Toplum içinde rahat olamamak ?

Bu konuyu okuyanlar

inteResTing61

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Artık öyle bir hale geldi ki sokaktayken bile rahatsız oluyorum herkesin içinde. Bundan kurtulmam için ne tavsiye edersiniz bu özgüvenle mi alakalı ?

MuhammedSC

Profesör
Reaksiyon puanı
484
Artık öyle bir hale geldi ki sokaktayken bile rahatsız oluyorum herkesin içinde. Bundan kurtulmam için ne tavsiye edersiniz bu özgüvenle mi alakalı ?
Rahatsız oluyorum derken ? Utanıyormusun,Kendini mi beğenmiyorsun ? İnsanlardan nefret mi ediyorsun ?

Ali TEMEL

Profesör
Reaksiyon puanı
92
Konuşma bozukluğu var mı acaba? Örneğin R veya S harflerini söyleyememe gibi.

tachyon

Doçent
Reaksiyon puanı
59
Başkalarının senin için ne düşündüğünü boş ver. Öz güvenin yerinde olsa bile başka insanların senin hakkında ki düşüncelerini kontrol edemeyeceğin fikrini kafana yerleştir. Genelde yetişme çağlarında aile ve toplum tarafından empoze edilmeye çalışılan fikirlerin bilinçaltına yerleşmesinden kaynaklanıyor. "Ahlak sınırları çerçevesinde yaşıyorsam başka insanların benim için düşündüklerinin hiç bir önemi yoktur" düşüncesi bundan sonra senin hayat görüşün olsun.

inteResTing61

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Başkalarının senin için ne düşündüğünü boş ver. Öz güvenin yerinde olsa bile başka insanların senin hakkında ki düşüncelerini kontrol edemeyeceğin fikrini kafana yerleştir. Genelde yetişme çağlarında aile ve toplum tarafından empoze edilmeye çalışılan fikirlerin bilinçaltına yerleşmesinden kaynaklanıyor. "Ahlak sınırları çerçevesinde yaşıyorsam başka insanların benim için düşündüklerinin hiç bir önemi yoktur" düşüncesi bundan sonra senin hayat görüşün olsun.
tamam ama ben zaten başkalarının ne düşündüğünü yeni umursamaya başladım. Şimdi sadece umursamamam gerektiğini düşününce direk kafama yerleşeceğini zannetmiyorum. Olmuyo da zaten

tachyon

Doçent
Reaksiyon puanı
59
Evet işte problemin kaynağı belli. Bunu kafandan geçirmeme alıştırması yapman lazım. Yani düşüncelerini kontrol edebilirsen bundan da kurtulursun. Seni sıkıntıya sokan düşünce şeklin. Bir çok insanda farklı şekillerde ortaya çıkar sende aşırı şekilde utanma olarak ortaya çıkıyor. Bir diğer ismi bunun kompleks yapmaktır. Şu şekilde düşünme alışkanlığın olsun. Kendine bu duygu geldiğinde şöyle söyle: "Başkalarının düşüncelerini kontrol edebilir miyim? Onlar benimkini kontrol edemiyorsa bende onlarınkini kontrol edemem. Kontrol edemeyeceğim hususta neden kaygıya kapılayım." Başka bir düşünce şekli de elinde olmayan durumlar için kaygıya kapılma şeklindedir.

inteResTing61

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Evet işte problemin kaynağı belli. Bunu kafandan geçirmeme alıştırması yapman lazım. Yani düşüncelerini kontrol edebilirsen bundan da kurtulursun. Seni sıkıntıya sokan düşünce şeklin. Bir çok insanda farklı şekillerde ortaya çıkar sende aşırı şekilde utanma olarak ortaya çıkıyor. Bir diğer ismi bunun kompleks yapmaktır. Şu şekilde düşünme alışkanlığın olsun. Kendine bu duygu geldiğinde şöyle söyle: "Başkalarının düşüncelerini kontrol edebilir miyim? Onlar benimkini kontrol edemiyorsa bende onlarınkini kontrol edemem. Kontrol edemeyeceğim hususta neden kaygıya kapılayım." Başka bir düşünce şekli de elinde olmayan durumlar için kaygıya kapılma şeklindedir.
Peki teşekkürler cevapların için

RoketLiSaVasTReni

Profesör
Reaksiyon puanı
2,554
Bir yere çıktığın zaman toplulukta sen kendin birine çok odaklanarak bakıyor musun kimse bakmaz öyleyse kimse de sana öyle bakmıyordur bu durumda utanma durumu gereksiz oluyor.Ben de karşı cinsle muhatap olurken yada bir yerde yanıma oturunca olur çünkü benim hiç karşı cinsten arkadaşım yok sevgilim de hiç olmamış ama istesem aşarım bunu da nasıl sürekli kafeye gidip kızlı erkekli oturarak onlara takılarak zamanla alışırsın sende dışarıda daha çok yürü mesela herşey kafada bitiyor.Çok böyle aşırı parlak yada çağdışı giyinmediğin sürece dikkat çekmezsin zaten dikkat çekmezsen sana bakmaz herkes e sen odak noktası değilsen utanman için de bir sebep olamaz.Ek olarak paran varsa spor yap dik dur ve en önemlisi insanlarla muhabbet etmekten çekinme.Sanki herkes ceo herkes senin benim gibi insan.