Bu konuyu okuyanlar

kkaancanli

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Forumdan herkese merhaba,
T-Mobile veya başka bir operatörün Türkiye'de hizmet vermesi mümkün mü? Orange, T-Mobile gibi global çapta hizmet veren operatörler tüm Avrupa'ya yayılmış durumda.
Ülkemizdeki operatörlerden memnun olan kitleyi kastetmiyorum ama benim çevremdeki ve sosyal medyada gördüğüm çoğu kişi üç büyük operatörden de şikayetçi. Gerek fiyat politikası olsun gerek de hizmet ve kullanıcı dostluğunu baz aldığımızda üç büyük operatör de aşırı kötü durumda.

Bahsettiğim T-Mobile, Orange gibi hizmet sağlayıcıları nasıl hizmet verebilir, bilgi sahibi olmadığım için yorum yapamıyorum bilgi sahibi varsa, konunun altına lütfen yorumlarınızı ve fikirlerinizi esirgemeyin.

Ben Twitter'dan T-Mobile'a feedback olarak gönderim sağladım, gelen cevabı da ek olarak ekliyorum.

Bunu okuyan yetkililer varsa lütfen ülkemizde yeni kullanıcı dostu bir operatöre ihtiyaç duyulduğunu bilsin.

Twitter'dan siz de feedback olarak T-Mobile'a tweet veya DM atabilirsiniz. Olabilir mi bilmiyorum ama olursa gerçekten birçok kişinin var olan operatörlerden daha memnun olacağını düşünüyorum.

Fikirlerimi içeren yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim, yanlış olan bir şey varsa kusura bakmayın. Lütfen yorumlarınızı esirgemeyin konuyu öne çıkartıp olabildiğince farkedilmesi için çabalayalım!
Screen Shot 2019-01-12 at 17.15.19.png

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,152
Bir t-mobile abonesi olarak türkiye'de hizmet alıyorum ama nasıl? İnternet 2G hızında. Sınırsız sms. Konuşmanın dakikası da 25 Cent. Turkcell veya Vodafone gibi bir operatör olarak gelmesi ise başka bir konu. Frekans ihalesine vs girmesi lazım.

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Türkiye pazarı 4. Operatör için karlı olmadığı için zamanında Aria ve Aycell birleşerek AveA oldular.

Eğer Vodafone’un Telsim’i satın alarak Türkiye’ye girmesi gibi girmez ise diğer türlü 4. Operatör olarak girmesi mümkün değil.

Leand

Dekan
Reaksiyon puanı
4,375
Türkiye pazarı 4. Operatör için karlı olmadığı için zamanında Aria ve Aycell birleşerek AveA oldular.

Eğer Vodafone’un Telsim’i satın alarak Türkiye’ye girmesi gibi girmez ise diğer türlü 4. Operatör olarak girmesi mümkün değil.

Neden mümkün değil ki? Pek çok ülkede oluyorsa burda da olabilir yoksa zaten uyduruk pttcell, bimcell filanda var onlar gibide gelebilir hiç olmazsa pazarda ufaktan varlığını göstermek için filan arkadaş zaten girmelerine engel olan noktayı soruyor.

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Frekans ihalesine girmeleri gerekiyor.
Mevcut frekanslar alınmış durumda.
Bimcell Pttcell frekans almıyor TT’un altyapısını kullanıyor.

Leand

Dekan
Reaksiyon puanı
4,375
Frekans ihalesine girmeleri gerekiyor.
Mevcut frekanslar alınmış durumda.
Bimcell Pttcell frekans almıyor TT’un altyapısını kullanıyor.

Anladım tamam hocam altyapı olarak tt'de benim kast ettiğim mesela girmek isteseler zaten bir tanesinin altyapısını kullanıp giriş yapmış olmaları gerekmez mi? Tabi ki kendi alt yapısını kurmak için frekans ihalesine girmesi lazım onu kast etmiyorum.

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Vodafone Türkiye pazarına Telsim’i satın alarak girdi.

Türk Telekom’un şu an yönetimi bankalara geçmiş durumda.

Eğer dışardan bir firma Türk Telekom’un Mobil kısmını yani eski adıyla AveA yı satın alırsa piyasaya bu şekilde girebilir.

Turkcell’in marka değeri Türkiye’de çok yüksek. Başka firmanın çatısı altına gireceğini sanmam.

Arkadaşın bahsettiği firmalar büyük operatörler başkasının altyapısını kullanacaklarını sanmam.

kkaancanli

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1

Haklısınız, Turkcell'in kesinlikle başka çatı altına gireceğini sanmıyorum. Vodafone, uluslararası olarak zaten bahsettiğim firmalara rakip durumda.
Türk Telekom'u dediğimiz gibi bir ihtimal ile alabilirler fakat o da zor gibi duruyor çünkü yatırımlarını ve hizmet alanını çok büyüttü özellikle de Ttnet ve Avea'yı birleştirmelerinden dolayı.

Ama kendi düşüncem şu şekilde 4. operatör olarak genç kitlenin ilgisini çekebilecek bir firma girerse artan nüfus ve kullanıcı sayısıyla cazip bir şekilde 4. firma olarak tutunabilirler tabi bunun için 4. operatör firmasının çok büyük yatırımlar yapması gerekiyor.

Operatör açılırsa bile ben söyleyeyim; Kaan Terzioğlu'nun başında bulunduğu şirket, 4. operatörün tutmasına karşın rekabet kurumuna başvuru yapar ve Turkcell'in de devlet tarafından yerli olarak desteklenmesinden dolayı bu tür de bir sıkıntı çıkabilir. (Her ne kadar yerli diyerek en kullanıcı düşmanı firma da olsa). Şahsen açık konuşayım bireysel ve kurumsal olan tüm hatlarımızı fatura değişiklikleri ve firmanın tehdit edercesine taahhüt zorlamalarından dolayı taahhüt biter bitmez Turkcell ile ilişkimizi keseceğiz.

Sizin son düşünceleriniz bahsettiklerimizin gerçekleşme ihtimali çok düşük yönünde mi? Topluca T-Mobile'ın dikkatini çekecek feedback gönderimleri sağlasak? Hiç mi şans yok :(

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Bu firmalar Türkiye’ye yatırım yapmak isterlerse hükümet asla hayır demez çünkü büyük yatırım olur. Ancak işte bu firmalar çok ciddi fizibilite çalışması yapmadan bir pazara girmezler.

Bunun bir de altyapı meselesi var.
Tüm ülkeye yayılacak baz istasyonları kurulması gerekecek.

Türkiye piyasasına girecek operatör başka firmayı satın almayacaksa en erken 5G frekans ihalesine katılabilir.

Burada da şöyle bir durum olur. Turkcell Vodafone Turk Telekom ülke çapındaki baz istasyonlarını güncellerler.

Ancak yeni operatör her şeyi sıfırdan yapmak durumunda kalacak.

Bu hesaplamalar + piyasa araştırması olmadan COME TO TURKIYE kampanyası ile Türkiye’ye geleceklerini sanmam.

kkaancanli

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bu firmalar Türkiye’ye yatırım yapmak isterlerse hükümet asla hayır demez çünkü büyük yatırım olur. Ancak işte bu firmalar çok ciddi fizibilite çalışması yapmadan bir pazara girmezler.

Bunun bir de altyapı meselesi var.
Tüm ülkeye yayılacak baz istasyonları kurulması gerekecek.

Türkiye piyasasına girecek operatör başka firmayı satın almayacaksa en erken 5G frekans ihalesine katılabilir.

Burada da şöyle bir durum olur. Turkcell Vodafone Turk Telekom ülke çapındaki baz istasyonlarını güncellerler.

Ancak yeni operatör her şeyi sıfırdan yapmak durumunda kalacak.

Bu hesaplamalar + piyasa araştırması olmadan COME TO TURKIYE kampanyası ile Türkiye’ye geleceklerini sanmam.

Anladım, çok teşekkürler ayrıntılı bilgiler için.

İnternette ufak bir araştırma yaptım, 2016 yılı haberlerinde; yakında NETGSM adında 4. operatör geleceği haberleri gördüm. Daha sonra baktım ve NETGSM gelmiş fakat mobil değil, sabit hatlar için gelmiş. Bunu duymuş muydunuz?

Ek olarak bir de Avrupa ve Kanada'da hizmet veren Virgin Mobile da yıllar önce Avea ile birlikte kendi altyapısını çekmiş Türkiye'ye ve ilk sıralarda yatırım bölgesine işlemiş. Ne kadar zor ve can sıkıcı işler bunlar.

cngzkyz

Müdavim
Reaksiyon puanı
276
NETGSM sanırım Turkcell altyapısını kullanarak piyasaya girmeye çalıştı ama milli gururumuz Turkcell tabi buna yanaşmadı.

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Netgsm’i duymamıştım.

Sadece şunu diyebilirim. Turkcell şu an hakim operatör olduğu için ciddi kampanyalar yapamıyor rekabet kuruluna takılıyor.

Turk Telekom ne yazık ki kalite olarak yetersiz kalıyor.

19-20 milyon Mobil hat aboneye sahipler.
Her aboneden kazandıklarının sadece 1 lirasını altyapıya harcasalar. Aylık 20 milyon Tl eder.

Ben sanmıyorum ki aylık altyapıya 20 milyon harcıyor olsunlar...

cngzkyz

Müdavim
Reaksiyon puanı
276
Netgsm’i duymamıştım.

Sadece şunu diyebilirim. Turkcell şu an hakim operatör olduğu için ciddi kampanyalar yapamıyor rekabet kuruluna takılıyor.

Her aboneden kazandıklarının sadece 1 lirasını altyapıya harcasalar. Aylık 20 milyon Tl eder.

Anlamadım. Şimdi Turkcell'in fiyat indirme politikası rekabet kuruluna mı takılıyor?

Geçen hafta 40 liralık paketimin fiyatını neredeyse iki katı fiyat çekerek taahhüt uzatmayı teklif ettiler.

kkaancanli

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
NETGSM sanırım Turkcell altyapısını kullanarak piyasaya girmeye çalıştı ama milli gururumuz Turkcell tabi buna yanaşmadı.
Katılıyorum, müsaade edeceğini de sanmıyorum hiçbir firmaya dediğim gibi hem devletten ayrı desteği hem de yerli firma oldukları için diğer firmalara göre daha önde olduklarını düşünüyorum, kaliteyi değil ayrıcalıkları kastediyorum.

Netgsm’i duymamıştım.

Geçenlerde bir de hotspot rezaleti çıkmıştı, sanki verdikleri hizmet ucuz ve sınırsızmış gibi yurtdışına özenip ücret çıkartmaya çalıştılar. Diğer firmalardan destek bulamayınca dolaylı geri adım attılar zaten.
Altyapı durumuna gelince kesinlikle size katılıyorum. Umursasalar her şey çok daha iyi olabilir. Ama amaç fiyatı artırıp nedense kaliteyi düşürmek oluyor genelde.

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Evet Turkcell hakim operatör olduğu için fiyat düşürdüğünde diğer operatörler aleyhine bir durum oluşuyor ve bu da rekabet kuruluna takılıyor.

Şöyle düşün Turkcell fiyatları Turk Telekom seviyesine çekerse Turk Telekom mecbur fiyat düşürmek zorunda kalır aksi takdirde Turk Telekom ciddi abone kaybı yaşar.

cngzkyz

Müdavim
Reaksiyon puanı
276
Evet Turkcell hakim operatör olduğu için fiyat düşürdüğünde diğer operatörler aleyhine bir durum oluşuyor ve bu da rekabet kuruluna takılıyor.

Şöyle düşün Turkcell fiyatları Turk Telekom seviyesine çekerse Turk Telekom mecbur fiyat düşürmek zorunda kalır aksi takdirde Turk Telekom ciddi abone kaybı yaşar.
Ama bu durumda sürekli Turkcell müşteri kaybediyor. Son yıllardaki pazar payı oranlarına bakıldığında daha da net görünüyor. Ben de hattımı başka operatöre taşıdım.

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Ama bu durumda sürekli Turkcell müşteri kaybediyor. Son yıllardaki pazar payı oranlarına bakıldığında daha da net görünüyor. Ben de hattımı başka operatöre taşıdım.

Müşteri kaybediyor ama Turkcell 38 Milyon
Turk Telekom 19 milyon aboneye sahip.

cngzkyz

Müdavim
Reaksiyon puanı
276
Müşteri kaybediyor ama Turkcell 38 Milyon
Turk Telekom 19 milyon aboneye sahip.
Bu makas çok sürmez kapanır bu gidişle. Düşünün taahhüdümün bitmesine 5 ay kalmış bu teklif ile geliyor Turkcell bana. Bitmesini beklemeden cayma bedelini de ödeyerek taşıdım hattı. O kadar sinirlendim.