Bu konuyu okuyanlar

AtaE

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Selamlar.Bilgisayarda öylesine gezinirken bir şeye denk geldim.Svchost.exe dosyasından yaklaşık 10 tane var hepsinin kullanıcı adı farklı (Local Service,Network,System,Kullanıcı adım).İnternette araştırınca eğer kullanıcı adınız yazıyorsa virüsdür diyen bir çok kişiye denk geldim.Bu doğru mudur?Bende 1 tane var ve dosya konumunu açınca C/Windows/System32'yi açıyor.Hepsinde aynı dosyayı gösteriyor ama dosyanın oluşum tarihi 12 Nisan 2018.Bu virüs müdür?Virüs ise nasıl silebilirim?Ayrıca gene görev yöneticisinde başlangıç kısmında "Windows Gezgini" gözüküyor.Onun konumu ise C/Windows olarak gözüküyor.Bu ikisi virüs müdür ve nasıl silerim?

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Selamlar.Bilgisayarda öylesine gezinirken bir şeye denk geldim.Svchost.exe dosyasından yaklaşık 10 tane var hepsinin kullanıcı adı farklı (Local Service,Network,System,Kullanıcı adım).İnternette araştırınca eğer kullanıcı adınız yazıyorsa virüsdür diyen bir çok kişiye denk geldim.Bu doğru mudur?Bende 1 tane var ve dosya konumunu açınca C/Windows/System32'yi açıyor.Hepsinde aynı dosyayı gösteriyor ama dosyanın oluşum tarihi 12 Nisan 2018.Bu virüs müdür?Virüs ise nasıl silebilirim?Ayrıca gene görev yöneticisinde başlangıç kısmında "Windows Gezgini" gözüküyor.Onun konumu ise C/Windows olarak gözüküyor.Bu ikisi virüs müdür ve nasıl silerim?
Kullanıcı adıyla çalışan işlemin konumuna bakın. Olmazsa Emsisoft Emergency Kit ile bilgisayarınızı tarayın. Çünkü normalde bahsettiğiniz dosya, sistem dosyası. Ayrıca dosyayı VirusTotal'de de tarayabilirsiniz.

AtaE

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Kullanıcı adıyla çalışan işlemin konumuna bakın. Olmazsa Emsisoft Emergency Kit ile bilgisayarınızı tarayın. Çünkü normalde bahsettiğiniz dosya, sistem dosyası. Ayrıca dosyayı VirusTotal'de de tarayabilirsiniz.
Selamlar.Tüm Svchost.exe'lerin dosya konumu aynı ve sadece 1 tane svchost.exe gözüküyor.Onun konumuda C/Windows/System32

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Selamlar.Tüm Svchost.exe'lerin dosya konumu aynı ve sadece 1 tane svchost.exe gözüküyor.Onun konumuda C/Windows/System32
Dosyanın zararlı olup olmadığını merak ediyorsanız dosyayı VirusTotal ile tarayabilirsiniz:
VirusTotal
Bence dosya zararlı değil. Yine de emin olmak istiyorsanız dosyayı VirusTotal ile tarayın.

AtaE

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Dosyanın zararlı olup olmadığını merak ediyorsanız dosyayı VirusTotal ile tarayabilirsiniz:
VirusTotal
Bence dosya zararlı değil. Yine de emin olmak istiyorsanız dosyayı VirusTotal ile tarayın.
Teşekkürler VirusTotal'de zararsız çıktı ama görev yöneticisindeki svchost.exe'nin yanında kullanıcı isminin yazmasına takıldım.İnternette herkes farklı bir şey diyor.Sizin bir bilginiz var mıdır bunla ilgili?

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Teşekkürler VirusTotal'de zararsız çıktı ama görev yöneticisindeki svchost.exe'nin yanında kullanıcı isminin yazmasına takıldım.İnternette herkes farklı bir şey diyor.Sizin bir bilginiz var mıdır bunla ilgili?
VirusTotal'in bağlantısını paylaşabilir misiniz? Hiçbir antivirüs algılamadıysa sistem dosyasıdır. Silerseniz Windows'ta sorunlar oluşabilir.

AtaE

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
VirusTotal'in bağlantısını paylaşabilir misiniz? Hiçbir antivirüs algılamadıysa sistem dosyasıdır. Silerseniz Windows'ta sorunlar oluşabilir.
0/67 çıktı sonuç hiç bir program virüs olarak algılamadı

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
0/67 çıktı sonuç hiç bir program virüs olarak algılamadı
"System32" klasöründe ve hiçbir antivirüs algılamıyor. O zaman dosya temiz ve dosya, sistem dosyası. Eğer silerseniz Windows'u bozabilirsiniz. O yüzden silmeyin.

AtaE

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
"System32" klasöründe ve hiçbir antivirüs algılamıyor. O zaman dosya temiz ve dosya, sistem dosyası. Eğer silerseniz Windows'u bozabilirsiniz. O yüzden silmeyin.
Eyvallah yardımcı olduğun için.Son olarak görev yöneticisindeki svchostlardan birinin kullanıcı adı altında çalışmasına çoğu kişi virüsdür diyor ama virustotalde temiz çıkıyor neden kullanıcı adı altında çalıştığı hakkında bir fikrin var mı?

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Eyvallah yardımcı olduğun için.Son olarak görev yöneticisindeki svchostlardan birinin kullanıcı adı altında çalışmasına çoğu kişi virüsdür diyor ama virustotalde temiz çıkıyor neden kullanıcı adı altında çalıştığı hakkında bir fikrin var mı?
VirusTotal'in sonuçları çoğunlukla güvenilirdir. "System32" klasöründe olmasaydı dosyanın zararlı olduğunu söyleyebilirdim.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Svchost.exe bir sistem dosyasıdır. Ama sisteme zararlı bulaşmış olup svchost.exe olarak kendini isimlendirmiş olabilir.

Şu üç programdan biri veya birkaçı ile bilgisayarı taratabilirsiniz.
  • Hitman Pro
  • Emsisoft Emergency Kit
  • Malwarebytes Antimalware

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Svchost.exe bir sistem dosyasıdır. Ama sisteme zararlı bulaşmış olup svchost.exe olarak kendini isimlendirmiş olabilir.

Şu üç programdan biri veya birkaçı ile bilgisayarı taratabilirsiniz.
  • Hitman Pro
  • Emsisoft Emergency Kit
  • Malwarebytes Antimalware
Bunlara ek olarak internetteki her bilgi doğru olmayabilir. Sisteminizde zararlı olup olmadığını kontrol etmek için bu yazılımları kullanabilirsiniz.
Evet, doğru; sistem dosyalarını taklit eden zararlı yazılımlar var ama elle zararlı temizlemek doğru değil. Bence her Windows kullanan kullanıcının bilgisayarında gerçek zamanlı koruma sunan bir antivirüs bulunmalı.

AtaE

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Malwarebytes Antimalware ile bilgisayarı tarattım.Hiç bir virüs bulmadı.Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Wiseguy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
27
Svchost.exe önemli bir sistem dosyasıdır.

Çok sayıda process oluşturabilir.

Bir system32 dosyasıdır.

Diğer taraftan eğer güncelleme alıyor isen, dosyanın oluşturulma tarihi yeni olabilir.

Ayrıca bazı svchost process'leri hesaba özel olabilir.

Kısaca bir sıkıntı olduğunu sanmıyorum. Bir sıkıntı olduğunu düşünüyorsan ve de Windows 10 kullanıyorsan, sistemi sıfırla gitsin!

Comodo Internet Security, Comodo Secure DNS, Restore Rx ve de zararlı siteleri ve reklamları engelleyen Opera'yı kullanmanı tavsiye ederim....