Tanrı Kendi Kaldıramayacağı Kadar Büyük Bir Taş Yaratabilir mi?

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Kriptograf

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
Blogumda yayınlayınca biraz tepki aldım ama düşünmeden konuşan kişiler tarafından olması bende gerçekten sorun olmadığı kanısını uyandırdı.Şimdi sizlere soruyorum

Tanrı kendi kaldıramayacağı kadar büyük bir taş yaratabilir mi?
Yorumlarınızı bekliyorum.Yanlış anlamalara açıklama yapmak için hazır bekleyeceğim :)
[size=10pt]Anket İçin Tıklayınız...[size=10pt][/size]

[size=8pt]Anlaşılmayacağından emin oldum artık,soru bir paradokstur arkadaşlar lütfen sapkın düşüncelere kapılmayalım...Paradoks:her iki birbirine zıt cevabında aynı anlamda olduğu sorunun cevabının soruya pek bir şey katmadığı sorulardır.Cevaplanması imkansızlaşan sorulardan biridir...
Yorumlar için Teşekkür ederim...[/size]

myefsane

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
Din hakkında hiç birşey bilmediğin çok açık

Nemesis

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Ya bu forumda artık bu sekilde tartışma yaratacak konuları açmayın yeter !!

Kriptograf

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
Ya bakın merak ettiğim şey sorunu cevabı değil merak ettiğim şey diğer insanların ne düşündükleri.Anketlerin amacıda budur zaten,benim cevabım zaten belli...
Her türlü fikrinizi dile getirebilirsiniz,hiç bir şey ima falan etmiyorum tek merak ettiğim bu soruya diğerlerinin verdiği cevap yani o kadar.Amacım tartışmaya yer bırakmadan anket yapmak.

sessizce

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yemin ederim inanamıyorum...lütfen bi şakaysa söyleyin ve kamerayı gösterin el sallıcam...
allah iyiki taş etmiyor böyle düşünenleri sadece bunu demek istiyorum

mindiz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Soruyu iyi oku veya tekrar yaz istersen. Benim düşüncem belli diyorsunda. Hem evet hem Hayır cevabında Allah'ın varlığı inkar ediliyor sorunda.

Nemesis

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Birde sunu eklemek istiyorum madem düşüncüler önemli anketi buraya ac bari neden bloguna yönlendirdin ki ?

Burda böyle konulardaki düşünceler her zaman tartışmaya yol açmıştır. Bunu sende görmene rağmen...

2Shane

Asistan
Reaksiyon puanı
0
böyle konular nette bu aralar çok sık yazılıyor bu soruyo şöyle cevap veriyorlar tabi bu forumda çok gereksiz bence bunu sormak

1-eğer yaratır ama kaldıramazsa Allah'ın herşeye gücü yetmez diyolar
2-eğer yaratamaz ise Allah yaratan değildir diye de başka bi cevap veriyolar işte öle şeyler

Kriptograf

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
Ya Allah demek konusunda haklısınız tereddüte düştüm.Ama bakın yineliyorum ben ne bir şeyi ne inkar ediyorum ne de tam tersi tek isteğim celallenmeden sorunun cevaplanması.
Hiç bir yorumda gelmiyor arkasından ayrıca bu anket daha önce yapılmamış.
Tartışmalara sebep olacağını düşündüm ama yani kestirip atma türden cevaplar aldım hep.Şıklara o bilir koy diyen bile oldu yani.
Yanlış anlaşılacak hiç bir şey yok.Lütfen yorumları bana değil soruya yaparsanız sevinirim.Soru benim düşüncelerimi değil sadece sizin ne düşündüğünüzü içeriyor olacak.

sessizce

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ben böyle bişeyi düşünemem bile böyle saçma şeyler düşünemiyecek kadar da inanırım allaha madem tereddütülerin var allah konusunda bırak anketi git ilim al belki birçoğumuz anlatamayız sana haaa anlatsakta ne kadar anlaşılır tarafınızdan oda ayrı bi muamma

Berkin Bozdoğan

Müdavim
Reaksiyon puanı
38
Selamlar,

Bu derslerde okutulan ve görüntüde paradoks oluşturan birkaç farklı mantık oyunundan bir tanesi. Bir önreği de (sana demiyorum Serkan, yanlış anlama :) ) "Seni ilk seven ben miyim?" sorusudur mesela. Ne cevap verilse, kötü anlam çıkar.

Tabii mantıkla falan uğraşmak yerine doğrudan linç girişimi başlamış gördüğüm kadarıyla. Mantık paradoksudur, deyin geçin. Tabii müfredatta yeterince felsefe gösterilmediği için bunların bilinmemesi olağan. Benim de bilgim kulaktan dolma seviyesinden hallice.

Güzel günler dilerim.

heyula

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Dostum bizim Allahı deneme veya test etme hakkımız yok. Aksine onun bizi sınama hakkı var. O nedenle sen Allahın ne yapıp ne yapamadığını boşverde kendinin ne yapabilip ne yapamadığına bak.

Kriptograf

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
sessizce dedi ki:
ben böyle bişeyi düşünemem bile böyle saçma şeyler düşünemiyecek kadar da inanırım allaha madem tereddütülerin var allah konusunda bırak anketi git ilim al belki birçoğumuz anlatamayız sana haaa anlatsakta ne kadar anlaşılır tarafınızdan oda ayrı bi muamma
Tereddütüm falan yok.Ayrıca soru sormak tereddüte yol açıyorsa inançta problem vardır zaten.Her türlü sorya cevap verebilecek bir inanca sahibim o ayrı bir konu.Anket'in amacını anlayamadınız sanırım.
Hala yorumlar bana geliyor,lütfen arkadaşlar rica ediyorum yorumları soruya yapalım soryu yorumlayalım.Soru yersiz diyebilirsiniz ama bana bu soruyu sorduğım için,tereddütlerin var demeyiniz.
Anket zaten soranın bildiği bir şeydir ya da soranın değilde sorulan insanların düşüncelerinin merak edildiği için yapılan bir şeydir.

Kriptograf

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
Bakın geçtim kendimi falan artık,yıllarca filozoflar düşünmüşler varlık nedir,doğru nedir,ve daha yüzlerce soru.Felsefe gerçekten çok yararlıdır aslında sapkınlaşmadığı sürece ama önemli olan sistemli düşünebilmektir.Şüpheyi Descartes gibi sistem olarak kullanırsak her zaman doğruya veya ona en yakına ulaşırız.
Umarım anlaşılmışımdır...

Alengirli

Müdavim
Reaksiyon puanı
23
Aslında burada sorun, tanrıdan bahsederken, insan gözlüklerinden bakıyor olmamız. Şöyle ki;

Az çok fizik bilen herkes, bağıl hız veya "bağıl" terimini duymuştur. Bir cismin fiziksel özelliklerinin, bulunduğu ortama göre anlam kazanması diye de özetleyebiliriz bunu. Ağırlık da aynı şekilde yer çekimiyle ilgili bir büyüklüktür. "Ya ta'am işte ağırlık değil neyse, kaldırılamayacak olsun" diyenler için de şöyle diyeyim o zaman: Kaldırmak, A noktasından B noktasına yatay veya dikey olarak hareket ettirmektir ki bunun için de bir düzlem, yani bir boyut gerekir. Oysa İslam dininde yaratıcı olarak kabul edilen Allah, tüm boyutlardan ve zamandan bağımsızdır. Bu şekilde anlamayanlara şöyle bir örnek vereyim: Çok ağır bir taşı G yerçekimli gezegenimizde kaldıramazken, uç bir örnek olarak G/100 yerçekimli bir başka gezegende kolayca kaldırabilirsiniz, en azından teorik olarak.

İkinci nokta ise, büyüklük göreceli bir kavramdır. Şu kadar büyük bu kadar büyük demek için kıyaslanan iki olgunun aynı üç boyutlu eksende yer alması gerekir. İnsan gözlüğünden baktığımız için düştüğümüz bir diğer yanılgı da budur. Kaldıramayacağı kadar büyük taş, boğulacağı kadar derin su, yanacağı kadar büyük ateş... Hepsi aynı kapıya çıkar; az önce belirttiğim tüm düzlemlerden, boyutlardan ve zamandan bağımsız bir varlığı, Yerküre'de gördüğümüz şartlarda kıyaslamaya çalışıyoruz.

Ancak yaratıcının yarattığı şeyler ancak birbirine göre orantılanabilir. Bir taşın çok büyük olduğunu yalnızca BİZ söyleriz. Büyük veya ağır olmasının ölçüsü ise, içinde bulundumuz üç boyutlu uzayın kendi bağıl sistematiğine göredir. Yani Allah, tüm bu ölçümlerden bağımsızdır. O'nun için zaman veya mekan ölçümü gözetlenemez.

Tüm bu sebeplerden dolayı "Tanrı kendi kaldıramayacağı kadar büyük bir taş yaratabilir mi?" sorusundaki "kaldırma" eylemi anlamını kaybettiği için soru da anlamsız kalır. Umarım yeterince açıklayıcı olmuştur.

Edit: Sorunun tam cevabı için aslında biraz oturup araştırma yapmam ve benzetmeleri kafamda daha sakin kafayla kurmam lazım. Sen sitende sadece evet veya hayır diye cevap istemişsin. Paradoks eğer benim bildiğim anlamdaki bir kelimeyse, bu soru paradoks değil, sadece anlamsız bir soru. Sakın üstüne alınma, anlamsız soru soruyorsun demiyorum, bazı şeyleri sorgulamak güzel ama aynı zamanda tehlikeli bir özellik. Zekan seni yanılttığı an dark side'a düştün demektir :)

Herkesin sorgulama veya anlama veya kabullenme kapasitesinin bir olmadığı yerlerde ise bu tarz sorgularda bulunmak bence daha da tehlikeli. Senin inancında çatlak olmayabilir ama aynı ölçüyü herkesten bekleyemezsin ;)

Kriptograf

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
Alengirli İşlerin Adamı Nasıl yorum yapmalısınız? SSS sine bkz verilecek yorum yazmışsın gerçekten anlaşıldığımı görmek güzel...
Tehlike gerçekten çok büyük ama benim yapmaya çalıştığım yani soruya cevap vermemek bile bir düşüncenizin olduğunu gösterir onu açıklamanız istediğim.Tabi bir andan sonra anket formalitede kalabiliyor.

RE_6

Müdavim
Reaksiyon puanı
10
hayatımda bu kadar saçmalık görmedim.

bu konu derhal silinsin. bu ne cürret !!!

Kriptograf

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
Diyecek laf bırakmıyorsunuz.Soruyu değil inancımı tartışıyorsunuz,yani ne anladınız sorudan onuda anlamış değilim...

2Shane

Asistan
Reaksiyon puanı
0
böyle sert çıkışlarımızın nedeni Berkin abininde dediği gibi eğitim öğretim müfredatında felsefenin çok az yer kaplamasıdır sorgulayan gözle bakmak yerine dogmatik düşüncelere direk kapılıyoruz koyun gibi biri napıyosa diğerlrie onu yapıyor

dead_ghost

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
şöyle bir ayet var arkadaşım vakıa süresinde
''Yıldızların yerlerine and olsunki; bİr bilseniz ne büyük bir yemindir''

yani evren olağanüstü bir mizan ile yaratılmıştır.yani insan beyninin alamayacağı kadar yani bu soruyu sormanı gerektirecek kadar.yanıt ayetin içinde.Önemli değil.

yuureii

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Bu ankette amaç ne? Felsefe yapmamızı mı istiyorsun yoksa Alengirli İşlerin Adamı gibi bilimsel açıklama mı yapmamızı istiyorsun?

Kriptograf

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
Çok azı geçtim Lise dönemine kadar eğitimin içinde düşünme sanatı yani felsefe yer almıyor adı bile geçmiyor.Sayısal öğrencisi olduğum için 2 sene görüyorum felsefe.(burda eminim vardır bir kaç söyleyecek şeyi olan)Ders olarak algılamamak gerekir.Ama biz "DÜŞÜNMEMEK" kelimesini o kadar çok benimsemişiz ki...

Kriptograf

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
Sen hangisini istiyorsan o yorumu yap arkadaşım.Ben hiç bir taraf cevabı şöyle böyle demeden soruyorum soruyu.Her "düşünülerek" yapılmış açıklama gerçekten herkese çok büyük yararı olacak açıklamadır kanımca.

sessizce

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kriptograf dedi ki:
Diyecek laf bırakmıyorsunuz.Soruyu değil inancımı tartışıyorsunuz,yani ne anladınız sorudan onuda anlamış değilim...
allahım ya nolur affet bunları okumak ve yazmak zorunda kaldıım için ne demek ya ne anladınız sorudan..ne anlanır sence nasıl bi mantıktır...bir msj da yazmışsınız tereddüte düştüm evet die..sonra tereddütüm fln yok demişsiniz..cidden neden sordunuz böle bi soruyu yada böle bi ankete neden ihtiyaç duydunuz bunu biliyorsanız lütfen cevaplayın

fastuner

Asistan
Reaksiyon puanı
1
amacın kendi bloguna ilgi çekmekmi?bn anlamadım snn ne yapmak istediğini...

RE_6

Müdavim
Reaksiyon puanı
10
bunlar tansiyonu arttıracak şeyler bunlara müsade edilmemeli. yazık çok yazık

Tartarus

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
Bu soru felsefi bir düşündürme aracı değil bir kelime oyunu, bir paradokstur. Ne soruda ne de verilebilecek iki olası cevapta bir anlam aramak akıllıcadır. Beyin fırtınaları yaratan insanlar ve yorumları çok ilginç ve okumaya değer, ama ben doğrudan saldırgan bir tavırla cevap verenlerin daha normal davrandıklarını düşünüyorum.
İnsanlar için kutsal konular birer dogmadırlar, eğer onlara inanılıyorsa o zaman o konular tartışılamaz. Yine de birileri hem inanıp hem tartışmaya çalışacaktır elbet, böyle insanlar; hafif kafayı tozutmuş, varlıklarını sorgulama konusunda, bir cevap bulamayacaklarını bile bile, oldukça inatçı, aynı zamanda da o güne kadar körü körüne inandığı ya da her ayrıntısını bildiği değeri reddetmekten çokca korkan insanlardır.
Din ve bilim arasındaki keskin çizgi ya da kesişimlerindeki gri kalan alan ne kadar yıpratıcıysa, Tanrı'yı, yaratılış teorilerini, varlıktan önceki hiçliği, vb. düşünmek de insanı öylesine yıpratır. Tek fark; dine ve bilime aynı anda inanmak olası olsa da bir dini kabul ettikten sonra onun kural ve nedenlerini sorgulamak olası değildir. Sorgulayacak birileri varsa, bir çok insanın kutsal inancını zedelemeye çalışmadan, hamlesinin ayrıntılarını iyice hesaplayarak ve gerekli saygıyı göstererek sorgulasınlar o zaman.

wbmstr

Asistan
Reaksiyon puanı
3
ya ne diim allah böyle insanlara akıl fikir versin allah ıslah etsin sizi yazık ya böyle güzel bir vatandan böyle sorular soracak insanların çıkacağı aklıma gelmezdi kıyamet alameti....

Kriptograf

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
sessizce dedi ki:
Kriptograf dedi ki:
allahım ya nolur affet bunları okumak ve yazmak zorunda kaldıım için ne demek ya ne anladınız sorudan..ne anlanır sence nasıl bi mantıktır...bir msj da yazmışsınız tereddüte düştüm evet die..sonra tereddütüm fln yok demişsiniz..cidden neden sordunuz böle bi soruyu yada böle bi ankete neden ihtiyaç duydunuz bunu biliyorsanız lütfen cevaplayın
Güzel kardeşim tereddüte düştüğüm konu sadece Allah kelimesini kullanıp kullanmamak konusunda idi.Yani sorun yaratacağı belli olan bir konuda bu kadar sorun yaratacak ibare bir arada bulunursa daha büyük sorun yaratılmış olur diye düşündüm.Anlatabildiysem ne mutlu bana.

Diğer kısım ise yorumlar hala bana geliyor arkadaşlar soruyu anlamadığınıza kesin kanaat getirdim.Cevap vermek zorunda değilsiniz fakat hakaret etmeye de kimsenin hakkı yok lütfen eleştrileri daha sakin yapalım.
Doğru soru bir paradokstur ama bunu anlayıp yorumlayan kişi sayısı gerçekten 3 sayfa da belki 3 belki 4.
Bir Girit'li bütün Girit'liler yalancıdır demiştir.Bu Girit'li yalan mı yoksa doğru mu söylüyor sorusunda ki mantık ile benzer mantıkta bir sorudur.İnanç meselesi yok konuda anlaşılmakta zorlandığım yer orası.
Bu mesajın arkasından yazacaklarınızı lütfen bir kez daha okuyun aynısını yukarıda da yazmış olan insan gerçekten çok fazla olacak.Lütfen tartışılan şey inanç değil.Yani ben en azından bunu tartışmıyorum...

fastuner dedi ki:
amacın kendi bloguna ilgi çekmekmi?bn anlamadım snn ne yapmak istediğini...
Bloguma link vermemin nedenini gerekli yerlere açıkadım.Bir sorun yaratsa idi anket buraya taşınırdı.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...