Taşçının Hikayesi

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve myefsane tarafından 5 Nisan 2008 başlatılmıştır.


 1. myefsane

  myefsane Dekan

  Katılım:
  15 Eylül 2006
  Mesajlar:
  6.912
  Beğenileri:
  25
  Ödül Puanları:
  48

  - Taşçının Hikayesi

  O, yoksul bir taşçıydı. Her gün kayaları parçalıyordu. İşi çok ağırdı; ama çok az aylık alıyordu. Bu yüzden hayatından hiç memnun değildi.

  -'Ben başkalarından daha çok çalışıyorum!' diye düşünüyordu. 'Benim işim onlarınkinden ağır ve ben onlardan daha az kazanıyorum. Zengin olmak istiyorum. Biraz dinlenirim ve güzel elbiselerim olur.

  ' O anda gökten bir melek indi. Ona, 'Zengin olacaksın, güzel elbiselerin olacak' dedi.

  Taşçı hemen zengin oluverdi. Artık onun da güzel elbiseleri vardı ve bir iş yapmak zorunda da değildi.

  Günün birinde kral onu sarayına davet etti. O, sarayın güzelliğine hayran oldu. Kral ondan daha zengindi. Bu yüzden üzüldü.

  'Ben de kral olmak istiyorum' dedi. Ardından isteği yerine getirildi ve kral oldu.

  Şimdi bütün gün hiç çalışmıyordu. Çok sıcak bir gündü. Güneş ışınlarını saçıyor, yeryüzü yanıyor mu yanıyordu. Kral kızdı; güneş ondan nasıl güçlü olurdu ki? Yaşamı yine sevmez olmuştu.

  'Güneş olmak istiyorum!' dedi. Bu kez de güneş haline çevrildi. Şimdi güneş, ışınlarını saçıyor ve dünyada her şey yanıyordu.

  Ama bir bulut geldi, dünyayla onun arasına girdi. Işınları artık dünyaya ulaşmıyordu. Güneş kızdı; 'Bu nedir böyle? Ben buluta hiçbir şey yapamıyorum.

  Derhal ondan daha kuvvetli olmak istiyorum' deyince bu kez de bulut haline döndürüldü.

  Az sonra bulut, yağmura dönüştü. Yağmurlar toprağa, oradan nehirlere ulaştı. Nehirlerin suları çoğaldıkça çoğaldı. Evleri, tarlaları seller bastı. İnsanlar hayvanlar, tarlalar perişan oldu. Ama sular, kayalara hiçbir şey yapamıyordu. Bulut öfkelendi. 'Bu kadar çok su nasıl olur da kayaları aşamaz..' Ama kayalar sulardan daha güçlüydü.

  Bulut bağırdı: 'Kaya olmak istiyorum.'

  Bu istediği de yerine getirildi ve kaya haline geldi. Artık güneşten ve buluttan daha güçlüydü. Aradan çok zaman geçmedi. Elinde balyozla bir adam çıkageldi ve ondan parçalar koparmaya başladı.

  'Aman! Bu da nesi?' dedi kaya. 'Ben bu adamdan zayıfım' Sonra birden anladı kuvvetin kaynağının mutluluk olduğunu ve pişmanlıkla haykırdı:

  'İnsan olmak istiyorum!' Bu dileğini de yerine getirdi. Kaya insana dönüştü. Şimdi o adam yine kayalardan taşlar koparıyor. İşi ağır ve aylığı az; ama yaşamı seviyor ve mutlu.

   


 2. El Padrino

  El Padrino Dekan Onursal Üye

  Katılım:
  15 Şubat 2007
  Mesajlar:
  6.076
  Beğenileri:
  57
  Ödül Puanları:
  48
  çok ilginç ve güzel
   
 3. pesimist

  pesimist Rektör Onursal Üye

  Katılım:
  30 Eylül 2005
  Mesajlar:
  18.518
  Beğenileri:
  1.183
  Ödül Puanları:
  113
  Cinsiyet:
  Erkek
  Yer:
  Eskişehir
Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş