Tulga Linux

Bu konuyu okuyanlar

HapS

Müdavim
Reaksiyon puanı
63
http://yansiklopedi.org/wiki/Tulga_Linux

Devlet Bahçeli
cCc Tulga cCc - Tulgayı alın, kaç harfli? 5. O halde tulga'nın öntanımlı shell'i /bin/bash (beş) olmalıdır.
Tulga'yı alın, kaç harfli? 5. Peki GNU/Linux kaç harfli? 8. Çarp ikisini, etti mi 40?

mdkbet

Müdavim
Reaksiyon puanı
86
küçük fıratın yorumu beni çok güldürdü

HapS

Müdavim
Reaksiyon puanı
63
Tulga Linux'un tam olarak kökenleri bilinmemektedir. Hakkında bilinen iki gerçek vardır:
Tulga her gün, hatta her saat taban dağıtım değiştirmektedir. Tulga'yı bir gün Debian tabanlı, öbürsü gün Arch Linux tabanlı olarak görebilirsiniz. Tulga Linux başsorumlusu ramboberk, kendisi ile gerçekleştirdiğimiz bir röportajında "Tulga'yı Ocak ayına kalmadan Solaris tabanlı yapmayı düşünüyorum" şeklinde bir açıklama yaparak Tulga'nın gelecek vizyonu hakkında bizi aydınlatmıştır.
Tulga her gün taban dağıtım değiştirdiği için bir önizleme sürümü bile çıkartamamıştır.

buna çok güldüm :D

7.43

Müdavim
Reaksiyon puanı
332
Çok meme yapmış Tulga Linux. :D

serkan94

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
22
Tulga Linux'un tam olarak kökenleri bilinmemektedir. Hakkında bilinen iki gerçek vardır:
Tulga her gün, hatta her saat taban dağıtım değiştirmektedir. Tulga'yı bir gün Debian tabanlı, öbürsü gün Arch Linux tabanlı olarak görebilirsiniz. Tulga Linux başsorumlusu ramboberk, kendisi ile gerçekleştirdiğimiz bir röportajında "Tulga'yı Ocak ayına kalmadan Solaris tabanlı yapmayı düşünüyorum" şeklinde bir açıklama yaparak Tulga'nın gelecek vizyonu hakkında bizi aydınlatmıştır.
Tulga her gün taban dağıtım değiştirdiği için bir önizleme sürümü bile çıkartamamıştır.

buna çok güldüm :D

maşallah :mrgreen: sonunda bu dalga konusunu bekliyordum. :D

muhibbi

Asistan
Reaksiyon puanı
11
GNU/Linux camiasında Tulga şoku hızla yayılıyor :D

Cloakengaged

Müdavim
Reaksiyon puanı
145
linux dünyasının ajdarı. yazanın pek mizah kabiliyeti yokmuş orası da ayrı.

DumanlıPars

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Üşenilmemiş dalga geçmek için işe konulmuş..
İnsan evladının nasıl bir yaşam tarzı var böyle.

seckyn

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
sen okumaya üşenmiyorsun adam neden yazmaya üşensin ?

Arkadaş onları yazabilmek için düşünülmesi gerektiğini düşündüğü için üşenmemiş yazmıştır. Ama bence onların düşünce bir kaygısı olmadığını atlamış :D
Bir insanın yaptığı işler kimseyi ilgilendirmez diye düşünüyorum. Kimsenin yaptığı işle dalga geçilmesi benim hiçbir zaman hoşuma gitmedi ve bu bölümde linuxla ilgili sorunlar paylaşımlar veya sürüm tanıtımları yapılması gerektiğini düşündüğüm için konu kilit lütfen

karcx

Müdavim
Reaksiyon puanı
39
Aslında @ramboberk'i cesaretinden ötürü kutlamak gerek....Rambo gibi 10 tane daha açık kaynakçı olsa elmayı bitirebilirdiniz:):)
Ancak sizler ne yapıyorsunuz Microsoft ile uğraşıyorsunuz:D:d

HapS

Müdavim
Reaksiyon puanı
63
rambonun tek hatası işletim sistemini wallpaper dan yapmaya başlaması oldu :) yoksa çekirdekten başlasaydı şimdi bitmişti

karcx

Müdavim
Reaksiyon puanı
39
rambonun tek hatası işletim sistemini wallpaper dan yapmaya başlaması oldu :) yoksa çekirdekten başlasaydı şimdi bitmişti

Öylkemi yapmış..Neyse zamanla öğrenecektir...Başarılar @ramboberk:D:D

Al Arabi

Müdavim
Reaksiyon puanı
43
@haps ve diğer arkadaşlar, ramboberk'i belki eleştirmekte haklısınız fakat dalga geçmeniz beni rahatsız etti. Bu saçma sapan konuyu Linux bölümüne açarak burayı amacı dışına çıkarmayın. Kendini savunamayacak durumda olan ramboberk'i burada değilde kendi açtığı forumda eleştirmeniz gerekirdi.

Konuyla ilgili kişisel fikrimi yazayım; adam istediğini yapar. Bu yaptığı işin karşılığında sizden ücret taleb etmediğine göre neyin dalgasını veya eleştirisini yapıyorsunuz anlamıyorum.

Mod arkadaşların Linux bölümünden konuyu taşımalarını istiyorum.

HapS

Müdavim
Reaksiyon puanı
63
Al Arabi sen abd başkanını beyaz saraya gidip orada mı eleştiriyorsun ? ücret talep edilmiyor diye her önüne gelenin kafamızı şişirmesine müsade mi edelim yani

Al Arabi

Müdavim
Reaksiyon puanı
43
Al Arabi sen abd başkanını beyaz saraya gidip orada mı eleştiriyorsun ? ücret talep edilmiyor diye her önüne gelenin kafamızı şişirmesine müsade mi edelim yani

@haps, kıyasın tıpkı konun gibi anlamsız. Birine (@ramboberk'e) son derece kolay erişme imkanın ve direk cevap alabilmen mümkün, diğerini ise tartışmaya ve konuşmaya gerek yok elbette. Müsade etmek ne demek anlamıyorum! Biri dağıtım çıkarırken senden ya da bilmemem kimden onay mı alması gerekir. İster dağıtımı çıkarır ister, ister tabanı değiştirir seni kullanıcı olarak ilgilendirmez. Kullanmazsın olup biter ya da çıkar daha iyisini yaparsın. Bırakın adam ne yaparsa yapsın. Ben arkadaşı eleştirmenize kızmıyorum,ama dalga geçmeniz olmamış. Bir eleştiriniz varsa onu burada değil onu kendi forumunda yapmanız doğru olandır; çünkü onun sizi burada cevap verme imkanı yok.

hayranim

Müdavim
Reaksiyon puanı
32
Vay be rambo neler yapıyor neler.

Ben bu arkadaşa foruma getirdiği canlılıktan dolayı tebrik ediyorum.

Hiç muhattap almadım kendilerini.

Şunun altını çizmeliyim ki bu kadar özgüven zararlı.

mdkbet

Müdavim
Reaksiyon puanı
86
tamam linkteki bazı maddeler komikti güldük eğlendik
ama bu arkadaşı niye aşağılama kalkıyorsunuz
siz kimsiniz ki
küçülmeyin kendinize gelin.

HapS

Müdavim
Reaksiyon puanı
63
saçmalamaya başladınız kimsenin aşağılandığı felan yok

mdkbet

Müdavim
Reaksiyon puanı
86
saçmalamaya başladınız kimsenin aşağılandığı felan yok

bunu keşke yukarıdaki mesajını editlemeden önce söyleyebilseydin
editlediğine göre yanlış şeyler söylediğini kabul ediyorsun

sana göre geçici heves olabilir boş işlerle uğraşıyor olabilir
biraz daha olgun davranmak, eleştirirken seviyeyi korumak, dalga geçerken sınırları aşmamak lazım
bırakın istediğini yapsın.
kurmayın kullanmayın
niye karalamak için burda zaman harcıyorsunuz?

Al Arabi

Müdavim
Reaksiyon puanı
43
Bu konuyu neden "Konu dışına" taşımıyorsunuz, mod arkadaşlar?

hayranim

Müdavim
Reaksiyon puanı
32
Bu arada tolgalinux erişilemiyor.

Houston bir sorunumuz var

HapS

Müdavim
Reaksiyon puanı
63
bunu keşke yukarıdaki mesajını editlemeden önce söyleyebilseydin
editlediğine göre yanlış şeyler söylediğini kabul ediyorsun

sana göre geçici heves olabilir boş işlerle uğraşıyor olabilir
biraz daha olgun davranmak, eleştirirken seviyeyi korumak, dalga geçerken sınırları aşmamak lazım
bırakın istediğini yapsın.
kurmayın kullanmayın
niye karalamak için burda zaman harcıyorsunuz?

ben hiçbirşeyi editlemedim yüce moderatörler editlemiştir

adrasa

Müdavim
Reaksiyon puanı
37
tulga kulaklarınızı çınlatıyor bence :)

glerin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Miguel de Icaza Türkiye'ye gelmişti ve Teknoloji dergilerimizden biri kendisi ile röportaj yapmıştı.
Ülkemizdeki programcı arkadaşlar nereden başlayacaklarını bilmiyorlar, ne önerirsiniz diye bir soru sormuşlardı. Verdiği cevap şuydu (hatırlayabildiğim kadarı ile):

"Kernel takımında bir geliştirici vardı, çıkardığı yamalar o kadar kötüydü ki , onun yazdıklarını tekrar elden geçirmek zorunda kalıyorduk. Ama yılmadı ve şimdi çok iyi bir kernel geliştiricisi"

Evet, ramboberk arkadaş belki kendi başına bir sürüm çıkaramaz, ama inanıyorumki çok şey öğrenir ve bu öğrendikleri ile faydalı şeyler yapabilir.

Ayrıca Al Arabi arkadaşın tüm söylediklerie katılıyorum.

keyloger

Müdavim
Reaksiyon puanı
235
Miguel de Icaza Türkiye'ye gelmişti ve Teknoloji dergilerimizden biri kendisi ile röportaj yapmıştı.
Ülkemizdeki programcı arkadaşlar nereden başlayacaklarını bilmiyorlar, ne önerirsiniz diye bir soru sormuşlardı. Verdiği cevap şuydu (hatırlayabildiğim kadarı ile):

"Kernel takımında bir geliştirici vardı, çıkardığı yamalar o kadar kötüydü ki , onun yazdıklarını tekrar elden geçirmek zorunda kalıyorduk. Ama yılmadı ve şimdi çok iyi bir kernel geliştiricisi"

Evet, ramboberk arkadaş belki kendi başına bir sürüm çıkaramaz, ama inanıyorumki çok şey öğrenir ve bu öğrendikleri ile faydalı şeyler yapabilir.

Ayrıca Al Arabi arkadaşın tüm söylediklerie katılıyorum.

Bu sözü daha önceden eski bir dosttan duymuştum, bilmiyorum o musun ancak şöyle cevap vereyim, Rambo'nun yaptığı geliştirmek değil, iki farklı grafikle oynamak geliştirmek değildir. Dağıtım yaptım dediği şey, Slax'ın sitesine girip, paketleri çekmek, zaten o yaptığı şeyin adı slax. Yani dağıtımı rambo değil, slax geliştiricileri yapıyor. Yada OpenSuse'nin sitesinden paketleri seçmek dağıtım yapmak demek değildir.

Kendi oturup tek satır kod yazıyor, 1 kelime yenilik getiriyor olsaydı, saygı duyulabilirdi ama onun yaptığını benim 5 yaşındaki yiğenim de yapıyor. :)

Anlamayan birçok arkadaşta adam uğraşıyor diyor, eleştirenlere kızıyor.

Konuyu buradan taşımıyorum, çünkü tamamen linux'u ve linux'çuları ilgilendiriyor, konu dışını değil.