Tahtaya çıkınca konuşamıyorum

Bu konuyu okuyanlar

mertince

Asistan
Reaksiyon puanı
51
Arkadaşlar itiraf doğru bir konu mu bilmiyorum ama mesela hoca beni tahtaya konuşma yapmam için çıkardığında ellerim aşırı derecede yani normal bir şekilde değil titriyor ve bunu durduramıyorum.Öneri alabilir miyim ?

Gökçe Asena

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,127
Acaba panik mi yapıyorsunuz? Bir kaç kişi üzerinde böyle konuşma alıştırması yapabilirsiniz. En azından birde bu şekilde deneyin sorunun ne olduğunu tam anlarsınız belki.

mertince

Asistan
Reaksiyon puanı
51
Denerim teşekkürler.

dodo1337

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Dostum ben ortaokul-lise yıllarımda aynı derdi oldukça fazla çekmiştim. Annemi ve anneannemi karşıma alıp onlara bir şeyler anlatmaya başladım ve bu sorun geçti. Emin ol büyütülecek bir şey değil, o anda "ya rezil olursam" diye düşünüyor olabilirsin (ben düşünürdüm), hayatında belki de birkaç sene sonra görmeyeceğin insanlar için bunu düşünmene hiç gerek yok mesela. :) Ki rezil olsan hata yapsan nolacak, güler geçersin sen de biter.. Çok kasma kendini yani..

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,300
Arkadaşlar itiraf doğru bir konu mu bilmiyorum ama mesela hoca beni tahtaya konuşma yapmam için çıkardığında ellerim aşırı derecede yani normal bir şekilde değil titriyor ve bunu durduramıyorum.Öneri alabilir miyim ?
Özgüvenini kaybetmeden, içindeki negatif duygulardan, kötü düşüncelerden kendini eleştirmekten, şikayetçi olmaktan, mükemmel olma isteğinden kurtulman ve kendi potansiyelinin farkına varman gerekiyor.

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,711
Aynaya karşı konuşarak kendini dinle. Hatalı bulduğun davranışlarını düzelt. Bir kaç ay içinde kendine güvenin artar.

mertince

Asistan
Reaksiyon puanı
51
Özgüvenini kaybetmeden, içindeki negatif duygulardan, kötü düşüncelerden kendini eleştirmekten, şikayetçi olmaktan, mükemmel olma isteğinden kurtulman ve kendi potansiyelinin farkına varman gerekiyor.
Hocam mükemmel olma isteği derken ne demek istediğinizi tam anlamadım.

Gökçe Asena

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,127
Hocam mükemmel olma isteği derken ne demek istediğinizi tam anlamadım.

İnsan ben iyi yerde olayım derken bilmeden hiç olmaması gereken uç noktada bulabiliyor kendini. O yüzden kendinin farkına varmalısın ki bu seni başarıya götürsün.

torben

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Özgüven eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Eğer sorun ciddiyse psikolojik bir destek alabilirsin