Temel JavaScript ( JS ) Dilini öğrenmeye çalışan yada kendini geliştirmek isteyen arkadaşlar için yazmış olduğum kaynak

Bu konuyu okuyanlar

ozmen_celik

Software Developer
Reaksiyon puanı
318
Merhaba öncelikle bunları paylaşmakla kendimi profesyonel bir yazılımcı yada hoca sıfatına koymak niyetinde değilim bende herkes gibi her konuda kendimi sürekli geliştirmeye açığım bu yüzden eminim benim gibi düşünen abilerim arkadaşlarım ve kardeşlerimde vardır o yüzden bu kaynak kodlu açıklamalı çalışmaları paylaşmaya karar verdim.

Temel konulara açıklamaları ile deyinme

Not: Html dosyası mantığıyla gittim yaparken derlemek için.

indirme linki : MEGA

Son düzenleme:

Web Kartalı

Asistan
Reaksiyon puanı
115
Mrblar, hocam emeğinize sağlık,
Fakat bu şekilde hazırlanmış bir döküman kafa karıştırmaktan başka bir işe yaramaz ne yazık ki.. Yanlış anlamayın ama düzen denen olay paylaşmış olduğunuz .rtf de yok. Yazılar okunaklı değil. Renklendirme yada vurdu olayı yok.. Umarım faydalı olmak adına daha sağlam makaleler vs. dökümanlar hazırlayıp sunarsınız.

Teşekkürler.

chnkyn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
ecmascript 6 nın js ye getirdiği yenilikleri araştırman gerekir.
-mesela var ile değişken tanımlama tarihe karıştı :) let ve const var.ayrıca kodlarını kullanacak kişileri düşünecek olursan const ile tanımlayıp değiştirilemez değişkenler :) tanımlamalısın.
- objeye ait fonksiyonları function öneki olmadan tanımlarsın.
- return ""+musteriler2.isim+" "+musteriler.soyisim şeklindeki bir gönderme yerine `${musteriler.isim} ${musteriler.soyisim}` yapabilirsin :) template string olarak bulabilirsin nette
- class kavramı gelmiştir.constructor ile birlikte :)
Kod:
class Cocuklar{
   constructor(isim,soyisim,yas){
     this.isim=isim;
     this.soyidim=soyisim;
     this.yas=yas;
    }
}

-- kodlarını başkalarının da kullanmasını istiyorsan bazı mimari yazım tarzlarını öğrenmelisin.Bem ve oocss i araştır.Javascript ile bir elemanı değiştirmek istiyorsan o elemanın block,eleman veya modifier classları üzerinden erişme.değiştireceğin elemana js-xyz gibi bir class ata ve javascript tarafında bu class ile işlemleri yap.asla id kullanma.

-- objeleri new ön eki ile tanımlama.new array yerine =[1,2,3] şeklinde direk gir.
-- diziler üzerinde işlem yapmanın kolay yolu da var.Arrow function ile aratabilirsin.
Kod:
let dizi=[1,2,3,4,]
let toplam=0;
dizi.map( item => toplam+=item; )

üstten okuyunca görebildiklerim.