Trump'tan Kanada'ya Kereste Vergisi

Konusu 'Gündem (Dünya/Türkiye)' forumundadır ve SONG JOONG KI tarafından 25 Nisan 2017 başlatılmıştır.


 1. SONG JOONG KI

  SONG JOONG KI Koreli Reyiz Yönetici Moderatör

  Katılım:
  16 Eylül 2016
  Mesajlar:
  6.918
  Beğenileri:
  2.199
  Ödül Puanları:
  113
  Cinsiyet:
  Erkek
  Meslek:
  Öğrenci
  Yer:
  İzmir

  - Trump'tan Kanada'ya Kereste Vergisi

  [​IMG]
  Trump yönetimi NAFTA ortağı Kanada'dan ithal edilen kerestelere yüzde 24 oranına kadar vergi getirilmesine karar verdi.

  ABD Başkanı Donald Trump en yakın ticaret ortaklarından Kanada'ya ek vergi uygulamaya başladı. ABD yönetiminin yeni aldığı kararla Kanada'dan ithal edilecek kerestelere yüzde 3 ile 24 arasında değişen oranlarda vergi getirilecek. Verginin oranı şirketten şirkete değişim gösterecek.

  ABD ile Kanada 1994 yılında imzalanan NAFTA anlaşmasıyla birçok üründe vergi muafiyeti getirme kararı almıştı. Donald Trump ise başkanlık yarışında NAFTA'yı eleştirmişti ancak Trump eleştirilerini ağırlıklı olarak Meksika'ya yöneltmişti. Trump yönetiminin Kanada'ya vergi uygulamaya başlaması iki ülkenin karşılıklı olarak birbirine vergi misillemesi yapacağı korkusunu uyandırdı.

  SÜT ÜRÜNLERİ ANLAŞMAZLIĞI


  Kanada ABD'den ithal edilen süt ürünlerini NAFTA kapsamına girmediği gerekçesiyle vergiye tabi tutuyor. İki ülke arasında yapılan görüşmelerde bir sonuç alınamadı. Kanada'nın ABD'ye sattığı kerestelere vergi getirilmesi, ABD yönetiminin karşı hamlesi olarak değerlendirildi. Kanada Ticaret Bakanı Wilbur Ross'un, "Kanada ve ABD arasındaki ticaret ilişkileri için kötü bir hafta yaşandı" açıklamaları da bu değerlendirmeleri destekler nitelikte.

  Kanada 2016 yılında yakın müttefiki ABD'ye 5,6 milyar dolarlık yumuşak kereste satmıştı.

  kaynak:NTV
   


Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş