Türk Tarihini Sevenler Buraya Toplansın

Bu konuyu okuyanlar

Routinues

Asistan
Reaksiyon puanı
168
Evet arkadaşlar bugüne kadar hep Türk tarihini merak etmişimdir ve merakımı gidermek için hep usta yazarların ellerinden çıkan kitapları okumuşumdur.

Örneğin; İlber Ortaylı, Halil İnalcık, Ahmet Taşağıl, Ahmet Haldun Terzioğlu, Çağlayan Yılmaz v.s gibi isimler.

Şimdi gelelim Türk tarihi ile ilgili okuduğum kitaplara. Merak edenler için aşağıda hepsini tek tek paylaşacağım.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk - İlber Ortaylı (İmzalı)

Cumhuriyet'in İlk Yüzyılı (1923-2023) - İlber Ortaylı

Türklerin Altın Çağı - İlber Ortaylı

Türklerin Tarihi Seti - İlber Ortaylı

Türklerin Serüveni: Metehan'dan Atilla'ya Fatih'ten Atatürk' - Cansu Canan Özgen

Gökbörü’nün İzinde Kadim Türklerin Topraklarında - Ahmet Taşağıl

Kök Tengri’nin Çocukları - Ahmet Taşağıl

Büyük Hun Hakanı Mete Han - Ahmet Haldun Terzioğlu

Moğol - Ahmet Haldun Terzioğlu

Mete Han’In Oğlu Kiok Han-Ahmet Haldun Terzioğlu

Gök Moğolların Başbuğu Cengiz Han - Ahmet Haldun Terzioğlu

Çiçi Han - Ahmet Haldun Terzioğlu

Asina-Chie-Shih-Shuai Kür Şad - Ahmet Haldun Terzioğlu

Büyük Hun Devleti’Nin Kurucusu Teoman Han - Ahmet Haldun Terzioğlu

Cengiz Han - Jack Weatherford

Tanrı'nın Türklere Armağanı : Oğuz Kağan

Osmanlılar - Halil İnalcık

Payitahtın Son Sahibi II.Abdülhamid Han - Talha Uğurluel

Timurlenk - Bozkırların Son Göçebe Fatihi - Beatrice Forbes Manz

Sultan Alp Arslan Fethin Babası - Cihan Piyadeoğlu

4. Murad Şarkın Sultanı - Abdülkadir Özcan

Son düzenleyen moderatör:

BatuhanKoçak

Asistan
Reaksiyon puanı
70
Ahmet Taşağılın Bilge Kağanın vasiyeti kitabını okuyorum.Göktürkler hakkında geniş bilgi veriyor tavsiye ederim.

Routinues

Asistan
Reaksiyon puanı
168
Ahmet Taşağılın Bilge Kağanın vasiyeti kitabını okuyorum.Göktürkler hakkında geniş bilgi veriyor tavsiye ederim.
Teşekkür ederim. Bende sana Ahmet Taşağılın Bozkırın Kağanlıkları adlı kitabını öneririm dostum

KiramenKatibin36

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
İlber Ortaylının Türklerin Tarihi Adlı 2 Kitabıda Var Fakat Çok Bilmediğim Kelime Çıkıyor Ve Okumam Çoğu Zaman Bölünüyor Ne Yapabilirim ?

Routinues

Asistan
Reaksiyon puanı
168
İlber Ortaylının Türklerin Tarihi Adlı 2 Kitabıda Var Fakat Çok Bilmediğim Kelime Çıkıyor Ve Okumam Çoğu Zaman Bölünüyor Ne Yapabilirim ?
Bu insanlar yıllarını tarihe ve okumaya vermiş insanlar olduğu için yazdıkları kitaplar genelde akademik seviyede oluyor. Zaten tarih kitaplarında böyle bilmediğin kelimeler ile çok fazla karşı karşıya kalabilirsin. Sana önerim eğer çok fazla takılıyorsan ve okuyamıyorsan daha hafif kitaplardan başlaman yada ben illede okuyacağım diyorsan bilemediğin kelimeleri yanına bir not defteri alıp yaz. Sonra kitabı okumayı bitirdikten sonra internetten gir bak araştır ne anlama geldiklerini.

KiramenKatibin36

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Bu insanlar yıllarını tarihe ve okumaya vermiş insanlar olduğu için yazdıkları kitaplar genelde akademik seviyede oluyor. Zaten tarih kitaplarında böyle bilmediğin kelimeler ile çok fazla karşı karşıya kalabilirsin. Sana önerim eğer çok fazla takılıyorsan ve okuyamıyorsan daha hafif kitaplardan başlaman yada ben illede okuyacağım diyorsan bilemediğin kelimeleri yanına bir not defteri alıp yaz. Sonra kitabı okumayı bitirdikten sonra internetten gir bak araştır ne anlama geldiklerini.
Teşekkür Ederim

ahmunt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
18
Kitabı okumayı bitirdikten sonra araştırmak pek işe yaramaz. Anlamadığı her kelimede araştırması lazım.

Taha K.

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,006
Şuan yunan mitolojisi okuyorum umarım bunları da okurum iyi çalışma teşekkürler.

Kaan06

Asistan
Reaksiyon puanı
50
Bu senin kendi fikrin hocam saygı duyarım
Hocam bir şey sorcam. "Şu Çılgın Türkler" kitabını okuyorum, 130. sayfaya geldim. Kitap çok sürükleyici, okuyucuyu içine çeken bir kitap gibi gelmedi. Hocam Tarık Buğra, Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun bazı kitaplarını okudum. O kitaplar gibi olay çerçevesinde gitmiyor. Adam misal bir konuyu anlatıyor,konuyu tamamlamadan satır başı yapıp başka bir konuya geçiyor, birkaç sayfa sonra tekrar o eski konuyu kaldığı yerden anlatmaya devam ediyor. Konu da bir dağınıklık hissettim. kimisi diyor sana öyle geliyor, kitap çok sürükleyici, zevkli. Olay örgüsü sistemli bir şekilde gitmiyor, o yüzden de kitaptan çok çabuk dağılıyorum. Bana öyle geldi, daha önce Tarih anlatan H.Nihal Atsız'ın kitaplarına göre, Halide Edib, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Tarık Buğra, bu adamların kitaplarından sonra bu "Şu Çılgın Türkler" kitabı çok karışık geldi.