Tails tor browser hazır değil hatası

Bu konuyu okuyanlar

krksz41

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
merhabar tails işletim sistemi kullanıcam da USB'ye yükledim PC'den açıyorum tailsa girdikten sonra tor browserı açmaya çalışırken tor browser hazır değil hatası alıyorum.Güvenli olmayan tarayıcıdan internete bağlanıyorum ama tor browserdan giremiyorum.Az önce tüm herşeyime format attım o sırada flash bellekten ve pcden tails gitmiş iso dosyasıda olmayınca yeniden indiricem ama tor browserı kullanamadıktan sonra tails kullanmamım bir anlamı yok gibi düşünüyorum.indirmek için çözüm önerilerinizi bekliycem... teşekkürler.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Anladığım kadarıyla protokol ile ilgili bir durum var ortada. Tor ağı bir şifreleme ağıdır. Genelde onion sitelerinin çoğu http farkındaysan. Yeni gelen Https protokolü tor'un şifrelemesinin üstünü bir şifreleme katmanı daha ekliyor. Çok az site Tor için Https kullanıyor çünkü insanlar Https'i güvenli olarak algılıyor. Kısaca http protokolü ile bağlanmalısın.
--- Gönderi Güncellendi ---
Bir yerde de diyor ki Tor tarayıcı senin yerel saatin ile senkronize olmalı yoksa çalışmaz. Saat senkronizasyonu bir kaç dakika alabilir, biraz sabırlı olmalısın diyor.

Sanırım çok sebebi var bu hatanın. Biraz deneme yanılma yapacağız gibi görünüyor :)
Tamam :D Az önce daha önce hiç Tail kullanmadığımı da belli ettiiğime göre sorunun çözümüne geçelim mi ? :D
iceweasel.png

Ekranın sağ üstündeki soğan simgesini görüyor musun ? Ona tıkla ve "Open Circuit" (Dolaşımı aç gibi bir çevirisi olmalı) seçeneğini göreceksin. Geri dönüş yaparsan sevinirim :) Sorunun kaynağı bu mu ben de tam emin olurum, gelecekte bu soru çıkarsa senin de bir katkın olur hem.

krksz41

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Anladığım kadarıyla protokol ile ilgili bir durum var ortada. Tor ağı bir şifreleme ağıdır. Genelde onion sitelerinin çoğu http farkındaysan. Yeni gelen Https protokolü tor'un şifrelemesinin üstünü bir şifreleme katmanı daha ekliyor. Çok az site Tor için Https kullanıyor çünkü insanlar Https'i güvenli olarak algılıyor. Kısaca http protokolü ile bağlanmalısın.
Bir yerde de diyor ki Tor tarayıcı senin yerel saatin ile senkronize olmalı yoksa çalışmaz. Saat senkronizasyonu bir kaç dakika alabilir, biraz sabırlı olmalısın diyor.

Sanırım çok sebebi var bu hatanın. Biraz deneme yanılma yapacağız gibi görünüyor :)
Tamam :D Az önce daha önce hiç Tail kullanmadığımı da belli ettiiğime göre sorunun çözümüne geçelim mi ? :D
Ekli dosyayı görüntüle 25352
Ekranın sağ üstündeki soğan simgesini görüyor musun ? Ona tıkla ve "Open Circuit" (Dolaşımı aç gibi bir çevirisi olmalı) seçeneğini göreceksin. Geri dönüş yaparsan sevinirim :) Sorunun kaynağı bu mu ben de tam emin olurum, gelecekte bu soru çıkarsa senin de bir katkın olur hem.
Merhaba öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.Şu anda tails'ı indiriyorum fakat az sonra işe gideceğimden saat 12'ye kadar evde olmayacağım.12'den sonra çok yorgun olmassam deneyip anında cevaplayacağım.Yorgun olursam sabah mutlaka geri dönüş yapacağım.Ben bu tür konularda fazla detaya takılıp forumlarda çok zaman harcamak isteyen biri değilim, bu yüzden güvenlik konusunda tailsın yeterince gizlilik sağladığını birkaç yerde okuduğumdan vede gizlilik konusuna aşırı önem verdiğimden hiç düşünmeden tailsı kurup anında tor browserı açtığım için karşıma çıkacak sorunları yada bu sistemin işleyiş biçimiyle ilgili herhangi bir araştırma yapmadığımı farketmiş bulunmaktayım.dediklerinizi yaparken hem torun işleyiş biçimiyle hem tailsın hemde dedğiniz https protokolüyle ilgili araştırmalar yapıp edindiğim bilgiler doğrultusunda sorunuı çözmeye çalışacağım.Aynı zamanda ileriki zamanlarda bu sorunla karşılaşan arkadaşlara da rehber olur.Tekrardan teşekkür ederim.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
%100 gizlilik pek mümkün değil malesef. Tor izlenmeni zorlaştırıyor sadece ama hala izlenebilirsin. Ayrıca tor ağı oldukça yavaştır yapısından ötürü. Gizlilik konusunda hassas insanlar için yaratılmış bir ağdır Tor ve Tails da ön yüklü, ön ayarlı Tor ağı ile gelen, gizlilik esasıyla oluşturulmuş bir dağıtım. Aynı programları Ubuntu'da kursan yine aynı sonucu alırsın.

Bunun yanı sıra, lütfen geri dönüş yap ki sorunun ne olduğuna bir bakalım Tor neden bağlanmıyormuş. Tails'ta sen bu sorunu yaşarken bir Ubuntu kullanıcısı da aynı sorunu yaşayabilir seninle.

krksz41

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Sorunun saat senkronizasyonu ile ilgili olduğunu düşünüyorum..Bugün tailsı kurup açtım.Açtıktan sonra ilk http protokolünü göz önünde bulundurup daha sonrasında saat senkronizasyonunu beklemek için tekrardan açtım tailsı 5 dk gibi bir süre bekledikten sonra toru açmayı denediğimde aynı hatayı aldım.Daha sonra saat ayarlarına gidip saat ve saat dilimi senkronizasyon ayarlarına baktığımda otomatik olarak ayarlanma seçeneklerinin devre dışı olduğunu gördüm.ayar bölümünün sağ üstün

Ekli dosyayı görüntüle 25352

deki kilit aç butonuna tıklayınca yönetici şifresi istedi.Ben herhangi bir yönetici şifresi belirlememiştim.Sistemle gelen bir şifre olup olmadığına baktım yokmuş.Sisteme girişte dil ayarlarının aşağısında ek ayarlar seçeneği var ordan şifre belirleyip sisteme tekrardan giriş yaptım.Son olarak saat ve dilim ayarlarını etkinleştirip senkronizasyon için beklemeye koyuldum.(bu sırada dediğiniz soğan simgesine açtım ). 2 dakikada bir otomatik saat ayarı kendliğinden kapanıp(senkronizasyon olamadığından galiba tam emin değilim) senkronizasyonu sağlayamıyordu.Bende kapandıkça tekrar açtım 6-7 dk gibi bir süre sonra yukarıda tor kullanıma hazır bildirisini aldıktan sonra toru denedim açıldı.Gayette güzel bir şekilde çalışıyor.fakat tam olarak benim yaptıklarından dolayı mı düzeldi yoksa uzun bir zaman geçtiğinden saat ve dilim kendiliğinden mi senkronizasyon oldu.Senkrinozasyonu açmam güvenlik anlamında sorun yaratır mı tam bilemedim.ama sorunun saat ile ilgili olduğu görüşüne vardım bu sonuçlardan cevabınızı bekliyorum teşekkürler

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Büyük ihtimalle senin saat ayarı yapman düzeltti işi. O zaman 2 şey var yaptığın.
1- Admin şifresi belirledin
2- Saat dilimini senkronize ettin.
Senkrinozasyonu açmam güvenlik anlamında sorun yaratır mı tam bilemedim.
Zannetmiyorum pek. Normal ağ çalışıyor ama tor çalışmıyor değil mi ? Muhtemelen tor'un çalışmak için ihtiyacı olan bir şey. İşlevsel kısmını tam açıklayamam ama veri trafiği ile ilgili bir şey olabilir, daha isabetli hesaplamalar ve gecikmeleri minimalize etmek açısından.

krksz41

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Evet normal ağ çalışıyor tor çalışmıyordu.Yardımınız için teşekkür ederim :)

erix

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba,
Yukarıda yazan adımları uyguladım ve yaklaşık 20 dakika bekledim ama yine de bağlanmadı. öncesinde yapılması gereken her hangi bir ayar var mı? ve kullandığınız tails sürümü nedir? yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler.

sunturk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaslar Selam aynı konudan bende sıkayet edıyorum durum aynen saat ayarları hersey hazır ve brıdge de aldım yınede baglaanamadı

soyle soyleyebılırım tor browser işletim sıstemi için edit lendiği için sorun oluyor sanırım
tor u ındırıp (hangi işletim sistemi oldugu farketmez) kur sanız tıkır tıkır çalısır denedım
imdi bakıs acınız soyle olursa bılenlerden daha cok faydalanacagımı dusunuyorum
işletim sistemi anonım ise tor editli geliyor buda daha fazla guvenlık için
ISS miz ıse bizden acık istiyor ki ISS> senin istediklerini vermem için bana önce acık ver sen kimsin nesin anlayayım ...
not : normal tor browseri ındırıp kullanırsanız aylar sonnra yuzde doksan takıbınız ve yakalanma rıskınız yukselıyor tabii yaptıgınıza gore degısır ...
editli tor herzaman daha saglam yanii çareee
Arkdaslar pls yardım edın

Büyük ihtimalle senin saat ayarı yapman düzeltti işi. O zaman 2 şey var yaptığın.
1- Admin şifresi belirledin
2- Saat dilimini senkronize ettin.

Zannetmiyorum pek. Normal ağ çalışıyor ama tor çalışmıyor değil mi ? Muhtemelen tor'un çalışmak için ihtiyacı olan bir şey. İşlevsel kısmını tam açıklayamam ama veri trafiği ile ilgili bir şey olabilir, daha isabetli hesaplamalar ve gecikmeleri minimalize etmek açısından.