Termal Macun Ne Kadar Sürede Yenilenmelidir ?

Bu konuyu okuyanlar

intricate

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
Rüstembey dedi ki:
sadece işlemci deyil kuzey köprü ekran kartı gibi yerlerinde macunu tazelenmeli....

Bu genelde ihmal edilen veya göz ardı edilen bir konudur. Değişirse işlemcinin macunu değiştirilir, belki ekran kartının ancak kuzey köprü ve -varsa- güney köprü soğutucusunun macunu pek akla gelmez. Doğal olarak anakartın ısısı yükseldiğinden sistem çalışması da olumsuz etkilenebilir.

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Kaliteli 12, kalitesiz 6 ayda bir temizlenmeli.
O beyaz macunlara bişey demiyorum zaten onlar 1-2 aya kendisi uçup gidiyor :D :D

Burk.Clik

Müdavim
Reaksiyon puanı
40
Notebook boşta 75-80 dereceyi görüyor. Kalitesiz bir oyunda 90 dereceyi görüyorum ve bilgisayarin ekrani siyah oluyor bir süre sonra kapanıyor. Tekrar açtığımda bios la ilgili bir kaç şey çıkıyor. Sizce termal macunu yenilesem ekranin kararmasi sorunu duzelir mi ?

Rüstembey

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Bu genelde ihmal edilen veya göz ardı edilen bir konudur. Değişirse işlemcinin macunu değiştirilir, belki ekran kartının ancak kuzey köprü ve -varsa- güney köprü soğutucusunun macunu pek akla gelmez. Doğal olarak anakartın ısısı yükseldiğinden sistem çalışması da olumsuz etkilenebilir.
hocam zaten normal ev kullanıcılarının ya aklına gelmez veya birçoğuda macun gerçeğini bilmez..
8-10 derecelik düşüşü göz ardı edenler var..o ısı kritik ısı olabilir 8-10 C hatırı sayılır bir ısıdır..neyse herkes istediği gibi davranma özgürlüğüne sahiptir...

Kaliteli 12, kalitesiz 6 ayda bir temizlenmeli.
O beyaz macunlara bişey demiyorum zaten onlar 1-2 aya kendisi uçup gidiyor :D :D
sıkı bir oyuncuysanız zaman aralığı fazla bile..

Notebook boşta 75-80 dereceyi görüyor. Kalitesiz bir oyunda 90 dereceyi görüyorum ve bilgisayarin ekrani siyah oluyor bir süre sonra kapanıyor. Tekrar açtığımda bios la ilgili bir kaç şey çıkıyor. Sizce termal macunu yenilesem ekranin kararmasi sorunu duzelir mi ?
beceriniz varsa temizlik(fanların temizliği) vede macun tazelemeyi yaparsanız sorun kalmaz zannedersem...

Genero

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
benim kasanın fanları yetiyor işlemci cpu'mda zalman baya büyük sıkıntı olmuyor.zaten o kasayı açmak zulüm benim kasanın içi labirent gibi o yüzden hiç uğraşamam saatlerimi alır :D ısındıkça en yüksek devire alırım fanların hepsini tamam

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
hiç soğutma sistemi gördünüzmü?

Binlerce, emin olabilirsin.

Aciklamasinida gayet acik ve net yaptigimi düsünüyorum. Tam olarak anlamadiysan buyur:

http://www.chip.com.tr/forum/termal-macun-nedir-bilmeyenler-icin_t121255.html

Saygilar

hem oyuncuyum diyorsunuz hem macun değişimine karşısınız.

Yeri geldimi degisilir evet, ama gereksiz yere macun tazelenmez. Islemci gereksiz yere isindimi, oyunlarda donma veya takilma oldumu, bilgisayar bosta iken yüksek dereceye sahip oldumu o zmn fanin tozunu alir gerekirse macunu degisirsin. Bunun farkina zaten bu sorunlarla karsilastimi varirsin. Yoksa termal macunun fonksiyonu belli. Macun degisimine karsiyim dedim mi?

Rüstembey

Doçent
Reaksiyon puanı
1
"Binlerce, emin olabilirsin.

Aciklamasinida gayet acik ve net yaptigimi düsünüyorum. Tam olarak anlamadiysan buyur:

http://www.chip.com.tr/forum/termal-...n_t121255.html"
Saygilar
saygı bizden...
o forumun çok eski üyesiyim.macun konusunda oradada tartışmalarımız oldu..nasıl sürülür nasıl temizlenir.vs.vs.
birşeyin altını çizelim;macun gereklidir gerektiği zaman tazelenmelidir.tabii usulüne uygun...
belirteyim buralarda yokken ingiltereden getirtmiştim zalman şişede..macunların "beyaz"renkli olanı genelde kalitesiz olur gri tonları-sarı(altın sarısı) zaten fiyatını muhtevasındaki maddeler belirliyor..

SwateR

Müdavim
Reaksiyon puanı
662
Mesir macunu sürersek işlemci aşka gelir de daha hızlı çalışır gibi geliyor bana :p

Şaka bir yana bende 6 sene kullandım PC' yi. 5 sene sonunda açtım hala nemli bir biçimde duruyordu. İşlemciyi zorlayan oyunlarda oynuyordum. Her sene değilde 3-4 senede bir değişse iyi olur.

intricate

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
Swater dedi ki:
Mesir macunu sürersek işlemci aşka gelir de daha hızlı çalışır gibi geliyor bana

:D

Bence bu macunun kalitesine ve türüne de bağlı olsa gerek. Bazı macunlar gayet koyu kıvamlı hatta zor sürülebilecek kadar koyu kıvamlı, bazıları da daha sıvı oluyor. İçeriğinde de farklı malzemeler kullanılabiliyor. Bunların kuruma süreleri/ısı transfer özelliğini kaybetme sürelerinde farklılık olması beklenebilir bir durum olmalı.

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
sıkı bir oyuncuysanız zaman aralığı fazla bile..

Oyun oynamam genelde kaliteli bir macun bulur senede bir bilgisayarlarımın genel bakım, temizliğini yaparım.
Çok şükür hiç bir bilgisayarımında yok burası şöyle oldu, yok böyle oldu diye bişey yaşamadım bugüne kadar.

SwateR

Müdavim
Reaksiyon puanı
662
:D

Bence bu macunun kalitesine ve türüne de bağlı olsa gerek. Bazı macunlar gayet koyu kıvamlı hatta zor sürülebilecek kadar koyu kıvamlı, bazıları da daha sıvı oluyor. İçeriğinde de farklı malzemeler kullanılabiliyor. Bunların kuruma süreleri/ısı transfer özelliğini kaybetme sürelerinde farklılık olması beklenebilir bir durum olmalı.

Yani diyorsun ki içine naneyi biraz daha fazla atalım ki bol baharatlı olsun soğuk olsun :p

Sabah sabah uyku başıma vurdu be yaf... :devil:

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
[MENTION=125346]Rüstembey[/MENTION]

Tabi ki bundan hic süphem yok. Gerektiginde mutlaka tazelenmeli. Benim demek istedigim sadece, islemci sorunsuz calisiyorsa bos yere macun yenilemeye gerek yok. Istek üzerine taktigim bilgisayarlar oldu, simdiye kadar kimse sikayetci olmadi benden. Fani ne kadar temiz tutarsan o kadar az isinir. Az isindimida macun cabuk eskimez. Elbette kalitesine göre degisiyor bu dediklerim. Yoksa macun yenileme gereksiz diye birsey iddaa etmiyorum. Gerek duyulursa mutlaka yenilenmeli. Islemcinin ömrü acisindan daha saglikli olacaktir.

Böyle tartismalari seviyorum acikcasi, insan bilmedigi seyler varsa baskalarindan fikir alarak degisik bilgiler ediniyor. Sonucta bende bildiklerimi ve deneyimlerimi paylasiyorum sizler gibi.

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
@Rüstembey

Tabi ki bundan hic süphem yok. Gerektiginde mutlaka tazelenmeli. Benim demek istedigim sadece, islemci sorunsuz calisiyorsa bos yere macun yenilemeye gerek yok. Istek üzerine taktigim bilgisayarlar oldu, simdiye kadar kimse sikayetci olmadi benden. Fani ne kadar temiz tutarsan o kadar az isinir. Az isindimida macun cabuk eskimez. Elbette kalitesine göre degisiyor bu dediklerim. Yoksa macun yenileme gereksiz diye birsey iddaa etmiyorum. Gerek duyulursa mutlaka yenilenmeli. Islemcinin ömrü acisindan daha saglikli olacaktir.

Böyle tartismalari seviyorum acikcasi, insan bilmedigi seyler varsa baskalarindan fikir alarak degisik bilgiler ediniyor. Sonucta bende bildiklerimi ve deyimlerimi paylasiyorum sizler gibi.

En kaliteli macunu al sür tam performans alabilmen için birkaç gün belki beklemen lazım.
Macunlar (kullanıma bağlı olarak) performansları sürekli aşağı doğru düşerler. Çünkü zamanla sıcaktan, soğuktan, nemden, kıldan tüyden özelliklerini iletkenliklerini kaybederler.
Bazı kalitesiz gri macunlar vardır mesela 1 sene sonra japon gibi sert olur mesela... [MENTION=125346]Rüstembey[/MENTION] 'in anlatmak istediği husus bu.

Eğer kaliteli bir macun varsa evet 3 yıl sonrada iş görür ancak ilk günlerdeki performansından çok uzak olurlar o sebepten değişmekte fayda vardır.

Rüstembey

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Oyun oynamam genelde kaliteli bir macun bulur senede bir bilgisayarlarımın genel bakım, temizliğini yaparım.
Çok şükür hiç bir bilgisayarımında yok burası şöyle oldu, yok böyle oldu diye bişey yaşamadım bugüne kadar.
belki pek uygunsuz amma olsun:"bakarsan bağ olur,bakmazsan dağ olur"der atalarımız...bende oyun oynamıyorum(yoruyor artık-eskiden oynardım)..kullandığım makinelerdeki eksiklikler beni rahatsız eder..peryodik bakımları mutlaka yaparım..belki tuhafınıza gidecek yasal olmayan hiçbirşeyi kullanmam..bütün iş.sistemlerim lisanslıdır...yanlış anlamayın"hacıağa "deyilim emekli vatandaşım..imkanım olunca alırım..
oğlum yeni bilgisayar topladı..bana diyorki senin külüstürlerin performansını yakalıyamıyorum..tabii bu bakımdan geçer.iyibir güvenlik programıda devamı tabii.

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Çünkü zamanla sıcaktan, soğuktan, nemden, kıldan tüyden özelliklerini iletkenliklerini kaybederler.
Bazı kalitesiz gri macunlar vardır mesela 1 sene sonra japon gibi sert olur mesela...

+10

Katiliyorum abi, arkadasin ne demek istedigini anladim zaten. Gerekli oldumu tabi ki degistirmek zorundasin, yoksa islemci zamanla kül olur.
Sahsen dikkat ettigim en önemli husus: Her sene fanlarin tozunu alirim. Kaba olanini yumusak bir fircayla, geri kalanini bununla

25.jpg

Islemci fazla isinmadimi macunda uzun ömürlü oluyor.

Rüstembey

Doçent
Reaksiyon puanı
1
hep macun dedik;birde arka sayfa var...bilgisayar kasası yerde(zeminde)duranlar daha sıklıkla "TOZ"temizliği yapmalı..yüksekte olan kasalar daha az tozlanır...
başka birşey...uzun zaman kullanılan FAN ların yağı kuruyor...piyasada kullanılan fanların çoğu bilyalı-yataklıdır...fanı temizlemek içinsöktüğümüzde(kanatlarını)muhafaza kapağını hafif kaldırıp bir damla yağ dökmek fan ömrü açısından çok önemlidir..bu bütün fanlara uygulanabilir..yağladıktan sonra çevirince rahatladığını görürsünüz zaten..
ben bütün fanları söküp(PSU dahil)bakımını yapar monte ederim..(bilmeyenler prof.yardım alabilirler-kaş yapayım derken gözden olmayalım).

bLuemark

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Dizüstü bilgisayarınız aşırı ısınmadan dolayı perfomansı düşündüğünde önce fanları temizleyip tekrar kullanın. Çözüm olmazsa termal macunu değiştirin. Ayrıca fan temizliği için açtığınızda termal macunun değişip değişmemesi gerektiğini anlarsınız. Alçı gibi kuruyor ve beni değiştir diyor.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
ya arkadaşlar benim pc 110 dereceyi buldu ve çok sık kapanıyo ne yapa bilirim

S

SDN Okuru

SDN Okuru
benim oyunu actımda bilgisayar kapanıyor işlemcinin ısını baktım 60 tı bende termal macun aldım ne kadar surmeliyim

cihan09

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bende hp dv6 var bu bilgisayarı aldığım güne lanet olsun işlemciye ulaşana kadar her türlü engeli koymuş allahın cezaları bilgisayarı paramparça yapmak gerekiyor... ekranı bile söküyosun ulaşmak için bu kadar saçma işmi olur almayın kardeşim almayın almadık asusu adam gibi hep yarı yolda bıraktı hp hep uğraştırdı daha öncede recovery saçmalığıyla uğraştım gitti orjinal windowsum

S

SDN Okuru

SDN Okuru
termal macun bence 2-3 yıl kullanıldıktan sonra değişmesi gerekir

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Termal macunlar;

Gümüş alaşımlı termal macunlar: Tercih edilmemelidir. Çünkü çabuk kururlar. Isı iletimi iyidir fakat her geçen gün kuruduğu için ısı iletimi iyi olmayacaktır.

Altım alaşımlı termal macunlar: Isı iletimi diğer termal macunlara göre daha iyidir. Çabuk kurumazlar.

Beyaz termal macunlar:
Kuruma süresi en uzun olan termal macunlardır. Isı iletimi altın alaşımlılar kadar olmasada iyidir. Bana göre en iyi tercih cam kavanozdaki beyaz termal macunlar.

ByBerk

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Termal macunlar;

Gümüş alaşımlı termal macunlar: Tercih edilmemelidir. Çünkü çabuk kururlar. Isı iletimi iyidir fakat her geçen gün kuruduğu için ısı iletimi iyi olmayacaktır.

Altım alaşımlı termal macunlar: Isı iletimi diğer termal macunlara göre daha iyidir. Çabuk kurumazlar.

Beyaz termal macunlar:
Kuruma süresi en uzun olan termal macunlardır. Isı iletimi altın alaşımlılar kadar olmasada iyidir. Bana göre en iyi tercih cam kavanozdaki beyaz termal macunlar.

bende şöyle bir sorun var neredeyse 3 haftada bir notebooku söküyorum. Laptopun heatsink ile işlemci arasında yer eriyor anlamadım sorunu

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
bende şöyle bir sorun var neredeyse 3 haftada bir notebooku söküyorum. Laptopun heatsink ile işlemci arasında yer eriyor anlamadım sorunu

Fazla ısınma var mı ? Farklı macunlarla denedin mi ?

ByBerk

Müdavim
Reaksiyon puanı
3

Can Türk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Benim Laptop Altında Soğutma Olduğu Halde Kapanıyor Sizce Macundan Dolayı Mı Ama Değiştireli 5 Ay Olmadı Ben Değiştirmedim Servis Değiştirdi