Symbian'dan Android'e geçeyim mi?

Konusu 'Akıllı Telefonlar' forumundadır ve sdmh tarafından 8 Kasım 2011 başlatılmıştır.

1. -Hewal-

-Hewal- Dekan

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Garip bir tartışma olmuş ama sektördeki en iyi ve güncel gelişim gösteren malesef android bir syimbian kullanıcısı olarak söylüyorum bunu

2. Felagund

Felagund Profesör

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    38
    bana biri bu soruyu sorsa samimi söylüyorum, sen geçme sen symbianda kal derim. özür dilerim.

3. tarkankarabas

tarkankarabas Asistan

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlarım androidin symbiandan üstün olduğunu yazmışlar ama andriodde yapabilipte symbianda yapamadıkları bir şey yazmamışlar. bakın şu anda n8 kullanıyorum belle yükledim ve androidde görüp beğendiğim her şeyi yapabiliyor. yazılım konusuda çok inandırıcı değil symbianda da işimizi görebileceğimiz bir çok yazılım var. mesela sizin hiçbir şey yapmadan 2 gün anca dayandırdığınız şarjı ben belle ile herşeyi yaparak 2. gün sonunda %55 civarına getiriyorum. 1000 tl üzeri modeller hariç n8 tüm androidlerden donanım ve özellik olarak üstündür. haaa hemen yok kilitleniyor yok donuyor demeye kalkmayın. symbian belle sizin bildiğiniz işletim sistemi değil artık. hd videolar çekip hd tvimde izliyorum. telefonuma mouse ve klavye seti bağlayabiliyorum. harici harddisk bağlayabiliyorum. hdmı'dan tvye bağlayıp pc gibi kullanabiliyorum. henüz böyle bir android yok :)

haaa andriod kötümü ? kesinlikle hayır... hatta arkasında google tipi bir şüpheli firma olmasa kesinlikle kullanabilirim. ama allah aşkına kimse bana ürettiği herşeyi bedava verip parayı benim bilgilerimi toplayıp onları reklamcılara satarak kazanan bir firmanın nihayi ürününün güvenli olduğunu söylemesin. andriod işletim sistemi daha önce hiç bir şeyin yapmadığı kadar bizi bir yere , birilerine ifşa ediyor. bunu iyi bilin. tekrar kullanmak istiyorsanızda kullanın ama onu bunu kötülemeyin. çünkü android siz avukatlığını yapmasanızda iyi zaten. tek sorun teknik üstünlüklerine rağmen ahlaki güvenilmezliği.

arkadaşın sorusuna gelince symbian kullanmaya çok alıştıysan android işini görmez . yok ben yeni bir şeyler istiyorum dersen andiodi tavsiye ederim. bu arada v3 serisinde ki telefonlara alışan bir insan olarak işini 1000 tl altında ki andriod teller göremez... sanıldığının aksine andriod symbiandan daha hantaldır ve donanım ihtiyacı fazladır. kendi gözlemlerime göre söylüyorum 1ghz altında ki işlemcilerde android kullanılmaz.

4. shakal

shakal Profesör

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    0
    güvenirlik konusunda isin gercegi benimde süphem var ama symbian isterse ucsun bu saatten sonra pek tutmaz ,ve symbianin kullanimi androdie göre zor ,sybian kullananlarin yani bir bilgisayar kurdu olmasi gerekiyor ki isin icinden cikabilsin ,paket sayisi cok az yani benim icin symbian zaten oldum olasi ilgimi cekmeyi basaramayan bir isletim sistemdi ,wm sistemler bile cok daha cezbediciydi ama android herseyi kasip kavurdu

5. orcnd

orcnd Dekan

Beğenileri:
    76
    Ödül Puanları:
    48
    görünen köy klavuz istemez. eğer insanlar telefonuna klavye mouse seti bağlamak isteselerdi n8 alırlardı(ki android'de en baştan beri klavye mouse desteği var ancak üreticiler usb eklemeyi gerekli görmüyorlar 100 liralık çin malı tabletlerde deneyebilirsin)

demek ki insanlar cep telefonuna kablo ile klavye mouse bağlamak gibi saçma bir işleme gerek duymuyorlar. illaki duyarlarsa bluetooh diye güzide bir teknolojiden faydalanıyorlar halihazırda birçok cihazda bu özellik var.

hdmi çıkışı android telefonlardada var. hala insanlara symbian tavsiye edip 1 sene sonra küfür edecekleri cihazlar aldırmayın.

google'a güvenmemek ise daha büyük bir komedi. google senin yada benim kişisel bilgimi alıp ne yapacak. fişleyecek mi yada kredi kartımı mı çalacak. en fazla istasitiki bilgi olarak saklar ki bunu gizlensende yapıyor gizlenmesende. senin ip adresinden oturduğun mahalleyi analytics ile girdiğin sitede geçirdiğin süreyi hangi sayfalarda gezdiğini biliyor. hal böyleyken nasıl gizleniceksin.

eğer bir ülkenin gizli servis ajanıysan gizlen tabi, ama değilsen endişelenecek fazla bir şeyin yok demektir. sende google için herhangi birisin.

şunuda eklemeden geçemeyeceğim artık "x şunu yapıyor y bunu yapamıyor" cümlelerinden vazgeçelim. her üretici işlemciyi, chipseti, ram'i, rom'u, grafik işlemcisini, diskini, ekranın aynı yerden alıyorlar. hepsi aynı donanımları kullanıyorlar.

burada fark yaratan şey yazılım. ovi store'da 30 bin yazılım varken android'de 300 bin vardı. aylık bazda uygulama sayısındaki en büyük artış ios ve android'de. bu şartlarda symbian diye diretmek ayıptır. insanlar bu yazıları okuyup karar verecekler. biraz daha dikkatli olmak lazım

6. hortlak123

hortlak123 Üyecik

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Neden androıd?
    1-Arkadaşlar google şuanda dünya devi olmuş,çok fazla değişik alanlarda etkınlık gösteren bir firmadır.Nokıa ise eğer androıde geçmeyıp symbıan veya wındows phone la devam ederse ksıa süre içinde batacak olan bir firmadır.E batmış bir firmadan da çok fazla bir yenilik bekleyemessiniz.

2-Androıd Markette 400 bınden fazla uygulama mevcut.Ovi de bu sayı bı haylı az.Androıd ıcın uygulama çöplüğü diyenlerde var.Eğer düzgün uygulamayı bulup çalıştırırsan yada oyunları farklı sıtelerden takıp edıp adı ıle marketten ındırırsen bence sorun yoktur.Androıd uygulama açısındanda symbıanı geçer.Ayrıca androıddekı oyunlar çok kalıtelılerı mevcut.Örneğin bir Real Football 2012 oyunu bilgisayardakı Pes2012 kadar gerçekçi olabılıyor (Boyutlarını kıyaslamassak.)

3-Şuanda Iphone nun ısletım sıstemı olan IOS a tek rakıp Androıddir.

4-Kım ne derse desin androıd gelecekte çok başarılı olacaktır.Ama bundakı en buyuk pay telefon uretıcılerının androıd kullanmasıdır.Örneğin Samsungun Iphone telefonlarına eşdeğer/daha ıyı telefonları mevcut.Ve hepsıde Androıdlı.En basıt ornekler Galaxy Note ve Galaxy S2.

5-Yalnız eğer telefonunuzda iyi bir işlemci yada Ram yoksa androıd sızın ıcın ıskence halını alabılır.Bana gore bir androıdlı telefonda en az 600 Mhz lık bır ışlemcı olmalı.Ama benım tercihim 800 Mhz lık bır ışlemcıdır.Çünkü androıd gerçekten performans ısteyen bır işletım sıstemı.256 mb lık ram da size yetecektır.512 lık ıse tercıhımdır.Bu ozellıklere gore bana gore fıyatına gore en ıyı androıdlı telefon Samsung Galaxy Ace'dir.Ancak diğer fırmaların aynı sevıyedekı telefonları olabılır.Ama Samsungtan vazgeçmem :) .Ayrıca eğer androıdlı teelefonda çok kasan oyunlar oynamayacaksanız (Angry bırds tarzı bana yeter dıyorsanız) sizin için t10 tarzı bır telefon yeterlıdır.Kı t10 larda gerçekten baya bı ucuz cıhazlar.Yalnız 2. ellerı berbat bır ızdırap olabılır.

Gene çok konustum galıba :) Kısacası androıd...

7. iso8998

iso8998 Üyecik

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Symbian'da kal şubatta Belle güncellemesi gelecek, eğer anna lı telefon kullanıyorsan. Ben Nokia 701 kullanıyorum Belle işletim sistemi çok çok iyi.

8. engerex

engerex Dekan

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    38
    Sen bu özellikleri N8'e özel sanıyorsan arkadaş cevabı vermiş.

9. Elbruz46

Elbruz46 Rektör

Beğenileri:
    366
    Ödül Puanları:
    83
    Android'e güvenlik açısından laf atan arkadaş!
    Sen NOKIA'ya nasıl böyle güvenebiliyorsun?
    NOKIA'nın senin verilerini toplayıp bahsettiğin reklam firmalarına satmadığını nereden biliyorsun?
    Sadece öyle olduğunu umuyorsun o kadar...

10. SwateR

SwateR Dekan

Beğenileri:
    106
    Ödül Puanları:
    63
    Symbian artık batmak üzere olan bir sistem. Nokia sade telefon üretti üretti. Yazılım konusunda ne bir geliştime yaptı ne birşey. Eeee doğal olarak sonu görünüyor. Velhasılkelam alacağınız sistem Android olsun...

11. VincentVega

VincentVega Profesör

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    38
    Nokia bile symbian'ı bıraktı windows phone'a geçti, burda symbian savunanlar var gülüyorum :D

12. SilenceTimes

SilenceTimes Üyecik

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

turkcellden vodafona symbian dan androide gecmeni tavsiye ederim superquantum sözlerine dikkat et egerki bi konuya yorum yazacaksan 2 kere düşün öyle yaz

---------- Post added at 09:33 ---------- Previous post was at 09:22 ----------

13. Evan

Evan Doçent

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Grafiker
    Yer:
    Ilkadim, Samsun, Turkey
    android degil windows phone'a gecmeni kesinlikle tavsiye ederim. Symbian s40, s60, android ve ios kullandim ama windows phone kadar hic birini kullanmaktan keyif alamadim. Ilk olarak microsoft urunu guzel olmaz diye dusunebilirsiniz fakat sonrasinda cok buyuk bagimlisi olucaksiniz.

14. hüseyin123

hüseyin123 Profesör

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    android, veri ağı kontrolu mumkun olmayan, arka planda neyin calistigi bilinmeyen ustu kapali ve guvenilmez bir sistemdir. bu birilerinin isine geliyor belli. fakat buna ragmen kullaniciya sunulan gerek donanim gerek yazilim olsun, süslü bir pasta gibidir... arayüz ve efktleri ile gercekten eglencelidir ve bir telefon sıfatıyla herseyi yapabilirsiniz. kodek sorunu yoktur, hd video ceker oynatir, hdmi ile goruntu aktarir. internet deneyimi tam flash destegi ile sorunsuzdur. oyun ve program arsivi inkar edilemez buyukluktedir. 3G, wifi, bluetooth destegi vardir. yani baglanti uzerine kurulabilecek tum teknolojiler dahildir.
    SYMBİAN!!! :D Tam bir arayüz faciasıdır! menülerde bile loading yazisi veya dönen çubuğu görebilirsiniz :D telefonlar sanki askeri teçhizat gibir... tasarimdan, incelikten yoksundur.... büyük ve kaba. cikardigi son modellerde bunun farkina vardi diyebiliriz ama daha zamana ihtiyaci var:D yazilimdan bahsetmiyorum bile haha:D o kullanissiz menü stili yokmu:D tasarim ve estetik 0 :D ama tekrar soyluyorum, yine son cikardigi modellerde menu arayüzü duzeldi gibi ama nefarkeder efektlerde ve dolaşım sırasında takılıyor:D

15. orcnd

orcnd Dekan

Beğenileri:
    76
    Ödül Puanları:
    48
    Hayret verecek derecede yüzeysel bir eleştiri. Android'de tıpkı diğer linuxlar gibi bunlara oldukça hakimdir. isterseniz terminal'e "top" yazıp izlersiniz isterseniz ücretsiz yazılımlardan birini kurup izlersiniz. hiçbirşeyin üzeri örtülü değildir. arayüzü efektleri falan olması gerektiğinden daha az iyidir. daha iyisi ios'da sunuluyor. örneğin telefonu çevirdiğinizde animasyonlu dönüyor fakat android'de kütük gibi dönüyor.

illede android'i eleştirecem diyenlere birkaç şey önerebilirim. mesela android'de devamlılık tamamen üreticilerin keyfine kalmıştır. 5800 onlarca güncelleme alırken, 5800'dan daha pahalı ve daha iyi bir çok android güncelleme alamıyor. uygulama marketten bir şey satın almaya kalktığınızda "sizin ülkeye yok kardeşim" cevabı alabiliyorsunuz.

bunları söylerseniz tamam ama çıkıpta android üstü kapalı ve güvenilmez derseniz büyük bir hataya düşersiniz.

16. Fearlees

Fearlees Doçent

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    18

17. hüseyin123

hüseyin123 Profesör

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    kapattigim işlemler tekrar aciliyor tamam bu windowstada çoğuzaman boyledir sonra veri dolaşımı ışığı kafasına göre yanip sonuyo ama kim veri iletisimi kuruyo bilmiyorum. belki benim programlarin kullaniyodur herneyse.. benim soyledikleriminde bir gerceklik payi var, seninde. ama sunu soyliyim, ben sistemimi modifiye ettim. en az 10 hizmet silmişimdir. kendimce kullanmadiğim hizmetlerdi. ve icim rahat degil yani sistemimde hangi hizmetleri calistigini doğrulayamiyorum

18. speedyextra

speedyextra Üyecik

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Valla Android ve Apple uygulumalari cok iyi olabilir. Ama arka plana programlari kapatmayi deyince Android sinifta kaliyor. Apple fani degilim ama iOS ve symbian bu isi yapabiliyor. Az pil tuketimi sagoluyor ikiside. Symbian vazgececeksen eger bence iOs gec. Hic degilse arkadaki program yuzunden basin aramaz.

19. orcnd

orcnd Dekan

Beğenileri:
    76
    Ödül Puanları:
    48

iphone 4s karşılaştırması varsa onuda koyun ben bulamadım. neticede çok büyük farklar çok pil süresi açısından.

20. hüseyin123

hüseyin123 Profesör

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    vayy bee androidin gücü belgelenmiş işte :D

Sayfayı Paylaş