Toshiba Qosmio x870 Ekran Kartı Değişimi

Bu konuyu okuyanlar

hooly

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
S.a arkadaşlar.
Toshiba Qosmio x870 marka laptop sahibiyim.(Toshiba Qosmio X870 = NVIDIA GTX 670M 3gb Ekran Kartı'na sahip)
Geçenlerde bilgisayar kendini kapattı ve geri açamadım. Bilgisayarcıya gösterdik ekran kartının değişmesi gerektiğini ve sadece qosmio serisine özel üretilen ekran kartı ile değişebileceğini söylemiş.
Bu olay hakkında birkaç sorum var.
Öncelikle bu ekran kartını nerden bulabilirim. İnternette biraz bakındım ama bulamadım.Ekran kartını nerden temin edebilirim.
2. si neden sadece qosmio için üretilmiş ekran kartı ile değiştirilebiliyor ? Daha başka bir ekran kartı değişmek mümkün değil mi ?
Son olarak değişimden sonra performans olarak değişim yaşar mıyım(pozitif veya negatif)?

Şimdiden cevaplayan herkese teşekkür ederim

hooly

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Fiyatı hakkında bilgim yok 4 5 sene öncesinde alındı.2 yıl abim kullandı 2 yıldır da ben kullanıyordum.
Bu ekran kartınının fiyatını attığınız siteden göremedim? Ben mi bulamadim acaba :)
Bir de bu seriye başka ekran kartı takamaz miyim? Daha düşük veya yüksek MX model bir ekran kartı mesela ?

hooly

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Doların artması ile fiyatı bu rakamlara ulaşmış olabilir.

Reaksiyon puanı
16,109
kartı sök tinerle yıka 200 derecede 3-5 dakika fırınla...

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,140
Hemen olumsuz yönelmeyelim. Driverları nasıl güncelledin?

hooly

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Driver güncellemesi derken hocam?
Bilgisayarımda oluşan sorun ısınıp (ne yazık ki) kapandı. Sonra tekrar açamadım. Internette yazılan birkaç öneriyi uygulayıp denedim fakat fayda vermedi.
Harici monitör ile de açılmayınca bir bilgisayarciya götürdüm. Ekran kartında sorun oldugunu değişmesi gerektiğini söyledi. Fakat bu değişme işlemi sadece toshiba qosmio için üretilen ekran kartı ile mümkün oldugunu söyledi.
Bilgisayar donanımından çok anlayan birisi de değilim malesef. Basit bir kullanıcının anladığı kadar anlıyorum diyebilirim. Bu ekran kartını bulmak zor sanırım dışardan sipariş etmek gerekiyormuş. Var mı turkiyede bunu satın alabileceğim bir yer ?

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,140
Driver güncellemesi derken hocam?
Bilgisayarımda oluşan sorun ısınıp (ne yazık ki) kapandı. Sonra tekrar açamadım. Internette yazılan birkaç öneriyi uygulayıp denedim fakat fayda vermedi.
Harici monitör ile de açılmayınca bir bilgisayarciya götürdüm. Ekran kartında sorun oldugunu değişmesi gerektiğini söyledi. Fakat bu değişme işlemi sadece toshiba qosmio için üretilen ekran kartı ile mümkün oldugunu söyledi.
Bilgisayar donanımından çok anlayan birisi de değilim malesef. Basit bir kullanıcının anladığı kadar anlıyorum diyebilirim. Bu ekran kartını bulmak zor sanırım dışardan sipariş etmek gerekiyormuş. Var mı turkiyede bunu satın alabileceğim bir yer ?
Sorun ısınma ise ne gerek var değişmesine? Termal macun yenilemesi ve güzel bir temizlik ile mis gibi olur. Cihaz fazla ısınırsa kendini kapatır. Soğuyana kadarda kendini kilitler. Bu çok doğal.

hooly

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Evet hocam ama kapandı ve yaklaşık 2 haftadır açılmıyor? Monitör sorunu olmadığını da harici monitöre bağlayıp test ettim. Bilgisayarcı arkadaşın ekran kartında sorun var demesi dışında başka bir sorun da gelmedi aklıma

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,140
Evet hocam ama kapandı ve yaklaşık 2 haftadır açılmıyor? Monitör sorunu olmadığını da harici monitöre bağlayıp test ettim. Bilgisayarcı arkadaşın ekran kartında sorun var demesi dışında başka bir sorun da gelmedi aklıma
2 haftadır açılmıyor demek.
Biz yine de pahalı olanı seçmeyelim. Cihaz tetikliyor mu?

hooly

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Tetiklemek ne oluyor hocam?
Açılırken ses çıkarıyor(Hem dit sesi hem de fan çalışma sesi) Lock tuşlarının ışığı da yanıp sönüyor yani çalışıyor. Ama ekranda zerre bir hareket yok. Kapalıyken nasıl ise açıkken de öyle

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,140
Tetiklemek ne oluyor hocam?
Açılırken ses çıkarıyor(Hem dit sesi hem de fan çalışma sesi) Lock tuşlarının ışığı da yanıp sönüyor yani çalışıyor. Ama ekranda zerre bir hareket yok. Kapalıyken nasıl ise açıkken de öyle
Tamam.
Şimdi şöyle bir işlem uygulayacağız.
Bilgisayarın bütün hava çıkışlarını bant ile kapat.
Ardından aç bilgisayarı. Isınıp kapanmasını bekle. Soğuduktan sonra ekran gelecekmi bakalım. Eğer sıkıntı ekran kartında ise en azından görüntü gelecektir diye tahmin ediyorum. Ramlerdede sıkıntı olabilir. Onlarıda elden geçirmek gerek.

hooly

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bayram sebebi ile evde değilim. Eve döndükten sonra dediğinizi uygulayıp sonucu yazarım buraya. İlginiz için çok teşekkür ederim inşallah bir faydası olur

hooly

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Tamam.
Şimdi şöyle bir işlem uygulayacağız.
Bilgisayarın bütün hava çıkışlarını bant ile kapat.
Ardından aç bilgisayarı. Isınıp kapanmasını bekle. Soğuduktan sonra ekran gelecekmi bakalım. Eğer sıkıntı ekran kartında ise en azından görüntü gelecektir diye tahmin ediyorum. Ramlerdede sıkıntı olabilir. Onlarıda elden geçirmek gerek.

Hocam dediginiz yöntemi henüz deneme fırsatı bulamadim. Ama her şeye hazırlıklı olmak acısından bu markaya uygun ekran kartını (ozellikle turkiye içerisinde) bulabileceğim nereler var?(Yabancı siteler de olur) internetten ufak bir araştırma yaptım lakin elle tutulur bir sonuç elde edemedim.
Umuyorum ki dediginiz yöntem ise yarar ama yine de her şeye hazırlıklı olup bir fiyat öğrenmek istiyorum.

Ekleme= Sadece ekran kartı almam yeterli midir. Yoksa bga dedikleri olay var mi benim laptopta? Bilgisi olan varsa bu konuda da yardimci olabilir mi?

hooly

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
modülü söküp fırınla bence...

Hocam şuan evde olmadığımdan ötürü bu işlemleri yapamıyorum. Önerileriniz için teşekkür ederim tek tek hepsini deneyeceğim.

Ama olası bir durumda nerden nasıl hangi parçayı temin edeceğimi de öğrenmek fiyatını belirlemek ona göre kendimi hazırlamak istiyorum.
Hiçbir yerde bu ürünün satışını görmedim.Üstelik sadece bu ekran kartı modelini almam yeterli midir? Bu konuda yardımcı olabilecek var mı ?

hooly

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Reaksiyon puanı
16,109
mxm olanlarda öyle bulurken kanser eder bilgisayarcılara ve geri dönüşümcülere bak sakın paradan söz etme.

italgen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu olay benim de başıma gelmişti aynı bilgisayarda. Ekran kartı bozulduğu için bilgisayara kısa devre yaptırıyor ve bilgisayar açılmıyormuş servisin dediğine göre. Çipi arızalı olduğu için yenielemek gerek dendi. O zaman ekran kartını yenileyemediğim için onboard ile idare ediyordum ama şu sıralar ekran kartı gerek. Herhangi bir ekran kartı uyumlu değil demişlerdi ama eğer takabilirsem daha düşük bir model de işimi görür. Durumu en iyi nasıl çözebilirim, siz ne yaptınız?

sodyum12

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
x870 benim cihaz kapandı açılmadı, ekran kartı arızası var denildi. Onboard ile nasıl devam edebilirim italgen nasıl yaptın anlatabilirmisin