Trafik sigortasında tek fiyat harekatı

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


Fragger

Dekan
Katılım
21 Eki 2016
Mesajlar
9,672
Puanları
113
Konum
İstanbul
Sigorta acenteleri, trafik sigortasında fiyat kaosu yüzünden mağdur olunca 'tek fiyat' sistemine dönülmesi için rapor hazırlayıp bakanlığa sunacak.

upload_2017-2-18_11-48-17.png


Trafik sigortasında firmalar arasındaki fiyat uçurumu yüzünden arada kalan sigorta acenteleri, uygulamada tek fiyata geçilmesi konusunda tek ses olmaya hazırlanıyor.

15 FİRMA BİRLİKTE ÇALIŞIYOR

Normalde tek bir sigorta şirketi yeterliyken 15 firmayla birden çalıştıklarını ancak daha uygun fiyat veren 16'ncı firma olduğu taktirde bunu vatandaşa anlatmakta güçlük çektiklerini belirten Sigorta Acenteleri ve Aracılar Derneği Başkanı İrfan Uzun, "Konuyu ilgili bakanlığa sunmak için bir rapor hazırlıyoruz. Şu anda acentelerin geri bildirimlerini topluyoruz. Mevcut sistemde hem vatandaş hem biz mağdur oluyoruz.

Bu durumun çözülmesi için tıpkı DASK'ta olduğu gibi tek fiyat uygulaması şart. Kaza yapana ceza, yapmayana indirim olursa vatandaş da mağdur olmaz" diye konuştu.

REKABET KURULU'NA BİLDİRDİK

Firmaların verdiği fiyatların karşılaştırılabildiği Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) sisteminden hâlâ pek çok kişinin haberdar olmadığını dolayısıyla vatandaşın acenteleri günah keçisi olarak gördüğünü vurgulayan Uzun şunları söyledi:

"Bir firma bir araca 800 lira fiyatı çıkarırken, diğeri 4 bin 800 lira fiyat belirliyor. Bu serbest piyasa ekonomisiyle açıklanamaz. Rekabete bile aykırı. Bu durumu Rekabet Kurulu'na da bildirdik."

ARACI KULLANAN DA SİGORTALANACAK

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, katıldığı bir TV programında trafik sigortasında yeni model üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Şimşek, "Arabanın sigortası var, deneyimsiz şoföre al sür diyorsunuz. Primleri yükselten bu tür faktörler var.

Hazine'ye söyledim çalışıyorlar" dedi. Şimşek, şirketlerin döviz ile borçlanmasına ilişkin de "Merkez Bankası'nın bir çalıştay yapması, martta da yeni makro ihtiyati düzenleme ve tedbirlerin devreye sokulması kararını aldık"cevabını verdi.

SAAT BAŞI FİYAT DEĞİŞİYOR

Sigorta acentesi Özcan Bozacıoğlu ise, "Sigorta firmaları şu anda trafik sigortalarıyla kâr ediyor. Saat başı kafalarına göre fiyat değiştiriyorlar.

900 liraya kestiğimiz sözleşmenin fiyatı 1 saat sonra bin 200 lira oluyor. Vatandaşa bu durumu anlatmak mümkün olmuyor" diye konuştu.

Kaynak : Trafik sigortasında tek fiyat harekatı
 

eSa

everything is possible..
Yasaklı
Katılım
5 Kas 2011
Mesajlar
9,809
Puanları
83
Tabi millet gidip daha ucuza başka yere yaptırmasın diye..
 

Tys23

Dekan
Katılım
22 Ağu 2012
Mesajlar
7,136
Puanları
113
Konum
Elazığ
Bi yere gidiyon 8xx fiyat veriyor diğer yer 7xx veriyor 10 dk sonra gidiyon 8xx diyen 1000 oldu diyor :D
 

Aedon

Profesör
Katılım
17 Mar 2014
Mesajlar
1,292
Puanları
83
Konum
İstanbul
Kötü olmuş. %30 daha ucuza yaptırdığım olmuştu biraz araştırmayla. Öpecekler şimdi herşekilde :D
 

denizakalin

Üyecik
Katılım
7 Ağu 2017
Mesajlar
12
Puanları
3
Konum
İstanbul
Çok kötü oldu bu ya. O kadar yerden fiyat aldım motor için ama bana aralarından en iyisi Quick sigorta gibin geldi. Yeni kurulmuş ama baya siteden fiyat alıp satın alıyon hemen pratik.
 
Üst
stat counter