Teknikerlere mühendislik yolu açildi

Konusu 'Kariyer' forumundadır ve adsizx tarafından 3 Kasım 2011 başlatılmıştır.


 1. adsizx

  adsizx Üyecik

  Katılım:
  3 Kasım 2011
  Mesajlar:
  3
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  - Teknikerlere mühendislik yolu açildi

  YÖK tarafından hazırlanan projeye göre 2 yıllık yüksekokul mezunu teknikerler eğitim programından geçirilerek 4 yıllık diploma alacak

  Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 2 yıllık meslek yüksekokulu mezunu teknikerlere mühendislik yolu açacak bir proje başlattı. Hayat Boyu Öğrenme Projesi kapsamında 2 yıllık yüksekokuldan mezun olan 650 bin kişi, işlerinin başında hazırlayacakları projelerle lisans diploması alabilecek. Projeden, özellikle meslek teknik yüksekokulu mezunları ile sağlık meslek yüksekokulu mezunları yararlanacak. YÖK, 2 yıllık meslek yüksekokullarından mezun olan 650 bin kişinin, herhangi bir üniversiteye devam etmeden, 4 yıllık fakülte mezunu olmalarını sağlayacak.

  Lisans Tamamlamada 2. Aşama

  Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ile Teknikerler Birliğinin 2+2 Lisans Tamamlama konusunda yaptığı işbirliği sonucunda önkayıt alınmaya başlanmıştır.

  Aşağıdaki Web adresinden

  http://bue.comu.edu.tr/tekniker/indexb.php

  Benim gibi bilgisayar donanım teknikeri olup kamu veya özel sektörde çalışan tüm arkadaşları kayıt olmasını rica ediyorum.
  Tabiki tüm teknikerleri kapsamaktadır.


  Formu doldurup önkaydınızı yaptırabilirsiniz. Talebe göre bölümler açılacağından tüm teknikerlerimizin duyarlı olacağını umuyoruz.

  İletişim için ; Teknikerler Birliği Çanakkale Şubesi Eğitim Komisyonu Başkanı

  Tüm şehirlerden kayıt olabilirsiniz.

  İbrahim DEMİR :05323552681
  Teknikerler Birliği
  bue.comu.edu.tr
   


 2. YellowRed

  YellowRed Rektör

  Katılım:
  2 Ekim 2008
  Mesajlar:
  13.577
  Beğenileri:
  26
  Ödül Puanları:
  0
  şimdi lisans tamamlama sürecini başarıyla bitiren bir tekniker, mühendislik diploması mı alacak yoksa ona eşdeğer bir sertifika mı?
   
 3. topalsolucan

  topalsolucan Rektör

  Katılım:
  25 Mart 2010
  Mesajlar:
  15.705
  Beğenileri:
  339
  Ödül Puanları:
  83
  Cinsiyet:
  Erkek
  Yer:
  istanbul
 4. ewrecca

  ewrecca Doçent

  Katılım:
  26 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  712
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Sabırsızlık la beklediğim bir konuydu paylaşım icin teşekkürler kaydoldum 20 kadar tekniker var bizim müdürlükte hepsine mail yolladım
   
 5. adsizx

  adsizx Üyecik

  Katılım:
  3 Kasım 2011
  Mesajlar:
  3
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Akademik eğitimini tamamlayacak üniversitede sonra açık öğretim diploması nasıl bir lisans diploması ise aynı statüye sahip olacak mühendislerle..

  Şehir farketmiyor bu arada.. Ayrıntılı bilgiler ve form adresini ekliyorum birazdan.
   
 6. SDN Okuru

  SDN Okuru SDN Okuru

  verdiğiniz link açılmıyor arkadaşım....
   
 7. SDN Okuru

  SDN Okuru SDN Okuru

  bu link açılmıyo yaa
   
 8. SDN Okuru

  SDN Okuru SDN Okuru

  Konu hortlamış, link gitmiş. Bu arada konu ile ilgili bir gelişme yok sanırım. Var mı bu şekilde mühendis olan?
   
 9. DarKeN

  DarKeN Profesör

  Katılım:
  5 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  1.047
  Beğenileri:
  26
  Ödül Puanları:
  48
  Türkiye'de mühendis olunur mu la? Emeklerinize yazık gidin işletme falan okuyun yata yata okul bitirirken bol kız arkadaşınız olur Türkiye'de yolda karşılaştığın 10 kişiden 7'si mühendis zaten :) Ben bunu nerden mi biliyorum şöyle Türkiye'de tanıdığım 2 arkadaşım var biri makine mühendisi diğeri ingilizce işletme mezunu işletmeci olan erasmusla avrupaya gitti amerikada dil okuluna gitti aiesec diye bir staj programıyla mısıra gitti bunları hep yaz tatilleri döneminde yaptı makine mühendisi olan arkadaş gece gündüz çalışıp binbir zorlukla bitirdiği o ağır derslerden üniversiteden sonra hala iş arıyor işletmeci arkadaş koç holdinge girdi çalışıyor şu anda. Makine mühendis arkadaş okul 3.sü mü ne ama iş yok buldukları da asgari ücret teklif ediyormuş aynı üniversite mezunları şimdi isim vermeyeyim hangisi olduğunu
   
 10. topalsolucan

  topalsolucan Rektör

  Katılım:
  25 Mart 2010
  Mesajlar:
  15.705
  Beğenileri:
  339
  Ödül Puanları:
  83
  Cinsiyet:
  Erkek
  Yer:
  istanbul
  Türkiyede tanıdığın 2 arkadaşın var, birisi işletme mezunu diğeri mühendis, işletme mezunu olan iş buldu ama mühendis olan bulamadı, işletme bölümü mühendislikten daha iyi öyle mi?

  buradan sadece şu sonuç çıkar, senin mühendis olan arkadaşında iş yok.

  işletme mezunu birinin ne olursa olsun maaşı 2 bin tl den yukarı çıkamaz. mühendis maaşları ise başlangıçta 2 bin tl nin altında olamaz. burgerking çalışanları bile asgari ücretin üzerinde bir maaş alırken mühendis arkadaşına asgari ücret teklif edildiğine inanmamızı mı bekliyorsun?

  bu arada mühendislik dersleri hiç de bahsettiğin gibi okurken kör olacak kadar zor değil. yıldız teknik'den tut da itü'ye kadar bir çok üniden, bir çok farklı mühendislik bölümden mezun olan, hatta hala okuyan arkadaşlarım var, yaptıkları tek şey sınavlara 1 hafta kala çalışmak, ödevleri de parayla yaptırmak.

  mezun olanların hepsi de 2 bin küsür maaş ile işe başladı. hatta geçen ay inşaat mühendisliği bitiren bir arkadaş Türkiye'de verilen 3 bin tl lik parayı beğenmeyip, 6 bin tl'ye afganistanda çalışmayı tercih etti.
   
 11. DarKeN

  DarKeN Profesör

  Katılım:
  5 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  1.047
  Beğenileri:
  26
  Ödül Puanları:
  48
  İş yok değil ya çocuk çok başarılı hem de öyle son gün sınava hazırlanan biri de değil ben tanıdığım çevremdn örnek gösterdim tabi bunlar biraz da şans meselesi ben Türkiye eğitim sistemi hakkında pek bir bilgim yok muhabbetlerde falan arkadaşlar hep öyle diyorlar Türkiye'de mühendislik okunmaz işsiz kalırsın asgari ücrete çalışırsın diye çünkü çok mühendis varmış her köyde üniversite var Türkiye'de ve ihtiyaçtan çok fazla mezun olduğundan dolayı :) Ayrıca demişsin afganistan da 6000 tl şaka mı bu çok düşük bir rakam mühendis 6000 tl'ye çalışır mı ? İngiltere'de orta çaplı bir mühendis £30,000 kazanıyor salary.
   


 12. IuTKuI

  IuTKuI Profesör

  Katılım:
  20 Aralık 2011
  Mesajlar:
  1.616
  Beğenileri:
  4
  Ödül Puanları:
  38
  Yalnız Türkiye ile hani ne zaman bir konu olsa sürekli baltalıyorsun farkettim de. Hem Türkiye'de yaşamadan bilemezsin dicem ama ona arkadaşlarım var diyeceksin. Makine müh. arkadaşın kendini dışarıya pazarlamasını bilmiyorsa yapacak birşey yok. Bir çok bilg.mühendisi ile tanıştım daha konuşmaya konu bulamıyorlar kem küm ediyorlar. İş mühendis olmakla bitmiyor. Fakat topalsolucan'ında dediği gibi, mühendislerin başlangıç maaşı 2.000Tl ile başlıyor ve PreSales tarafında kendini geliştirirse genel müdürlüğe kadar da gidebilir. İş kendini bilmekte. Yani o mühendis arkadaşın k.bakmasın. Sadece mezun olmak hiç bir tarafta yetmez.

  İşletme okuyan arkadaşın ise gayet normal. Ne dedim PreSales tarafı yani teknik satış tarafında satışın ingilizcesini de okuduğuna göre bir çok özel şirkette olsun holding içerisinde olsun rahatlıkla iş bulabilir. İkisi farklı işler farklı kulvarlar.

  6000TL çok düşük öyle mi :) Kıyaslamaların durumu anlamadığından çok komik geliyor. 6000TL'ye az diyebiliyorsan o zaman sen yaşanılan ortamı bilmeden yorum yapıyorsun. Göz önüne almıyorsun.
   
 13. DarKeN

  DarKeN Profesör

  Katılım:
  5 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  1.047
  Beğenileri:
  26
  Ödül Puanları:
  48
  Ben duyduklarımı söyledim yoksa banane kimin ne iş bulabildiği ne kadara çalıştığı Türkiye'de evet dediklerin doğru olabilir kendini pazarlama meselesidir belki ama 10 kişiden 7 kişi mühendisse bir yerde sen kendini istediğin kadar pazarla benim anlatmak istediğim nokta bu aslında ihtiyaçtan fazla mezun olursa ne olacak capitalism seni sömürür hak ettiğin salary çalışamazsın ve bu ülkede olan bu nasılsa çok mühendis var iş bulmakta zorlanıyor ben buna düşük maaş vereyim beğenmezse başkasını alırım düşüncesi hakim olacak patron seni düşünecek değil herhalde. Türkiye'yi baltalama konusuna gelince de sanki süper gelişmiş bir ülke insanları süper refah ve bolluk içinde yaşıyor da ben kötülüyorum ülkeyi dimi ingiltere'den geldim ve 1.5 senedir burada yaşıyorum ve neyin ne olduğunu biliyorum karşılaştırmalı olarak tanık oluyorum her şeye. Doğruları söylemek suçsa suçluyum. Bu ülkede bir sürü potansiyeli yüksek insan var ama hak ettikleri değeri göremiyorlar. Kalabalıklar arsında kayboluyorlar. Bir sürü kız arkadaş edindim burada benimle evlenip ingiltere ye gelmeye dünden razılar buradan gitmek istiyor hepsi vize için her şeyi yapacaklar neredeyse. Hadi bunu açıkla
   
 14. topalsolucan

  topalsolucan Rektör

  Katılım:
  25 Mart 2010
  Mesajlar:
  15.705
  Beğenileri:
  339
  Ödül Puanları:
  83
  Cinsiyet:
  Erkek
  Yer:
  istanbul
  30 bin euro'mu o yukarıdaki rakam, yoksa benim dikizler mi dumanlı görüyor. ben çıkıp bir hava alayım. :p

  bu arada kızların kaşarlığını toplumun refah seviyesine bağlama yeteneğine de hayran kaldım. Antalya'da ingiliz kasabaları var, muhtarları bile ingiliz, ve kadınlarının bir çoğu türk erkekleri ile evli. ingiltere de fakir bir ülke tabi. :p
   
 15. IuTKuI

  IuTKuI Profesör

  Katılım:
  20 Aralık 2011
  Mesajlar:
  1.616
  Beğenileri:
  4
  Ödül Puanları:
  38
  Konuyu kızların seninle evlenip buradan gitmek istemelerine bağlaman harikaydı. Her 10 kişiden 7si mühendis değil. Senin etrafında çok fazla mühendis olduğundan sana öyle geliyor olabilir. Şu konuda katılıyorum evet bazı işyerlerine hakettiğin maaşı vermiyor peki neden? Çünkü bir önceki kişi geliyor ve adam diyorki mesela mühendise sana en fazla 1200 tl diyor. Ve mühendis bunu kabul ediyorsa tavrını belirtmiyorsa işveren burada şöyle düşünür sende kendini onun yerine koyarak: "Bu kişi kabul ediyorsa diğer gelenlerede aynı parayı veririm mühendis çalıştırırım."

  Türkiye'yi baltalıyorsun çünkü iyi haberde bile iyi diyemiyorsun. İyi haber gördüğünde iyi bu güzel de ne güzel gelişmeler oluyor diyebilmek yerine heves vermek yerine sürekli ben realistim gerçekçi davranırım tavrıyla mesajlar yazıyorsun. Bu doğru bir davranış değil. İyi haber destekle, kötü haberde iyi olması için konuş.

  Gidilen iş yerlerine kişi tavrını belirtirse işveren seve seve o miktarı yükseltmeye başlayacaktır. Kişi kendini kendi yapacağı işlerin karşılığı olarak 1200 tl yi kabul ediyorsa biz ne yapalım? Toplum olarak bunun farkında mıyız? Değiliz. Eğer ki her giden mühendis olan kişiler için söylüyorum fiyatını bilerek konuşablseydi burada bunu tartışmıyor olurduk.

  İş bulmak için bir giriyorsun iş arama sitelerine adam çalışan değil direk robot istiyor. Hem sol elinde kod yazarken sağ elinle de bilgisayar parçası tak diyecek duruma getiriyor.

  Türkiye bolluk içinde yada refah olmayabilir fakat her konuda da kötü olanı söylemen beni rahatsız ediyor. Hepsi olur inşallah, hepsi düzelir. Birlik olursak yapabiliriz neden yapamayalım?
   
 16. DarKeN

  DarKeN Profesör

  Katılım:
  5 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  1.047
  Beğenileri:
  26
  Ödül Puanları:
  48
  İngiltere'den buraya gelenler yaşlılar ve emekliler çünkü genç türk erkekleriyle seks turizmi için geliyorlar Türkiye gibi ülkelere Mısır, Morocco, Thailand gibi ülkeler de bu işler için kullanılıyor. İnanmakta zorluk çekebilirsin ben sana karşılaştırmalı bir site vereyim de salary kendin gör ingiltere'de. Hem o Euro değil pound sterling http://goo.gl/ExEZ0 Neyse dışarı çıkıcam şimdi herkese cevap yetiştiremem ben sadece etraftan duyduklarımı yazdım iyi akşamlar size ;)
   
 17. mustang

  mustang Dekan

  Katılım:
  30 Ekim 2008
  Mesajlar:
  8.670
  Beğenileri:
  28
  Ödül Puanları:
  48
  Eyvallah IuTKuI
  Duygularıma düşüncelerime tercüman olmuşsunuz.
  Bende Teknikerim.Adam okumuş Mühendis olmuş ama kendini teknik anlamda geliştirememiş.Yani elbecerisi gerekir bizim işlerde bu kişi Mühendis olsa bile.
  Öyle Mühendisin iş bulamayacağı fikri saçma.
  Heleki Türkiye de çok saçma.
  Ama Adam diyorki ben Mühendisim şu şu işleri yapmam diyor,kendini sınırlıyor bir şekilde.
  Ve buradan çok kaybediyor İnsanlar.
   
 18. YellowRed

  YellowRed Rektör

  Katılım:
  2 Ekim 2008
  Mesajlar:
  13.577
  Beğenileri:
  26
  Ödül Puanları:
  0
  mühendislik diyerek genelleme yapmak doğru değil. her mühendislik dalının durumu bir değil. elektrik, makina, inşaat, tekstil, jeoloji, ziraat... bir sürü mühendislik var. bunlardan bazıları çok iyi iş bulurken bazıları ise çok zor iş buluyor.
   
 19. IuTKuI

  IuTKuI Profesör

  Katılım:
  20 Aralık 2011
  Mesajlar:
  1.616
  Beğenileri:
  4
  Ödül Puanları:
  38
  Tabiki haklısın. Fizik bölümü mezunu olupta Teknik Müdürüm olan kişiler var. Yani sadece o bölümü yapmak da zorunda değilsin fakat şimdi şunu düşünüyorum: O kadar zaman boyunca çalışıyorsun didiniyorsun, mühendis olmuşsun ya onun eğitimini görmüşsün.

  Arkadaşlar, uDemy diye bir site var. Bu sitenin yapımcısı ODTÜ mezunu bir arkadaş. Fakat mezun dediğime bakmayın adam 4 senelik okulunu 7 senede bitirmiş. Ve girişimci olarak yılın girişimcisini ödülünü almış ve bu yaptığı uDemy sitesi için Silikon Vadisi'nden 1m USD alabilmiş birisi.

  Mühendis var, müühendis var.

  İyi akşamlar sanada. Etraftan duyduklarını bu kadar savunma dostum :)
   
 20. Turab Garip

  Turab Garip Dekan Onursal Üye

  Katılım:
  30 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  6.819
  Beğenileri:
  72
  Ödül Puanları:
  48
  Öyleyse teknikerlik diye bir okul neden açılmış? Bütün teknikerlik okulları, MYO'ları kapatalım, hepimiz mühendis olalım. :)

  Eğitimi çok yanlış anlıyoruz; sisteme o kadar gıcık olmuşuz ki artık bir şeyi doğru bile olsa tersine çevirmek istiyoruz.

  Hepimiz birden mühendis olacağız, sonra hep dalga geçtiğimiz şeyle karşılaşacağız; bir işin başında 10 tane mühendis "öyle yap böyle yap" derken, bir tane işçi bütün işi yapmaya çalışacak. Sanki mühendis olmak üstün insan olmak, tekniker olmak da alt sınıf olmakmış gibi algı oluşturmanın hiç gereği yok. Halbuki herkesin yeteneği ve istihdamın ihtiyacı her zaman farklıdır. Herkes birden mühendis olamaz, olmamalı; aynı herkesin birden tekniker olamayacağı gibi.

  Bu işi ölçüyle yapmak gerekir. Bütün teknikerleri mühendis yapmak istiyorsak, onları baştan mühendislik fakültelerine alaydık; ne diye MYO açtık da onları 2 yıl okuttuk; eğlence olsun diye mi?
   
Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş