Türk Telekom Dolandırıcılığı!

Bu konuyu okuyanlar

Waddler

Profesör
Reaksiyon puanı
612
Merhaba arkadaşlar, 2 ay önce faturasız hat kullanırken güzel bi paket için faturalıya geçtim ancak şuan pişman olmaya başladım bile. şimdi sorun izinsiz abone yapıldığım ve aboneliğimi iptal edemediğim 3033 oyun kulup saçmalığı. 2. ve 3. ayların faturaları normalde 40tl gelmesi gerekirken bu lanet oyun paketi yüzünden 60 hatta son ay 70 küsür geldi ikisini de ödemedim haksız yere fazla geldiği için.

bu saçma paketi iptal edemiyorum gönderdiğim smsler ile ve sms gönderirken ekstra para alıyorlar malesef. bu ay 3. ay ve 2. ayın faturasını bu ayın 5'ine kadar ödemem gerek ödemezsem ne olur bi bilgim yok o zamana kadar bi akıl istiyorum sizlerden.

operatöre malesef defalarca aramam durumunda bir allah'ın kuluyla görüşemedim o yüzden vazgeçtim artık.

bi belki ile btk'nın sitesinden şikayette bulundum umarım geri dönüşü olur. yarın da bayii'ye gitmeyi düşünüyorum varsa akılınız alırım :)

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Bu TT dolandırıcılığı değil, sizi kendine abone yapan servisin dolandırıcılığıdır.

TT'nin yapabileceği tek şey, isteğiniz halinde bu servislere ödemeyi kapattırmaktır.

Bu servislere abone olduğunuz anda telefona mesaj gelir. O mesaj geldiği anda aboneliği iptal ettirmek için mesaj atmazsanız, servisten para iadesi alamazsınız.

Bu abonelikler, 1'er haftalık periyotlar halinde ücret yansıtır. Abone olur olmaz 1 haftalık ücret (14TL) keserler. Anında iptali gerçekleştirdiğinizde, bu ücreti geri alamazsanız bile, abonelik iptal edildiğinden, daha fazla ücret kesilmez.

Şimdi siz bu ücretleri mecburen TT'ye ödemek zorundasınız. Hiçbir hak talep edemezsiniz. Çünkü iş işten geçmiş.

TT müşteri hizmetlerini arayarak, bu servislere olan abonelikleri ve bu servislere bundan sonra yapılacak ödemeleri iptal ettirmeniz gerekiyor. Kısacası hattınızı mobil ödemelere kapattırmalısınız.

Bu dolandırıcı servisler nasıl çalışır?

Karşınıza özel kod yazılmış bir link veya reklam çıkarırlar. Buraya tıklandığında, siz görmeseniz de, size onaylama ekranı gelmiş olur ve siz de bu ödemeyi onaylamış olursunuz. İşin dolandırıcılık kısmı buradadır. Ancak bunu kanıtlayamazsınız, çünkü TT ekranlarında, size onay ekranının sunulduğu ve bu ödeme onayını kendi isteğinizle verdiğiniz görünür. Reklamlara gömülen kod da tam olarak bu işe yarıyor.

Para iadesi nasıl alınır?

Bu sadece bir ihtimaldir. Alma garantisi yoktur. Biraz da sizin konuşma kabiliyetinizle ve karşınızdakinin ruh haliyle alakalıdır.

(Benim başıma bir kaç kez geldi ve ben hepsinde de iademi aldım.)

Öncelikle abonelik başlatıldığına dair mesaj gelir gelmez, mesajda içeriğindeki iptal için yapılması gereken işlemleri hemen uyguluyoruz. (iptal için şu numaraya şu mesajı atın gibi)

Aynı mesaj içinde, servisin MH numarası da yazılıdır. Derhal o numarayı arıyoruz.
Hizmeti kullanmadığınızı, nasıl olduğunu anlamadan bir anda abone olduğunuzu, mesaj gelir gelmez iptal ettiğinizi ve para iadesi istediğinizi belirtiyorsunuz.
İade etmek zorunda değiller, o yüzden kibar olmanız sizin yararınıza olur. Çünkü sistemde sizin onayınız alındığına dair bilgiler mevcuttur. Kanıtlamak için 14TL yerine çok daha fazla masraf yapabilirsiniz. Bence uğraşmaya değmez. O yüzden üslup çok önemli. Baktınız iade gerçekleşmiyor, ona göre ağzınız biraz daha laf yapmalıdır tabi.

Genelde iadeyi kabul ederler, çünkü zaten çok daha fazlasını kazanıyorlar. Arada ettikleri 3-5 iade, gözlerine gelmez. Uğraşmak istemeyebilirler.

Daha sonra iade gerçekleşir ve bir sonraki faturanızdan düşülür.

Kolay gelsin.

Mesajı detaylı yazdım ki, başına böyle bir olay gelen başkaları için de rehber niteliği taşısın. Bu dolandırıcılardan ne kadar adam kurtarabilirsem o kadar iyidir.

Waddler

Profesör
Reaksiyon puanı
612
eline sağlık hocam bilgiler için teşekkür ederim, benim üstünden bayağı geçti malum ben numarayı arasam şuan hemen aramış gibi müdahale ederler mi acaba? birde bir kaç sitede btk'nın para iadesi konusunda tek aracı olduğunu okumuştum ama?

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Üzerinden geçtiği için olmaz. Sistemde saati bile görünür. BTK'ya ben de yazdığımda, ödemeyi siz onaylamışsınız diye geri dönmüşlerdi. Çünkü sistem öyle işliyor. Dolandırıcılığı ispatlayabilmek lazım. O da zor iş.
--- Gönderi Güncellendi ---
Benim faturam 1 lira fazla gelse arayıp sorarım. İnternette şikayet açarım. Tatminkâr cevap almadan da peşini bırakmam. Siz çok boşlamışsınız.

Waddler

Profesör
Reaksiyon puanı
612
hocam boşlama sebebim kendi bilgim dahlinde internetimi paket bittikten sonra da kullanmamdı faturamın bu yüzden 60tl geldiğini düşünmüştüm öderken de kontrol edince tabii geç fark ettim malesef. şimdi üzerinden vakit geçmiş para iadesini geçtim de bu aboneliği iptal için operatörümü aramam gerek, operatörden insanla konuşmak imkansız aşamasında tabi, bayii'ye giderim ordan yardımcı olurlar mı acaba? bir de bana gelen mesajlarda ücreti aylık 20tl olarak yazıyordu, bende zaten ilk ay fark edemedim ikinci ayı da aldılar malum, ay ay alıyolarsa 3. aya kalmaz sanırım :(

ekliyorum mobil ödemeyi sanırım sms ile kapatabileceğim, kapadığım zaman bu tarz bir istem dışı abonelikle karşılaşır mıyım?

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Servisine göre fiyat değişebilir, şimdiye kadar denk geldiklerimin hepsi haftalık 14TL idi.
Telesekreterin cevap veremeyeceği, mecburen temsilciye bağlanacağınız seçenekleri seçin.
Ya da online işlemler internet sitesine girip tüketici şikayetleri bölümüne şikayetinizi yazarak aranmak istediğinizi belirtin. O zaman sizi genel müdürlükten ararlar.

Waddler

Profesör
Reaksiyon puanı
612
çok teşekkür ederim ilginiz ve cevaplarınız için, elinize sağlık.

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Rica ederim, kolay gelsin. Umarım sorununuz çözülür bir an önce..

Daima bilinçli ve uyanık olmak lazım, yoksa paramızı yolmak için her türlü fırsatı kolluyorlar..

Waddler

Profesör
Reaksiyon puanı
612
kesinlikle katılıyorum, bu dakikadan sonra daha dikkatli ve kontrollü olacağım inşallah. öğrenci halimle daha zor oluyor kullanmadığım bir servisin parasını ödemek :)

gunayc

Asistan
Reaksiyon puanı
91
Kardeşim bende bu servis aboneligi yüzünden bir kaç sey yaşadım geçen ay. Vodafone faturalı kullaniyorum ve Eglencix diye bir servise uye olmusum sozde. Sms bilgilendirme gelmis fakat ben reklam falandir diye gormezden geldim herhalde. Ay basi fatura 30 TL fazla geldi. Bende sikayetvar'dan konu actim,dava edicem; avukatima haber verdim vs. söyledim ve ertesi gün aradilar. Yakinimdaki ptt subesine geçen hafta parayı gonderdiler ve aldim.

Reaksiyon puanı
16,118
bu yüzden adblock plus gibi reklam önleyici şart flash'ı iptal etmek en iyisi.

Waddler

Profesör
Reaksiyon puanı
612
Kardeşim bende bu servis aboneligi yüzünden bir kaç sey yaşadım geçen ay. Vodafone faturalı kullaniyorum ve Eglencix diye bir servise uye olmusum sozde. Sms bilgilendirme gelmis fakat ben reklam falandir diye gormezden geldim herhalde. Ay basi fatura 30 TL fazla geldi. Bende sikayetvar'dan konu actim,dava edicem; avukatima haber verdim vs. söyledim ve ertesi gün aradilar. Yakinimdaki ptt subesine geçen hafta parayı gonderdiler ve aldim.

ben dava felan şuan malesef uğraşamam ancak btk'dan bende şikayette bulundum ve 3033'ün bugün bana attıkları mesajda bulunan numaralarını aradım ve iptal ettiğim halde aboneliğimin iptal edilmediğini anladılar ve umarım bi kaç gün içinde bende para iadesi alacağım. 1. ay değil de 2. ay için tabiki. 1. ayı isteyerek abone olmuşsun gibi gösteriyolar elimden bir şey gelmez.

çok dikkatli olmak lazım. mobil ödemeyi kapattım ve Merhaba adblock :D

gunayc

Asistan
Reaksiyon puanı
91
ben dava felan şuan malesef uğraşamam ancak btk'dan bende şikayette bulundum ve 3033'ün bugün bana attıkları mesajda bulunan numaralarını aradım ve iptal ettiğim halde aboneliğimin iptal edilmediğini anladılar ve umarım bi kaç gün içinde bende para iadesi alacağım. 1. ay değil de 2. ay için tabiki. 1. ayı isteyerek abone olmuşsun gibi gösteriyolar elimden bir şey gelmez.

çok dikkatli olmak lazım. mobil ödemeyi kapattım ve Merhaba adblock :D
Yok ben de dava edeceğimden değil maksat korkutmak olsun diye savurmustum o sözleri :D Benden de reklam yüzünden 42 TL gitti ki, hatırlıyorum çıkan uyariyi kabul etmemistim. Reddet ya da reklamdaki çarpıya basilmasina rağmen hemen üye yapiyor. Memlekette dolandırıcı olmaz herkes.