Tarihteki Trk ve islam Alimleri ile Bulular...

Bu konuyu okuyanlar

SoLidBurn

Asistan
Reaksiyon puanı
0
İyide ben üzerime alınmadım ki sen üzerine alınmışsın. Ben yazılarımda kişileri karşıma almam. Duyduğum gördüğüm fikirler üzerine kendi fikirlerimi yazarım. Bir yanlışlık olmasın..

IuTKuI

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
Şu yazında benim dediğimden alıntı değil miydi? "3 yüzyıl boyunca insanların cahil kalması İslam'ın suçu mudur?"

Değilse pardon o zaman.

aziz34

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yukaridaki listeye eklenmemiş ama bir bilim adamı da ben söylmek istiyorum; takiyüddin. batı da galilo, kepler, kopernik ne ise osmanlıda da takiyüddindir. uluğbey'in ali kşçu'nun izinden giden bir bilim adamı. osmanlıda rasathaneyi kuran ilk kişi. kurduğu rasathanede yaptığı çalışmalar hayran vericidir. kendi icat ettiği aletlerle yaptığı gözlem ve hesaplar ile ekliptik ile ekvator arasındaki 23° 27' lik açıyı 1dakika 40 saniye farkla 23° 28' 40" olarak hesaplamayı başarmıştır. kendi devrine göre neredeyse kusursuz bir gözlem ve hesap.

peki bugün niye kimse hatırlamıyor. çünkü, böyle başarılı gözlemlr yaptığı sırada, bir ay boyunca istanbul semalarında bir kuyruklu yıldız belirmişti. gece gündüz demeden bu kuyruklu yıldızı takip etmiş ve gözlemlemiştir. bu kuyruklu yıldız sonrası bir veba salgını başgöstermiş ve daha sonrasında da istanbulda bir deprem meydana gelmişti. bütün bunların sorumlusu olarak rasathane gösterilmiş. "rasathanede meleklerin eteklerinin altına bakılıyor" diye halk galeyena getirilmiş ve nihayetinde padişahın emriyle rasathane yerle bir edilmiştir.

tarih keşkelerle olmaz ama. keşke bunlar olmasaydı da bugün galilo kepler ver kopernik yerine takiyüddin i ve belki de onun rasathanesinde yetişmiş ondan feyz almış bilim adamlarını konuşuyor olurduk. belki içimizden bir stephen hawking bile çıkabilirdi kim bilir.

DarKeN

Müdavim
Reaksiyon puanı
88
ruhu kapalı bir insanın aklının açık olabileceği kanısına nereden ulaştın? psikolojisi doymamış yada sorunlu bir insan yaptığı hiç bir işte başarılı olamaz dinsiz kimse yoktur İSLAM sız kimse vardır ateistim diyenin dini ateizmdir zaten senin meselen din değil siyaset orası aşikar

İSLAM en değerli hatta tek değerli mücevherdir ne İSLAM'ı yanlış uygulayan nede karalayan nede anlamayan kimse ona leke süremeyeceği gibi onunla sınırları zorlayıp zirvelere çıkanlarda İSLAM a artı bi değer olarak katabileceği bir şey yoktur.İSLAM sadece o insanların iyiye daha kolay ulaşmalarını sağlar okadar.

yoksa einstein yahudiydi, steven hawking'de ateist yanılmıyorsam.Rabbim ''zenginliği istediğime,ilmi isteyene veririm''diye buyurmuş çalışarak zengin olunmaz (kesin değil manasında)ama çalışarak ilim sahibi olunur o kesin bir vaad.
Ruhu kapalı insan sadece islama inanmayan insan mı oluyormuş? İslama inanan ülkelerin insanlarını da görüyoruz örneklerimiz bol onların ruhu çok açık olduğundan bu durumdalar her gün savaş, her gün kan dökülüyor. Bir de ruhu kapalı olan hristiyan toplumlarına bakalım nerelerdeler? Neyse böyle anlamsız şeylerle sidik yarıştıracak değilim isteyen istediğine inanabilir benim hiçbir dinle bir sorunum yok, bu konuların inançlarla en ufak alakası olmadığını da zaten söyledim insanların inançlarına saygılıyım bu beni alakadar etmiyor... Beni sadece ulaşılan gelişmişlik seviyesi, insan hakları, eğitim seviyesi (istikrarlı), ülkedeki işsizlik oranı, ülkenin para biriminin yabancı para birimleri karşısındaki alım gücü, ülke vatandaşlarının insan haysiyetine yakışacak gelir seviyeleri, Türkiye'de alacağım eğitimin bana dünyadaki tüm kapıları açabilirliği alakadar ediyor. Bunları tartışabilirim ama gelip de ilkokula yeni başlamış çocuk ağzıyla islam çok ilerici bir din, diğer dinler uydurma, Türkiye çok güçlü bir ülke dünyanın bilmem kaçıncı büyük ordusu var, demokrasimiz amerikayı solda sıfır yapar vs. at gözlüklerinle gelme ... Klişe gelecek belki ama Türkiye'nin hala en büyük sorunu türban giymekken Amerika marsta koloni kuracak yakında.

zeroaxa

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
Ruhu kapalı insan sadece islama inanmayan insan mı oluyormuş? İslama inanan ülkelerin insanlarını da görüyoruz örneklerimiz bol onların ruhu çok açık olduğundan bu durumdalar her gün savaş, her gün kan dökülüyor. Bir de ruhu kapalı olan hristiyan toplumlarına bakalım nerelerdeler? Neyse böyle anlamsız şeylerle sidik yarıştıracak değilim isteyen istediğine inanabilir benim hiçbir dinle bir sorunum yok, bu konuların inançlarla en ufak alakası olmadığını da zaten söyledim insanların inançlarına saygılıyım bu beni alakadar etmiyor... Beni sadece ulaşılan gelişmişlik seviyesi, insan hakları, eğitim seviyesi (istikrarlı), ülkedeki işsizlik oranı, ülkenin para biriminin yabancı para birimleri karşısındaki alım gücü, ülke vatandaşlarının insan haysiyetine yakışacak gelir seviyeleri, Türkiye'de alacağım eğitimin bana dünyadaki tüm kapıları açabilirliği alakadar ediyor. Bunları tartışabilirim ama gelip de ilkokula yeni başlamış çocuk ağzıyla islam çok ilerici bir din, diğer dinler uydurma, Türkiye çok güçlü bir ülke dünyanın bilmem kaçıncı büyük ordusu var, demokrasimiz amerikayı solda sıfır yapar vs. at gözlüklerinle gelme ... Klişe gelecek belki ama Türkiye'nin hala en büyük sorunu türban giymekken Amerika marsta koloni kuracak yakında.

okuduğunu daha anlamaktan acizsin önyargıdan bahsediyordun ilkokul sana çok ağır gelmiş anlaşılan

bende dinin gelişmeye artı yada eksi faktörü olmadığınından bahsediyorum NE TUHAFKİ ŞU AT GÖZLÜĞÜ MUHABBETİNİ EN ÇOK ONU TAKANLAR KULLANIYO

DarKeN

Müdavim
Reaksiyon puanı
88
okuduğunu daha anlamaktan acizsin önyargıdan bahsediyordun ilkokul sana çok ağır gelmiş anlaşılan

bende dinin gelişmeye artı yada eksi faktörü olmadığınından bahsediyorum NE TUHAFKİ ŞU AT GÖZLÜĞÜ MUHABBETİNİ EN ÇOK ONU TAKANLAR KULLANIYO
Tamam bana ayar verdin bu konuyu kapatalım isteyen istediğine inanarak mutlu mesut yaşasın.

zeroaxa

Müdavim
Reaksiyon puanı
6

İSLAM'ın büyüklüğünü ne senle ne başkasıyla tartışacak değilim zaten tartışmaya gerek bir konu değil benim için istersen atgözlüğü de istersen başka bişey

ama son palagrafımı okuduysan ve anladıysan diyeceğim ama anlamadığın belli orada müslüman olmayan 2 tane dehadan bahsediyorum