Trigonometriyi Gerçek Hayatta Nasıl Kullanabilirim ?

Bu konuyu okuyanlar

kirlisepetiv1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Geç kaldığımın farkındayım ama matematiği sevmeyi geç öğrendim. Hedefim Bilgisayar Mühendisliği okumak ve Yapay Zeka gibi alanlarda çalışmak bu yüzden matematikle sürekli içli dışlı olacağımın farkındayım. Bu yüzden matematik konularını daha iyi kavrayabilmek için hayatımda bire bir kullanıp uygulamak istiyorum, trigonometriyi gerçek hayatta nasıl kullanabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim. :)

Reaksiyon puanı
5,172
Eğer iyi bir bilgisayar müh. Olacaksan malesef o kadar zamanın yok. Eğer trigonometriyi iyicene öğrenmek istiyorsan otur adam akıllı soru çöz...

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Geç kaldığımın farkındayım ama matematiği sevmeyi geç öğrendim. Hedefim Bilgisayar Mühendisliği okumak ve Yapay Zeka gibi alanlarda çalışmak bu yüzden matematikle sürekli içli dışlı olacağımın farkındayım. Bu yüzden matematik konularını daha iyi kavrayabilmek için hayatımda bire bir kullanıp uygulamak istiyorum, trigonometriyi gerçek hayatta nasıl kullanabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim. :)
Bilgisayar mühendisliğinde tasarım ve çizim yaparken faydasını çok göreceksin.

kirlisepetiv1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Eğer iyi bir bilgisayar müh. Olacaksan malesef o kadar zamanın yok. Eğer trigonometriyi iyicene öğrenmek istiyorsan otur adam akıllı soru çöz...
O kitaptaki sorular bana anlamsız ve soyut geliyor daha elle tutulur sorunlara çözüm bulmak istiyorum.

Reaksiyon puanı
5,172
O kitaptaki sorular bana anlamsız ve soyut geliyor daha elle tutulur sorunlara çözüm bulmak istiyorum.
O konudan sınavda soru geliyor. Kusura bakmada elazığ bilgisayar müh. Liğinden başarılı bir bilgisayar müh çok zor çıkar. Eğer hedefin varsa otur ders çalış. Türkiye öyle somut eğitime müsait bir ülke değil.

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Zaten iş hayatında Trigonometriyi tam kapasite bilmek zorunda kalmayacaksın. Sınavları zorlaştırmak için bu kadar ağırlıklı dersler veriliyor. :)

Abartmayalım:) O hesapların hepsini bilgisayar yapıyor. Hatta bir çok tasarımcı trigonometri bilmiyordur.
Sadece temel olarak bilmesi yeterli olabiliyor kimse şu sınavlardaki gibi problemler çöz demiyor.

Reaksiyon puanı
5,172
Başarı merdiveninde basamakları var. Konu sahibi arkadaş bu merdivenin ilk basamağını güya(!) Soyut gördüğü için en son basamağı düşünmeye başlamış.

Yanlış anlamayın ama güzelim ülkemde bir bilgisayar müh. başarılı bir yapay zeka geliştiricisi olması için en iyi ihtimalle boğaziçini kazanıp matematikten çift ana dal yapıp ardından yurt dışina gitme yada üniversitede kalma gibi hayalleri olmalı.

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Evet, Türkiye'de maalesef ki her mühendise önem verilmiyor. Çözümü Türkiye'de mühendisliği okuyup yabancı dili geliştirip ve yurtdışında çalışmak oluyor. Çünkü Türkiye'deki bilgisayar mühendislerinin çoğu işsiz.

Reaksiyon puanı
5,172
Zaten iş hayatında Trigonometriyi tam kapasite bilmek zorunda kalmayacaksın. Sınavları zorlaştırmak için bu kadar ağırlıklı dersler veriliyor. :)

Sadece temel olarak bilmesi yeterli olabiliyor kimse şu sınavlardaki gibi problemler çöz demiyor.
Günümüzde vr teknolojisi tamamen trigonometriye dayanmakta. Malesef o problemleri çözmek sizin tahmin ettiğiniz kadar faydasız bir şey değil.

Ayrıca o saçma sorular sizin matematiksel düşünme gücünüzü inanılmaz arttırıyor.

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Günümüzde vr teknolojisi tamamen trigonometriye dayanmakta. Malesef o problemleri çözmek sizin tahmin ettiğiniz kadar faydasız bir şey değil.

Ayrıca o saçma sorular sizin matematiksel düşünme gücünüzü inanılmaz arttırıyor.

Verilen eğitimlere saçma demiyorum. Fakat ülkemizde bu eğitimi faaliyete dökebilecek iş bulabilmek az olduğundan dolayı bize gereksizmiş gibi görünüyor. Burada önemli olan konusahibinin bilgisayar mühendisliğini okuduktan sonra hangi alanda çalışacağı.

CtrlEnter

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
885
Gerçek hayatta biraz trigonometri başlangıç pratiği için, bütün sokaktaki veya apartmandaki çanak antenlerin açılarını yönlerini hesaplayıp, gerekli değerlere göre yeniden ayarlayabilirsin. Üstüne para bile veren olur..

justlive4life

Doçent
Reaksiyon puanı
18
Bir eğitimci olarak şunu söyleyebilirim ki iyi bir mühendis olmak istiyorsan öncelikle bilgiyi araştırarak bulmayı iyi öğrenmen lazım.
Yani forumlarda sorup hazır cevaplar alarak kendini geliştiremezsin (ya da çok az geliştirirsin).
Bir konuyu önce öğrenirsin daha sonra uygulama alanlarını kendin keşfedersin ki bilgin daha kalıcı olsun.

Reaksiyon puanı
5,172
Trigonometri çok daha somut bir şey. Ben türeve hayranım. Bazı türev hesaplamaları ağzımı açık bırakıyor.

justlive4life

Doçent
Reaksiyon puanı
18
Trigonometri çok daha somut bir şey. Ben türeve hayranım. Bazı türev hesaplamaları ağzımı açık bırakıyor.
Esas olay LİMİT kavramıdır. Herhangi bir değişkenin ekstrem durumlardaki çözüm kümelerini anlamlı hale getirir. Bu sayede türeve ve integrale ulaşılıyor zaten. Unutalı 100 yıl oldu türev ve integrali o ayrı mesele :)

Reaksiyon puanı
5,172
Esas olay LİMİT kavramıdır. Herhangi bir değişkenin ekstrem durumlardaki çözüm kümelerini anlamlı hale getirir. Bu sayede türeve ve integrale ulaşılıyor zaten. Unutalı 100 yıl oldu türev ve integrali o ayrı mesele :)
Limit sayesinde türev tanımlanıyor ancak türev ile hesaplanamayacak problemler iki işlemle hesaplananiliyor. Benim türevi sevme sebebim bu.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Kodlayarak oyun kahramanları çizmeyi dene. Animasyon yada Simulasyon dene. Üç boyutlu çizimler kodlamayı dene.

Reaksiyon puanı
5,172
türev ile, hesaplanamayacak problemler iki işlemle hesaplananiliyor. Bir virgül yüzünden nasıl değişiyor anlam :) (eleştiri değil komik geldi sadece :) )
Sıkıntı değil. Genel olarak yazım kurallarına dikkat ederim ancak ara sıra gözden kaçabiliyor. Eh kimse kusursuz değil.