Teknosa 2017'de yenilenecek!

Bu konuyu okuyanlar

S

shiftdelete.net

SDN Okuru
Teknosa 2017'de yenilenecek!

TeknoSA yaptığı bir basın toplantısı ile 2017 hedeflerini duyurdu. Biz de TeknoSA Genel Müdürü Bülent Gürcan'la yaptığımız röportajla, 2017 hedeflerini konuştuk.

:: Ülkemizdeki elektronik perakende sektörü hakkında düşüncelerinizi alalım.

Son düzenleme:

Mat35

Asistan
Reaksiyon puanı
10
2016 yılında 77 mağaza kapattı şimdi de yenilenmeye gidecek.
Önce çalışanlarını illa mal satacak baskısından kurtarıp konusunda uzman kişilerden seçsinler, iyi bilgilendirsinler ben onlardan daha çok şey biliyorum.

astegon

Profesör
Reaksiyon puanı
1,361
Bla bla bla. Disney'i mağazadan çıkarmalı.

raxetul

Profesör
Reaksiyon puanı
31
DisneySA...

Şimdi bırakın şirket içi toplantıları, şu adamın açıklamalarını dinleyen bir yönetim kurulu üyesi olun:
"2016'da 200 milyon müşteri ağırladık, son çeyrekte 10 milyon TL kar elde ettik." Bir başka ifade ile 10 x 4 'ten yıllık 40 milyon TL kar, ziyaret eden müşteri başına 0.20 kuruş kar. Ben orada yönetim kurulu üyesi olsam bu adamı kapının önüne koyardım. Bırakın performans düşüklüğünü, sırf şu açıklamaları yaptı diye kovardım.

Çözüm belliydi, ürün çeşitliliğini arttırarak çevrim içimağaza ile maliyetleri düşürüp, fiziksel mağazaları çevrim içi mağazalara çevirmek. Fiziksel mağaza satıştan çok ürünü yakından gören, çevrim içi mağazaya göre daha kısıtlı sayıda ürün satan bir yer olabilir. Milyoncu bayisi gibi mağaza açmak mantıksız, fiziksel mağazaların çoğu çevrim içi rekabete zaten dayanamıyor. Yani dükkan kapatmaların arttığı şu zamanda bunu görmek için illa ekonomi okuyup yurt dışında MBA yapmaya gerek yok. Teknoloji marketleri bu hallere düşüren arkadaşlar çok hızlı bir şekilde zamanın gerisinde kaldılar.

Bir de 10 Milyon TL'te anca 1-2 yeni şube açabilir, kar ettik diye öğünmesin. Ha mağaza maliyetlerini zaten kardan çıkardık da diyebilir, kapattıkları mağazanın ne maliyeti olacak merak ediyorum.

Oyuncak satarak da hiçbir zaman bu şirketi kurtaramayacaklar.