"TT Arena'da saygı gördük, Trabzon'da ördek gibiydik"

Bu konuyu okuyanlar

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
[h=1]Kuyt'tan ilginç açıklama[/h]
180120131521455543561_2.jpg

"TT Arena'da saygı gördük, Trabzon'da ördek gibiydik"

Fenerbahçeli Kuyt, TT Arena'da kendilerine saygı duyulduğunu belirtirken Trabzon'da taraftarın eline ne geçerse attığını, kendilerini ördek gibi hissettiklerini belirtti.

Fenerbahçe'nin yıldız oyuncusu Dirk Kuyt, Fanatik gazetesinden Mehmet Demircan ve Zafer Büyükavcı'ya konuştu. Hollandalı yıldız, Türkiye'deki günlerinden Antalya kampına, Meireles'in cezasından Türk hakemlerine, TT Arena'da yaşananlar'dan Hüseyin Avni Aker'e kadar samimi açıklamalarda bulundu. Kuyt'ın röportajından satırbaşları şöyle;

"İlk günlerde zorlandık"

"Doğrusunu söylemek gerekirse, Türkiye’ye ilk geldiğimiz günlerde biraz zorlandık. Özellikle çocukların uyum sorunu büyük oldu. Kolay değil tabii ki, arkadaşlarından ayrıldılar, alıştıkları her şeyi geride bırakıp buraya geldiler. Fakat geçen günler, herşeyi değiştirdi. Şu an eşim de çocuklarım da burada çok mutlu.. Ve onlar mutluysa ben de mutluyum elbette."

"Saygı duy, saygı duysunlar"

"Fenerbahçe’ye transfer edildiğim günden bu yana gerek İstanbul’da gerekse takımımla gittiğim diğer yerlerde büyük ilgi görüyorum. Bu ilgi beni kesinlikle sıkmıyor, aksine hoşuma gidiyor. Benimle fotoğraf çektirmek isteyen herkesle çektiriyorum, hatta bir yerden ayrılırken soruyorum; ‘Başka fotoğraf çektirmek isteyen var mı’ diye... Çünkü onlar bana sevgi gösteriyor, saygı duyuyor; ben de onlara aynı karşılığı vermeliyim. Bir fotoğraf çektirip, onların hayatında bir mutluluk parçası yaratıyorum ve bundan büyük haz alıyorum. Aslında konu bir fotoğraf çektirmek ya da çektirmemek değil... Konu; sevgi-saygı alışverişi... İnsanlara saygı gösterirseniz, onlar da size saygı gösterir. Aslına bakarsanız, insan ilişkileri işte bu cümle kadar basit. Saygı duy, saygı duysunlar, sevgi göster sevgi göstersinler...

"Burada holiganizm başka!"

"Avrupa’daki taraftarlar arasında da büyük holigan gruplar var. Fakat holiganizmin Avrupa’daki boyutuyla Türkiye’deki boyutu arasında büyük farklar var. Çünkü Avrupa’da holigan bile olsalar, sahadaki oyunculara, bu işin profesyonellerine saygı duyarlar. Onların derdi, karşı tribündeki karşı takımın taraftarlarıdır. Türkiye’de ise karşı takıma ait ne varsa hedef oluyor. Trabzon’da yaşadıklarımız da bunun bir kanıtı."

"Trabzon'da ördek gibiydik"

"Galatasaray maçındaki ortamı gerçekten çok beğendim. Aslına bakarsak, vahşi bir ortam vardı Türk Telekom Arena’da, ancak sahadaki futbolcuya, rakipleri bile olsa saygı duyuyorlardı. Hiç yabancı madde atılmadı mesela... Böyle bir ortamda, rakip bile olsanız, futbol oynamak için can atarsınız. Trabzon’a, Avni Aker Stadı’na gelince... Orada resmen ördek gibiydik, topu ne zaman ayağımıza alsak, üstümüze yabancı madde yağıyordu. Sürekli bir şeyler atıyorlardı üzerimize... Bu kabul edilebilecek bir şey değil."

"Meireles cezayı doğru buluyor"

"Raul ile kamplarda da aynı odayı paylaşıyoruz. Galatasaray maçından sonra o olayları elbette konuştuk, tartıştık. Hatalı olduğunu kabul ediyor. Sahanın içinde hakeme o hareketleri yapmasının yanlış olduğunu kabul ediyor ve bu nedenle verilen cezayı kesinlikle doğru buluyor."

Neden Tahkim’e gidildi, itiraz edildi o zaman?

Çünkü kabul edemediği tek şey var; Yapmadığı şeyler yüzünden suçlanmak... Yanlış yazılan o raporu da kabul etmiyor. Defalarca konuştuk ve hep aynı şeyi söyledi: “Benim gibi bir aile babası, kesinlikle hakeme tükürmez, ben de tükürmedim zaten. Bunu kabul edemiyorum.”

Hakem camiasına mesaj

"İngiltere’de sezon başında hakemler bazı bilgilendirmelerde bulunur. Özellikle de yabancı futbolcuları yanlarına alırlar ve İngiltere’de hangi hareketlerin sıkıntı yaratacağını, hangilerinin cezalandırılacağını anlatırlar.

Bu durum, bu bilgilendirme çok iyi... Türkiye’de böyle bir şey yok ve bizler, yani özellikle yabancı oyuncular, herşeyi deneyerek öğreniyoruz. Böyle olunca da sıkıntı yaşamanız kaçınılmaz oluyor. Bakın size bir örnek vereyim; İngiltere’de hakeme ya da karşınızdaki futbolcuya ‘fuck’ deseniz gayet normal karşılanır, fakat el kol hareketleri yaparsanız, hakemler bunu mutlaka cezalandırır. Türkiye’de aynı kelimeyi kullanmak, herhalde büyük ceza alır."

"Ligin tozunu atacağız"

"Bizim takımın en büyük sorunu; gol yediğinde ya da skor olarak geriye düştüğünde psikolojik olarak çok etkileniyordu, kafa yapısı olarak geri gidiyorduk. Bu sorunumuz, Antalya’da konuşuldu ve hepimizin kabul edeceği ortak bir çözüm yolu bulundu.

Belki klasik cümleler olacak ama kesinlikle söyleyeceklerim doğru... Antalya kampı gerçek anlamda bizim açımızdan süper geçti. Nelerin doğru nelerin yanlış olduğunu irdeledik, ortak kararlar aldık, kenetlendik. Şuna tüm kalbimle inanıyorum ki, bu takım ligin ikinci yarısında müthiş işler yapacak. Tıpkı Türkiye’de söylendiği gibi; ligin tozunu atacağız."

kaynak

epzq

Doçent
Reaksiyon puanı
47
Keşke aynı saygıyı bizde Kadıköyde ve İnönüde görsek :(

oraycan

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Biz bize nasıl davranılması istiyosak öyle davranıyoruz. Bu konuda tekiz şuan. İnşallah herkes bizim gibi olurda deplasman yasağı kalkar.
Galatasaray tarafftarı.

yaşli çocuk

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Biz bize nasıl davranılması istiyosak öyle davranıyoruz. Bu konuda tekiz şuan. İnşallah herkes bizim gibi olurda deplasman yasağı kalkar.
Galatasaray tarafftarı.

Size FENERBAHÇE TARAFTARLARININ böyle ne zaman davrandığını gördünüz acaba? =)
Bilip bilmeden kendi kendinizi tek ilan ediyorsunuz, asıl yetenek sizdeymiş meğeer =)

epzq

Doçent
Reaksiyon puanı
47
Bilip bilmeden kendi kendinizi tek ilan ediyorsunuz, asıl yetenek sizdeymiş meğeer =)

sayın renktaşlarım bu yoruma cevap vermememiz daha doğru olur.Boşverin arkadaş hatırlamıyor olabilir.Belki yakın geçmişi hafızadan sildirmiştir. 2012 nisan ayı sonrası onlar için çok zorlu geçti. :D

sunelan

Doçent
Reaksiyon puanı
1
hakan baltaya madde yağmurunu unutmadık. fatih terimin kafasının yarıldığını unutmadık...

yaşli çocuk

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
sayın renktaşlarım bu yoruma cevap vermememiz daha doğru olur.Boşverin arkadaş hatırlamıyor olabilir.Belki yakın geçmişi hafızadan sildirmiştir. 2012 nisan ayı sonrası onlar için çok zorlu geçti. :D

Şimdi buraya bundan sonra yazıcam sonra üyeliği kaldırıcaklar sizin gibi kötü kadınlara kalacak burası.O yüzden RAHAT olun ;)

deatmania

Müdavim
Reaksiyon puanı
62

Türkiye'de ne zamandan beridir futbol izliyorsun? :) Bu yorumuna çok güldüm doğrusu.

Bana bir taraftar göster ki (Galatasaray taraftarı dahil), rakibine düzgün davranmış olsun?

Her taraftan grubundan 10 yüz bir milyon tane fotoğraf koyabilirim buraya ama bu sdk yarışından farklı bir şey olmaz.

yaşli çocuk

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Türkiye'de ne zamandan beridir futbol izliyorsun? :) Bu yorumuna çok güzel doğrusu.

Bana bir taraftar göster ki (Galatasaray taraftarı dahil), rakibine düzgün davranmış olsun?

Her taraftan grubundan 10 yüz bir milyon tane fotoğraf koyabilirim buraya ama bu sdk yarışından farklı bir şey olmaz.

Yok arkadaş öyle bir bahsediyor ki kendileri sütten çıkmış ak kaşık gibi, o sinirime gidiyor.Kendilerini tek görüyorlar kendi kendilerine.

dediğinden bişey anlamadım ama.... ne demek istedin :huh:

Onunda zamanı gelicek.

michuozawa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
492
[MENTION=84327]deatmania[/MENTION] son noktayı koymuş
at gözlüğü ile bakmasın kimse, bizim statlarda neler olmadı ki.hemen melek oluveriyor herkes...

cepni61

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
emek hırsızlarına gül atılması gerekiyodu zaten Trabzon ayıp etti di mi? Asıl holiganlar, teröristler gibi polis araçlarını ateşe verenlerdir bu ülkede ama hatırlamak işine gelmiyo birilerinin...

michuozawa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
492
futbolcuların bulunduğu otobüslere taşlar atmak canlarına kast etmek dürüstlük emek işi değil mi ? [MENTION=315835]cepni61[/MENTION] her şeyden önce insan o araçtakiler...
o ateşe verenlerin kimler olduğu da iyi biliniyor,insanlıktan nasibini de almamış galleyana gelmiş kişilerde vardı aralarında elbet biz çıkıp da onu yapan taraftarlar haklı demedik..
uzatmaya gerek yok da neyse.

epzq

Doçent
Reaksiyon puanı
47
emek hırsızlarına gül atılması gerekiyodu zaten Trabzon ayıp etti di mi? Asıl holiganlar, teröristler gibi polis araçlarını ateşe verenlerdir bu ülkede ama hatırlamak işine gelmiyo birilerinin...

bende onu diyorum ya bazıları yakın geçmişi hafızalarından sildirmiş.Ama sorun değil biz hatırlamalarına yardımcı oluruz.

michuozawa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
492
google
bknz. sulu maç
bknz. polis otoları yanması
bknz. futbolcuların statta mahsur kalıp taş yağmuruna tutulması.
bknz. statta cinayet.

zor değil google'a yaz bulursun hepsi yakın gelecek hepsi de farklı takımlar ne diye sataşma yapılıyor anlamıyorum.
amatör takımlarda bile taşlı sopalı kavgalar çıkıyor.bizim ülkede futbol böyle.. :)
sırf böyle şeyler yüzünden NFL takip ediyorum ve çok daha kaliteli.en azından ülkemizde taraftarı takip edeni az.seviyeli bir tartışma ortamı da var.

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Türkiyede futbol kalitesi sifir, kavga gürültü on numara. Futbolcu taraftardan gerimi kaliyor arkadas, al birini vur ötekine. Mac baslamadan onca fairplay masallari okunuyor, pankart acmalar, mesaj göndermeler... mac basliyor millet birbirine giriyor. Nerde fairplay nerde dostluk?

Fanatizm kadar igrenc birsey yok futbolda. Taraftar seyirci oldugunu unutmamali.

Parayi cebe indiren futbolcular, tartismasini yapan taraftar. Bes kurus kazanciniz varsa ciksin biri desin ki var. Neyin kavgasini yapiyoruz arkadaslar? Bos isler bunlar.

plaksan

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Adam olana saygı gösterilir sen git şikeyle adamların şampiyonluğunu çal sonra vay efendim biz ördek miyiz açıklamalara bak hele.

epzq

Doçent
Reaksiyon puanı
47
google
bknz. sulu maç
bknz. polis otoları yanması
bknz. futbolcuların statta mahsur kalıp taş yağmuruna tutulması.
bknz. statta cinayet.

zor değil google'a yaz bulursun hepsi yakın gelecek hepsi de farklı takımlar ne diye sataşma yapılıyor anlamıyorum.
amatör takımlarda bile taşlı sopalı kavgalar çıkıyor.bizim ülkede futbol böyle.. :)
sırf böyle şeyler yüzünden NFL takip ediyorum ve çok daha kaliteli.en azından ülkemizde taraftarı takip edeni az.seviyeli bir tartışma ortamı da var.

2012 yılında TT ARena bir kez bile stad kapama cezası almadı. 2012 den öncekileri kabul ederim.Raki şişesi falan. 2012 yılında dışarda olan hadiseleride kabul ederim.Ama burda konu TT ARENA ve Avni Aker. Kendi takımım adına söylüyorum biz Rakip takım futbolcularını, stadımızı karnaval havasına çevirerek etki altına alıyoruz.Bazı taraftarlar gibi yabacı oyuncuya Türkçe küfür ederek yapmıyoruz bu işi.

Koca koca yazıyı görmedin mi "Saygı duy, saygı duysunlar"

doğru söylüyorsun ama işte saygıyı haketmek lazım :(

Burda adil olmak isteyen bazı GS li arkadaşlarımı da kınıyorum. Kuyt kendi ağzıyla bize saygı gösterdiler diyor, siz hayır biz öyle bişey yapmadık diyorsunuz. komedi gerçekten.

cepni61

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Nasreddin Hoca misali, HIRSIZIN hiç mi suçu yok? insanları o kıvama sokan, kışkırtan suçlu diil di mi? eğer fb şike yapmasaydı böyle mi olurdu? stadda adam öldürüldüğü senelerde stadından tel örgüleri kaldıran İLK TAKIM Trabzonspor'dur. Trabzon halkını bu hale getirenin kim olduğu belli, kimse kalkıp da Trabzona laf demesin. polis aracını yakma olayı fb de ilk değil. Bursa şampiyon olduğu sene kendi stadını yakanın kim olduğu belli. peki ordakilerin canı can değil miydi?Alex'in staddan nasıl korkarak ayrıldığını çok iyi hatırlıyorum. ilk önce geçmişinizi iyi hatırlayın sonra hümanistmiş gibi yorum yapın..

bende onu diyorum ya bazıları yakın geçmişi hafızalarından sildirmiş.Ama sorun değil biz hatırlamalarına yardımcı oluruz.

aynen.

Aksunguuur

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Galatasaray maçındaki ortamı gerçekten çok beğendim. Aslına bakarsak, vahşi bir ortam vardı Türk Telekom Arena’da, ancak sahadaki futbolcuya, rakipleri bile olsa saygı duyuyorlardı. Hiç yabancı madde atılmadı mesela... Böyle bir ortamda, rakip bile olsanız, futbol oynamak için can atarsınız.

Kuyt'ı bu sözü yüzünden tebrik ettim.