Yardım Takıntılı bir şekilde Mükemmeliyetçi olmak

Bu konuyu okuyanlar

Watty Hoods

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Merhabalar.Ben ilkokulda iken benle yarışabilecek birisi yoktu sayılır sınıfın en iyisiydim diyebilirim.Bu yüzden en iyisi olmaya çok alıştım.Ortaokulda benden daha iyi sınıf arkadaşları ile karşılaşınca ve çalışmama rağmen başarısız olunca kendimi çok bunalmış hissediyorum.24 saat ders çalıştığım günleri hatırlıyorum.Bu kadar mükemmeliyetçi olmak da hayatımı daha zevksiz hale getiriyor.Farkındayım ve durdurmak istiyorum ama bilinçaltım izin vermiyor lütfen yardım edin :(

Alyx Vance

Profesör
Reaksiyon puanı
1,613
rehber hocanla konuş mutlaka. Ben bugün konuşmuştum ilaç gibi geldi valla. Tavsiye ederim

Nixc0r

Forumgezer
Emektar
Reaksiyon puanı
15,589
Hep en iyi olmak zorunda değilsin çok çalışma anlayarak çalış daha faydalı olur.

Həyat Qatarı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
28
İleride daha iyi anlayacaksın bunu. Önemli olan çok çalışmak değil, doğru çalışmak. Hedeflerin doğrultusunda çalışmak. Yani, sen bir tarafını da yırtsan hiçbir zaman hiçbir derste tam uzmanlaşamayacaksın. Bu kötü bir zihniyet ve hedefsiz giden gemi kolay batar.

Sen bir tarafını da yırtsan, hiçbir zaman hiçbir derste tam uzmanlaşamayacaksın!

Her şeyden biraz anlayıp, bir şeyden çok iyi anlayacaksın
. Olay bu kadar basit işte.

Android developer olacaksan, Android studio, XML ve Java/Kotlin/Flutter'den çok iyi anlayıp, matematikten biraz anlayacaksın. Algoritma için temel matematiğe ihtiyacın var. Gidip de Bedir savaşını bilmene gerek yok, ya da hadis ilmi, siyer, fıkıh öğrenmene gerek yok. Dağlar denize paralel mi bitti bu kadar. Coğrafya bu kadar. Ahlak felsefesi din felsefesi bilmem ne felsefesi bilmem ne filozofu, bana ne onlardan, dersini geçecek kadar çalışsan yeter bunlara. DNA'dan bana ne, kalıtımdan bana ne, cross overdan bana ne, dersini geçecek kadar çalışsan yeter.

Asıl odaklanman gereken şey hedefin, senin ortaokulda 1.olman hiçbir ama hiçbir ama hiçbir şey ifade etmiyor. Bana ne, istersen sonuncu ol, hedefin doğrultusunda gidiyorsan gerisinin hiçbir önemi yok.

Çıkın şu kafadan artık, milattan kalma eğitim modelinin uygulandığı ülkemizde 1.olmak hiçbir anlam ifade etmiyor. Sadece süs bunlar SÜS.

Yarın işe girdiğinde, siteye ürün kaydederken problem yaşayınca, imdadına o çözdüğün tarih soruları yetişmeyecek. Patron gözünün yaşına bakmaz. Çıkın yani şu kafadan.

MG4446

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,311
Böyle devam et her zaman en iyisi ol

_Zaur_

VİP üye
Cezalı
Reaksiyon puanı
22,839
Devam devam. Ama mükemmelliyetçiliği başka tarafa yönlendir.

Mesela el becerin iyiyse öyle bir şey yapki herkes senden bahsetsin.
Yani sen yaptığın şeyi yapamadıkları için yada senin gibi yapamayacakları için biraz düşüncende rahatlarsın ?

hakancoskun4891

Müdavim
Reaksiyon puanı
757
Böyle devam et her zaman en iyisi ol
hak veriyorum bu arada ne yaparsan yap her zaman en iyisi olmaya çalış ya da ol..
Her zaman en iyisi olamaz, arkadaşta allah kudreti yok herşeyi bilemez
Mesaj otomatik birleştirildi:

Merhabalar.Ben ilkokulda iken benle yarışabilecek birisi yoktu sayılır sınıfın en iyisiydim diyebilirim.Bu yüzden en iyisi olmaya çok alıştım.Ortaokulda benden daha iyi sınıf arkadaşları ile karşılaşınca ve çalışmama rağmen başarısız olunca kendimi çok bunalmış hissediyorum.24 saat ders çalıştığım günleri hatırlıyorum.Bu kadar mükemmeliyetçi olmak da hayatımı daha zevksiz hale getiriyor.Farkındayım ve durdurmak istiyorum ama bilinçaltım izin vermiyor lütfen yardım edin :(
Bide konuyla biraz alakasız ama burada ortaokulduğunda olduğunuzu belitrmişsiniz ama profilinizde 15 yaşında gözüküyorsunuz. Lütfen yaşınızı moderatörlere PM yolu ile ulaşıp düzeltiniz.

MG4446

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,311
Neyde en iyisi olsun? Hukukta mı? Tıpta mı? Pilotlukta mı? Futbolculuk ta mı?........
Sevdiği alanda

Her zaman en iyisi olamaz, arkadaşta allah kudreti yok herşeyi bilemez

Bide konuyla biraz alakasız ama burada ortaokulduğunda olduğunuzu belitrmişsiniz ama profilinizde 15 yaşında gözüküyorsunuz. Lütfen yaşınızı moderatörlere PM yolu ile ulaşıp düzeltiniz.
Olsun veya olmaya çalışsın işte. O anlamda söyledim

Xriyantos

Asistan
Reaksiyon puanı
101
Mükemmelliyetçi olman raporlama ve denetim alanlarında işine yarayabilir. Aklında bulunsun.

Doğukan S

Doçent
Reaksiyon puanı
266
İnsansın, hataların ve eksiklerin olacak. Mükemmelliyetçilik sana ileride problem yaratabilir. Psikolojik rahatsızlıklar yaşamana sebep olabilir. Benden tavsiye, bu konuda dikkatli ol.