Türk dizileri makedonları esaret altına almış!

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
10,324
Makedon Bakana "Türk Esareti" Tepkisi

141236.jpg

Bilişim Bakanı İvanovski'nin Türk dizileriyle ilgili sözleri büyük tepki çekti.

Makedonya Bilişim ve Kamu Yönetimi Bakanı İvo İvanovski'nin, ülkesinde ilgiyle izlenen Türk dizilerine ilişkin "500 yıllık Türk esareti yetmezmiş gibi her kanalda Türk dizilerini izliyoruz" sözlerine, Makedonya'daki Türk sivil toplum kuruluşları sert tepki gösterdi.

Ülkedeki Türk sivil toplum teşkilatları İvanovski'nin ifadelerini kınarken, Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB), Bakan İvanovski'den söylediği sözler nedeniyle kamuoyu önünde özür dilemesini istedi.

İvanovski Kendini Savundu

Yaptığı açıklama nedeniyle büyük tepki toplayan İvanovski, katıldığı bir konferansta gazetecilerin konuya ilişkin sorularını cevapladı.
Türk dizilerinden yakınırken sarf ettiği sözler ve sivil toplum kuruluşlarının tepkisine ilişkin soruyu cevaplayan İvanovski, "Konuşmamda hiç kimseyi rencide etmek istemedim. Benim söylediklerim tarihi gerçeklerdir. Türk yapımlarına değer verdiğimi açıkça ifade ettim, ancak artık Makedon yapımlarını destekleme zamanı" dedi.

Osmanlı dönemine ilişkin daha önce kullandığı ifadeleri "tarihi gerçek" olarak niteleyen İvanovski, özür dilemekten kaçındı.

İktidardaki İç Makedon Devrimci Örgütü-Makedonya'nın Ulusal Birliği Demokratik Partisi'nin (VMRO-DPMNE) geçen hafta Manastır'da düzenlediği halkla buluşma toplantısında söz alan İvanovski, Türk dizilerinin çokluğundan şikayet etmiş ve hazırlanacak yasayla Makedon televizyonlarında daha çok yerli yapımların yayınlanmasını sağlayacaklarını söylemişti.

Kaynak