tetenoz olur muyum ?

Bu konuyu okuyanlar

-Uncar_Blood-

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,174
beyler banya yaparken permatiği şampuğanların olduğu yere koydum orası ara sıra ıslanıyor ve buyüzden permatiği koyduğum yer paslıydı permatiği kullanmak üzere aldım ve tırtıklı tarafında pas olmuş onu şampuanı sıktım ve hiç elimi sürmeden suyun altına soktum pas geçmişti o anlık acaba bişi olur mu diye düşünürken ters tarafıyla kestiğim için bi nevi kestiğim yeri yozmuş oldum afedersiniz ama kılların olduğu yerlerde kapdığım için (ters tarafıyla kestiğim için ) küçük küçük nokta çok az kan çıkmış olduğunu gördüm bunun bana zararı var mı tam 20 saat oldu şuan baş ağrısı kulak kızarması var dediğim gibi pas tırtıklı tarafın ordaydı yıkayınca geçti ve öyle kullandım banyodan çıktıktan sonra 5 dk sonra kolanya fln sürdüm bir şey olur mu 8. sınıf olduğum için bu hafta aşı yapacaklar (tetenoz-difteri) aşısı buda yani şimdi gitmeli miyim ?

Waddler

Müdavim
Reaksiyon puanı
612
bence şimdiden git bir sağlık ocağına, sağlık bu beklemeye gelmez şüphen dahi olsa tedavi olmalısın. geciktirme, her şeyden önce sağlık..

-Uncar_Blood-

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,174
bence şimdiden git bir sağlık ocağına, sağlık bu beklemeye gelmez şüphen dahi olsa tedavi olmalısın. geciktirme, her şeyden önce sağlık..
BEN hala anlmıyroum benim kaygı bozukluğum var piskolojik ağrılarım fln oluyo piskolojik kalp ağrılarım oldu çok hastaneye gittik ve hiç bir şey çıkmadı bu yüzden beni hastaneye götürmüyorlar birşey olmaz diye ateşim var ama hala götürmüyorlar yok bir şey olmaz die doktorlar sanki ! !

Isaac42

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,526
BEN hala anlmıyroum benim kaygı bozukluğum var piskolojik ağrılarım fln oluyo piskolojik kalp ağrılarım oldu çok hastaneye gittik ve hiç bir şey çıkmadı bu yüzden beni hastaneye götürmüyorlar birşey olmaz diye ateşim var ama hala götürmüyorlar yok bir şey olmaz die doktorlar sanki ! !
Bu dediklerin ben dahil hepimizde oluyor ancak bu senin kendin de dediğin gibi psikolojik ağrıdan kaynaklı. Çok kaygıya kapılma panik yapma bunlar normal şeyler. Tetanoz aşısı için de daha ciddi yara olması gerek ve o yaranın mikrop kapması gerek.

Kararsız23

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,124
Sağlık bu. Aması olmaz. Hemen bir doktpra gitmelisiniz

Ancak eğer ailen ateşine baktıysa ve eğer yoksa o zaman muhtemelen psikolojik

-Uncar_Blood-

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,174
Sağlık bu. Aması olmaz. Hemen bir doktpra gitmelisiniz

Ancak eğer ailen ateşine baktıysa ve eğer yoksa o zaman muhtemelen psikolojik
Yok olmuyor annem i̇le babam dişari çiktilar evde teki̇m hastaneye gi̇demi̇yeceği̇m eğer yarin aşi olursak çok i̇yi̇ olurd dedi̇m ya tetenoz aşisi olcaz okul i̇çi̇n vallahi̇ bu annemler beni̇ deli̇ edi̇yor

Son düzenleyen moderatör:

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,982
beyler banya yaparken permatiği şampuğanların olduğu yere koydum orası ara sıra ıslanıyor ve buyüzden permatiği koyduğum yer paslıydı permatiği kullanmak üzere aldım ve tırtıklı tarafında pas olmuş onu şampuanı sıktım ve hiç elimi sürmeden suyun altına soktum pas geçmişti o anlık acaba bişi olur mu diye düşünürken ters tarafıyla kestiğim için bi nevi kestiğim yeri yozmuş oldum afedersiniz ama kılların olduğu yerlerde kapdığım için (ters tarafıyla kestiğim için ) küçük küçük nokta çok az kan çıkmış olduğunu gördüm bunun bana zararı var mı tam 20 saat oldu şuan baş ağrısı kulak kızarması var dediğim gibi pas tırtıklı tarafın ordaydı yıkayınca geçti ve öyle kullandım banyodan çıktıktan sonra 5 dk sonra kolanya fln sürdüm bir şey olur mu 8. sınıf olduğum için bu hafta aşı yapacaklar (tetenoz-difteri) aşısı buda yani şimdi gitmeli miyim ?
Tetanoz olmak kötü bir şey değil sen önlemini al yeter.

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Tetanoz olmak kötü bir şey değil sen önlemini al yeter.
Eminmisin? (=

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,982
Eminmisin? (=

Ama güvenliğini alması lazım küf kana karışırsa eğer ???

fatihipk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
sanmam ben aşısını bile olmadım 19 yaşımdayım çok jiletle kendimi kestiğim durumlar oldu bişeyim yok çok şükür.
psikolojik olabilir.

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
tetanoz çok acı veren bir iğne değil metal işi veya ağır işlerde çalışanlar teknisyenler vs çalışanların mutlaka yaptırması gerekir paslı olması da dert değil sonuçta jilet veya başka keskin bir şeyi bir yere koyuyoruz oradan hangi böcek geçti takibi zor her ihtimale karşi önlemini almak gerekir. (=

lotusadana

Doçent
Reaksiyon puanı
220
Tetanozun pasla, metalle, kesikle ilgisi yoktur.
Normalde toprakta ve memeli hayvanların bağırsaklarında yaşayan Clostridium tetani bakterisi ya da sporları, insan vücuduna bir yaralanma ya da sıyrık sonrasında girerek, kana karışıp üremeye başlar.
Yani dışkılı toprakla temas etmemiş bir şeyde bu bakteri bulunmaz.
Burada en önemli olan şey bu bakterinen anaerob olması yani oksijensiz yerde çoğalması. Oksijen yani hava ile temasta etkisiz hale geliyor. Bu yüzden yaralanmalarda oksijenli su ile temizlik önemli.
Civi, şiş vs gibi ince uzun cisim batmalarında yara içine oksijen giremediği için risk var. Yüzeysel yaralarda sorun olmaz.