Tivibu İçin Yeni Yayın Dönemi

• Konuyu başlatan shiftdelete.net
  • Başlangıç tarihi

Bu konuyu okuyanlar

S

shiftdelete.net

SDN Okuru
Tivibu İçin Yeni Yayın Dönemi

Türk Telekomun TV platformu olan Tivibu yeni yayın dönemine başlıyor. Yeni dönem için hizmetin alt yapısı da yenileniyor

Tibivu'nun yeni yayın dönemi için yaptığı değişiklikleri nasıl buldunuz?

Son düzenleme:

rocker_tr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
ADSL kullanıcıları uygun fiyata kullanabildiğinden onları ilgilendiren bir konu. Uydunet olsun, superonline kullananlar olsun onların kendi servis sağlayıcılarının verdikleri hizmetler içinde.

İşin bir diyer komik yanı adsl kullandığım zamanlar ben indirimli olarak 10 TL gibi bir ücrete Tivibuyu kullanabiliyordum. Kullanma nedenim çatıya uydu takamama izin vermemeleri ve alternatif kablolu tv, fiber gibi hizmetlerin olmamasıydı. Kablolu tv gelince Uydu nete geçince bana bu hizmeti ücretsiz verdiği gibi evimde teledünya var. Bu nedenle bilgisayar, cep telefonu üstünden seyretmek hiç cazip gelmiyor. Bu hizmeti daha çok dışarda kullanıma yönelik. Ama şöyle bir olay daha bu sefer cep telefonun kotası nedeniyle seyredemiyorsun. VINN olsa o da aynı kotaya tosluyorsun. Bir yerden wifi üzerinden seyretmen gerekiyor fakat bu sefer de takılmalar yüzünden seyredemiyorsun.

Hizmetin sorunlu olduğu yerlerleri çözmeleri lazım.

Cep telefonları için kota sorunu. Sabit net nedeniyle kota liminiti çok yükseltemezler onun yerine tivibu kotayı etkilememesi sağlanabilir.

Sabit evler için tivibu ev gibi sistemler de gene net üzerinden hizmet veriliyor. Bir download, upload yapılması yayında kesilmeler oluyor. Neti kullanan ikinci bir cihaz yüksek bant kullandığında kalite düşüşü yaşanıyor. Özellikle aktif bir internet kullanıcısı adil kullanım kotasını doldurması 1 hafta bile sürmüyor geri kalan 3 hafta 3mbps yani 340kbps download hızında bağlanıyor. Tivibu açıldığı zaman online oyun oynayan bir kişinin 60ms ping'i 120-140ms lere çıkıyor. Bu da online oyunlar için ciddi bir sorun yaratıyor.

Hizmeti daha doğru dürüst veremedikten sonra tutupta 1 hafta geriye kadar seyretme olsa ne olur, ne olmaz. İstersen 8K hizmet ver. Ben onu efektif olarak kullanabildiğim sürece bir anlamı var. Bir çok youtuber ile konuştum. İzlenme istatistikleri ve kendi kullandıkları izleme kalitesi beinm gibi 480p. Adil kullanım kotası devreye girince 720p de insanlar takılma yaşadıkları için pek kullanmıyor. Adil kullanım kotası soforlanınca da hemen bitmesin diye HD seyretmiyor. Sen şimdi koskoca tv de internet üzerinden kaç p değerde izleteceksin. Ultra HD, HD televizyonda 480p civarı vereceğin bir hizmet karşında o kadar para televizyona verip almak boşa para harcamak değil mi diye sormak istesemde aslında bu rezillikten başka bir şey değildir.