Fiberadam

Asistan
Reaksiyon puanı
14
herşeryde olduğu gıbı bu konuda da sıze belletilenlere ınanmıs gıdıyorsunuz. dıl konusundakı gerceklerı mı ıstıyorsunuz buyrun

X, W, Q harflerini alfabeye almaya hazır mısınız?

Bir cümle yazdım... "Harf/dil inkılabı ve Osmanlıcanın tehciri, kültür ve zihniyet açısından ucube kuşaklar yaratmıştır" dedim... Kemalistlerin kimyası bozuldu.
"Kemalist" gerçekten ilginç bir insan tipi:
Genç kuşakların, örneğin, Kurtuluş Savaşı'nı öğrenmesini yürekten isteyip, bilmeyeni ayıplıyor da... Aynı gençlerin, 1928 öncesine ait metinleri okuyamamasını bir sorun olarak görmüyor ki bu metinlere Atatürk'ün 1927'deki Nutuk'u da dahil!
Bizim Kemalistlerin hayatı kavrayış biçimleri insanı şaşırtan, "bu kadar da olamaz" dedirten tuhaflıkta.

Örneğin, 1928'deki Harf inkılabının, "Dünyayla bütünleşmek" için yapıldığını sanıyor bazısı.
Yani biz eski alfabeyi terk edip, Latin harflerini alınca, dünyayla bütünleşmişiz. Emin misiniz?
Takvim, saat, ağırlık ve uzunluk ölçüleri gibi alanlarda "Batı standartlarını" benimsemeyi, "dünya ile koordinasyon oluşturma" çabası olarak görebiliriz.
Peki, alfabe için aynı şey söylenebilir mi? Latin alfabesiyle yazınca, nasıl oluyor da dünya ile bütünleşiyorsun kardeş?
Bu iddia bir hayaldir. Bir illüzyondur. Kendini kandırmadır. Uydurmacadır.

Örneklere geçelim:
* Japon alfabesini Batılılar bilmez. Ama Japonya, 1905'ten beri önemli bir dünya aktörüdür.
* Çin'in alfabe yüzünden geri kalmadığı ortaya çıktı: En büyük ekonomi oluyorlar.
* Onları yine Batılıların bilmediği alfabeleriyle Hindistan takip ediyor.
* Yunanistan, Grek alfabesiyle, Avrupa Birliği'ne girdi. Son kriz öncesinde kişi başı ortalama gelir 30 bin dolardan fazlaydı. Türkiye ise 10 bin dolara ancak ulaştı.
* Rusya'da Kiril alfabesi kullanılıyor. Batılılar, yani Avrupalılar ve ABD'liler bu alfabeyi bilmez. Sovyetler Birliği olarak, Soğuk Savaş döneminde dünyanın ikinci büyük gücüydü. Sonra yıkıldı. Şimdi toparlanıyor.

Japonya, Çin, Hindistan, Rusya, Yunanistan... Bu ülkelerin hepsi küresel ekonominin küçüklü büyüklü üyeleri... Yani dünyayla bütünleşme konusunda temel bir sorunları yok...
Ancak çarpıcı bir ortak noktaları var:
Hiçbirinin alfabesi ötekine benzemediği gibi, Latin alfabesi de değil!
Buradan çıkan sonuç şudur:
Ekonomik gelişme ve kültürel zenginliğin, alfabeyle bir alakası bulunmuyor.
Latin alfabesine geçmek, Türkiye'de kayda değer bir gelişmeye yol açmamıştır.
Arap alfabesinde yapılacak bazı sadeleştirmelerle, okuma yazmayı halka kolayca öğretebilirdik.

Sana tavsiyem , birsey yazmadan once biraz arastir. Cin ve Japon alfabesi demissinki onlarin durumu farklidir. Onlarda ses tonu da etkindir. BIr kelimeyi farkli tonladigi zaman farkli anlam cikar . Bu nedenle Japonlarin 4 farkli alfabesi vardir, hepside hepsini bilmez , son zamanlarda latin alfabesinide kullaniyorlar. Cinde ise bu alfabe sayisi farklidir ama latin harflerinide kulliyorlar okuyup yazabiliyorlar.

Yunanistan keza ayni durumda . Biraz arastir son yazilanlari Yunanistan hakkinda.

Rusyanin ne kadar buyuk oldugunu (cografi ve siyasi olarak ) hatirliyorsan , sana sunu soyleyeyim bugun Rusya ya yada eski USSR ulkelerine gidersen onlar icin dunya dili ruscadir zaten. Keza guney amerikada ispanyolca, kuzey afrikada fransizca, guney afrikada ingilizce oldugu gibi. Ama butun bu ulkelerde ingilizceye yatkindir.

Hindistan dedigin ulkenin buyuk cogunlugu iyi ingizce bilir , keza hinduenglish gibi yari ingilzce yada hinduca kendileri uydurduklari bir dil bile vardir ve yaygindir.

Bana soylesene TURK alfabesine TURK diline gecilmeden onceki okuma yazma oranini. 700 yillik hukumdarlikta. Insanlar aptal miydida egitim orani dusuktu . Yoksa koru korune savundugun keza ARAPCA olan dilin ne derece zor olmasindan midir?

Bugun 5 yasindaki cocuklar bile okuyup yaziyorsa , ATATURK ve yanindakilerin ona destek olanlarin Remi dili degistirmekle ne dogru bir tercih yaptiginin kanitir.

Yazmasi okumasi konusmasi kolay bir dil ..

Arapca mi konusmak istiyorsun? Tutan mi var konus , arapca konusulan yerde mi yasamak istiyorsun? Sen muracat et ben ucak biletini karsilamaya raziyim.

7.43

Müdavim
Reaksiyon puanı
332
Sonuna kadar destekliyorum. +bonus

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Tartışmalar, üslup, vs. hepsi benim dışımda..

Bana göre bu konuda bir tek gerçek vardır:

Dilimiz özgürlüğümüzdür,
Dilimize sızmaya çalışan her kelime, özgürlüğümüzü biraz daha kısıtlamaktadır.

Fiberadam

Asistan
Reaksiyon puanı
14
Tartışmalar, üslup, vs. hepsi benim dışımda..

Bana göre bu konuda bir tek gerçek vardır:

Dilimiz özgürlüğümüzdür,
Dilimize sızmaya çalışan her kelime, özgürlüğümüzü biraz daha kısıtlamaktadır.

Tek katilmadigim konu Dilimizi genisletmeliyiz. Teknoloji dogrultusunda yenilikleri , yeni kavramlari , uygun sekilde dilimize adapte etmeliyiz. Ben hoscakal yerine bye diyelim demiyorum. Ama dilimizi guncelliklere kapatmamaliyiz.

yaseta

Müdavim
Reaksiyon puanı
63
.....
Bugun 5 yasindaki cocuklar bile okuyup yaziyorsa , ATATURK ve yanindakilerin ona destek olanlarin Remi dili degistirmekle ne dogru bir tercih yaptiginin kanitir.

senı duyanda sadece turkce konusanlar 5 yasında okumaya yazmaya baslıyor sanacak :)
yazdıgım mesajdakı cumlelerı bır daha oku :D

Fiberadam

Asistan
Reaksiyon puanı
14
Ben senin ne demek istedigini gayet net anladim sen rahat ol? Sen benim son cumlemi oku teklifim daimidir.

kayıp kuşak

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
İyi yazmışsın hoş yazmışsın da birileri bundan ders almadıktan sonra anlat dur. Açıkcası kendi adıma konuşuyum q w x harflerini hiç kullanmam ama insanlarda bir özentidir almış başını gidiyor manyaq yerine manyak yazsan ne olur yani manyaq yazınca çok havalı oluyorya sanki hele birde şu sosyal ağ denilen yerlerdeki Türkçe yi görün rezalet diz boyu dediğim gibi q w x harflerini kullanmam ama yok şuraya virgül koyayım yok buraya nokta koyayım diye kasmam o ayrı

kosasker

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
Tek katilmadigim konu Dilimizi genisletmeliyiz. Teknoloji dogrultusunda yenilikleri , yeni kavramlari , uygun sekilde dilimize adapte etmeliyiz. Ben hoscakal yerine bye diyelim demiyorum. Ama dilimizi guncelliklere kapatmamaliyiz.

Bir dilin yaşaması da budur zaten. Konu Türkçe'nin düzgün kullanımı ve kirletilmemesidir, doğru değil mi?

Benim sevmediğim durumda örneğin "Otobüs" kelimesinin yerine "Oturgaçlı Götürgeç" kullanılsın! gibi zoraki kullanımların ortaya konulması.

Mesela bilgisayar, bilişim, donanım, yazılım ne güzel terimler değil mi? İnternete örneğin "örüt bağ" denmesini doğru bulmuyorum. Çok zorlama geliyor, sırıtıyor.

Açık kaynak camiasında bazı arkadaşlar döküman hazırlarken bu tür terim ve betimlemeleri kullanıyorlar. Okuyorum, okuyorum birşey anlamıyorum. En sonunda da pes edip, dökümanın orjinal dilindeki metnini okumaya başlıyorum.

Bu yüzden zoraki kullanımları sevmiyorum. Dil doğal akışına bırakılmalı, lakin jeaquares' in de koyduğu tepkiye destek veriyorum. "Tiki" dilinden hoşlanmıyorum. :hammer:

yaseta

Müdavim
Reaksiyon puanı
63
Ben senin ne demek istedigini gayet net anladim sen rahat ol? Sen benim son cumlemi oku teklifim daimidir.

arabıstana gıtmek ıstıyorum gıdıs donus ucak bıletını gıtmezsem ne olayım.
sankı memleket senınde ınsan kavalıyorsun. sen fıkrını soyledın musade et baskaları da soylesın :laugh:

Fiberadam

Asistan
Reaksiyon puanı
14
senı duyanda sadece turkce konusanlar 5 yasında okumaya yazmaya baslıyor sanacak :)
yazdıgım mesajdakı cumlelerı bır daha oku :D

Laf kalabaligina gerek yok. Senin yazdiklarina cevap verdim, verecek cevabin var mi ? Yok mu?

Ben tek yonlu biletten bahsettim. Ve sadece sana hayallarini gerceklestirmende yardimci olmak istedim. Kovmak etmek gibi birsey yazmadim konuyu saptirma

Bu arada ben fikrimi soylemkten cok senin birsey bilmeden atip tuttugunu soyledim, orneklerinide yazdim. Varmi onlara cevaplarin yokmu?

kosasker

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
Arkadaşlar her konuyu kişiselleştiriyoruz. Yapmayın bunu...

yaseta

Müdavim
Reaksiyon puanı
63
Arkadaşlar her konuyu kişiselleştiriyoruz. Yapmayın bunu...
konuyu acan arkadas bır konudakı fıkrını soyledı bende aslında turkce zaten degısmıs bır dıldır dıye orneklerle acıkladım arastırmak ısteyen arastırabılır.
fakat arkadasın bırı de begenmıyorsan senı suraya yollayalım buraya yollayalım dıye dıretıyor. kafatascılık bu degıl de nedır. sanırsın kı kendı buraların sultanı "atın bu adamı ulkemden " dıyor :D

grandprix

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Yine saçma bir konu yine jea..İnan gına geldi artık..
Birşey söylüyeceğim ama şimdi bunada bir laf yetiştirirsin.

Karnımız tok artık.. Bu arada ben Pesimistyle! belki hatırlarsın.. Zorhak'ı davet etmekten süresiz yasaklandım ancak sen gereksiz konularla ve yaptığın tartışmalarla o kadar çok yasaklandın ki burası çok acayip ama hiç süresiz yasaklanmadın..

Birde
Uzun bir süre sonra SDN'e giriyorum. yeni üyelik alıp atmıyorum bu mesajı üyelik tarihine bakarsan anlarsın zaten.
Beni bu mesajı yazmaya iten diğer bazı değerli arkadaşlarında sırf seninle tartışmaya girip saçma bir neden ile süresiz yasaklanmasınlar diyedir.

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Yine saçma bir konu yine jea..İnan gına geldi artık..
Birşey söylüyeceğim ama şimdi bunada bir laf yetiştirirsin.

Karnımız tok artık.. Bu arada ben Pesimistyle! belki hatırlarsın.. Zorhak'ı davet etmekten süresiz yasaklandım ancak sen gereksiz konularla ve yaptığın tartışmalarla o kadar çok yasaklandın ki burası çok acayip ama hiç süresiz yasaklanmadın..

Birde
Uzun bir süre sonra SDN'e giriyorum. yeni üyelik alıp atmıyorum bu mesajı üyelik tarihine bakarsan anlarsın zaten.
Beni bu mesajı yazmaya iten diğer bazı değerli arkadaşlarında sırf seninle tartışmaya girip saçma bir neden ile süresiz yasaklanmasınlar diyedir.

Uzun bir süre sonra SDN'e giriyorum.

Valla hiç laf yetiştirmeyeceğim bu sefer. Konuda da birçok kişinin bana gıcık olduğu için söylediklerime karşı çıkacağını belirtmiştim. Mesaj yazman çok iyi oldu, beni doğrulamış oldun, teşekkürler.

Konu Türkçedir, sen bulandır tek başına. Ben tartışmaya girmeyeceğim.

Fiberadam

Asistan
Reaksiyon puanı
14
konuyu acan arkadas bır konudakı fıkrını soyledı bende aslında turkce zaten degısmıs bır dıldır dıye orneklerle acıkladım arastırmak ısteyen arastırabılır.
fakat arkadasın bırı de begenmıyorsan senı suraya yollayalım buraya yollayalım dıye dıretıyor. kafatascılık bu degıl de nedır. sanırsın kı kendı buraların sultanı "atın bu adamı ulkemden " dıyor :D

Senin ulkeler ve dilleri hakkinda atip tutmana cevap verdim. Neden mi verdim ? o saydigin ulkelerden ve cok daha fazlasindan insanlar taniyorum. Tanidigim oturup konustugum arap sayisi bile senden fazladir. Kafatascilikla sucladigin ben degilsik kulturleri seven, kultur farkini dil farkini seven bir insanim. Benim son donemlerdeki kiz arkadaslarim dahi ne musluman ne de Turk dur. Nasil olurda ben kafatasci olurum.. Sen bu seferde beni bilmeden atip tutmaya calisiyorsun ama bu biraz fazla oldu.. Sende agir ol... Sana yazdigim mesajin ise kovmak yada kovmaya calismakla ilgisi yoktur. Sana cokda iyi bir teklif yaptim, eger orada yasamak istiyorsan sen muracat et ben sana hayallerini gerceklestirmede yardimci olucam dedim.

Kafatascisinin ne anlama geldigini idrak etmeden yazdigini farz edip, gormezlikten geliyorum.

Ve son kez sana diyorum, benim senin mesajina istinaden yazdiklarima ne diyorsun? Onlara yazacak birseyin varsa mesajlarimdan alinti yaparak yazabilirsin. Onlara diyecek birsey bulamiyorsan , konuyu gereksiz yere kisisellestirmeye calisma..

yaseta

Müdavim
Reaksiyon puanı
63
Senin ulkeler ve dilleri hakkinda atip tutmana cevap verdim. Neden mi verdim ? o saydigin ulkelerden ve cok daha fazlasindan insanlar taniyorum. Tanidigim oturup konustugum arap sayisi bile senden fazladir. Kafatascilikla sucladigin ben degilsik kulturleri seven, kultur farkini dil farkini seven bir insanim. Benim son donemlerdeki kiz arkadaslarim dahi ne musluman ne de Turk dur. Nasil olurda ben kafatasci olurum.. Sen bu seferde beni bilmeden atip tutmaya calisiyorsun ama bu biraz fazla oldu.. Sende agir ol... Sana yazdigim mesajin ise kovmak yada kovmaya calismakla ilgisi yoktur. Sana cokda iyi bir teklif yaptim, eger orada yasamak istiyorsan sen muracat et ben sana hayallerini gerceklestirmede yardimci olucam dedim.

Kafatascisinin ne anlama geldigini idrak etmeden yazdigini farz edip, gormezlikten geliyorum.

Ve son kez sana diyorum, benim senin mesajina istinaden yazdiklarima ne diyorsun? Onlara yazacak birseyin varsa mesajlarimdan alinti yaparak yazabilirsin. Onlara diyecek birsey bulamiyorsan , konuyu gereksiz yere kisisellestirmeye calisma..
Olur :D

braveheart.fb

Müdavim
Reaksiyon puanı
92
y_ates arkadaşımız yazdıklarımıza karşılık “kimseye de hesap vermek zorunda değilim” diye bitirmiş cümlesini. Bizler fikirlerimizi söylerken neden kedinizi bize hesap vermek zorunda hissedersiniz anlamış değilim. Bizlerde âcizane düşüncemizi söyledik.

Jeaquares arkadaşımız, bizleri konuyu saptırmakla suçlamış. Bu yüzden bize cevap vermemeyi tercih ettiğini söylemiş. Cevap vermemesi en doğal hakkı, ama konuyu saptırma konusunda yanılıyor. Konumuz dil bizde dili konusunda fikirlerimizi söyledik. Dil değişmemeli diyorsunuz ama bakın tarihte bunu değiştirenleri alkışlıyorsunuz dedik.

Yorumlarını beğenerek takip etiğim tetrapanazomi arkadaşımız ise dil ile alfabenin ayrı şeyler olduğunu yazmış. Bunu kanıtlamak içinde “Google’de ‘11. seviye’ yazdım sonuç bulamadım, ama ‘11. level' yazdım aradığım sonucu buldum" demiş. Eğer konuya bu şekilde yaklaşırsak en başta Jeaquares arkadaşımıza haksızlık etmiş oluruz. Zira burada verilmek istene mesaj ‘geniş’ manadadır. Sizin söylediğiniz ise ‘dar’ bana da bir dil sorunudur. Geniş anlamında dil sorununu ele aldığınızda alfabeyi işin içine katmadan analiz yapamazsınız. Eminim Latin alfabesi yerine forumda Arap ya da Çin alfabesi kullanıyor olsaydı yine aynı tepki verilirdi. Eğer “dilimize sahip çıkalım” diyeceksek bu haykırışın içine alfabeyi de koymak zorundayız.

Bizimde söylediğimiz, daha doğrusu sorduğumuz soru gayet net.Madem dil değişmemesi gereken, korunması gereken bir değer neden bu ülkde dil devrimi yapıldı?

Bu durumda önümüzde iki seçenek var; ya kuşlular, dilin değişip değişmediğine karar verebilir ve gerekirse değişir diyeceksiniz. Ya da hiçbir zaman dil değişmemeli diyerek dil devrimi konusunda yapılanların yanlış olduğunu söyleyeceksiniz.

NOT: Pesimistyle! arkadaşımız farklı bir kullanıcı adıyla gayet yerinde tespitler yapmış. Hep söylüyorum yine söylüyorum. Kendisi verilen ceza ağırdır.
.