Türk halkı yeterince süt içmiyor

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


Gökçe Asena

Profesör
Katılım
10 Ara 2017
Mesajlar
1,759
Puanları
113
Konum
Purgatory
Türk halkı yeterince süt içmiyor

Türk halkı yeterince süt içmiyor.jpg

Ülkemizde kişi başına süt tüketimi dünya ve Avrupa ülkelerinin çok gerisinde kalıyor.

Oysa süt, çocukluktan yaşlılık dönemine kadar hayatımızın her döneminde, saç ve tırnak gelişiminden kalp ve kemik sağlığına kadar her alanda yaşamsal önem taşıyor. Hijyen ve gıda güvenliği açısından tüketicilerin, içeriği tam bilinmeyen açık sütler yerine ambalajlı süt tercih etmeleri öneriliyor.

Sütün insan sağlığı için önemi ve süt tüketimi ile ilgili kamuoyunda bilinç ve farkındalığın artması amacıyla her yıl 21 Mayıs'ta kutlanan Dünya Süt Günü ile, sütün yaşamımızdaki yeri tüm dünyada bir kez daha vurgulanıyor. Ülkemizde ise süt içme oranlarının Avrupa ülkelerine göre oldukça düşük olduğu, Türk halkının Avrupa ülkelerinin neredeyse dörtte biri kadar süt içtiği biliniyor. Euromonitor 2017 verileri de süt tüketimi konusunda Türkiye'de hala büyük sıkıntılar olduğunu ortaya koyuyor. Bu verilere göre dünyada süt tüketiminin en yüksek olduğu ülkeler Kuzey Avrupa ülkeleri. Estonya, İrlanda, Finlandiya, İngiltere ve İzlanda'da kişi başına içme sütü tüketimi yıllık 100 litrenin üzerinde iken, Türkiye'de yıllık kişi başı süt tüketimi 26 litre düzeyinde kalıyor.

Süt üretiminde dünyanın ilk 10 üreticisi içinde yer alan Türkiye'de toplam süt üretimi son 20 yılda iki katına çıkarak 20 milyon 700 bin tona ulaştıysa da, bu miktarın sadece 9 milyon 213 bin tonu, yani yarısından azı sanayiye gidiyor. Oysa gıda güvenliği açısından ambalajlı süt ve süt ürünlerinin üretiminin de tüketiminin de artması gerekiyor.

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, açık sütlerin soğutuculu tanklarda bile olsa testlere tabi tutulmadığı için antibiyotik kalıntısı, kimyasal kalıntı, yüksek miktarda somatik hücre gibi zararlı maddeler içerebildiği uyarısında bulunuyor. İnanç, "Ambalajlı süt işletmelerine kabul edilen sütler kontrollü olarak toplanır ve soğuk zincir bozulmadan fabrikaya getirilir. Süt, fabrikaya kabul edilmeden önce kalite testlerinden geçirilir ve yüksek kaliteli çiğ sütler fabrikaya kabul edilir. Sadece ısıl işlemden geçen sütler el değmeden ambalajlanır. Süt alımından son ürüne kadar üretimin her aşamasında sürekli olarak analiz edilen ambalajlı sütler, kaynağı belli olmayan ve denetlenmeyen sokak sütünden daha doğal ve sağlıklıdır" diye konuşuyor.

Neden süt tüketelim?

Öte yandan sütü günlük beslenmenizin bir parçası haline getirmeniz için nedenler saymakla bitmiyor. İşte bunlardan birkaçı:

- Son derece önemli bir protein kaynağıdır: Beslenme düzenimizde önemli protein kaynağıdır. 1 litre süt 32 gram protein içerir. Sütte bulunan proteinler; hücre ve dokuların oluşmasında, saç ve tırnakların gelişmesinde önemli rol oynar, büyüme ve gelişmeye büyük ölçüde katkı sağlar, kasların sağlıklı gelişmesine ve çalışmasına yardımcı olur.

- Bağışıklık sistemini güçlendirir: İçerdiği 40'tan fazla besin öğesiyle süt, özellikle mevsim değişimi sonucu bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla sıkça görülen solunum yolu enfeksiyonları, grip ve soğuk algınlığı gibi pek çok rahatsızlığa karşı doğal bir koruyucudur.

- Kemik gelişimini sağlar, osteoropozu engeller: Süt, kemiklerin güçlenmesi ve kemik sağlığının korunması için gerekli olan kalsiyum deposudur. İçerdiği kalsiyum sayesinde, günde 2 bardak süt tüketmek, osteoropozu engellemeye yardımcı olur.

- Kalp hastalıklarından korur: Süt ve süt ürünleri, kan yağlarının ve kan basıncının düşürülmesinde etkili olan protein, kalsiyum, fosfor gibi pek çok besin öğesine sahiptir. Günlük düzenli kullanıldığında koroner kalp hastalıklarına karşı koruyucu ve hipertansiyonu dengeleyici rol oynar.

- Gebelikte mineral kaybını önler: Gebelik boyunca annelerin vücudunda azalan mineraller, günde 2 bardak süt ile karşılanabilir.

- Dişleri korur: Yüksek miktarda kalsiyum ve fosfor içeren süt, asitli ve şekerli yiyeceklerin yarattığı mikroorganizmalarla savaşarak dişlerimizde oluşabilecek çürükleri engeller.

- Cildi güzelleştirir: Sütte bulunan vitamin ve mineraller, akne ve cilt inflamasyonu riskini azaltarak cilt sağlığını korur.
Kilo alımını önler: Glisemik indeksi yüksek besinlerden olan süt, günde 2 bardak tüketildiğinde tokluk hissini artırarak fazla kilo almayı engeller.

- Enerji verir: Yeterli ve dengeli beslenebilmek için ihtiyaç duyduğumuz besin grupları içinde yalnızca süt, enerji oluşumunda etkili olan karbonhidrat, protein ve yağı bir arada içerir.

- Okuldaki başarıyı artırır: İçerdiği B12 vitamini ile süt, sinir sistemi ve sinirler arası iletimini olumlu yönde etkiler ve çocukların algı ve öğrenme kapasitelerini arttırır. Sütte bulunan çinko ve tirozin de bilişsel gelişim, dikkat, aktivite, davranış ve motor gelişimini olumlu yönde etkiler.

Kaynak: Sağlık ve Yaşam
 

ÆSir

Iridium
Yönetici
Moderatör
Katılım
26 Ocak 2018
Mesajlar
2,754
Puanları
113
Konum
Asgardia
Halkımız arasında tiye alınan bir içecek olduğu için tüketilmiyor ama her akşam ne olursa olsun bir bardak içerim. Faydası ayrı, lezzeti ayrı. Kaç yaşında olursan ol!
 

kmurat

Dekan
Katılım
8 Şub 2014
Mesajlar
5,644
Puanları
113
Biz çay içeriz. Başka bir şey tanımayız. Alışkanlıklarımıza sımsıkı bağlı bir toplumuz.
 

kmurat

Dekan
Katılım
8 Şub 2014
Mesajlar
5,644
Puanları
113
Rakının fiyatını da gören var ama yine de içiliyor.
 

<<Dkn nyz>>

Yalnız değiliiiz dünyada deli çok
Yönetici
Mod. Adayı
Katılım
18 Mar 2018
Mesajlar
9,521
Puanları
113
Konum
Ankara
Ben su içiyorum çoğunlukla
Çay içmem
Sütü arasıra
Birde didi
 

Gökçe Asena

Profesör
Katılım
10 Ara 2017
Mesajlar
1,759
Puanları
113
Konum
Purgatory
Biz çay içeriz. Başka bir şey tanımayız. Alışkanlıklarımıza sımsıkı bağlı bir toplumuz.
Evet, çay Birçoğumuz için vazgeçilmez bir içecek. Kültürümüzde önemli bir yere sahip. Burada çay içmeyin denmiyor. Ama kandaki demir oranını da azalttığını biliyorsunuzdur herhalde. Herşeyin fazlası zarardır. Sütü de zaten sağlık açısından tüketin deniliyor. Ortaya başka bir anlam verilmiyor.
 

<<Dkn nyz>>

Yalnız değiliiiz dünyada deli çok
Yönetici
Mod. Adayı
Katılım
18 Mar 2018
Mesajlar
9,521
Puanları
113
Konum
Ankara
Evet, çay Birçoğumuz için vazgeçilmez bir içecek. Kültürümüzde önemli bir yere sahip. Ama kandaki demir oranını da azalttığını biliyorsunuzdur herhalde. Herşeyin fazlası zarardır. Sütü de zaten sağlık açısından tüketin deniliyor. Ortaya başka bir anlam verilmiyor.
Çaydan nefret ediyorum nefret ettikçede beni buluyor
 

Elbruz46

Rektör
Yasaklı
Katılım
22 Şub 2008
Mesajlar
11,958
Puanları
113
Bunun sütün fiyatı ile alakası yok.

Toplumumuzda ne yazık ki süt = bebe

Çocuklarımız bile 10 yaşına gelmeden büyüdüğünü kanıtlamanın yolunu süt içmek istemeyerek gösteriyor.

Bunun sebebi gereksiz şekilde süt çocuğu musun? Çocuk gibi süt mü içiyorsun gibi kümin ortaya çıkardığı belli olmayan abuk subuk sözler.

Büyük olduğumuzu kanıtlayacağız derken yaşlanınca kemik sorunları ile yüz yüze kalacağız.

Süt pahalı diyen arkadaş, süt koladan ucuz. Süt meyve suyundan ucuz.
Süt tüm alkollü içeceklerden ucuz.

Aklınızca algı yapacaksınız.
 

Emir Timur

Profesör
Katılım
24 Şub 2017
Mesajlar
1,004
Puanları
83
Konum
Baykonur
Sütün fiyatının arttığı söylemek de suç. Sana ne birader, okuma, yorum yazma.
Dün ürettiği telefonları kırdığınız ülkeden nasılsa süt geliyor, fiyatı düşer, yerli üreticinin beline bir darbe daha indirirsiniz.
Alkolden ucuz, rakıyı içen içiyor diyerek asıl algıyı kendileri oluşturuyor. Ele verir talkını kendi yutar salkımı.
 

Zeus Antonius

Üyecik
Yasaklı
Katılım
24 Tem 2018
Mesajlar
98
Puanları
18
Bir ülkede öncelikle insanlar rahat rahat yiyip içebilmelidir.

Sağlıklı, zeki, güzel, ahlaklı, başarılı ve mutlu nesiller için birinci şart budur.

En başta bu nedenlerden dolayı tarım ve hayvancılık ve de tarım ve hayvancılığa dayalı sektörler bir ülke için çok önemlidir.

Üretim planlanmalıdır, her açıdan desteklenmeli ve artırılmalıdır, her ürünün borsası olmalıdır, ürünlerin el değiştirme sayısı minimize edilmelidir ve yurtiçi satışlardaki tüm vergiler kaldırılmalıdır.

Şu anda durum nedir?

Ürünler ateşpahasıdır. Geçen gün karpuzun bile dilimle satıldığını gördüm.


Arz talebi karşılamamaktadır. Bunda durduk yere Türk Toplumu'na entegre edilen ve "maaşa bağlanan" 7 milyon açboğazın da etkisi büyüktür.

Millet ekmeğe mahkum olmuştur. Bu çok büyük sağlık sorunlarına, harcamalarına ve kayıplara yol açacak bir gelişmedir.

Ne yazık ki çiftçinin ve besicinin eline geçen birşey de yoktur.

Dolar 7.22'ye çıktığında adeta bir yerlerden düğmeye basılmış tüm ürünler zamlanmıştır ama Dolar 5.90'a düşmesine rağmen zamlar geri alınmamıştır. Diğer taraftan aracılar çeşitli oyunlar çevirmekte ve keselerini doldurmaktadır. Yetkililer ise, tüm bu olanlara seyircidir.

Senede 250.000 kişi gemiyi terk etmektedir. Bunların çoğu yine "vur kaç"çılardır:)...
 

kmurat

Dekan
Katılım
8 Şub 2014
Mesajlar
5,644
Puanları
113
Süt içmeyenleri hain ilan edelim, boyunlarını vurduralım. Zaten obez olduk, bir de akşamları yatmadan önce süt içersek hepten XXXXL olacağız. Diğer öğünlere yoğudu bir süt ürünü olarak ilave edelim ve ortada anlaşalım. Mesela Döner yerine İskender sipariş edelim.
 

Ufuk

majestic casual
Yönetici
Super Moderator
Katılım
12 Eyl 2009
Mesajlar
8,982
Puanları
113
Konum
Türkiye
Az önce içtim ve karnımın ağrısını unutmuştum içerken, şimdi şiddetli karın ağrısı ile cebelleşiyorum. :)
 

Nancy Fancy

Üyecik
Katılım
1 Eki 2018
Mesajlar
22
Puanları
3
Konum
45.5168991,-100.4851990
Süt sandığınızdan daha az kalsiyum kaynağıdır; 100 gr. taze maydanozda, 100 gr. sütten daha çok kalsiyum vardır.

Herkesin evde içtiği "tam yağlı" ve "yarım yağlı" sütü baz aldım.

Adsız.png

Ayrıca insan, memeliler arasında yetişkinliğe ulaştığı halde başka bir cinsin sütünü içen tek canlıdır. İnsan dışında diğer memeli canlılara bakarsınız bunu görürsünüz.
 

ÆSir

Iridium
Yönetici
Moderatör
Katılım
26 Ocak 2018
Mesajlar
2,754
Puanları
113
Konum
Asgardia
İnsanı diğer memeliler ile karşılaştıramazsın. Tüm hayvanların yediği ve yemediği her şeyi yiyen tek canlı insan zaten. Meyve, sebze, beyaz et, kırmızı et, böcek gibi... Sadece kalsiyumu baz alamazsın.
 
Katılım
2 Haz 2014
Mesajlar
3,212
Puanları
113
Ben çok seviyorum ama bana dokunuyor gaz falan yapıyor yoksa zevkle içerim daha çok yoğurt buldukça yerim sütü anca laktozsuz almak lazım oda biraz pahalı.
 
Üst
stat counter