Trump'tan Kanada'ya Kereste Vergisi

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

SONG JOONG KI

Koreli Reyiz
Yönetici
Moderatör
Katılım
16 Eyl 2016
Mesajlar
7,717
Beğeniler
2,481
Puanları
113
Konum
İzmir
#1

Trump yönetimi NAFTA ortağı Kanada'dan ithal edilen kerestelere yüzde 24 oranına kadar vergi getirilmesine karar verdi.

ABD Başkanı Donald Trump en yakın ticaret ortaklarından Kanada'ya ek vergi uygulamaya başladı. ABD yönetiminin yeni aldığı kararla Kanada'dan ithal edilecek kerestelere yüzde 3 ile 24 arasında değişen oranlarda vergi getirilecek. Verginin oranı şirketten şirkete değişim gösterecek.

ABD ile Kanada 1994 yılında imzalanan NAFTA anlaşmasıyla birçok üründe vergi muafiyeti getirme kararı almıştı. Donald Trump ise başkanlık yarışında NAFTA'yı eleştirmişti ancak Trump eleştirilerini ağırlıklı olarak Meksika'ya yöneltmişti. Trump yönetiminin Kanada'ya vergi uygulamaya başlaması iki ülkenin karşılıklı olarak birbirine vergi misillemesi yapacağı korkusunu uyandırdı.

SÜT ÜRÜNLERİ ANLAŞMAZLIĞI


Kanada ABD'den ithal edilen süt ürünlerini NAFTA kapsamına girmediği gerekçesiyle vergiye tabi tutuyor. İki ülke arasında yapılan görüşmelerde bir sonuç alınamadı. Kanada'nın ABD'ye sattığı kerestelere vergi getirilmesi, ABD yönetiminin karşı hamlesi olarak değerlendirildi. Kanada Ticaret Bakanı Wilbur Ross'un, "Kanada ve ABD arasındaki ticaret ilişkileri için kötü bir hafta yaşandı" açıklamaları da bu değerlendirmeleri destekler nitelikte.

Kanada 2016 yılında yakın müttefiki ABD'ye 5,6 milyar dolarlık yumuşak kereste satmıştı.

kaynak:NTV
 
stat counter