Tasarruflu klima kullanımı

Bu konuyu okuyanlar

Mat35

Asistan
Reaksiyon puanı
10
24 saat ınverter klima bir çok deneyimli kullancı arkadaş tarafında vede birol bey tarafında test edilmiş nerde ise 10 larca yıldır kullanılmakta ben dahil.
Eğer aman az elektrik faturası gelsin diyorsak, çok soğuk havalarda hiç kapamamak en tasarruflusudur.
Evimizi (yaşam alanımızı) istedigimiz dereceye getirip sabah evden çıkarken kapatırsak 8 saat kar edecegiz diye akşam eve gelince açtıgımız klima 2-3 saatde evi ısıtana kadar 8 saatde çekeceği elektrikten daha fazlasını harcayacak.
Evden çıkarken 2 derece aşağı çekerek veya eco tuşuna basarak, düşük fan hızına alarak klimamız tam ınverter ise 200 watta (saatde çekeceği) kadar inerek çalışmasını sağlayabiliriz buda kapa açtan çok çok fazlası ile tasarrufludur.
Çok soguk havalarda evden bir kaç gün ayrı kaldık diye kapadık diyelim (ben kapamam) eve geldik dışarı zemheri soğugu, rüzgar fırtına yani çok soğuk, klimamızı 30 dereceye almak bizi daha çabuk ısıtmaz, klimamızı daha çabuk defrosa sokar buda atı gereksiz gider demek.
Eve girdik klimayı açıyoruz 20 dereceye ayarlıyoruz baktık oda 8 dereceden 12-15 dereceye geldi 22 derece yapıyoruz yüksek fan hızında ama, çünkü yüksek fan hızı daha çabuk havayı sirkile edeceği için çabuk ısınacağız dışardanda geldiğimiz için içrisi kaçl derece olursa olsun bize zaten sıcak gelecek klimada yavaş yavaş 20-22-24 derece ayarlarında evi ısıtacak baktık 24 dereceye yaklaştı (tam ınverter ise) yüksek fan hızındada olsa fan hızını kendi düşürecek btu yu düşürece tasarufa geçecek.

9köy

Asistan
Reaksiyon puanı
0
24 saat ınverter klima bir çok deneyimli kullancı arkadaş tarafında vede birol bey tarafında test edilmiş nerde ise 10 larca yıldır kullanılmakta ben dahil.
Eğer aman az elektrik faturası gelsin diyorsak, çok soğuk havalarda hiç kapamamak en tasarruflusudur.
Evimizi (yaşam alanımızı) istedigimiz dereceye getirip sabah evden çıkarken kapatırsak 8 saat kar edecegiz diye akşam eve gelince açtıgımız klima 2-3 saatde evi ısıtana kadar 8 saatde çekeceği elektrikten daha fazlasını harcayacak.
Evden çıkarken 2 derece aşağı çekerek veya eco tuşuna basarak, düşük fan hızına alarak klimamız tam ınverter ise 200 watta (saatde çekeceği) kadar inerek çalışmasını sağlayabiliriz buda kapa açtan çok çok fazlası ile tasarrufludur.
Çok soguk havalarda evden bir kaç gün ayrı kaldık diye kapadık diyelim (ben kapamam) eve geldik dışarı zemheri soğugu, rüzgar fırtına yani çok soğuk, klimamızı 30 dereceye almak bizi daha çabuk ısıtmaz, klimamızı daha çabuk defrosa sokar buda atı gereksiz gider demek.
Eve girdik klimayı açıyoruz 20 dereceye ayarlıyoruz baktık oda 8 dereceden 12-15 dereceye geldi 22 derece yapıyoruz yüksek fan hızında ama, çünkü yüksek fan hızı daha çabuk havayı sirkile edeceği için çabuk ısınacağız dışardanda geldiğimiz için içrisi kaçl derece olursa olsun bize zaten sıcak gelecek klimada yavaş yavaş 20-22-24 derece ayarlarında evi ısıtacak baktık 24 dereceye yaklaştı (tam ınverter ise) yüksek fan hızındada olsa fan hızını kendi düşürecek btu yu düşürece tasarufa geçecek.

aynen katılıyorum. sadece bir şey hariç onu yazının sonunda söylerim. klimada tasarruf demek inverter demek. inverter demek devamlı çalıştırmak demek.

yazının sonu. şu biol bey nerde ya boş ver onu klimacı mlimacı değil eleine ne geçrse satan adamın teki zamanında okuldanda atmışlar onu. sebepse arkdaşlarına fırldak satmaya çalışyormuş. gördünmü fırldka çevire çevire adam fana dönmüş ve klimacı olmuş
s3.gif

Mat35

Asistan
Reaksiyon puanı
10
Her kullanıcı deneyimlerini aktarırsa ustalarda katkıda bulunursa iyi olur, benim aklıma gelenleri yazıyorum.

H SİZER

Doçent
Reaksiyon puanı
4
inverter inverter diyipte abartmayalım şu işi bilmeğenlerde çok önemli bir şey zannedecek invertörün işi motorun ilk hareketi esnasında çektiği yüksek amperi ayarlar devrini almış çalışan bir motora bir faydası da yoktur sürekli dur kalk yapan yada çeşitli devirlerde çalışan motorlarda işe yarar benim tahminim klimalarin tükettiği enerjide %5 tasarruf bile ancak sağlar

Mat35

Asistan
Reaksiyon puanı
10
Devirli çalışma ile tasarruf sağlıyor.

2.000 btu ile 27.800 btu arsında çalışması ile tassruf sağlıyor.
Devrini almış çalışan değil ilk kalkışta odanın neye ihtiyacı varsa onu veren bir sistem, eğer oda çok soguksa 28.000 btu çalışır verilen dereceye göre yaklaştıkça btu düşürerek (devir) 20.000 - 15.000 - 5.000 - 2.000 btu ile harika tsarruf sağlar.
Birde konfor vardır klasik klimaya göre, klasik klima dur kalk yaptıgı için içerinin havası 3 derece oynar, ınverter klimada ise 0,5 derece kadar, ses minimumdur devamlı çalıştıgı için btu düştüğü gibi fan hızıda düşer, klasik klima her çalışmasında tam btu çalıştıgı için sık sık defrosa girer ınverter düşük btu çalıştıgı için hiç girmedigide olur.
Geçen sene klimam sadece iki gün iki yada üç defa 4 saat aralıkla girdi oda kar - buz yoktu ve sokağımızda derece ile ölçtüğümde balkon -8 sokak -10 - 12 derece idi. Diğer sokağımızdaki semtimizdeki çoğu klima defros ve karlar içinde debeleniyordu (bilinen kalite klimalar hariç)

Yani ınverter çok şeydir, bende bilmiyordum 15 seneye kadar (biliyordumda evde kullanmamıştım) klasik arçelik klimalarımla klima budur der dururdum ne zaman daıkını aldım anladımki ben senelerce klima kullanmamışım. Ne zaman fujitsuyu aldım ısıtma buymuş arkadaş dedim.

9köy

Asistan
Reaksiyon puanı
0
inverter inverter diyipte abartmayalım şu işi bilmeğenlerde çok önemli bir şey zannedecek invertörün işi motorun ilk hareketi esnasında çektiği yüksek amperi ayarlar devrini almış çalışan bir motora bir faydası da yoktur sürekli dur kalk yapan yada çeşitli devirlerde çalışan motorlarda işe yarar benim tahminim klimalarin tükettiği enerjide %5 tasarruf bile ancak sağlar
bakın benim 12000 btu me klimamın nominal tüketimi 1090 watt felan yazın ben bu klimayı 24C devamlı çalıştırarak. komik gelebilir ama %75 tasarruf sağlıyorum. inamazsanız daha sonra videosunu koyarım. şuan çıkıcam netten vaktim yok. ama kışın aynı taarrruf yok. bende inanmazdım sizin gibi hatta başka bir forumda inanmadığıma dair yazılarım bile var.

thekillingroad

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Başka bir açıdan yaklaşayım, ME'nin kılavuzunda yazan çok doğru bir ifade.

Yazın 23-24c'nin, kışın 25-26c'nin üzerinde sıcaklık ayarı yapmak yok yere fazla para harcamanıza sebep olur, daha iyi serinlemenize/ısınmanıza değil. :)

Mat35

Asistan
Reaksiyon puanı
10
Yazın benn 25 - 26 derece devamlı çalıştıyorum dışarı 35 - 40 derece üstü olduğu için içerisi cennet gibi oluyor.
Kışında 21 - 23 derece çalıştırıyorum, dışarısı 10 derece ve altı olduğu için içerisi harika oluyor.
Her açıdanda fazla düşüğe ve yukarıya ayarlamak hastalığa davetiye çıkarır, içeri ile dışarı arasında 8 dereceden fazla fark olmamalı.
Bu kömür yakmak içinde geçerlidir, gaz yakmak içinde.
Bir torba kömür ile 10 gün geçiren var 3 gün geçiren var.
Vede kömür kullanırken çalıştığımız için bir torba kömür 3 gün gidiyordu ama evde oturunca en fazla iki gün gece altını kapatınca, yoksa oda fazla masraflı oluyor.

eskort

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Piyasada genel fikir inverter konusunda bu,çünkü herkes dur kalk klima deyince ,kalkışta çok çekiyor olarak biliniyor.

Asıl fazla tüketiminin nedeni ilk kalkış değildir.Sürekli olarak ısıtma için diyelim ki 26 dereceye ayarladınız,klima 26 dereceye gelince duruyor,sonra 22-24 derecede tekrar çalışıyor,tekrar duruyor.İşte yakıt yüksekliği burada gizli.Sürekli ısıttığı havayı tekrar soğuması için bekleyip tekrar ısıtmak için enerji harcıyor.Yani otobanda bir gaza basıyor ,bir gazdan ayağını çekiyor.

İşte inverterin işlevi burada ortaya çıkıyor,istenilen ısıya gelince ortam,onun soğumasına izin vermeden aynı ısıda tutuyor.Bunun içinde çok az bir enerji harcıyor.Yani otobana çıkmış bir araç,belirli bir hıza eriştikten sonra sabit hızla ve gaza fazla basmadan ,motoru bağırtmadan kullanırsanız ekonomik olursunuz...

SnCaP

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
selam arkadaşlar aranıza yeni katıldım

sizlerden öğrenmek istediğim kılimalar çıktı çıkalı kullanmayı yeni nasip etti allah birtane aldık demir döküm marka 12.000 lik kullanmasını hiç bilmiyorum acaba kılimayı nasıl kullanırsam iyi olur yani hem elektirik tasarrufu hem ortamın soğuması en iyi şekilde olur ben engelliyim ve günün %80 nini yatakta yatarak geçiriyorum diğer %20 sinide tekerlekli sandalyede oturarak adana'da çok sıcak bir memleket olduğu için biz engellilerde sıcaktan dolayı yara olma sıkıntısı var yaz aylarında o yüzden bulunduğum ortamın soğuk olması lazım diğer bir yandanda dar gelirli olduğum için elektirik faturasınıda aklımdan çıkaramıyorum faturanın coşupta beni yakmaması için ne yapmam gerek arkadaşlar cevap veren tüm arkadaşlara teşekkür ederim

eskort

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
selam arkadaşlar aranıza yeni katıldım

sizlerden öğrenmek istediğim kılimalar çıktı çıkalı kullanmayı yeni nasip etti allah birtane aldık demir döküm marka 12.000 lik kullanmasını hiç bilmiyorum acaba kılimayı nasıl kullanırsam iyi olur yani hem elektirik tasarrufu hem ortamın soğuması en iyi şekilde olur ben engelliyim ve günün %80 nini yatakta yatarak geçiriyorum diğer %20 sinide tekerlekli sandalyede oturarak adana'da çok sıcak bir memleket olduğu için biz engellilerde sıcaktan dolayı yara olma sıkıntısı var yaz aylarında o yüzden bulunduğum ortamın soğuk olması lazım diğer bir yandanda dar gelirli olduğum için elektirik faturasınıda aklımdan çıkaramıyorum faturanın coşupta beni yakmaması için ne yapmam gerek arkadaşlar cevap veren tüm arkadaşlara teşekkür ederim

Hareketleriniz kısıtlı olduğunu düşünerek klimanızı 26 derecenin altına indirmemenizi tavsiye ederim.26-27 dereceler idealdir.Adana gibi sıcak ve nem oranı yüksek bir yerde klimanızı kapatmadan kullanmakta fayda var.Tabi evinizi de zaman zaman havalandırın.

SnCaP

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
eskort

çok teşekkür ederim cevap için evet hareketlerim çok kısıtlı yani her an sıcak ve aşırı nemden yara açılıyor o yüzden odam serin olmalı olmalı ama elektirik faturasınıda düşününce ateş basıyor kılimayı nasıl kullanırsam elektirik faturası yakmaz aldığım kılima 12000lik A snıfı Demir Döküm markası

Son mesajlar