Triger Kayışı Hakkında En Çok Merak Edilen 8 Önemli Soru

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


serdarsolar

Üyecik
Katılım
2 Ocak 2018
Mesajlar
15
Puanları
3
Konum
istanbul
Triger Kayışı Nedir ?

Eksantrik mili ve grank milinin uyum içerisinde çalışmasına aracılık eden kauğuçuk özelliği olan motorun önemli parçlarından bir tanesidir. Gergi rulmanları üzerinden çalışan bu kayış motorunuzun ana parçalarının ( Piston, Subap ) gibi parçaların zamanlamasını sağlıyor. Yani 1. piston yukarı çıktığında 1. silindirdeki subabların kapalı olmasını ve bunu belli bir zamanlama simetrisi üzerinden yapılmasını sağlayan kayıştır.

Triger Kayışı Ne Zaman Değişir ?

Bunun için aracınızın bayisi ile görüşerek değişim km’sini öğrenmenizi önerebilirim .Fakat piyasada bilinen markaların değişim kilometresi 60 bin ila 90 bin km arasında değişmektedir. Ayrıca km’ye bağlı kalmadan 4 yıl dolması durumunda da km’ye bakılmaksınızın triger değişimi yapılması gerekmektedir. Çünkü kayış kağuçuk malzemeden yapıldığı için raf ömrü dolunca dişlilerin dibinden çatlama olur ve kopması yada sıyırması söz konusu olabilir.

Triger Kayışı Arabanın Çekişini Etkilermi ?
Triger kayışı arabanın çekişi etkilemez. Nasıl etkiler peki ? Triger değişimi yapıldığında sente ayarı tam yapılmazsa işte o zaman aracın çekişi gidişi çalışması etkilenebilir. Bu durumu yaşamamak adına triger kayışını uzman servis veya ustalara değiştirtmenizde fayda var.

Daha detayalı bilgi için Kaynak : https://arabanakit.com/triger-kayisi/
 
Üst
stat counter