Torrent Hakkında Tavsiye

Bu konuyu okuyanlar

What The Hell

Profesör
Reaksiyon puanı
9
Torrent'e yeni başlıyorum. Daha doğrusu başlamak istiyorum ama nerden giriş yapıcağımı bilmiyorum. :laugh: Elimde 2 tane zamunda 2 tane demonoid.me hesabı var. Sanırım başlangıc için bu hesaplar yeterli olucaktır. uTorrent'i indirdim ama sizce uTorrent mi kullanim yok bitcomet mi kullanım hangisi daha iyi? Kısaca bu torrent dünyası hakkında tavsiyelerinizi bekliyorum. Bide bu thepiratebay a üye olup mu dosyaları indircez yoksa üye olmadan da indirebiliyormuyuz? :devil:

adrasa

Dekan
Reaksiyon puanı
37
piratebay'ı bilmem ama downloand torrent diye bi seçenek varsa durma tıkla derim :mrgreen: utorrent kullanıyorum ben memnunum :D

ZorhaK

Rektör
Reaksiyon puanı
259
2 tane torrent dosyası çekince bu konuyu açtığın için kendinden utanacaksın:))

o kadder basit yani bu torrent işleri:))

mendocino

Rektör
Reaksiyon puanı
81
üyelik istemeyen en iyi site bence isohunt tek basına bile yetiyo. üyelik isteyenleri zaten bilmeyen yok zamunda,torrentleech vs vs

What The Hell

Profesör
Reaksiyon puanı
9
@adrasa Bu torrenti indir(magnet link) var sanırım burdan sömürcem. :D
@ZorHak Aslında şu terimleri bilmiyorum. Ratio nedir upload nasıl yapılır falan tek sıkıntım bu esasında. :D
@LadyArch3r piratebaya göre karışık geldi ama zamanla aşarım artık.
@Darknes$ uTorrent indirdim de bitcomet daha hızlı diyorlar o konuda biraz kafam karıştı.
@aykutyenihan Ekledim o siteyide indireceğim sitelere. :D

Son olarak yorum yazan herkese teşekürler. Birazda şu upload nasıl yapılır,ratio ne demek bide seech,seeder bunları açıklasanız sevinirim.

Darknes$

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
351
Temel Torrent Terimlerihttp://www.torrentdestek.net/rehberler/698-temel-torrent-terimleri.html
Seed : İngilizcede "tohum" anlamına gelen kelime , Torrent dünyasında kaynak anlamına gelir. Dosyanın tümüne sahip ve paylaşımda bulunduran kişilere seeder denir.

Leech : İngilizcede "sülük" anlamına gelen kelime , Torrent dünyasında sömürücü yada dosyayı çekenlere denir. Dosyayı çeken kişiler aynı zamanda dosyanın kısmi bir bölümüne sahip olduklarından leecher diye anılırlar.

Peer : Seed ve Leech'in toplamına verilen isimdir.

Tracker : Torrentin bağlandığı basit bir sunucudur. Torrenti çeken peerler trackera dosya hakkında bilgi gönderirler , diğer peerler ise trackera bağlanarak kimse hangi dosyanın hangi parçalarının olduğunu öğrenirler. Tracker üzerinden kesinlikle dosya transferi gerçekleşmez sadece kaynak paylaşılır. Kim ne kadar dosya çekti ve ne kadar yükledi gibi istatistik bilgilerinide barındırabilir.

DHT : Distributed Hash Table peerler arası kaynak paylaşımı diye özetleyebileceğimiz bir özelliktir. Trackerdan bağımsız kaynak bulma işini üstlenir. Private (özel) trackerlarda kullanılmaması gerekmektedir.

Download : Torrent sistemi aracılığı ile diğer kullanıcılardan dosya indirme işlemine verilen isim.

Upload : Torrent sistemi aracılığı ile diğer kullanıcılara dosya gönderme işlemine verilen isim.

Ratio : Bir torrentin (aslında torrentden çekilen dosyaların) Upload işleminin Download işlemine oranıdır. Bu özellik Private (özel) trackerlarda özellikle önemlidir. Sağlıklı paylaşımı ve Hit&Run olayını ortadan kaldırmak ve dosyaların daha yüksek hızlarda sunulmasını sağlamak için kullanılan bir özelliğe verilen isimdir. Genek olarak Torrent dünyasında paylaşımcıyım diyebilmek için en az 0,5 ratio oranını yakalamanız gerekmektedir. Yani 1 Gb downloada 500 Mb upload yapmanız gerekmektedir. Public (genel) trackerlarda ise tamamen Torrent ruhuna ve kullanıcının insafıyla alakalı bir yaptırımdır.

Hit&run : İngilizce anlamı Vur ve Kaç olan kelime , benzer bir anlamda Torrent dünyasında da kullanılmaktadır. Dosyayı çekip hemen paylaşımdan kaldırma işlemine ve kaldırana verilen isimdir. Torrent ruhuna aykırı bir durumdur. Ve istenmeyen bir olaydır.

What The Hell

Profesör
Reaksiyon puanı
9
Çok teşekürler. :D İlk dosyayı indirmeye başlıyorum. :D

lazerboy

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Bittorrent kullanıyorum gerçi kotalıyım ama olsun arada indiriyorum :) İsohunt'ı ben de öneririm söylediğin sitelerin tümünü arayıp sonuçları gösteriyor üyeliği de yok :)

way_be

Dekan
Reaksiyon puanı
12
bitcomet te iyi :) torrentz ye de bakabilirsin torrent sitesi olarak

Reaksiyon puanı
2,146
Upload değerinin doğru yansıması için sanırım port mort cart curt ayar yapman gerek :D

MSDN

Profesör
Reaksiyon puanı
22
BitComet 4ever, mod olarak uTorrent kullanıyorum :)

muratveb

Profesör
Reaksiyon puanı
56
uTorrent kullanıyorum. Tek geçerim...