Tek kasada birbirinden TAMAMEN bağımsız 2 Win 10 mümkün mü?

Bu konuyu okuyanlar

hhmercan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar,
Ana sorunum net aslında. Tam olarak başlıkta belirttiğim gibi birbirinden tamamen bağımsız 2 Win 10 kurmak istiyorum. Şu an 2 Windows 10 kurdum fakat hangisine girersem gireyim diğer diskleri de görebiliyorum.

2. Windows kurmaktaki maksadım, sıkıntılı, virüslü olma ihtimali olan dosyaları veya buna benzer işleri 2. Sistemde halletmek. Bu sayede virüs vb. dertler olduğu zaman umursamadan yoluma devam edeceğim. Zira içerisinde zaten önemli bir şey olmayacak.

İlk işletim sistemi de tamamen işimle alakalı olan dosyalarla güvenli şekilde kalmış olacak.

Sistemde 512 GB SSD + 2 TB HDD mevcut.

Ana sistem SSD üzerinde kurulu.

2 TB'lik diski 2'ye böldüm.

1. Parça 750 GB, 2. Parça 1250 GB.

1250GB olan parçasını küçültüp 500 GB'lik 3. Bir alan alan ayırdım ve 2. Win 10'u oraya kurdum.
Fakat dediğim gibi şu an 2. Windows'a girdiğimde de ana işletim sisteminin kurulu olduğu SSD'yi ve D diskini de görebiliyorum.

Doğal olarak herhangi bir virüs bulaştığında vs. ikisini de sıkıntıya sokacak.

Dediğim şekilde bir çözüm üretme yolu mevcut mudur? Böyle bir şey mümkün müdür? Yardımlarınızı rica ediyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

yusufozkan58

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,393
Tabi ki de gözükecek hocam . Senin dediğin anca 2 farklı pc de olur .

EFI Shell

shellx64.efi
Super Moderator
Reaksiyon puanı
18,921
Merhabalar,
Ana sorunum net aslında. Tam olarak başlıkta belirttiğim gibi birbirinden tamamen bağımsız 2 Win 10 kurmak istiyorum. Şu an 2 Windows 10 kurdum fakat hangisine girersem gireyim diğer diskleri de görebiliyorum.

2. Windows kurmaktaki maksadım, sıkıntılı, virüslü olma ihtimali olan dosyaları veya buna benzer işleri 2. Sistemde halletmek. Bu sayede virüs vb. dertler olduğu zaman umursamadan yoluma devam edeceğim. Zira içerisinde zaten önemli bir şey olmayacak.

İlk işletim sistemi de tamamen işimle alakalı olan dosyalarla güvenli şekilde kalmış olacak.

1250GB olan parçasını küçültüp 500 GB'lik 3. Bir alan alan ayırdım ve 2. Win 10'u oraya kurdum.
Fakat dediğim gibi şu an 2. Windows'a girdiğimde de ana işletim sisteminin kurulu olduğu SSD'yi ve D diskini de görebiliyorum.

Dediğim şekilde bir çözüm üretme yolu mevcut mudur? Böyle bir şey mümkün müdür? Yardımlarınızı rica ediyorum. Şimdiden teşekkür ederim.
Bilgisayarınız güçlü ise sanal makineden kurun. Vmware Workstation kullanmanızı öneririm. UEFI olarak kurun.

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Merhabalar,

virüs yapılandırmaları genelde C üstünedir ve o yol üstünde ne varsa onu halletmek sorun çıkartmak içindir C gittiğnde D kısmındaki windows stabil kalır ama C üstündeki boot uçtuğu için o da açılmayacaktır sanal işletim sistemi kurmak mantıklı ama onun içindende yapman gereken alan belirleme ve download yolunu sanal makine içine bağlantılaman gerekir ki ne c ne de d diski zarar görsün (=

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
İkinci sistem olarak Linux kur. Windows Linux diskini boş disk olarak görür. Linux ise Windows dosyalarını görür ve yetkili kullanıcı olarak ta müdahale edebilir. Linux'a virüs işlemez.

Mxns

Asistan
Reaksiyon puanı
91
Dostum diskleri bitlocker ile şifrelemedikçe ve harf atandığı mütdetçe sistemde görebiliyorsun. Sana en kısa ve hızlı yöntemi söyliyeyim.
Bilgisayarım-> sağ tık yönet > Disk Yönetimi
Burada görmek istemediğin bölümün harf atamasını kaldır. Veya komple diski sağ tık çevrimdışı yap.

Bunları her iki windowsu tek tek açarak sistemlere tanımlarsan birbirlerine salça olamazlar.
Bir başka opsiyonda aynı panelde.
Aygıt yöneticsine giderek disk sürücüsünü devre dışı olarak bırakmak. Komple kullanmassın. Eğer ortak bir patrisyon varsa diskte o zaman harf kaldırmak sana uygun gelir.
Son olarak Günün bonusu performanslı bir dosya sistemi için.

misty rosetta

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,369
Bilgisayarınız güçlü ise sanal makineden kurun. Vmware Workstation kullanmanızı öneririm. UEFI olarak kurun.
Hocam virtualbox bu konuda daha iyi ve işin garibi vmware ile açılan sanal makineler bende internete bağlanmıyor virtualbox'ta bağlanıyor ama.

EFI Shell

shellx64.efi
Super Moderator
Reaksiyon puanı
18,921
Hocam virtualbox bu konuda daha iyi ve işin garibi vmware ile açılan sanal makineler bende internete bağlanmıyor virtualbox'ta bağlanıyor ama.
Network kısmından VMNET0 mıydı neydi onu ayarla düzelir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

İkinci sistem olarak Linux kur. Windows Linux diskini boş disk olarak görür. Linux ise Windows dosyalarını görür ve yetkili kullanıcı olarak ta müdahale edebilir. Linux'a virüs işlemez.
Boş olarak görmesi sadece NTFS ve FAT32 dışında biçimlendirip kurduğumuzda olmuyor mu?

Son düzenleme:

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
Linux Fat veya NTFS'e kurulmuyor.