Tıpı kazanmak istiyorum

Bu konuyu okuyanlar

theodore

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle şuan bunu okuyan ve yardım niteliğinde yorumlar yapan herkese teşekkür ederim. SDN platformunda yeni üyeyim sizler tecrübeli abilerim ablalarıma bir şey sormak istiyorum fazla uzatmıcam konuya geçiyorum ben.. Öncelikle bu sene son senem (12.sınıf) ve seneye üniversite sınavına gireceğim. Başlıkta da belirttiğim gibi tıp fakültesi kazanmak en büyük hedefim; hele ki Ege Tıp şuan hayallerimin yeri. Bunu başarmak için ve sınav sonucumun iyi gelmesi için sizin şimdiden tavsiyelerinizi bekliyorum.

Derslerle olan ilgimi de hemen sizlere bahsediyim (sayısal öğrencisiyim).. 3 senedir (9-10-11.sınıflar) derslerime okul sınavlarıma yönelik çalışıyorum ve ortalamam 85'in üzerinde (son sene 90 dı hatta). Haliyle çalışkan pes etmeyen azimli bir öğrenci sayılırım. Matematik dersine nedendir bilmem hep bi ilgim bi alakam olmuştur yıllardır. Yani Allah vergisi desem yeridir. Fenim ise matematiğe göre biraz daha aşşa seviye ama kimya başta olmak üzere biyolojiden de hoşlanırım(Fizik sevmiyorum demiyorum ama yapamayınca bi canım sıkılıyo hemen)..

Gelelim sadete. Sizden istediğim bana bu yolda beni başarıya hedefime götürecek tavsiye vermeniz. Şimdiden herkese teşekkür ediyorum :)

Kestane

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
Soru çözmek :D çok klişe ama olay bu. Düzenli bi periyotta soru çözmek bol bol. Sırf zevk aldığı için soru çözen bi arkadaşım vardı. O çocuk bir soruya 10 farklı açıdan bakarken ben tek yoldan yapmaya çalışırdım hep. Yani soru tiplerini ve çözüm yollarını iyi öğrenmek işin özellikle bu sene matematikte türev integralde çok yardımı dokunur. O çocukta 4 bininci oldu mesela. Herif her soruyu cozuyordu

goodolddays

Müdavim
Reaksiyon puanı
202
Bu yaz 12. sınıfa kadar olan tüm konuları tekrar edeceksin. Son sınıfta da okulda/dershanede konu işlendikçe o konuyu halletmeye bakacaksın. Bu yazı iyi değerlendirip eski konuları halletmen lazım. Döneme başladığında eski konuları hallettim, oradan soru kaçırmam diyebiliyosan kalanı da halledersin zaten.

Şimdiden başarılar dilerim :)

Reaksiyon puanı
2,554
Bedava gel oku değil bedava gel doktor ol deseler olmam vala tavsiye olarakta bt38e katılmayla birlikte haftada 1 deneme sınavı hergün mutlaka parağraf ve ayda bir de eski çıkmış soruları çözersin şimdiden başarılar :)

M.Şamil CAN

Müdavim
Reaksiyon puanı
105
Valla ben şöyle söyleyeyim Manisa'da okuyorum parasız kalmıştım bir amelelik işi çıktı eşya taşıma bende zıpladım hemen eşyaları taşırken tıpa hazırlanan bir çocuğun odası vardı duvarlara çizelge yapmış işte 1 saat çalıştın kazanamicaksın 3 saat çalıştın böyle olmaz 5 saat çalıştın bu mu seni kazandırcak biraz daha çalış filan gibi manyakça şeyler. Sanırım kazanmak için normal çalışmaların üstüne çıkman lazım anladığım bu.

Burk.Clik

Müdavim
Reaksiyon puanı
40
Düzenli ve sıkılmadan çalışman lazım. Herşeyden önce iyi bir temelin varsa kazanman çok zor olmayacaktır. Eğer ders çalışmaktan sıkılmıyor ve düzenliysen tıp okurkende zorluk çekmezsin. Birçok tıp okuyan arkadaşım var çoğu durumlarından memnun , kendi istekleriyle tıpı seçmiş düzenli çalışan kişiler. Öncelikli hedefin yaşadığın yerdeki tıp fakültesi olmalı, evine en yakın tıp en iyi tıptır. Eğer fen lisesine veya iyi bir anadoluya gidiyorsan zaten temelin olması lazım bu yüzden oturup saatlerce konu çalışmana gerek yok. Mümkün olduğunca fazla soru çözmen gerekiyor. Ygs için ilk önce eksik konularını tamamla daha sonra her gün en az 1 deneme çöz. Denemelerin dışında matematik ve fenden soru bankası bitir. Yapamadığın sorulara tekrar dön çözemezsen arkadaşlarına veya hocalarına kesinlikle sor. Ygs için en iyi tekrar soru çözmektir. Ne kadar sık deneme çözersen o kadar hem zaman olarak hemde düzey olarak gelişirsin. Ygs de konu eksiğinin kalmadığını düşündüğünde lys konularına geçmelisin. Birçok öğrencinin yaptığı gibi ygs den sonra lys çalışırsan istediğin sonucu almada büyük bir yara almış olursun. Ygs herşey değil ama ygs de alacağın sonuç büyük bir ihtimal yerleşme sonucuna yakın sonuç olacaktır. Ama bu demek değil ki ygs de 25k olduğunda yerleştirmede 10k olamazsın. Sadece çok daha ekstrem çalışman gerekir o zaman , ygs de ne kadar iyi sonuç alırsan lysye o kadar rahat girersin. Son birşey moralini kesinlikle yüksek tut. Dönem içinde girdiğin deme sınavları kötü gelebilir, bu ygs den veya lysden de kötü bir sonuç alacağın anlamına gelmez.

theodore

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Gerçekten çok hoş güzel bir tavsiye ellerine diline sağlık. Fen lisesindeyim şuan. Verdiğin talimatlar üzerinden gidicem ve her dersden 3-4 soru bankası bitiricem bu yaz için okul döneminde ise sırf deneme ve lys tamamı. Daha yapmam gereken ne varsa sölerseniz sevinirim. Yorum yazan herkese teşekkür ederim tekrardan :)

kadirirdem

Müdavim
Reaksiyon puanı
708
Öncelikle şuan bunu okuyan ve yardım niteliğinde yorumlar yapan herkese teşekkür ederim. SDN platformunda yeni üyeyim sizler tecrübeli abilerim ablalarıma bir şey sormak istiyorum fazla uzatmıcam konuya geçiyorum ben.. Öncelikle bu sene son senem (12.sınıf) ve seneye üniversite sınavına gireceğim. Başlıkta da belirttiğim gibi tıp fakültesi kazanmak en büyük hedefim; hele ki Ege Tıp şuan hayallerimin yeri. Bunu başarmak için ve sınav sonucumun iyi gelmesi için sizin şimdiden tavsiyelerinizi bekliyorum.

Derslerle olan ilgimi de hemen sizlere bahsediyim (sayısal öğrencisiyim).. 3 senedir (9-10-11.sınıflar) derslerime okul sınavlarıma yönelik çalışıyorum ve ortalamam 85'in üzerinde (son sene 90 dı hatta). Haliyle çalışkan pes etmeyen azimli bir öğrenci sayılırım. Matematik dersine nedendir bilmem hep bi ilgim bi alakam olmuştur yıllardır. Yani Allah vergisi desem yeridir. Fenim ise matematiğe göre biraz daha aşşa seviye ama kimya başta olmak üzere biyolojiden de hoşlanırım(Fizik sevmiyorum demiyorum ama yapamayınca bi canım sıkılıyo hemen)..

Gelelim sadete. Sizden istediğim bana bu yolda beni başarıya hedefime götürecek tavsiye vermeniz. Şimdiden herkese teşekkür ediyorum :)
çok sıkı çalışman lazım klişe laf ama öyle başını dersten sorudan kaldırma sadece wc ve yemek için çık odadan sessiz ortamda çalış kafanı derse ver aklın başka bi yerde olmasın....

Pupilla

Müdavim
Reaksiyon puanı
138
[MENTION=464865]theodore[/MENTION] tıp fakültesinde okuyan bir abin olarak birkaç tavsiye vereyim.

-ygs'de ortalama bir temelin varsa kesinlikle ygs için ekstra bir çalışma yapma.

-ygs çalışacağın süre yerine haftada 3 ygs denemesi çöz ve deneme sonrası sorularını analiz et. yayın ayırt etme bütün yayınlarınkini çöz

-bu şekilde ygsye kadar devam edersen piyasadaki bütün ygs denemelerini taramış olursun. bu sana kuru kuru ygs soru bankaları çözmekten çok daha yararlı olur

-onun haricinde de yazdan itibaren bol bol lys çalış. mattan en az 3 soru bankası bitir. sırasıyla eksen, fem, karekök çözebilirsin.

-lys kimyada organik kimyayı yarıyıl tatili öncesine kadar hallet mutlaka. biyolojide sistemleri de bitirebilirsen çok yararlı olur.

-ygsden sonra ise haftada en az 3 lys denemesi yap(mat, geo, fizik, kimya, biyoloji olarak)

aklıma gelenler şimdilik bunlar. başka sorun olursa yardımcı olurum.

theodore

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
[MENTION=70777]Pupilla[/MENTION] Ygs için suanlık cok az bi konum kaldı biyoloji ve fizik açısından yetersizim biraz ygsde. Lys mat geo lys kimya da nerdeyse eksiğim yok soru acıp çözsem hatırlarım. Ygs için elimde birkaç soru bankası var onları bitirdikten sonra lysye geçmeyi düşünüyorum. Yani eylül 15 gibi ve bir daha da ygsye bakmam denemeye bırakırım gerisini. Teşekkür ederim yorumun tavsiyen için tıpta okuyan abim :) başka tavsiyelerin de olursa çekinmeden yazarsan çok mutlu edersin :)