Toshiba a 200 de var olan bölünmüş diske farklı işletim sistemi nasıl kurulur

Bu konuyu okuyanlar

tr61

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar toshiba a 200 23 u bilgisayarımda kullandığım harddiskten ayrı formatlanmamış bir disk daha var. şu anda bilgisayarımda kurulu olan vista da çizim programlarını(catia,corel draw) çalıştıramıyorum. bunun için diğer diske windows xp kurup bu tip programları çalıştırmak istiyorum nasıl yapmam lazım. şimdiden teşekkürler.

adem54

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Türkiye doğumluyum. %100 Türküm. Türkçe ana dilimdir.

Ama bu yazı Türkçe değildir.

tr61

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
iyide bilgisayar parçaları ve programlar için henüz türkçe çıkmadı

adem54

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Sorununu daha anlaşılır şekilde anlat arkadaşım...

karcx

Profesör
Reaksiyon puanı
39
@adem54:
Daha nasıl anlatsın arkadaşım anlatmış ya derdini...
@tr61: Tabiki kuarbilirsin..
Adım 1: Öncelikle temiz bir partisyon oluşturun, XP’yi bu partisyona kuracağız.

Adım 2: Bilgisayarınızı Windows XP cd si ile boot edin ve az önce oluşturduğunuz partisyona Windows XP’yi kurun.

Adım 3: Bilgisayarınız yeniden başladıktan sonra direkt olarak Windows XP ile açıldığını göreceksiniz. Korkmayın, Vista’nız bir yere gitmedi hala oralarda bir yerde :) Windows Vista DVD’si ile bilgisayarınızı boot edin, ilk kurulum ekranında dil ayarlarınızı seçip NEXT butonuna basın.

Adım 4: Bir sonraki ekranda sakın Install seçeneğine basmayın. Amacımız tekrar Vista kurmak değil, Vista’nın boot kaydını yeniden yaratmasını sağlamak. Sol alttaki Repair Your Computer seçeneğine tıklayın.

Adım 5: System Recovery Options ekranında Windows Vista’yı seçin ve Next butonuna basın. Bir sonraki ekranda Command Prompt seçeneğini tıklayın. Karşınıza komut penceresi gelecek.

Adım 6:Komut penceresinde aşağıdaki her komutu yazıp ardından enter’a basın.

bootrec.exe /fixMBR
bootrec.exe /fixBoot

Adım 7: Boot sektörünü onardığımıza göre bilgisayarı yeniden başlatabiliriz. Gördüğünüz gibi Windows Vista geri döndü! :)

Adım 8: Vista sorunsuz bir şekilde açıldıktan sonra Başlat menüsüne tıklayın ve cmd.exe yazıp CTRL+Shift+Enter tuşlarına basın. CRTL+Shift+Enter yapmamızın nedeni, komut satırını, az sonra yapacağımız işlemler için yetkilendirmek. Bu nedenle sadece “Enter” yapmayın.

Adım 9: Aşağıdaki her bir komutu tek tek komut penceresine girin. Bu arada eğer Vista “C:” sürücüsü dışında bir sürücüye kuruluysa sürücü harfini ona göre değiştirin. Her komutu girip enter’a bastıktan sonra “The operation completed successfully” uyarısını görmeniz gerekiyor. Eğer bu uyarıyı göremiyorsanız bir şeyler yolunda gitmiyor demektir ve bir önceki girdiğiniz komutu tekrar girmeniz gerekir.

bcdedit -set {ntldr} device partition=C:
bcdedit -set {ntldr} path \ntldr
bcdedit -displayorder {ntldr} -addlast
bcdedit -set {ntldr} description “Microsoft Windows XP”

Artık bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda boot menüsü üzerinde Windows Vista ve Windows XP‘yi göreceksiniz. İstediğinizi seçerek, kendinizi Microsoft’un sevgi dolu kollarına bırakabilirsiniz :)

Not {Ç}alıntıdır..

tr61

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
çok teşekkür ederim karcx, emeğine, bilgine, alakana çok teşekkürler. SAĞOL.

karcx

Profesör
Reaksiyon puanı
39
Ben teşekkür ederim..
Yanlız emek bana ait değil alıntı yaptım..
İyi çalışmalar..